ORDIN nr. 3214/2026

ORDIN nr. 3.214 din 16 februarie 2026 pentru modificarea și completarea Regulamentului-cadru privind studiile universitare de doctorat, aprobat prin Ordinul ministrului educației nr. 3.020/2024

Intrare în vigoare 2 martie 2026

Conexiuni legislative și relații cu alte acte normative

Având în vedere: – prevederile art. 62 din Legea învățământului superior nr. 199/2023, cu modificările și completările ulterioare;

– Referatul de aprobare nr. 56/DGÎU din 9.02.2026,

în temeiul prevederilor art. 13 alin. (3) din Hotărârea Guvernului nr. 731/2024 privind organizarea și funcționarea Ministerului Educației și Cercetării, cu modificările și completările ulterioare,

ministrul educației și cercetării, interimar, emite prezentul ordin.

Articolul I

Regulamentul-cadru privind studiile universitare de doctorat, aprobat prin Ordinul ministrului educației nr. 3.020/2024, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 56 din 22 ianuarie 2024, cu modificările și completările ulterioare, se modifică și se completează după cum urmează: 1.

La articolul 12, alineatul (2) se modifică și va avea următorul cuprins:

(2) În cadrul IOSUD pot funcționa una sau mai multe școli doctorale. Înființarea, reorganizarea și desființarea școlilor doctorale sunt propuse de CSUD, avizate de senatul universitar/Prezidiul Academiei Române și aprobate prin ordin al ministrului educației și cercetării.

2. La articolul 18, după alineatul (5) se introduc două noi alineate, alin. (5^1) și (5^2), cu următorul cuprins:

Prin excepție de la prevederile alin. (3), în cazul întreruperii programului de doctorat pentru concediu de creștere a copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum și pentru concediu de acomodare, la cererea studentului-doctorand, în conformitate cu prevederile legale, durata programului de studii universitare de doctorat se prelungește cu perioada concediului.

(5^2) Prevederile alin. (5^1) se aplică și în cazul concediilor succesive de creștere a copilului, respectiv de acomodare, fiecare perioadă de concediu determinând întreruperea corespunzătoare și prelungirea duratei studiilor universitare de doctorat.

Articolul II

Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Articolul III

Direcția generală învățământ universitar comunică prezentul ordin instituțiilor de învățământ superior și Academiei Române, care îl vor duce la îndeplinire.

p.

=====
Ministrul educației și cercetării, interimar,
Gigel Paraschiv,
secretar de stat

București, 16 februarie 2026.

Nr. 3.214.

Alte acte din Monitorul Oficial din data de 2 martie 2026