Urmărește dosarul din instanță.

Primești notificări la fiecare modificare.

Din anul 2015, zi de zi!

Dosar nr. 1872/89/2022 înregistrat la Tribunalul Vaslui



Tribunalul Vaslui Adresa: strada Stefan cel Mare nr. 54 cod 730171, Localitate: Vaslui, Județ: Vaslui Telefon: 0235 311582, Fax: 0235 311582, E-mail: tr-vaslui@just.ro
Jurisprudență Tribunalul Vaslui


Informații Dosar nr. 1872/89/2022
Stadiu procesual: Fond | Materie: Faliment | Obiectul dosarului: deschiderea procedurii la cererea debitorului verificare procedura simplificată faliment
Data inregistrarii dosarului: 5 octombrie 2022 | Data ultimei modificari: 3 aprilie 2023
Părțile din dosar și calitatea acestora
Debitor: M. G. E. S.
Creditor: C. G. S.
Alte detalii pe portal.just.ro

Căi de atac
Nu există informații.

Sedinte de judecata Dosar nr. 1872/89/2022Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Tribunalul VASLUIStadiu procesual: Fond
  1. Data: 22 martie 2023Ora: 10:00
    Complet: - CF 16
    Solutie: Legea 85/2006 privind insolventa Pronuntata in data de 22 martie 2023
    Tip solutie: Hotărâre
    Numar document: XXX
    Data document: 22 martie 2023
    Rezumat:
    XXX. întocmit de lichidatorul judiciar XXX de XXX.
    În baza art. 175 alin. 2 din Legea nr. XXX temeiul dispoziţiilor art. 180 din Legea nr. XXX, descarcă pe lichidatorul judiciar XXX de XXX, de orice îndatoriri sau responsabilităţi cu privire la procedură, debitoare şi averea sa, creditori, titulari de garanţii şi asociaţi.
    XXX. din XXX.
    În baza art. 179 din Legea nr. XXX, pentru efectuarea menţiunii.
    Admite cererea lichidatorului judiciar privind plata onorariului şi a cheltuielilor de procedură.
    Dispune plata către lichidatorul judiciar XXX de XXX a sumei de XXX reprezentând onorariu pentru activitatea desfăşurată ca lichidator judiciar şi a sumei de XXX reprezentând diferenţă cheltuieli de procedură, din fondul prevăzut la art. 39 alin. 4 din Legea nr. XXX.
    Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicarea hotărârii realizată prin publicare în XXX de Insolvenţă. Cererea de apel se va depune la XXX.
    Pronunţată la data de XXX, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
  2. Data: 16 martie 2023Ora: 10:00
    Complet: - CF 16
    Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 16 martie 2023
    Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțării
    Data document: 16 martie 2023
    Rezumat:
    Amână pronunţarea în cauză la data de XXX.
    Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, XXX.
  3. Data: 5 ianuarie 2023Ora: 10:00
    Complet: - CF 16
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 5 ianuarie 2023
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 5 ianuarie 2023
    Rezumat:
    În vederea reconvocării Adunării creditorilor, amână judecarea cauzei la data de XXX.
  4. Data: 12 octombrie 2022Ora: 10:00
    Complet: - CF 16
    Solutie: Legea 85/2006 privind insolventa Pronuntata in data de 12 octombrie 2022
    Tip solutie: Încheiere desedintasecreta
    Numar document: XXX
    Data document: 12 octombrie 2022
    Rezumat:
    XXX..
    În temeiul art. 66 şi art. 71 alin. 1 din Legea nr. XXX, XXX..
    În temeiul art. 85 alin. 1 din Legea nr. XXX dizolvarea societăţii debitoare.
    Numeşte lichidator judiciar provizoriu pe XXX de XXX, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 58 din Legea nr. XXX, administratorul judiciar va fi remunerat în baza deconturilor aprobate de judecătorul-sindic
    În temeiul dispoziţiilor art. 86 din Legea nr. XXX, dă dispoziţie tuturor băncilor la care debitorul are disponibil în conturi să nu dispună de acestea fără un ordin XXX judecătorului sindic sau al lichidatorului judiciar, obligaţia de înştiinţare a băncilor revenindu-i lichidatorului judiciar.
    Dispune sigilarea bunurilor din averea debitorului, în sarcina lichidatorului judiciar.
    Fixează termenul maxim pentru predarea gestiunii către lichidatorul judiciar, împreună cu actele prevăzute de art. 67 alin. 1 din Legea nr. XXX temeiul art. 100 din Legea nr. XXX, fixează următoarele termene limită: b) termenul limită pentru înregistrarea cererii de admitere a creanţelor asupra averii debitorului - XXX; c) termenul de verificare a creanţelor, de întocmire, afişare şi comunicare a tabelului preliminar de creanţe – XXX; d) termenul de definitivare a tabelului creanţelor – XXX; e) data primei şedinţe a adunării generale a creditorilor – XXX, în locaţia ce va fi stabilită de lichidatorul judiciar.
    În temeiul art. 147 alin. 1 raportat la art. 71 alin. 2 din Legea nr. XXX, dispune ca lichidatorul judiciar să trimită o notificare, în condiţiile art. 100 din lege, privind intrarea debitorului în procedura falimentului prin procedura simplificată, ridicarea dreptului de administrare şi dizolvarea acestuia, tuturor creditorilor menţionaţi în lista depusă de debitor în conformitate cu art. 74 raportat la art. 67 alin 1 lit. c), debitorului şi oficiului registrului comerţului sau, după caz, registrului societăţilor agricole ori registrului asociaţiilor şi fundaţiilor în care debitorul este înmatriculat, pentru efectuarea menţiunii, instanţelor judecătoreşti în a căror jurisdicţie se află sediul declarat la registrul comerţului, şi tuturor băncilor unde debitorul are deschise conturi, în vederea aplicării prevederilor art. 75 din Legea nr. XXX în vedere lichidatorului judiciar să efectueze în 60 de zile de la data pronunţării prezentei hotărâri inventarierea bunurilor debitorului, să întocmească şi să depună la dosar, în termen de 40 de zile de la desemnare, raportul XXX ăzut la art. 97 alin. 1 din Legea nr. XXX temeiul art. 39 din Legea nr. XXX, dispune deschiderea de către debitor a unui cont XXX bancară din care vor fi suportate cheltuielile aferente procedurii, în termen de 2 zile de la notificarea deschiderii procedurii; în caz de neîndeplinire a atribuţiei, contul XXX către lichidatorul judiciar. Eventualele disponibilităţi băneşti vor fi păstrate într-un cont XXX.
    Pune în vedere lichidatorului judiciar prevederile art. 252 din Legea nr. XXX, republicată şi dispune îndeplinirea formalităţilor privind menţionarea la registrul comerţului a reprezentanţilor permanenţi ai săi.
    Pune în vedere lichidatorului judiciar să depună lunar la dosar XXX prevăzut de art. 59 alin. 1 din Legea nr. XXX termen administrativ de cont XXX continuării procedurii la XXX, ora 10:00.
    Executorie.
    Cu drept de apel, în termen de 7 zile de la comunicarea hotărârii prin publicare în XXX de Insolvenţă. Apelul va fi depus la XXX, sub sancţiunea nulităţii.
    Pronunţată la data de XXX, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.