Urmărește inteligent dosarul din instanță.

Primești notificări la fiecare modificare.

Din anul 2015, zi de zi!

Dosar nr. 2100/30/2025 înregistrat la Tribunalul Timis



Informații Dosar nr. 2100/30/2025
Stadiu procesual: Fond | Materie: Penal | Obiectul dosarului: sesizarea cu acordul de recunoaştere a vinovăţiei (art.483 NCPP)
Data inregistrarii dosarului: 15 mai 2025 | Data ultimei modificari: 17 iulie 2025
Părțile din dosar și calitatea acestora
Petent: P. E. S. T. T.
Inculpat: V. O. C.
Parte civilă: A. D. P. Ş. I. P. A. A.
Pentru afișarea datelor complete este necesară autentificarea în cont.

Căi de atac
Nu există informații.

Sedinte de judecata Dosar nr. 2100/30/2025Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Tribunalul TIMISStadiu procesual: Fond
  1. Data: 17 iulie 2025Ora: 09:00
    Complet: NC5-FU-U
    Solutie: Condamnare cu acord de recunoaştere Pronuntata in data de 17 iulie 2025
    Tip solutie: Hotărâre
    Numar document: XXX
    Data document: 17 iulie 2025
    Rezumat:
    În baza art. 325 Cod penal, cu aplic. art. 35 alin. (1) Cod penal (3 acte materiale), cu reţinerea cauzelor legale de reducere a limitelor de pedeapsă prev. de art. 19 din XXX, privind protecţia martorilor şi de art. 480 alin. (4) din Cod procedură penală, condamnă pe inculpata V. O. C., la o pedeapsă de 6 (şase) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de fals informatic în formă continuată.
    În baza art. 67 alin. (1) Cod penal, aplică inculpatei pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prev. de art. 66 alin. (1) lit. a) şi b) Cod penal, respectiv dreptul de a fi ales în autorităţile publice şi în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat pe o perioadă de 1 an.
    În baza art. 65 alin. (1) Cod penal aplică inculpatei pedeapsa accesorie a interzicerii drepturilor prev. de art. 66 alin. (1) lit. a) şi b) Cod penal, respectiv dreptul de a fi ales în autorităţile publice şi în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat.
    În baza art. 32 alin. (1) Cod penal rap. la art. 48 alin. (1) Cod penal rap. la art. 181 alin. (1) şi (3) din Legea nr. XXX, cu aplic art. 35 alin. (1) Cod penal (3 acte materiale), cu reţinerea cauzelor legale de reducere a limitelor de pedeapsă prev. de art. 19 din XXX, privind protecţia martorilor şi de art. 480 alin. (4) din Cod procedură penală, condamnă pe inculpata V. O. C., cu datele de mai sus, la pedeapsa de 1 (un) an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de tentativă la complicitate la folosire sau prezentare de documente ori declaraţii false, inexacte sau incomplete, dacă fapta are ca rezultat obţinerea pe nedrept sau reţinerea pe nedrept de fonduri ori active din bugetul XXX sau bugetele administrate de aceasta ori în numele ei, cu consecinţe deosebit de grave, în formă continuată.
    În baza art. 181 alin. (1) şi (3) din Legea nr. XXX, rap. la art. 67 alin. (2) Cod penal, aplică inculpatei cu titlu de pedeapsă complementară a interzicerii drepturilor prevăzute drepturile prevăzute de art. 66 alin. (1) lit. a) şi b) Cod penal, respectiv dreptul de a fi ales în autorităţile publice şi în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat pe o perioadă de 1 an.
    În baza art. 65 alin. (1) Cod penal aplică inculpatei pedeapsa accesorie a interzicerii drepturilor prev. de art. 66 alin. (1) lit. a) şi b) Cod penal, respectiv dreptul de a fi ales în autorităţile publice şi în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat.
    În baza art. 39 alin. (1) lit. b) Cod penal, cu ref. la art. 38 alin. (2) Cod penal, contopeşte pedepsele menţionate, stabilind pedeapsa cea mai grea, respectiv aceea de 1 (un) an închisoare, la care adaugă un spor de XXX din cealaltă pedeapsă, respectiv un spor de 2 (două) luni închisoare, stabilind în final pedeapsa rezultantă de 1 (un) an şi 2 (două) luni închisoare.
    În baza art. 45 alin. (1) Cod penal, aplică inculpatei cu titlu de pedeapsă complementară rezultantă a interzicerii drepturilor prevăzute drepturile prevăzute de art. 66 alin. (1) lit. a) şi b) Cod penal, respectiv dreptul de a fi ales în autorităţile publice şi în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, pe o perioadă de 1 an.
    În baza art. 45 alin. (3) lit. a şi alin. (5) Cod penal aplică inculpatei pedeapsa accesorie rezultantă a interzicerii drepturilor prev. de art. 66 alin. (1) lit. a) şi b) Cod penal, respectiv dreptul de a fi ales în autorităţile publice şi în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat.
    În baza art. 91 şi 92 Cod penal dispune suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei închisorii, pe un termen de supraveghere de 2 ani, calculat de la data rămânerii definitive a hotărârii prin care se admite acordul de recunoaştere a vinovăţiei.
    În baza art. 93 alin. (1) Cod penal, pe durata termenului de supraveghere inculpata va fi obligată să respecte următoarele măsuri de supraveghere:
    a) să se prezinte la Serviciul de XXX, la datele fixate de acesta;
    b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa;
    c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile;
    d) să comunice schimbarea locului de muncă;
    e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite cont XXX existenţă.
    În baza art. 93 alin. (2) lit. b) Cod penal, pe durata termenului de supraveghere, obligă inculpata să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de Serviciul de XXX sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate.
    În baza art. 93 alin. (3) Cod penal, pe parcursul termenului de supraveghere, obligă inculpata să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul XXX ”XXX” Hunedoara – Deva sau Primăria municipiului Orăştie, pe o perioadă de 60 de zile.
    În baza art. 94 alin. (2) Cod penal, dispune ca supravegherea executării măsurilor şi obligaţiilor stabilite în sarcina inculpatei să se efectueze de Serviciul de XXX, care va sesiza instanţa de judecată în cazurile prevăzute de art. 94 alin. (4) Cod penal.
    În baza art. 91 alin. (4) Cod penal, atrage atenţia inculpatei asupra dispoziţiilor art. 96 Cod penal, referitoare la revocarea suspendării sub supraveghere a executării pedepsei.
    În temeiul art. 486 alin. (2) Cod procedură penală rap. la art. 25 alin. (5) Cod procedură penal, lasă nesoluţionată acţiunea civilă exercitată de Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură.
    În baza art. 274 alin. l Cod procedură penală, dispune obligarea inculpatei la plata sumei XXX, reprezentând cheltuieli judiciare faţă de stat în faza de urmărire penală (XXX), precum şi în faza de judecată (XXX).
    Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare.
    Pronunţată azi, XXX, prin punerea hotărârii la dispoziţia părţilor şi a procurorului prin mijlocirea grefei instanţei.
  2. Data: 16 iunie 2025Ora: 09:00
    Complet: NC5-FU
    Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 16 iunie 2025
    Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțării
    Data document: 16 iunie 2025
    Rezumat:
    Amână pronunţarea în cauză la data de XXX.
    Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, XXX.