Urmărește inteligent dosarul din instanță.

Primești notificări la fiecare modificare.

Din anul 2015, zi de zi!

Dosar nr. 51/103/2008 înregistrat la Tribunalul Neamt



Tribunalul Neamt Adresa: B-dul Decebal, nr. 5, B-dul Republicii, nr. 16, Localitate: Neamt, Județ: Neamt Telefon: 0233212717 0233216591 0233219493, Fax: 233212294, E-mail: tr-neamt@just.ro
Jurisprudență Tribunalul Neamt


Informații Dosar nr. 51/103/2008
Stadiu procesual: Fond | Materie: Minori şi familie | Obiectul dosarului: exequator(recunoasterea înscrisurilor si hotarârilor straine)
Data inregistrarii dosarului: 14 ianuarie 2008 | Data ultimei modificari: 3 iunie 2013
Părțile din dosar și calitatea acestora
Reclamant: P. I. I.
Reclamant: X
Pârât: X
Pentru afișarea datelor complete este necesară autentificarea în cont.

Căi de atac
Nu există informații.

Sedinte de judecata Dosar nr. 51/103/2008Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Tribunalul NEAMTStadiu procesual: Fond
  1. Data: 28 martie 2008Ora: 8:30
    Complet: civil - M1
    Solutie: Admis fond
    Rezumat:
    Admite cererea de recunoaştere hotărâre străină precizată, formulată de reclamanta XXX în cont XXX. Brăila.
    RecunoaÅŸte, de plin drept,,,decizia XXX divorÅ£ul cu acordul părÅ£ilor†pronunÅ£ată de XXX.d. Mur – Republica Austriacă, la data de XXX (executorie la data de XXX) în cauza cu nr. XXX//07 i/2, potrivit căreia,,căsătoria încheiată la data de XXXîntre XXX, născută la data de XXXÅŸi Costică Pailer, născut la data de XXXîn faÅ£a Oficiului de Stare Civilă din Viena-Hietzing ÅŸi înregistrată în registrul căsătoriilor cu nr. XXX, este desfăcută cu aplicarea art. 55a din Legea privind căsătoriile ÅŸi trece ca fiind desfăcută cu valabilitatea juridică a prezentei deciziiâ€.
    Constată că XXX.d. Mur – Republica Austriacă, în cauza cu nr. XXX/3 a luat act de acordul de divorţ al părţilor, încheiat la data de XXX (executoriu şi definitiv la data de XXX), având următorul cuprins:
    1.,,Ambii soţi renunţă reciproc la pensia de întreţinere. Această renunţare este valabilă şi în caz de necesitate, în cazul modificării relaţiilor sau a modificării situaţiei juridice.
    Ambele părţi declară că au în prezent asigurare socială şi că au înţeles urmările legale privind asigurarea socială care decurg din renunţarea la pensia de întreţinere. Clauza privind circumstanţele este exclusă; aceasta înseamnă că o modificare viitoare a capacităţii financiare a primului sau a celui de-al doilea solicitant sau cu privire la nevoile ambilor nu va aduce nici o modificare a prezentei convenţii.
    2. XXX, 8605 Kapfenberg şi se afla în proprietatea fratelui solicitantei, XXX. Această locuinţă a fost deja eliberată de către solicitanţi de bunurile mobiliare ale acestora; ambii solicitanţi locuiesc deja de 9 luni în locuinţe separate.
    3. Bunuri conjugale:
    Bunurile conjugale au fost deja împărţite în totalitate cu acordul părţilor. Fiecare ia în primire ceea ce îi aparţine, lucruri care se află în prezent în posesia lor.
    4. Economii conjugale:
    Nu există nici un tip de economii conjugale. Ambii solicitanţi declară în special că nu sunt parteneri în cadrul unui cont XXX viaţă, în cadrul căruia celălalt să fie îndreptăţit. Nu există nici un tip de cont XXX construcţii, livrete de economii etc.
    5. Nu există datorii comune sau altele în afara împărţirii bunurilor.
    6. Clauza generală:
    Prin acest acord sunt clarificate şi echivalate toate revendicările reciproce ale soţilor cu privire la bunurile conjugale rezultate din căsătorie. Ambele părţi renunţă, conform art. 81 ff din Legea privind căsătoriile la revendicările ulterioare, cât şi la dreptul de a emite solicitări în această privinţă.
    SecÅ£ia 5, 17.04.2007â€
    Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare.
    Pronunţată în şedinţă publică, azi XXX.
  2. Data: 14 martie 2008Ora: 8:30
    Complet: civil - M1
    Solutie: Amânat
    Rezumat:
    - ÎN VEDEREA ÎNDEPLINIRII XXX PÂRÂXXX BRĂILA, CARE URMEAZĂ A XXX ALE ACŢIUNII ŞI PRECIZĂXXX ACŢIUNE, XXX JUDECATĂ;
  3. Data: 29 februarie 2008Ora: 8:30
    Complet: civil - M1
    Solutie: Amânat
    Rezumat:
    S-a acordat termen la cererea apărărtorului cont XXX, avocat XXX pentru a fi introdus în cauză Primarul municipiului Brăila