Dosar nr. 2136/100/2018 înregistrat la Tribunalul Maramures
Informații Dosar nr. 2136/100/2018
Stadiu procesual: Fond | Materie: Faliment | Obiectul dosarului: procedura insolvenţei – societăţi cu răspundere limitată
Data inregistrarii dosarului: 25 octombrie 2018 | Data ultimei modificari: 20 iulie 2020
Părțile din dosar și calitatea acestora
Creditor: A. J. A. F. P. M. Î. N. P. Î. B. M. D. R. E. D. D. C. N.
Debitor: S. L. C. S.
Lichidator: P. I. I.
Pentru afișarea datelor complete este necesară autentificarea în cont.
Căi de atac
Nu există informații.
Sedinte de judecata Dosar nr. 2136/100/2018Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Tribunalul MARAMURESStadiu procesual: Fond
- Data: 7 iulie 2020Ora: 10:30Complet: NCPC Complet specializat Falimente nr.15Solutie: Închis lichidarea (art. 117 din lege) Pronuntata in data de 7 iulie 2020Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 7 iulie 2020Rezumat:
Admite cererea formulată de Lichidatorul judiciar XXX, şi în consecinţă:
În temeiul art. 174 alin. 1 din Legea nr. XXX, dispune închiderea procedurii falimentului privind debitoarea XXX. Dispune radierea debitoarei din XXX.
Cesionează în favoarea creditorilor dreptul de executare a Sentinţei civile nr. XXX, în dosarul nr. XXX, prin care s-a reţinut răspunderea personală a administratorului.
XXX judiciar de orice îndatoriri şi responsabilităţi.
În temeiul art. 39 alin. 4 din Legea nr. XXX, aprobă plata din Fondul de lichidare a sumei de XXX inclusiv TVA, cu titlu de onorariu, precum şi a cheltuielilor de procedură, în cuantum de XXX, în favoarea Lichidatorului judiciar.
Dispune notificarea prezentei sentinţe debitorului, creditorilor, XXX a XXX, XXX de pe lângă XXX, pentru efectuarea menţiunii de radiere, precum şi publicarea în Buletinul procedurilor de insolvenţă.
Executorie.
Cu drept de apel în termen de 7 zile de publicare în XXX de Insolvenţă. Cererea pentru exercitarea căii de atac se va depune la XXX– Secţia a XXX, de cont XXX şi fiscal.
Pronunţată, în şedinţă publică, astăzi, 07 Iulie 2020. - Data: 12 mai 2020Ora: 8:30Complet: NCPC Complet specializat Falimente nr.15Solutie: Stare de urgenta Pronuntata in data de 12 mai 2020Rezumat:
Suspendat de drept în baza Decretului nr. XXX - Data: 21 ianuarie 2020Ora: 8:30Complet: NCPC Complet specializat Falimente nr.15Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 21 ianuarie 2020Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 21 ianuarie 2020Rezumat:
pentru soluţionarea definitivă a dosarul XXX privind angajarea răspunderii administratorului statutar şi pentru cont XXX amâna soluţionarea cauzei - Data: 15 octombrie 2019Ora: 8:30Complet: NCPC Complet specializat Falimente nr.15Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 15 octombrie 2019Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 15 octombrie 2019Rezumat:
pentru cont XXX amâna soluţionarea cauzei - Data: 11 iunie 2019Ora: 8:30Complet: NCPC Complet specializat Falimente nr.15Solutie: Deschidere procedură simplificată Pronuntata in data de 11 iunie 2019Tip solutie: HotarareintermediaraNumar document: XXXData document: 11 iunie 2019Rezumat:
XXX judiciar XXX, XXX.
În temeiul art. 145 alin. 1 A lit. b, c rap. la art. 38 alin. 2 lit. c pct. 1- 4 din Legea nr. XXX, XXX.
În temeiul art. 145 alin. 2 din Legea nr. XXX, XXX şi ridicarea dreptului de administrare al aceluiaşi debitor.
În temeiul art. 86 din Legea nr. XXX, dă dispoziţie tuturor băncilor la care debitorul are disponibil în conturi să nu dispună de acestea fără un ordin XXX lichidatorului judiciar.
Desemnează în calitate de Lichidator judiciar pe Administratorul judiciar XXX, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 64 din Legea nr. XXX încetarea exercitării atribuţiilor de către administratorul judiciar desemnat provizoriu, precum şi a celui desemnat confirmat de la data intrării debitorului în faliment.
Dispune notificarea, de către lichidatorul judiciar, a intrării debitorului în faliment, a dizolvării şi a ridicării dreptului de administrare al acestuia, notificarea urmând a se face către toţi creditorii notificaţi potrivit art. 99 din Legea nr. XXX, către debitor şi către XXX de pe lângă XXX, pentru efectuarea menţiunii şi publicare în Buletinul procedurilor de insolvenţă.
Dispune, pentru cazul în care, până la aprobarea propunerii administratorului judiciar prevăzute la art. 92 alin. (4) din Legea nr. XXX, debitorul şi-a cont XXX, notificarea, de către lichidatorul judiciar, în termen de 5 zile de la data intrării în faliment, a creditorilor deţinând creanţe asupra debitorului, având prioritate potrivit prevederilor art. 161 pct. 4 din aceeaşi lege, născute în perioada de observaţie, solicitându-le să înscrie, în termen de 10 zile de la primirea notificării, cereri de admitere a creanţelor însoţite de documente justificative.
Notificarea va cuprinde şi termenele fixate astfel:
- termenul de depunere a cererilor de admitere a creanţelor născute în perioada de observaţie, respectiv XXX;
- termenul de verificare a creanţelor şi de întocmire şi publicare a tabelului preliminar suplimentar XXX
- termenul de depunere la tribunal a contestaţiilor, care va fi de 7 zile de la publicarea în BPI a tabelului suplimentar;
- termenul de întocmire a tabelului definitiv consolidat – XXX.
În temeiul art. 151 alin. 1 din Legea nr. XXX, dispune sigilarea bunurilor din averea debitorului.
În temeiul art. 152 Legea nr. XXX, dispune efectuarea inventarierii, în cel mai scurt timp posibil de la data intrării debitorului în faliment, cu luarea măsurilor de conservare a acestora şi îndeplinirea celorlalte operaţiuni de lichidare.
Fixează termen pentru cont XXX, ora 08:30, s. 78, C15 Falimente.
Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicarea hotărârii prin publicare în BPI. Cererea pentru exercitarea căii de atac se depune la XXX– Secţia a II-a civilă, de cont XXX şi fiscal.
Pronunţată, în şedinţă publică, astăzi, 11 Iunie 2019. - Data: 19 februarie 2019Ora: 8:30Complet: NCPC Complet specializat Falimente nr.15Solutie: Deschidere procedură generală Pronuntata in data de 19 februarie 2019Tip solutie: HotarareintermediaraNumar document: XXXData document: 19 februarie 2019Rezumat:
Admite cererea formulată de creditoarea XXX a XXX, împotriva debitoarei XXX, şi, în consecinţă:
În temeiul art. 72 alin. 6 din Legea nr. XXX,
Dispune deschiderea procedurii generale de insolvenţă împotriva debitoarei XXX În temeiul art. 45 din Legea nr. XXX:
Desemnează administrator judiciar provizoriu pe XXX, cu un onorariu lunar provizoriu de XXX lunar şi 0,0001 % onorariu de succes, astfel cum a fost selectat de creditorul fiscal, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 58 din Legea nr. XXX cazul în care debitorul nu depune, în 10 zile de la pronunţarea prezentei hotărâri, la dosar, o declaraţie prin care să-şi manifeste intenţia de reorganizare, în temeiul art. 85 alin, 1 raportat la art. 74 şi art. 67 alin. 1 lit. g din Legea nr. XXX, urmează a opera ridicarea de drept a dreptului de administrare - constând în dreptul de a-şi conduce activitatea, de a-şi administra bunurile din avere şi de a dispune de acestea, situaţie în care conducerea integrală a activităţii debitorului revine administratorului judiciar.
Dă dispoziţie tuturor băncilor la care debitoarea are disponibil în conturi să nu dispună de acestea fără un ordin XXX judecătorului sindic sau al administratorului judiciar, obligaţia de înştiinţare a băncilor revenindu-i administratorului judiciar, în cazul în care operează ridicarea de drept a dreptului de administrare
Pune în vedere debitorului că este obligat să depună în 10 zile de la pronunţarea prezentei hotărâri, la dosarul XXX, actele şi informaţiile prevăzute la art. 67 alin. 1 din Legea nr. XXX, lit. d din Legea nr. XXX temeiul art. 71 alin.2 din Legea nr. XXX, dispune ca administratorul judiciar să trimită o notificare, în condiţiile art. 99 alin. 3 din lege, privind deschiderea procedurii generale împotriva debitorului, tuturor creditorilor menţionaţi în lista depusă de debitor în conformitate cu art. 67 alin.1 lit. c), debitorului şi oficiului registrului comerţului sau, după caz, registrului societăţilor agricole ori registrului asociaţilor şi fundaţiilor în care debitorul este înmatriculat, pentru efectuarea menţiunii, instanţelor judecătoreşti în a căror jurisdicţie se află sediul declarat la registrul comerţului, şi tuturor băncilor unde debitorul are deschise conturi, în vederea aplicării prevederilor art. 75 din Legea nr. XXX temeiul art. 100 alin. 1 din Legea nr. XXX, fixează următoarele termene limită:
a) termenul limită pentru înregistrarea cererii de admitere a creanţelor asupra averii debitoarei la data de XXX.
b) termenul de verificare a creanţelor, de întocmire, afişare, comunicare şi publicare în XXX de Insolvenţă a tabelului preliminar de creanţe la data de XXX.
Potrivit art.111 alin. 2 din Legea nr. XXX– contestaţiile se depun la tribunal, în termen de 7 zile de la publicarea în Buletinul procedurilor de insolvenţă a tabelului preliminar.
c) termenul pentru întocmirea şi afişarea tabelului definitiv al creanţelor la data de XXX.
d) prima adunare generală a creditorilor va avea loc la data de XXX, la sediul administratorului judiciar.
Pune în vedere administratorului judiciar să efectueze în 60 de zile de la data pronunţării prezentei hotărâri inventarierea bunurilor debitorului, să întocmească şi să depună la dosar, în termen de 20 de zile de la desemnare, raportul XXX ăzut la art. 92 alin. 1 din Legea nr. XXX, şi, în termen de 40 de zile de la desemnare, raportul XXX ăzut la art. 97 din aceiaşi lege.
În temeiul art. 39 din Legea nr. XXX, dispune deschiderea de către debitor a unui cont XXX bancară din care vor fi suportate cheltuielile aferente procedurii, în termen de 2 zile de la notificarea deschiderii procedurii, în caz de neîndeplinire a atribuţiei, contul XXX către administratorul judiciar. Eventualele disponibilităţile băneşti vor fi păstrate într-un cont XXX.
Pune în vedere administratorului judiciar prevederile art. 252 din Legea nr. XXX, republicată şi dispune îndeplinirea formalităţilor privind menţionarea la Registrul comerţului a reprezentanţilor permanenţi ai săi.
Pune în vedere administratorului judiciar să depună lunar la dosar XXX prevăzut de art. 59 alin. 1 din Legea nr. XXX termen pentru cont XXX, XXX specializat Falimente nr. XXX, sala 78, ora 08:30.
Executorie.
Se comunică creditoarei, debitoarei, administratorului judiciar şi prin Buletinul procedurilor de insolvenţă.
Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicarea hotărârii prin publicare în BPI. Cererea pentru exercitarea căii de atac se depune la XXX– secţia a II-a civilă, de cont XXX şi fiscal.
Pronunţată în şedinţa publică, astăzi, 19 Februarie 2019.