Dosar nr. 1793/100/2019/a1 înregistrat la Tribunalul Maramures
Informații Dosar nr. 1793/100/2019/a1
Stadiu procesual: Apel | Materie: Faliment | Obiectul dosarului: cererea debitorului art.66 din Legea nr. XXX
Data inregistrarii dosarului: 23 octombrie 2019 | Data ultimei modificari: 17 decembrie 2019
Părțile din dosar și calitatea acestora
Debitor: S. L. S. T. S.
Lichidator: X
Apelant: X
Creditor: X
Pentru afișarea datelor complete este necesară autentificarea în cont.
Căi de atac
Tip: Apel | Data: 10 octombrie 2019
Sedinte de judecata Dosar nr. 1793/100/2019/a1Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Curtea de Apel CLUJStadiu procesual: Apel
- Data: 13 decembrie 2019Ora: 09:00Complet: AI 6Solutie: Admitere apel Pronuntata in data de 13 decembrie 2019Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 13 decembrie 2019Rezumat:
Admite apelul declarat de apelanta XXX., împotriva încheierii civile nr. XXX, pronunţată la data de XXXîn dosarul nr. XXXş, pe care o schimbă în parte, în sensul că:
Numeşte în calitate de lichidator judiciar provizoriu pe MRL I S.P.R.L., care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 64 din Legea nr. XXX, cu un onorariu provizoriu de XXX lunar plus TVA.
Păstrează restul dispoziţiilor încheierii.
XXX definitivă şi executorie.
Pronunţată în şedinţa publică din 13 decembrie 2019.
Sedinte la Tribunalul MARAMURESStadiu procesual: Fond
- Data: 20 septembrie 2019Ora: 8:30Complet: NCPC Complet specializat Falimente nr.10Solutie: Legea 85/2006 privind insolventa Pronuntata in data de 20 septembrie 2019Rezumat:
DISPUNE:
XXX. În temeiul art. 145 alin. 1 raportat la art. 71 alin. 1 din Legea nr. XXXţei şi de insolvenţă, dispune intrarea în faliment în procedura simplificatăXXX, În temeiul art. 145 alin. 2 din Legea nr. XXXă dreptul de administrare al debitorului şi dispune dizolvarea societăţii debitoare.
Dă dispoziţie tuturor băncilor la care debitorul are disponibil în conturi să nu dispună de acestea fără un ordin XXX judecătorului sindic sau al lichidatorului judiciar, obligaţia de înştiinţare a băncilor revenindu-i lichidatorului judiciar.
Dispune sigilarea bunurilor din averea debitorului, în sarcina lichidatorului judiciar.
Pune în vedere debitorului că este obligat să depună în 10 zile de la pronunţarea prezentei hotărâri, la dosarul XXX, actele şi informaţiile prevăzute la art. 67 alin. 1 din Legea nr. XXXÎn cazul în care debitorul nu va depune actele şi informaţiile arătate devin aplicabile dispoziţiile art. 82 alin. 2 şi art. 169 alin. 1 lit. d din Legea nr. XXX
Fixează următoarele termene limită:
a) termenul limită de depunere, de către creditori, a opoziţiilor la sentinţa de deschidere a procedurii - 15 zile de la notificare, precum şi termenul de soluţionare a opoziţiilor, care nu va depăşi 10 zile de la data expirării termenului de depunere a acestora;
b) termenul limită pentru înr XXX cererii de admitere a creanţelor asupra averii debitorului – XXX;
c) termenul de verificare a creanţelor, de întocmire, afişare şi comunicare a tabelului preliminar de creanţe – XXX;
d) termenul de definitivare a tabelului creanţelor – XXX;
e) data primei şedinţe a adunării generale a creditorilor – XXX;
Numeşte lichidator judiciar provizoriu pe C.I.I. XXX, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 64 din Legea nr. XXX
În temeiul art. 147 alin. 1 raportat la art. 71 alin. 2 din Legea nr. XXX, dispune ca lichidatorul judiciar să trimită o notificare, în condiţiile art. 100 din lege, privind intrarea debitorului în procedura falimentului prin procedura simplificată, ridicarea dreptului de administrare şi dizolvarea acestuia, tuturor creditorilor menţionaţi în lista depusă de debitor în conformitate cu art. 74 raportat la art. 67 alin 1 lit. c), debitorului şi oficiului registrului comerţului sau, după caz, registrului societăţilor agricole ori registrului asociaţiilor şi fundaţiilor în care debitorul este înmatriculat, pentru efectuarea menţiunii, instanţelor judecătoreşti în a căror jurisdicţie se află sediul declarat la registrul comerţului, şi tuturor băncilor unde debitorul are deschise conturi, în vederea aplicării prevederilor art. 75 din Legea nr. XXX în vedere lichidatorului judiciar să efectueze în 60 de zile de la data pronunţării prezentei hotărâri inventarierea bunurilor debitorului, să întocmească şi să depună la dosar, în termen de 40 de zile de la desemnare, raportul XXXăzut la art. 97 alin. 1 din Legea nr. XXX
În temeiul art. 39 din Legea nr. XXX, dispune deschiderea de către debitor a unui cont XXX bancară din care vor fi suportate cheltuielile aferente procedurii, în termen de 2 zile de la notificarea deschiderii procedurii; în caz de neîndeplinire a atribuţiei, contul XXX către lichidatorul judiciar. Eventualele disponibilităţi băneşti vor fi păstrate într-un cont XXX.
Pune în vedere lichidatorului judiciar prevederile art. 252 din Legea nr. XXX, republicată şi dispune îndeplinirea formalităţilor privind menţionarea la registrul comerţului a reprezentanţilor permanenţi ai săi.
Pune în vedere lichidatorului judiciar să depună lunar la dosar XXX prevăzut de art. 59 alin. 1 din Legea nr. XXX conexarea cererii de deschidere a procedurii de insolvenţă formulată de creditoarea MOL ROMÂXXX îXXX înregistrată sub dosarul nr. XXX, la prezentul dosar, cererea acesteia urmând să devină declaraţie de creanţă.
Fixează termen administrativ de cont XXX continuării procedurii la 23 ianuarie 2020, Complet specializat falimente nr XXX, sala 76, ora 08:30.
Executorie.
Cu apel, în termen de 7 zile de la comunicarea hotărârii prin publicare în XXX de Insolvenţă.
Cererea de apel se depune la XXXş, secţia a II-a civilă de cont XXXşi fiscal.
Pronunţată astăzi, 20 septembrie 2019, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.