Dosar nr. 1744/100/2023 înregistrat la Tribunalul Maramures
Informații Dosar nr. 1744/100/2023
Stadiu procesual: Contestaţie(NCPP) | Materie: Penal | Obiectul dosarului: înlocuire măsură preventivă (art.242 NCPP)
Data inregistrarii dosarului: 22 august 2023 | Data ultimei modificari: 5 septembrie 2023
Părțile din dosar și calitatea acestora
Inculpat: T. V. A.
Inculpat: T. V.
Alte detalii pe portal.just.ro
Căi de atac
Tip: Contestaţie(NCPP) | Data: 18 august 2023
Sedinte de judecata Dosar nr. 1744/100/2023Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Curtea de Apel CLUJStadiu procesual: Contestaţie(NCPP)
- Data: 23 august 2023Ora: 10:00Complet: Completul C1Solutie: ca nefondat Pronuntata in data de 23 august 2023Tip solutie: Încheiere masuripreventivefazade UPNumar document: XXXData document: 23 august 2023Rezumat:
În temeiul art. 425^1 alin. (7) pct. 1 lit. b), raportat la art. 204 din Codul de procedură penală, respinge ca nefondată contestaţia formulată de procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă XXX de Casaţie şi Justiţie – Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de XXX şi Terorism – XXX, cu sediul în, privind pe inculpata T.A., aflată în prezent în stare de arest preventiv în Centrul de Reţinere şi XXX al Inspectoratului de XXX, împotriva încheierii penale nr. XXX, pronunţate de judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul XXX în dosarul nr. XXX(3) C.pr.pen., cheltuielile judiciare avansate de stat rămân în sarcina acestuia. Definitivă. Pronunţată în şedinţa camerei de consiliu, azi, XXX.
Sedinte la Tribunalul MARAMURESStadiu procesual: Fond
- Data: 17 august 2023Ora: 10:00Complet: Complet JDL nr.4Solutie: Admis fond în parte Pronuntata in data de 17 august 2023Tip solutie: Încheiere masuripreventivefazade UPNumar document: XXXData document: 17 august 2023Rezumat:
ÎP nr. XXX: Respinge cererea de înlocuire a măsurii arestării preventive cu cea a arestului la domiciliu sau a cont XXX formulată de inculpatul T. V.(...În temeiul art. 242 alin. 2 Cod de procedură penală admite cererea formulată de inculpata T. A. (... dispune înlocuirea măsurii arestării preventive cu măsura preventivă a cont XXX, pe o durată de 60 de zile, începând cu data rămânerii definitive a prezentei hotărâri.
În temeiul art. 215 alin. 1 Cod procedură penală, pe timpul cât se află sub cont XXX, inculpata T. A. trebuie să respecte următoarele obligaţii:
a) să se prezinte la organul de urmărire penală, la judecătorul de drepturi şi libertăţi, la judecătorul de cameră preliminară sau la instanţa de judecată ori de câte ori este chemată;
b) să informeze de îndată organul de urmărire penală, judecătorul de drepturi şi libertăţi sau organul judiciar în faţa căruia se află cauza cu privire la schimbarea locuinţei;
c) să se prezinte la Poliţia oraşului Borşa, conform programului de supraveghere întocmit de organul de poliţie sau ori de câte sunt chemaţi.
În temeiul art. 215 alin. 2 lit. a şi d Cod procedură penală, cât se află sub cont XXX, inculpata T. A. are următoarele obligaţii:
- să nu depăşească limita teritorială a judeţelor Maramureş, Sălaj şi Cluj decât cu încuviinţarea prealabilă a judecătorului de drepturi şi libertăţi, a judecătorului de cameră preliminară sau a instanţei de judecată;
- U. A.-M..), B. N.., M.V.-S...A. A....P. M., O. A., S.V. P. N.,S. M.-B.., H. M.., S. ?. (.), V. V.., S. I. V. (., B. Z.., P. V. (. respectiv cu martorii sau experţii din cauză.
În baza art. 215 alin. 3 Cod procedură penală, atrage atenţia inculpatei T. A. că, în caz de încălcare cu rea-credinţă a obligaţiilor ce le revin, măsura cont XXX înlocui cu măsura arestului la domiciliu sau măsura arestării preventive.
Conform art. 215 alin. 4 Cod procedură penală, supravegherea respectării de către inculpaţi a obligaţiilor care le revin pe durata cont XXX realizează de Poliţia oraşului Borşa, judeţul Maramureş.
Dispune punerea în libertate a inculpatei T. A., dacă nu este arestată în altă cauză.
În temeiul art. 275 alin. 2 Cod procedură penală, obligă pe inculpatul T.V. la plata sumei de XXX cheltuieli judiciare în favoarea statului.
Cu drept de contestaţie în termen de 48 de ore de la comunicare.
Pronunţată în cameră de consiliu, azi, 17 august 2023.