Urmărește dosarul din instanță.

Primești notificări la fiecare modificare.

Din anul 2015, zi de zi!

Dosar nr. 251/93/2023/a1 înregistrat la Tribunalul Ilfov



Tribunalul Ilfov Adresa: Jud Ilfov, Or. Buftea, strada Stirbei Voda nr. 24, Localitate: Buftea, Județ: Ilfov Telefon: 021/312.23.43, Fax: 021/312.23.51, E-mail: tr-ilfov-brp@just.ro
Jurisprudență Tribunalul Ilfov


Informații Dosar nr. 251/93/2023/a1
Stadiu procesual: Apel | Materie: Faliment | Obiectul dosarului: procedura insolvenţei – societăţi cu răspundere limitată
Data inregistrarii dosarului: 4 ianuarie 2024 | Data ultimei modificari: 3 februarie 2025
Părțile din dosar și calitatea acestora
Intimat Debitor: M. C. A. S. P. A. J. B. C. G. S.
Intimat Creditor: E. T. I. S. P. L. J. E. C. I. S.
Apelant Debitor: M. C. A. S.
Creditor: E. T. I. S.
Debitor: M. C. A. S.
Alte detalii pe portal.just.ro

Căi de atac
Nu există informații.

Sedinte de judecata Dosar nr. 251/93/2023/a1Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Curtea de Apel BUCURESTIStadiu procesual: Apel
  1. Data: 27 februarie 2024Ora: 09:00
    Complet: S5 Complet 7 A
    Solutie: Admitere apel Pronuntata in data de 27 februarie 2024
    Tip solutie: Hotărâre
    Numar document: XXX
    Data document: 27 februarie 2024
    Rezumat:
    Admite apelul.
    Anulează sentinţa civilă apelată şi evocând fondul:
    Respinge cererea de deschidere a procedurii ca neîntemeiată.
    Stabileşte onorariul administratorului judiciar XXX la suma de XXX şi obligă intimatul creditor la plata acestei sume către administratorul judiciar.
    Definitivă.
    Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei azi, XXX.
  2. Data: 16 ianuarie 2024Ora: 12:00
    Complet: S5 Complet 7 A
    Solutie: Încheiere Pronuntata in data de 16 ianuarie 2024
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 16 ianuarie 2024
    Rezumat:
    Admite cererea. Suspenda executarea sentinţei civile nr. XXX, azi, XXX, ?i
Sedinte la Tribunalul ILFOVStadiu procesual: Fond
  1. Data: 14 septembrie 2023Ora: 12:00
    Complet: F 18 insolvenţă/drept societar
    Solutie: Alte soluţii Pronuntata in data de 14 septembrie 2023
    Tip solutie: Încheiere finală dezinvestire
    Data document: 14 septembrie 2023
    Rezumat:
    XXX.
    În temeiul art. 72 alin. 6 din Legea nr. XXX, privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, deschide procedura generală de insolvenţă faţă de debitor.
    Stabileste obligatia debitorului de a depune în 10 zile de la pronunţarea prezentei hotărâri, la dosarul XXX, actele şi informaţiile prevăzute la art. 67 alin. 1 din Legea nr. XXX, sub sanctiunea aplicarii dispziţiilor art. 85 alin.2 si 169 d) din Lg. XXX.
    Fixează următoarele termene limită:
    a) termenul limită pentru înregistrarea cererii de admitere a creanţelor asupra averii debitorului XXX;
    b) termenul de verificare a creanţelor, de întocmire şi publicare în BPI a tabelului preliminar de creanţe –XXX;
    c) termenul de definitivare a tabelului creanţelor – XXX;
    d) data primei şedinţe a adunării generale a creditorilor –XXX.
    Cf. art. 45 alin.1 lit. d) din Lg. XXX, desemnează in calitate de administrator judiciar provizoriu, pe XXX cu o remuneraţie de XXX, la care se adaugă TVA, din averea debitorului.
    În temeiul art. 71 alin. 2 din Legea nr. XXX, dispune ca administratorul judiciar să trimită o notificare, în condiţiile art. 99 alin. 3 şi art. 100 din Legea nr. XXX, privind deschiderea procedurii generale împotriva debitoarei, tuturor creditorilor menţionaţi în lista depusă de debitoare în conformitate cu art. 67 alin. 1 lit. c), debitoarei şi oficiului Registrului comerţului sau, după caz, Registrului societăţilor agricole ori Registrului asociaţilor şi fundaţiilor în care debitoarea este înmatriculată, pentru efectuarea menţiunii, instanţelor judecătoreşti în a căror jurisdicţie se află sediul declarat, şi tuturor băncilor unde debitorul are deschise conturi, în vederea aplicării prevederilor art. 75 din Legea nr. XXX în vedere administratorului judiciar să efectueze în 60 de zile de la data pronunţării prezentei hotărâri inventarierea bunurilor debitoarei, să întocmească şi să depună la dosar, în termen de 20 de zile de la desemnare, raportul XXX ăzut la art. 92 alin. 1 din Legea nr. XXX, în termen de 40 de zile de la desemnare, raportul XXX ăzut la art. 97 din aceeaşi lege.
    În temeiul art. 39 din Legea nr. XXX, privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, dispune deschiderea de către debitoare a unui cont XXX bancară din care vor fi suportate cheltuielile aferente procedurii, în termen de 2 zile de la notificarea deschiderii procedurii; în caz de neîndeplinire a atribuţiei, contul XXX către administratorul judiciar. Eventualele disponibilităţi băneşti vor fi păstrate într-un cont XXX.
    Pune în vedere administratorului judiciar prevederile art. 252 din Legea nr. XXX în vedere administratorului judiciar să depună, lunar, la dosar XXX prevăzut de art. 59 alin. 1 din Legea nr. XXX, în ultima zi lucrătoare a fiecărei luni împreună cu dovada publicării in BPI si extrasul actualizat al contul XXX.
    Fixează termen pt. examinarea stadiului procedurii pentru data de XXX şi dispune citarea părţilor prin BPI.
    Executorie.
    Cu drept de a formula apel, în termen de 7 zile de la comunicare.
    Cererea de apel se va depune la XXX.
    Pronunţată cf. art. 396 alin.2 CPC, prin punerea soluţiei la dispoziţia partilor, de către grefa instantei, la data de XXX.