Dosar nr. 1273/96/2024 înregistrat la Tribunalul Harghita
Informații Dosar nr. 1273/96/2024
Stadiu procesual: Fond | Materie: Penal | Obiectul dosarului: sesizarea cu acordul de recunoaştere a vinovăţiei (art.483 NCPP)
Data inregistrarii dosarului: 28 august 2024 | Data ultimei modificari: 20 noiembrie 2024
Căi de atac
Nu există informații.
Sedinte de judecata Dosar nr. 1273/96/2024Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Tribunalul HARGHITAStadiu procesual: Fond
- Data: 26 noiembrie 2024Ora: 09:00Complet: C2FSolutie: Termen preschimbat Pronuntata in data de 26 noiembrie 2024
- Data: 15 octombrie 2024Ora: 09:00Complet: C2FSolutie: Condamnare cu acord de recunoaştere Pronuntata in data de 15 octombrie 2024Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 15 octombrie 2024Rezumat:
În baza disp. art.485 alin. 1 lit. a C.p.p. admite acordul de recunoaştere a vinovăţiei încheiat între procurorul din cadrul Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de XXX şi Terorism – XXX şi inculpatul XXX în dosarul nr. XXX, în consecinţă:
1. În baza disp. art. 2 alin. 1 din Legea nr. XXX, în cond. art.480 alin. 4 teza I C.p.p., cu ref. la art.396 alin. 2 C.p.p., condamnă pe inculpatul XXX la pedeapsa de 1 (un) ani ?i 4 (patru) luni închisoare, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de trafic de droguri de risc (comisă în data de XXX).
În baza disp. art.67 alin. 1 C.p. rap. la art.66 alin. 1 lit. a, b C.p., aplică inculpatului pedepsele complementare constând în interzicerea exercitării drepturilor de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice respectiv de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat pe o perioadă de 3 (trei) ani.
Face aplicaţiunea disp. art.65 alin. 1 C.p. cu ref. la art.66 alin. 1 lit. a, b C.p., interzicând inculpatului, cu titlu de pedepse accesorii, exercitarea drepturilor de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice respectiv de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, pedepse accesorii ce se vor executa doar în cazul executării pedepsei principale în regim de detenţie.
2. În baza disp. art.4 alin. 1 din Legea nr. XXX, în cond. art.480 alin. 4 teza I C.p.p., cu ref. la art.396 alin. 2 C.p.p., condamnă pe acelaşi inculpat la pedeapsa de 2 (două) luni închisoare, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de deţinere de droguri de risc, fără drept, pentru consum propriu (comisă în data de XXX).
3. În baza disp. art. 2 alin. 1 din Legea nr. XXX, în cond. art.480 alin. 4 teza I C.p.p., cu ref. la art.396 alin. 2 C.p.p., condamnă pe acela?i inculpat la pedeapsa de 2 (doi) ani ?i 6 (?ase) luni închisoare, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de trafic de droguri de risc (comisă în data de XXX).
În baza disp. art.38 alin. 2 C.p. şi art.39 alin. 1 lit. b C.p. contopeşte pedepsele de 1 an ?i 4 luni închisoare, 2 luni închisoare respectiv de 2 ani ?i 6 luni închisoare, aplicate inculpatului prin prezenta hotărâre, conform celor de mai sus, în pedeapsa cea mai grea de 2 ani ?i 6 luni închisoare la care adaugă un spor de XXX din totalul pedeapselor de de 2 luni închisoare respectiv 1na ?i 4 luni închisoare, şi anume, 6 luni închisoare, astfel că inculpatul execută, în final, pedeapsa rezultantă de 3 (trei) ani închisoare.
Face aplicaţiunea disp. art.45 alin. 3 lit. a C.p. rap. la art.66 alin. 1 lit. a, b C.p, astfel că inculpatul execută, în final, pedepsele complementare constând în interzicerea exercitării drepturilor de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice respectiv de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, pe o perioadă de 4 (patru) ani, pedepse complementare care se vor executa potrivit disp. art.68 alin. 1 lit. b C.p.
Face aplicaţiunea disp. art.45 alin. 5 C.p. rap. la art.45 alin. 3 lit. a C.p. cu ref. la art.65 alin. 1 C.p. rap. la art.66 alin. 1 lit. a, b C.p., interzicând inculpatului, cu titlu de pedepse accesorii, exercitarea drepturilor de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice respectiv de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, pedepse accesorii ce se vor executa doar în cazul executării pedepsei principale în regim de detenţie.
În baza disp. art.91 C.p. suspendă sub supraveghere executarea pedepsei de 3 ani închisoare, aplicată inculpatului, pe durata unui termen de supraveghere de 4 (patru) ani, stabilit conform disp. art.92 alin. 1 C.p., termen care va începe să curgă de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri, conform art.92 alin. 2 C.p.
În baza disp. art.92 alin. 3 C.p. şi art.93 alin. 1 şi alin. 2 lit. d C.p., pe durata termenului de supraveghere, inculpatul se va supune următoarele măsuri de supraveghere:
• se va prezenta la Serviciul de XXX, la datele fixate de acesta;
• va primi vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa;
• va anunţa, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea;
• va comunica schimbarea locului de muncă;
• va comunica informaţii şi documente de natură a permite cont XXX existenţă.
În baza disp. art.92 alin. 3 C.p. şi art.93 alin. 2 lit. b C.p. C.p., pe durata termenului de supraveghere, inculpatul va frecventa un program de reintegrare socială derulat de către serviciul de probaţiune sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate.
Potrivit disp. art.93 alin. 3 şi 4 C.p., cu aplic. art.404 alin. 2 C.p.p., pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 80 de zile, câte 2 (două) ore pe zi, în cadrul Primăriei mun. XXX sau XXX de XXX.
Munca neremunerată în folosul comunităţii se va executa de către inculpat cu respectarea disp. art.52 din Legea nr. XXX baza disp. art.91 alin. 4 C.p. atrage atenţia inculpatului asupra disp. art.96 şi art.97 C.p., cu referire la art.583 C.p.p. privind revocarea respectiv anularea beneficiului suspendării executării pedepsei sub supraveghere.
Pune în vedere Serviciului de XXX disp. art.94 C.p. respectiv ale art.57 alin. 2 rap. la art.50 din Legea nr. XXX, privind exercitarea supravegherii inculpatului.
În conformitate cu disp. art.487 lit. a C.p. rap. la art.404 alin.4 lit. i C.p.p. cu ref. la art.7 alin. 1 rap. la art.4 alin. 1 lit. b din Legea nr. XXX conformitate cu art. 5 al. 5 din Legea nr. XXX, aduce la cunoştinţa inculpatului faptul că probele biologice recoltate vor fi utilizate pentru obţinerea şi stocarea în XXX de XXX a profilului genetic.
Prelevarea se va realiza în strictă conformitate cu dispoziţiile Legii nr. XXX, iar probele biologice astfel recoltate şi datele din XXX de XXX nu pot fi folosite în alte scopuri decât cele prevăzute de Legea nr. XXX temeiul disp. art.487 lit. a C.p. rap. la art.404 alin.4 lit. c C.p.p. cu ref. la art.249 alin. 1, 2, 5, 6 C.p., men?ine măsura sechestrului asigurător instituit prin ordonanţa din XXX a D.I.I.C.O.XXX, asupra sumei de XXX aparţinând inculpatului XXX.
În temeiul disp. art.487 lit. a C.p. rap. la art.404 alin.4 lit. d C.p.p. cu ref. la art.107 C.p. şi art.112 alin. 1 lit. b, e, f C.p. ?i la art.16 alin. 1, 2 din Legea nr. XXX, dispune confiscarea specială de la inculpatul XXX:
- a cantităţii de 34,0 grame cannabis (proba 1), 3,5 grame cannabis (proba2a) şi 5,0 grame cannabis (cont XXX) ce au fost introduse într-un plic sigilat MAI nr. XXX, conform dovezii CJ-933337
- a cantităţii de 0,2 grame Cannabis, ce au fost introduse într-un plic sigilat MAI nr. XXX, astfel cum rezultă din XXX932902
- a dispozitivului de mărunţit - grinder (proba nr XXX) depusă în camera de corpuri delicte din cadrul XXX - SCJSEO, conform dovezii CJ-933337
-a cântarului electronic pe care s-au pus în evidenţă urme de Cociane şi THC depusă în camera de corpuri delicte din cadrul XXX — SCJSEO, astfel cum rezultă din XXX932902
- a sumei de XXX obţinută din vânzarea drogurilor
În baza disp. art.487 lit. a C.p. rap. la art.404 alin.4 lit. a C.p.p. cu ref. la art.72 C.p., scade din durata pedepsei apliucate prin prezenta hotărâre a duratei re?inerii de 24 de ore a inculpatului, din data de XXX, orele 22:00, până la data de 13.04. 2022, orele 22:00 (dispusă în d.u.p. nr. XXX) respectiv din data de XXX, orele 23:00, până la data de 03.02. 2022, orele 23:00 (dispusă în d.u.p. nr. XXX).
În baza disp. art.487 lit. a C.p.p. cu ref. la art.404 alin. 4 lit. e C.p.p. rap. la art.274 alin. 1 C.p.p. obligă inculpatul la XXX cheltuieli judiciare către Stat.
Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare.
Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 15 octombrie 2024.