Dosar nr. 998/95/2023 înregistrat la Tribunalul Gorj
Informații Dosar nr. 998/95/2023
Stadiu procesual: Apel | Materie: Faliment | Obiectul dosarului: procedura insolvenţei – societăţi cu răspundere limitată XXX
Data inregistrarii dosarului: 10 ianuarie 2024 | Data ultimei modificari: 12 aprilie 2024
Părțile din dosar și calitatea acestora
Intimat Debitor: G. S. P. L. J. T. I. I.
Apelant Creditor: A. J. A. F. P. G.
Debitor: G. S.
Intimat: B. L.
Lichidator: T. I. I.
Creditor: A. J. A. F. P. G.
Alte detalii pe portal.just.ro
Căi de atac
Tip: Apel | Parte declaratoare: A. J. A. F. P. G. | Data: 22 decembrie 2023
Sedinte de judecata Dosar nr. 998/95/2023Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Curtea de Apel CRAIOVAStadiu procesual: Apel
- Data: 26 martie 2024Ora: 11:00Complet: C3A - comercialSolutie: Nefondat Pronuntata in data de 26 martie 2024Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 26 martie 2024Rezumat:
Respinge apelul ca nefondat.
Definitivă.
Pronunţată azi, XXX, conform art.402 C.p.c.
Sedinte la Tribunalul GORJStadiu procesual: Fond
- Data: 12 decembrie 2023Ora: 09:00Complet: COM.F.06.FSolutie: Legea 85/2006 privind insolventa Pronuntata in data de 12 decembrie 2023Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 12 decembrie 2023Rezumat:
XXX.
XXX, formulată de lichidatorul judiciar XXX.
În temeiul art. 174 din Legea nr XXX, XXX din XXX.
În temeiul art. 180 din Legea nr XXX se descarcă lichidatorul judiciar XXX si toate persoanele care l-au asistat la procedură, de îndatoriri şi responsabilităţi.
În temeiul art. 39 alin 4 Lege nr XXX se autorizează plata, din fondul de lichidare, către lichidatorul judiciar a sumei de 7980,XXX din care XXX, fără TVA, reprezentând onorariu lichidator judiciar si XXX cu titlu de cheltuieli de procedura.
În temeiul art. 179 din Legea nr XXX se dispune notificarea prezentei sentinţe părţilor.
Cu apel în termen de 7 zile de la comunicare, ce se depune la XXX.
Pronuntată prin punere solutiei la dispozitia XXX ărtilor, prin intermediul grefei instantei, XXX. - Data: 14 noiembrie 2023Ora: 09:00Complet: COM.F.06.FSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 14 noiembrie 2023Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 14 noiembrie 2023Rezumat:
Termen la XXX pentru a se observa obiectiunile formulate la cererea de închidere a procedurii si a se depune un punct de vedere cu privire la acestea de către lichidatorul judiciar. - Data: 3 octombrie 2023Ora: 09:00Complet: COM.F.06.FSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 3 octombrie 2023Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 3 octombrie 2023Rezumat:
Termen la XXX pentru depunerea dovezii de publicare în BPI a raportului nr. XXX, depunerea cererii de închidere a procedurii si publicarea în BPI. - Data: 27 iunie 2023Ora: 09:00Complet: COM.F.06.FSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 27 iunie 2023Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 27 iunie 2023Rezumat:
Termen la data de XXX având în vedere XXX din XXX a judecătorilor din cadrul XXX. - Data: 11 aprilie 2023Ora: 09:00Complet: COM.F.06.FSolutie: Legea 85/2006 privind insolventa Pronuntata in data de 11 aprilie 2023Tip solutie: Încheiere finală dezinvestireNumar document: XXXData document: 11 aprilie 2023Rezumat:
XXX din XXX Admite cererea de deschidere a procedurii insolventei la cererea debitoarei XXX.
Dispune intrarea în faliment prin procedura simplificată a debitoarei XXX şi ridicarea dreptului de administrare a debitorului, conform art. 85 din legea nr XXX.
În temeiul art 147 lege XXX, dispune dizolvarea debitoarei XXX.
În temeiul art 45 alin 1 lit d lege şi art 73 XXX, judecătorul sindic numeşte lichidator judiciar provizoriu practicianul in insolvenţă XXX având un onorariu de XXX pentru întreaga procedură, din averea debitoarei
Conform art 151 din aceeaşi lege dispune sigilarea bunurilor şi îndeplinirea operaţiunilor de lichidare.
În temeiul art. 86 XXX, dispune ca băncile la care debitorul are deschis cont XXX să nu dispună de disponibil fără un ordin XXX lichidatorului, băncile urmând să fie notificate de lichidator.
În temeiul art 39 XXX şi anexa 2.3 XXX va dispune deschiderea unui cont XXX încasări şi plăţi specifice derulării procedurii insolventei, iar în caz de neîndeplinire a atribuţiei, contul XXX către lichidatorul judiciar, iar în lipsa disponibilităţilor în cont XXX.
În conformitate cu art 73, art 99, art 147 lege XXX lichidatorul numit urmează să efectueze notificările prevăzute de art 100 XXX: cu privire la deschidere procedurii, a ridicării dreptului de administrare şi a dizolvării debitorului: creditorii menţionaţi de debitor, registrele în care debitorul este menţionat, instanţele judecătoreşti în raza cărora debitorul îsi are sediul şi notificarea deschiderii XXX, potrivit prevederilor Codului de procedură civilă şi publicarea, pe cheltuiala averii debitorului într-un ziar de largă circulaţie şi în XXX de Insolvenţă.
Dispune menţionarea în registrul comerţului de către lichidator a reprezentanţilor permanenţi ai acestuia, conform anexei 2.3 XXX temeiul art. 71 alin 2 şi art. 100 alin 1 din Legea nr XXX, fixează termenul limită de depunere de către creditori a opoziţiilor la sentinţa de deschidere a procedurii în 10 zile de la primirea notificării de deschidere a procedurii, urmând ca eventuale opoziţii să fie soluţionate în termen de 10 zile de la data expirării termenului de depunere.
În temeiul art. 64 din Lege nr. XXX, fixează termen pentru depunerea primului raport XXX data XXX.
În temeiul art 71 alin 2 şi art. 100 alin 1 din Legea nr XXX, fixează termenul limită pentru înregistrarea cererii de admitere a createlor asupra averii debitorului – XXX.
În temeiul art 71 alin 2 şi art. 100 alin 1 din Legea nr XXX, fixează termenul limită de verificare a creanţelor, de întocmire şi publicare în BPI a tabelului preliminar de creanţe - XXX.
Termenul pentru formularea contestaţiilor la tabelul de creanţe este de 7 zile de la publicarea în BPI a tabelului preliminar, conform art. 111 alin 2 lege XXX.
În temeiul art. 71 alin 2 şi art. 100 alin 1 din Legea nr XXX, stabileşte prima şedinţă a adunării creditorilor la data de XXX, ora 10, la sediul lichidatorului judiciar provizoriu.
Acordă termen de procedură la data de XXX, pentru analizarea primului raport întocmit de lichidatorul judiciar, soluţionarea eventualelor contestaţii la tabelul preliminar.
În temeiul art. 71 alin 2 şi art. 100 alin 1 din Legea nr XXX, fixează termenul de definitivare a tabelului creanţelor la data de XXX.
În temeiul art.76 din Legea nr. XXX, va dispune comunicarea prezentei sentinţe XXX, în vederea aplicării prev. art. 75 din legea insolvenţei.
Cu apel în termen de 07 zile de la comunicare, ce se depune la XXX.
Pronunţată prin punerea solutiei la dispozitia XXX ărtilor, prin intermediul grefei instantei,azi XXX.