Dosar nr. 1748/122/2021 înregistrat la Tribunalul Giurgiu
Informații Dosar nr. 1748/122/2021
Stadiu procesual: Apel | Materie: Penal | Obiectul dosarului: infracţiuni de evaziune fiscală (XXX, XXX)
Data inregistrarii dosarului: 15 aprilie 2022 | Data ultimei modificari: 24 iunie 2022
Părțile din dosar și calitatea acestora
Intimat Inculpat: D. C.
Apelant Parte civilă: X
Inculpat: D. C.
Parte civilă: X
Alte detalii pe portal.just.ro
Căi de atac
Tip: Apel | Parte declaratoare: X | Data: 8 aprilie 2022
Sedinte de judecata Dosar nr. 1748/122/2021Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Curtea de Apel BUCURESTIStadiu procesual: Apel
- Data: 24 iunie 2022Ora: 09:00Complet: S1 C20 ASolutie: Nefondat Pronuntata in data de 24 iunie 2022Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 24 iunie 2022Rezumat:
Dec.pen.XXX din 24 iunie 2022 -Respinge cererea de repunere a cauzei pe rol formulată de intimata inculpată XXX.
În baza art.421 pct.1 lit. b C.proc.pen respinge, ca nefondat, apelul declarat de partea civilă Agenţia Naţională de Administrare Fiscală – Administraţia Judeţeană a Finanţelor XXX împotriva sentinţei penale nr. XXX, pronunţată în dosarul nr. XXX avocatului din oficiu pentru inculpata XXX în sumă de 868 de lei se plăteste din fondurile XXX.
În baza art.275 alin.2 C.proc.pen., obligă apelanta Agenţia Naţională de Administrare Fiscală – Administraţia Judeţeană a Finanţelor XXX la plata a 600 de lei reprezentând cheltuieli judiciare avansate de stat în apel.
Definitivă.
Pronun?ată în punerea la dispoziÅ£ia procurorului ÅŸi a părtilor prin mijlocirea grefei instanÅ£ei, astăzi, XXX. - Data: 17 iunie 2022Ora: 09:00Complet: S1 C20 ASolutie: Amână pronunÅ£area Pronuntata in data de 17 iunie 2022Tip solutie: Încheiere amânare ulterioară a pronunțăriiData document: 17 iunie 2022Rezumat:
amana pronuntarea la data de XXX - Data: 27 mai 2022Ora: 09:00Complet: S1 C20 ASolutie: Amână pronunÅ£area Pronuntata in data de 27 mai 2022Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțăriiData document: 27 mai 2022Rezumat:
În temeiul art.391 alin.1 C.proc.pen. stabileşte termen de deliberare, redactare şi pronunţare a hotărârii la data de 17 iunie 2022.
Pronunţată în şedinţă publică, azi, 27 mai 2022.
Sedinte la Tribunalul GIURGIUStadiu procesual: Fond
- Data: 25 martie 2022Ora: 09:00Complet: C5Solutie: Condamnare Pronuntata in data de 25 martie 2022Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 25 martie 2022Rezumat:
În baza art. 9 alin. 1 lit. a din legea nr. XXXşi art. 396 alin. 10 C proc. pen. condamnă pe inculpata Dumitru (fostă Iordan) Cristina, la pedeapsa de 1 an şi 4 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de evaziune fiscală – în modalitatea ascunderii bunului ori a sursei impozabile sau taxabile. (83 acte materiale, fapte din perioada XXX – XXX).
În baza art. 91 C. pen. dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere şi stabileşte un termen de supraveghere de 2 ani, conform dispoziţiilor art. 92 C. pen.
În baza art. 93 alin. (1) C. pen. obligă inculpata ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere:
a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Giurgiu, la datele fixate de acesta;
b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa;
c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile;
d) să comunice schimbarea locului de muncă;
e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite cont XXX existenţă.
Impune condamnatei să execute următoarea obligaţie: să frecventeze un program de reintegrare socială derulate de către serviciul de probaţiune sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate.
În baza art. 93 alin. (3) C. pen., pe parcursul termenului de supraveghere, inculpata va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul Primăriei XXX, Judeţul Giurgiu sau la XXX (cu unităţile subordonate) pe o perioadă de 60 de zile lucrătoare.
În baza art. 91 alin. (4) C. pen. atrage atenţia inculpatei asupra dispoziţiilor art. 96 C. pen.
În baza art. 67 şi art. 66 alin. (1) lit. a) şi b) C. pen. interzice inculpatei ca pedeapsă complementară exercitarea drepturilor de a fi aleasă în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat pe o perioadă de 2 ani de la rămânerea definitivă a prezentei sentinţe.
În baza art. 65 alin. (1) raportat la art. 66 alin. (1) lit. a) şi b) C. pen. interzice inculpatei ca pedeapsă accesorie exercitarea drepturilor de a fi aleasă în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat de la rămânerea definitivă a prezentei sentinţe şi până la executarea sau considerarea ca executată a pedepsei principale, ce se va executa numai în situaţia în care pedeapsa închisorii va deveni executabilă.
Face aplicarea art. 12 din legea XXX (instituirea interdicţiilor de a fi fondator, administrator, director sau reprezentant legal al unei societăţi comerciale) începând cu data rămânerii definitive a prezentei hotărâri.
În baza art. 397 alin. (1) C. proc. pen. raportat la art. 1349 - 1371 C. civ. admite, în parte, acţiunea civilă formulată de partea civilă Statul Român reprezentat de ANAF – Agenţia Judeţeană a Finanţelor XXX şi va obliga inculpatul Dumitru (fostă Iordan) Cristina, la plata către Statul Român reprezentat de ANAF – Agenţia Judeţeană a Finanţelor XXX a sumei de XXX ce reprezintă prejudiciul cauzat prin comiterea infracţiunii la care se vor adăuga sumele reprezentând obligaţiile fiscale accesorii datorate, în condiţiile Codului de procedură fiscală.
Constată că pe parcursul procesului inculpata a achitat o parte din prejudiciu, respectiv suma totală de XXX.
În temeiul art. 404 alineatul 4 litera c Cod procedură penală Tribunalul instituie măsura de indisponibilizare a sechestrului asigurator, în vederea garantării reparării prejudiciului produs prin infracţiune, asupra bunurilor mobile şi imobile ale inculpatei, inclusiv asupra conturilor societăţilor comerciale la care inculpata figurează ca împuternicit, beneficiar real, asociat sau administrator, situate în ţară sau în străinătate, care se vor identifica în cursul punerii în executare a prezentei dispoziţii de indisponibilizare, până la concurenţa sumei la care inculpata va fi obligată prin prezenta hotărâre şi a sumei reprezentând obligaţiile fiscale accesorii care se vor calcula pentru fiecare zi de întârziere, începând cu ziua imediat următoare termenului de scadenţă şi până la data stingerii sumei datorate, inclusiv, potrivit Codului de procedură fiscală.
În temeiul art. 13 din legea XXX dispune comunicarea către Oficiului Naţional al Registrului Comerţului a unei copii a dispozitivului prezentei hotărârii judecătoreşti la data rămânerii definitive.
În baza art. 274 alin. (3) C. proc. pen. obligă inculpata Dumitru (fostă Iordan) Cristina la plata sumei de XXX, cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat.
Ia act că inculpata a fost asistată de apărător ales.
Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare.
PronunÅ£ată în ÅŸedinÅ£a publică, azi, XXX. - Data: 16 martie 2022Ora: 10:15Complet: C5Solutie: Amână pronunÅ£area Pronuntata in data de 16 martie 2022Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțăriiData document: 16 martie 2022Rezumat:
StabileÅŸte pronunÅ£area pentru data de XXX. - Data: 16 februarie 2022Ora: 09:00Complet: C5Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 16 februarie 2022Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 16 februarie 2022Rezumat:
Amână cauza pentru depunerea înscrisurilor în circumstanÅ£iere. - Data: 19 ianuarie 2022Ora: 09:00Complet: C5Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 19 ianuarie 2022Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 19 ianuarie 2022Rezumat:
Amână cauza pentru angajare apărător.