Dosar nr. 659/119/2022 înregistrat la Tribunalul Covasna
Informații Dosar nr. 659/119/2022
Stadiu procesual: Contestaţie(NCPP) | Materie: Penal | Obiectul dosarului: luarea măsurii arestării preventive propusă de XXX (art.223 NCPP)
Data inregistrarii dosarului: 24 mai 2022 | Data ultimei modificari: 27 iunie 2022
Părțile din dosar și calitatea acestora
Intimat: C. S. L.
Intimat Inculpat: K. I.
Inculpat: C. S. L.
Inculpat: K. I.
Alte detalii pe portal.just.ro
Căi de atac
Tip: Contestaţie(NCPP) | Data: 20 mai 2022
Sedinte de judecata Dosar nr. 659/119/2022Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Curtea de Apel BRASOVStadiu procesual: Contestaţie(NCPP)
- Data: 26 mai 2022Ora: 12:15Complet: CDL23-2022Solutie: Respins Pronuntata in data de 26 mai 2022Tip solutie: Încheiere masuripreventivefazade UPNumar document: XXXData document: 26 mai 2022Rezumat:
În temeiul art. 204 alin. 2-9 C.pr.pen. respinge contestaţia formulată de Parchetul de pe lângă ICCJ – DIICOT – XXX împotriva încheierii din şedinţa camerei de consiliu nr. XXXătorului de drepturi şi libertăţi din cadrul XXX, pronunţată în dosarul nr. XXX, pe care o menţine.
În temeiul art. 272 C.pr.pen. onorariul interpretului de limba maghiară în cuantum de XXX va fi înaintat din fondurile Ministerului Justiţiei.
În temeiul art. 275 alin. 3 C.pr.pen. cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului.
Definitivă.
Pronunţată prin punerea la dispoziţie prin intermediul grefei instanţei, azi XXX.
Sedinte la Tribunalul COVASNAStadiu procesual: Fond
- Data: 23 mai 2022Ora: 09:00Complet: C2Solutie: ÃŽncheiere Pronuntata in data de 23 mai 2022Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 23 mai 2022Rezumat:
În baza art. 1 alin. 1 din XXX nr. XXXţiei, raportat la art. 7 alin. 2 şi art. 3 lit. b din Legea nr. XXX, modificată, stabileşte valoarea serviciilor prestate în prezenta cauză de către traducătorul autorizat XXX, constând în traducerea, în regim de urgenţă, a dispozitivului încheierii nr. XXX, din limba română în limba maghiară, două pagini şi jumătate, la suma de XXX, la care se adaugă TVA, dacă aceasta este datorată potrivit prevederilor legale în vigoare.
O copie a prezentei încheieri, conformă cu originalul, se comunică compartimentului economico - administrativ al XXX, în vederea efectuării plăţii. - Data: 20 mai 2022Ora: 11:30Complet: C2Solutie: respinge cererea Pronuntata in data de 20 mai 2022Tip solutie: Încheiere masuripreventivefazade UPNumar document: XXXData document: 20 mai 2022Rezumat:
În baza art. 227 alin. 1 C.pr.pen., respinge propunerea formulată de Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism – XXX, în dosarul nr. XXXă a inculpaţilor Crăciun Szabolcs-László şi Korodi István.
ÃŽn baza art. 227 alin. 2 C.pr.pen., rap. la art. art. 211 alin. 1 C.pr.pen. ÅŸi art. 202 alin. 1, 3 ÅŸi 4 lit. b C.pr.pen., cu aplicarea art. 215 C.pr.pen. ÅŸi art. XXX alin. 1 C.pr.pen. dispune faţă de inculpaÅ£ii CRÄ‚XXX- LÃSZLÓ ÅŸi XXX, măsura preventivă a cont XXX, pe o durată de 60 de zile, începând cu data de 20 mai 2022 ÅŸi până la data de 18 iulie 2022, inclusiv.
În baza art. 215 alin. 1 C.pr.pen., obligă pe inculpaţii Crăciun Szabolcs-László şi Korodi István ca, pe durata măsurii cont XXX, să respecte următoarele obligaţii:
- să se prezinte în faţa organului de urmărire penală, a judecătorului de drepturi şi libertăţi, a judecătorului de cameră preliminară sau a instanţei de judecată ori de câte ori sunt chemaţi;
- să informeze de îndată organul judiciar în faţa căruia se află cauza cu privire la schimbarea locuinţei;
- să se prezinte la I.P.J. Covasna - Poliţia XXX. Gheorghe, prin structura competentă, desemnat cu supravegherea lor, conform programului de supraveghere întocmit de acesta sau ori de câte ori sunt chemaţi.
În baza art. 215 alin. 2 C.pr.pen., impune inculpaţilor Crăciun Szabolcs-László şi Korodi István ca, pe durata măsurii cont XXX, să respecte următoarele obligaţii:
- să nu părăsească teritoriul României, decât cu încuviinţarea prealabilă a organului judiciar în faţa căreia se află cauza;
- să nu se apropie şi să nu comunice, direct sau indirect, pe nici o cale, între ei, sau cu martora XXX.
- să comunice periodic informaţii relevante despre mijloacele lor de existenţă.
- să nu deţină, să nu folosească şi să nu poarte arme.
În baza art. 215 alin. 3 C.pr.pen., atrage atenţia inculpaţilor Crăciun Szabolcs-László şi Korodi István că, în caz de încălcare, cu rea-credinţă, a obligaţiilor ce le revin, măsura cont XXXînlocuită cu măsura arestului la domiciliu sau cu măsura arestării preventive.
În baza art. 215 alin. 5 C.pr.pen., dispune comunicarea prezentei încheieri inculpaţilor Crăciun Szabolcs-László şi Korodi István, Poliţiei XXX. Gheorghe, I.P.J. Covasna – XXX, XXX de Evidenţă a XXX, Direcţiei Generale de Paşapoartelor Bucureşti, XXX pentru Eliberarea şi Evidenţa Paşapoartelor XXX şi Poliţiei de Frontieră Române.
În baza art. 227 alin. 1 C.pr.pen., dispune punerea în libertate a inculpaţilor Crăciun Szabolcs-László şi Korodi István, reţinuţi.
În baza art. 275 alin. 3 C.pr.pen., cheltuielile judiciare avansate de stat rămân în sarcina acestuia.
În baza art. 273 alin. 4 şi 5 C.pr.pen., rap. la art. 275 alin. 6 C.pr.pen., onorariul interpretului de limbă maghiară – XXX, în sumă de XXX, la care se adaugă TVA, dacă aceasta este datorată potrivit prevederilor legale în vigoare, rămâne în sarcina statului şi se avansează din fondurile Ministerului Justiţiei.
Cu drept de contestaţie în termen de 48 de ore de la pronunţare.