Urmărește inteligent dosarul din instanță.

Primești notificări la fiecare modificare.

Din anul 2015, zi de zi!

Dosar nr. 5851/118/2021 înregistrat la Tribunalul Constanta



Informații Dosar nr. 5851/118/2021
Stadiu procesual: Recurs | Materie: Contencios administrativ şi fiscal | Obiectul dosarului: litigiu privind funcţionarii publici (XXX. XXX)
Data inregistrarii dosarului: 18 iulie 2022 | Data ultimei modificari: 28 noiembrie 2022
Părțile din dosar și calitatea acestora
Recurent Reclamant: X
Recurent Pârât: X
Reclamant: X
Pârât: X
Pentru afișarea datelor complete este necesară autentificarea în cont.

Căi de atac
Tip: Recurs | Parte declaratoare: X | Data: 7 iulie 2022
Tip: Recurs | Parte declaratoare: X | Data: 6 iulie 2022
Tip: Recurs | Parte declaratoare: X | Data: 23 noiembrie 2022

Sedinte de judecata Dosar nr. 5851/118/2021Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Tribunalul CONSTANTAStadiu procesual: Fond
  1. Data: 20 octombrie 2022Ora: 10:00
    Complet: CA9
    Solutie: Fond Pronuntata in data de 20 octombrie 2022
    Tip solutie: Hotararecompletaredispozitiv
    Numar document: XXX
    Data document: 20 octombrie 2022
    Rezumat:
    HOT.
    Admite cererea avand ca obiect completare dispozitiv, formulata de catre reclamanta CRĂXXX, in cont XXX JUDEŢEANĂ XXX CONSTANŢA, in consecinta,
    Dispune completarea dispozitivului Sentintei civile nr. XXX, la paragraful 5, dupa cum urmeaza:
    „Obligă pârâta XXXÅ£eană de Pensii ConstanÅ£a să recalculeze reclamantei sporul de condiÅ£ii vătămătoare prin raportare la salariul de bază brut lunar stabilit conform paragrafului al treilea al prezentei hotărâri, având în vedere procentul stabilit prin deciziile succesive de salarizare prin care drepturile salariale ale reclamantei au fost stabilite ÅŸi să emită în acord cu acest calcul o decizie XXX stabilire a sporului începând cu data de XXX, respectiv la recalcularea sporului de conditii vatamatoare de munca in procent de 10,1% pentru perioada XXX - noiembrie 2018 si de 15% incepand cu decembrie 2018â€.
    Cu recurs in 15 zile de la comunicare.
    Pronuntata in data de XXX, prin punerea solutiei la dispozitia XXX, prin mijlocirea grefei instantei.
  2. Data: 17 octombrie 2022Ora: 09:00
    Complet: CA9
    Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 17 octombrie 2022
    Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțării
    Data document: 17 octombrie 2022
    Rezumat:
    ÃŽNCHEIERE
    În temeiul art. 396 NCPC, amână pronunţarea pentru termenul de judecată din data de XXX.
    Pronunţată în data de XXX, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor, prin mijlocirea grefei instanţei.
  3. Data: 23 mai 2022Ora: 10:00
    Complet: CA9
    Solutie: Admite cererea Pronuntata in data de 23 mai 2022
    Tip solutie: Hotărâre
    Numar document: XXX
    Data document: 23 mai 2022
    Rezumat:
    HOT.

    Respinge excepţia autorităţii de lucru judecat, invocată de către pârâta XXXţeană de pensii Constanţa, ca nefondată.
    Admite cererea formulată de către reclamanta CRĂXXX, în cont XXX pârâta CASA JUDEŢEANĂ XXX CONSTANŢA, astfel cum a fost precizată.
    Obligă pârâta XXXţeană de Pensii Constanţa să recalculeze reclamantei salariul de bază brut lunar la nivelul maxim corespunzător celui pentru funcţii similare din cadrul aceleiaşi familii ocupaţionale şi categorii profesionale, stabilit pentru aceeaşi funcţie/treaptă şi gradaţie, prin luarea în considerare a drepturilor salariale acordate altor funcţionari publici din cadrul aceleiaşi familii ocupaţionale şi să emită în acord cu acest calcul o decizie XXX stabilire a salariului începând cu data de XXX.
    Obligă pârâta la plata către reclamantă a sumelor constând în diferenţa dintre drepturile salariale stabilite conform paragrafului anterior şi cele efectiv încasate de aceasta, sume ce vor fi actualizate cu indicele de inflaţie şi la care se va adăuga dobânda legală penalizatoare, de la data scadenţei fiecărei sume şi până la data plăţii efective.
    Obligă pârâta XXXţeană de Pensii Constanţa să recalculeze reclamantei sporul de condiţii vătămătoare prin raportare la salariul de bază brut lunar stabilit conform paragrafului al treilea al prezentei hotărâri, având în vedere procentul stabilit prin deciziile succesive de salarizare prin care drepturile salariale ale reclamantei au fost stabilite şi să emită în acord cu acest calcul o decizie XXX stabilire a sporului începând cu data de XXX.
    Obligă pârâta la plata către reclamantă a sumelor constând în diferenţa dintre drepturile salariale constând în sporul pentru condiţii vătămătoare stabilite conform paragrafului anterior şi cele efectiv încasate de aceasta, sume ce vor fi actualizate cu indicele de inflaţie şi la care se va adăuga dobânda legală penalizatoare, de la data scadenţei fiecărei sume şi până la data plăţii efective.
    Obligă pârâta la plata către reclamantă a cheltuielilor de judecată în sumă de XXX (onorariu avocat).
    Cu recurs în termen de 15 zile de la comunicare.
    Pronunţată în data de XXX, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor, prin mijlocirea grefei instanţei.
  4. Data: 9 mai 2022Ora: 08:30
    Complet: CA9
    Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 9 mai 2022
    Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțării
    Data document: 9 mai 2022
    Rezumat:
    ÃŽNCHEIERE
    În temeiul art. 396 NCPC, amână pronunţarea pentru termenul de judecată din data de XXX.
    Pronunţată în data de XXX, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor, prin mijlocirea grefei instanţei.
  5. Data: 21 martie 2022Ora: 08:30
    Complet: CA9
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 21 martie 2022
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 21 martie 2022
    Rezumat:
    T.- XXX, ora 08:30 - pentru administrarea unor probe suplimentare
  6. Data: 10 ianuarie 2022Ora: 09:00
    Complet: CA9
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 10 ianuarie 2022
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 10 ianuarie 2022
    Rezumat:
    T. - XXX, ora 08:30, pentru administrare probe
  7. Data: 29 noiembrie 2021Ora: 09:00
    Complet: CA9
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 29 noiembrie 2021
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 29 noiembrie 2021
    Rezumat:
    T. - XXX, ora 09:00, pentru ca reclamanta să ia cunoştinţă de precizările comunicate şi pentru a răspunde raportat la aceste precizări
  8. Data: 18 octombrie 2021Ora: 08:30
    Complet: CA9
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 18 octombrie 2021
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 18 octombrie 2021
    Rezumat:
    T. - XXX, ora 08:30 - pentru ca reclamanta să formuleze precizările solicitate
Sedinte la Curtea de Apel CONSTANTAStadiu procesual: Recurs
  1. Data: 6 octombrie 2022Ora: 11:00
    Complet: C1 Recurs
    Solutie: Nefondat Pronuntata in data de 6 octombrie 2022
    Tip solutie: Hotărâre
    Numar document: XXX
    Data document: 6 octombrie 2022
    Rezumat:
    DC.1052/ Respinge ambele recursuri ca nefondate. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică azi, XXX. jud.red. F.N. (gref.M.H.)