Dosar nr. 2758/1371/2010 înregistrat la Tribunalul Comercial Mures
Informații Dosar nr. 2758/1371/2010
Stadiu procesual: Fond | Materie: Faliment | Obiectul dosarului: procedura insolvenţei – societăţi cu răspundere limitată
Data inregistrarii dosarului: 26 august 2010 | Data ultimei modificari: 19 ianuarie 2017
Părțile din dosar și calitatea acestora
Debitor: S. D. S.
Debitor: S. D. S. P. L. N. S.
Pentru afișarea datelor complete este necesară autentificarea în cont.
Căi de atac
Nu există informații.
Sedinte de judecata Dosar nr. 2758/1371/2010Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Tribunalul Comercial MURESStadiu procesual: Fond
- Data: 11 noiembrie 2010Ora: 08:30Complet: C22 sindiceSolutie: Legea 64/1995 privind procedura reorganizării şi falimentului Pronuntata in data de 11 noiembrie 2010Rezumat:
Admite cererea formulată de lichidatorul Nacornic S.P.R.L., cu sediul profesional în Tg. Mureş str. XXX, nr. 4, ap. 2, jud. Mureş, întocmit în cadrul procedurii de faliment a debitoarei XXX., cu sediul în loc. Tg. Mureş str. XXX, jud. Mureş, cu numărul de înmatriculare XXX.
În temeiul disp.art.131 din Legea privind procedura insolvenţei,
Dispune închiderea procedurii de faliment a debitoarei XXX. - Data: 1 septembrie 2010Ora: 08:30Complet: C22 sindiceSolutie: SoluţionareRezumat:
Admite cerere formulată de Nacornic S.P.R.L. cu sediul în loc. Tg. Mures str. XXXăţii nr. XXX, ap.5 jud. Mureş reprezentat prin asociat coordonator XXX, cerere având ca obiect deschiderea procedurii simplificate faţă de debitoarea XXX.
Dispune deschiderea procedurii simplificate împotriva debitoarei XXX. cu sediul în loc. Tg. Mures str. XXX, ap. XXXş, având nr. XXXînmatriculare XXX.
Constată că debitoarea a fost dizolvată prin sentinţa nr. XXXţată de XXXş.
Dispune intrarea în faliment a debitoarei XXX.
Ridică dreptul de administrare a reprezentanţilor legali statutari ai debitoarei, sens în care dă dispoziţie băncilor să nu dispună de disponibilităţile băneşti existente în cont XXX, numai pe baza semnăturii lichidatorului desemnat sub sancţiunea dispoziţiilor prev. de art.48 alin.2 din XXX.
Desemnează în calitate de lichidator provizoriu Nacornic S.P.R.L. cu sediul în loc. Tg. Mures str. XXXăţii nr. XXX, ap.5 jud. Mureş
Stabileşte în sarcina lichidatorului, atribuţiile prevăzute de art.25 alin.1 lit. a, b, c, d,e, f, g, h, i, j, k, l, m, n din XXX.
Stabileşte în sarcina lichidatorului atribuţia de a convoca adunarea generală a asociaţilor debitoarei în termen de 20 zile de la primirea notificării privind nominalizarea lui, în vederea desemnării administratorului special.
Stabileşte termenul maxim pentru predarea gestiunii averii de la debitor către lichidator, în termen de 5 zile de la data primirii notificării de către debitor.
Dispune inventarierea şi sigilarea bunurilor din averea debitoarei, de către lichidator.
Stabileşte în sarcina lichidatorului atribuţia de a trimite o copie de pe sentinţa de deschidere a procedurii, autorităţilor şi instituţiilor care ţin registrele de publicitate pentru bunurile supuse transcripţiei, inscripţiei sau înregistrării in aceste registre, spre a se face menţiune în ceea ce priveşte bunurile aflate în patrimoniul debitorului, precum şi băncilor la care debitorul are cont XXX.
Stabileşte remuneraţia provizorie a lichidatorului la nivelul sumei de XXX.
Dispune notificarea deschiderii procedurii falimentului de către lichidator, debitorului, creditorilor şi XXX Comerţului de pe lângă XXXş, în vederea efectuării menţiunii în Registrul Comerţului cu privire la deschiderea procedurii şi nominalizarea lichidatorului.
Dispune trimiterea notificărilor către toţi creditorii debitorului, de către lichidator sens în care stabileşte următoarele termene:
Stabileşte termenul limită pentru înr XXX declaraţiilor de creanţă la data de 14 octombrie 2010.
Stabileşte termenul limită pentru verificarea creanţelor, întocmirea, afişarea şi comunicarea tabelului preliminar al creanţelor la 24 octombrie 2010.
Stabileşte termenul în cont XXX soluţionarea eventualelor contestaţii şi pentru afişarea tabelului definitiv al creanţelor la 11 noiembrie 2010.
Stabileşte termenul pentru întocmirea de către lichidator a raportului cu privire la cauzele şi motivele insolvenţei, raport XXX va cuprinde situaţia actelor juridice susceptibil a fi anulate în conformitate cu dispoziţiile art. 80 şi următoarele din XXX, la data de 14 octombrie 2010.
Stabileşte în sarcina lichidatorului obligaţia de a convoca prima şedinţă a adunării creditorilor în termen de 5 zile de la data afişării tabelului preliminar la data ora şi locaţia stabilită de lichidator, având următoarea ordine de zi: confirmarea lichidatorului desemnat de judecătorul sindic şi a remuneraţiei acestuia, desemnarea comitetului creditorilor precum şi obligaţia de a înr XXX la Tribunal procesul-verbal XXX şedinţei împreună cu dovada de publicare în BPI.
Stabileşte termenul pentru confirmarea de către judecătorul sindic a lichidatorului şi a remuneraţiei acestuia în conformitate cu dispoziţiile art.19 alin. 3,4 din XXX, pentru data de 11 noiembrie 2010.
Dispune deschiderea de către lichidator a unui cont XXX bancară, din care vor fi suportate cheltuielile aferente procedurii, în termen de 2 zile de la notificarea deschiderii procedurii. Eventualele disponibilităţile băneşti vor fi păstrate într-un cont XXX.
Dispune înscrierea în Registrului Comerţului a menţiunii privitoare la deschiderea procedurii falimentului faţă de debitoare.
Dispune notificarea Societăţii civile profesionale cu răspundere limitată XXX, privind desemnarea acestuia în calitate de lichidator.
Cu drept de recurs în 7 zile de la comunicare pentru debitoare şi cu opoziţie în termen de 10 zile de la primirea notificării lichidatorului, pentru creditori.
Pronunţată în şedinţa publică din 1 septembrie 2010.