Dosar nr. 272/1371/2013 înregistrat la Tribunalul Comercial Mures
Informații Dosar nr. 272/1371/2013
Stadiu procesual: Fond | Materie: Faliment | Obiectul dosarului: cererea debitorului - XXX art.27 alin.5
Data inregistrarii dosarului: 22 februarie 2013 | Data ultimei modificari: 18 noiembrie 2014
Părțile din dosar și calitatea acestora
Debitor: S. S. S.
Creditor: S. R. C. I. S.
Creditor: D. M.
Pentru afișarea datelor complete este necesară autentificarea în cont.
Căi de atac
Nu există informații.
Sedinte de judecata Dosar nr. 272/1371/2013Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Tribunalul Comercial MURESStadiu procesual: Fond
- Data: 26 februarie 2015Ora: 09:00Complet: C27 sindice
- Data: 13 noiembrie 2014Ora: 09:00Complet: C27 sindiceSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 13 noiembrie 2014Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 13 noiembrie 2014Rezumat:
Ia act de forma şi conţinutul raportului de activitate în modalitatea înfăţişată de lichidator, precum şi de măsurile pe care acesta intenţionează să le întreprindă în procedură.
Acordă un nou termen de control în procedură la data de 26 februarie 2015, sala 26, ora.9,00 pentru cont XXX.
PronunÅ£ată în ÅŸedinÅ£a publică de la 13 noiembrie 2014. - Data: 12 iunie 2014Ora: 09:00Complet: C27 sindiceSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 12 iunie 2014Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 12 iunie 2014Rezumat:
Ia act de forma şi conţinutul raportului de activitate în modalitatea înfăţişată de lichidator, precum şi de măsurile pe care acesta intenţionează să le întreprindă în procedură.
Acordă un nou termen de control în procedură la data de 13 noiembrie 2014, sala 26, ora.9,00 pentru cont XXX.
PronunÅ£ată în ÅŸedinÅ£a publică de la 12 iunie 2014 - Data: 20 februarie 2014Ora: 09:00Complet: C27 sindiceSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 20 februarie 2014Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 20 februarie 2014Rezumat:
Ia act de forma şi conţinutul raportului de activitate în modalitatea înfăţişată de lichidator, precum şi de măsurile pe care acesta intenţionează să le întreprindă în procedură.
Acordă un nou termen de control în procedură la data de 12 iunie 2014, sala 26, ora.9,00 pentru cont XXX.
Lichidatorul judiciar în cazul în care nu va reuşi valorificarea niciunui bun, la preţul diminuat, va reconvoca adunarea generală a creditorilor pentru a propune o nouă reducere de preţ şi va depune la dosar XXXărârea adoptată de creditori în acest sens.
PronunÅ£ată în ÅŸedinÅ£a publică de la 20 Februarie 2014. - Data: 24 octombrie 2013Ora: 8:30Complet: C27 sindiceSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 24 octombrie 2013Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 24 octombrie 2013Rezumat:
DISPUNE:
Respinge cererea de repunere în termen promovată de creditoarea XXX.
Afişarea la uşa instanţei a unui exemplar din tabelul definitiv rectificat de obligaţii al debitoarei, în conformitate cu dispoziţiile art. 74 alin.1 din Legea nr. XXX/ 2006 modificată.
Constată că împotriva planului de distribuire parţială nr XXX afişat la uşa instanţei la data de XXX, nu s-au formulat contestaţii şi a devenit executoriu.
Dispune lichidatorului judiciar să procedeze la distribuirea sumelor potrivit planului propus.
Stabileşte termen, pe data de 20februarie 2014, sala 26, ora.9,00 pentru cont XXX, cu respectarea dispoziţiilor art.116-118 din legea nr. XXX
PronunÅ£ată în ÅŸedinÅ£a publică de la 24 Octombrie 2013. - Data: 23 mai 2013Ora: 8:30Complet: C27 sindiceSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 23 mai 2013Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 23 mai 2013Rezumat:
Reţine caracterul definitiv al tabelului preliminar de creanţe al debitoarei.
Pune în vedere lichidatorului să depună la dosar XXX definitiv pentru afişare la uşa instanţei, în conformitate cu Încheierea nr. XXX act că în prezenta procedură nu sunt îndeplinite condiţiile prev. de art. 16 din Legea nr. XXX, privind desemnarea comitetului creditorilor, în procedură fiind identificat un singur creditor, respectiv DGFP MUREŞ, atribuţiile comitetului creditorilor urmând a fi preluate adunarea creditorilor.
Pronunţarea asupra confirmării lichidatorului judiciar şi a remuneraţiei acestuia urmează, în baza art.11, alin.1, lit. d din Legea nr. XXX, printr-o altă încheiere,dată în cameră de consiliu.
Ia act de faptul că nu a fost desemnat administratorul special pe seama debitoarei.
Reţine faptul că lichidatorul a învederat că în cauză nu sunt incidente dispoziţiile art.138 din Legea nr. XXXăspunderii materiale personale a organelor de conducere ale societăţii, potrivit concluziilor din raportul XXX cauzele apariţiei stării de insolvenţă.
Reţine faptul că lichidatorul judiciar a menţionat că urmează să convoace adunarea generală a creditorilor sub aspectul avansării de sume necesare continuării procedurii şi cu privire la posibilitatea promovării cererii circumscrise dispoziţiilor art.138 din Legea nr. XXX
În cadrul procedurii stabileşte un nou termen la data de 24 octombrie 2013, sala 26, ora.9,00 pentru cont XXX, evaluare şi valorificare a bunurilor debitoarei falite, termen la care lichidatorul va prezenta propunerile cu privire la modul de cont XXX publicării în BPI a raportului cu cauze.
Pronunţată în şedinţa publică de la 23 Mai 2013.
În baza art.11, alin.1, lit.d din Legea nr. XXXă, consfinţeşte Hotărârea Adunării Generale a Creditorilor debitoarei XXX menţionată în cuprinsul procesului verbal nr. XXX, sub aspectul confirmării în calitate de lichidator judiciar al debitoarei pe practicianul în insolvenţă XXX şi a onorariului negociat egal cu XXX + TVA,şi un onorariu de succes de 5 % din sumele distribuite creditorilor.
Dată în cameră de consiliu ÅŸi pronunÅ£ată în ÅŸedinÅ£a publică de la 23 mai 2013. - Data: 28 februarie 2013Ora: 12:30Complet: C27 sindiceSolutie: Legea 85/2006 privind insolventa Pronuntata in data de 28 februarie 2013Tip solutie: Încheiere desedintasecretaNumar document: XXXData document: 28 februarie 2013Rezumat:
În temeiul art. 32 alin. 1 comb. cu art.1 alin. 2 lit. f din Legea nr. XXX/ 2006 admite cererea formulată de debitoarea XXX(cu sediul), având număr de ordine în Registrul Comerţului ţinut de ORC de pe lângă XXXş, J/ 26/ 366 / 2008 şi XXX, şi pe cale de consecinţă:
În baza art. 11 alin.1 lit. a din Legea nr. XXXţă de debitoarea XXX (cu sediul), având nr. XXXând CUI XXXşi intrarea în faliment a acesteia.
Dispune dizolvarea debitoarei.
În baza art. 11 alin.1 lit. c comb. Cu art. 19 alin.1 şi cu art. 34 din Legea nr. XXXă lichidator judiciar provizoriu pe seama debitoarei falite pe practicianul în insolvenţă XXX cu sediul profesional în localitatea Tg. Mureş, str. XXX, nr. XXX, ap. XXX, sc. C, jud. Mureş având nr. XXXînr XXX în XXX şi-i stabileşte un onorariu provizoriu compus dintr-o remuneraţie fixă egală cu suma de XXX pe întreaga procedură.
Pune în vedere lichidatorului judiciar provizoriu că are de îndeplinit în procedură sarcinile prev. de art. 25 din Legea nr. XXX
Stabileşte în sarcina lichidatorului judiciar obligaţia de a notifica prezenta hotărâre cu debitoarea, cu creditorii debitoarei, cu societăţile bancare la care debitoarea are cont XXX, cu ORC de pe lângă XXXş, notificarea urmând a se efectua cu respectarea întocmai a disp. Art. 61 din Legea nr. XXX
Stabileşte până la data de 29 aprilie 2013 termenul limită pentru depunerea raportului privind cauzele care au determinat ajungerea debitoarei în stare de insolvenţă cu indicarea eventualelor persoane care se fac vinovate de această stare, cu arătarea faptelor culpabile pe care le-au săvârşit şi a dovezilor comiterii acestor fapte.
Stabileşte termenul limită pentru depunerea opoziţiilor la prezenta hotărâre la maxim 10 zile de la notificarea prezentei hotărâri.
Stabileşte termenul limită pentru depunerea cererilor de admitere a creanţelor până la data de 29 aprilie 2013.
Stabileşte termenul limită de verificare a creanţelor, întocmire, afişare şi comunicare a tabelului preliminar al creanţelor la data de 7 mai 2013.
Stabileşte termenul de depunere a contestaţiilor la tabelul preliminar de obligaţii al debitoarei ca fiind de 5 zile de la data publicării tabelului preliminar de obligaţii în buletinul procedurilor de insolvenţă şi termen de soluţionare al acestor contestaţii la data de 23 mai 2013.
Stabileşte termen de definitivare al tabelului de obligaţii al debitoarei la data de 30 mai 2013.
Stabileşte ca prima Adunare Generală a Creditorilor să se organizeze la data de 8 mai 2013, ora, locaţia stabilită de lichidatorul judiciar provizoriu şi comunicată creditorilor prin convocare, prima şedinţă având în principal următoarea ordine de zi,
-desemnarea XXX debitoarei falite,
-confirmarea lichidatorului judiciar desemnat provizoriu sau desemnarea altui lichidator judiciar,
-stabilirea onorariului lichidatorului judiciar sau confirmarea celui stabilit provizoriu de judecătorul sindic.
Ridică în tot dreptul de administrare al debitoarei.
Stabileşte în sarcina lichidatorului judiciar provizoriu obligaţia de a convoca în termen de 20 de zile de la notificarea prezentei hotărâri, Adunarea Generală a asociaţilor debitoarei cu scopul de a desemna administratorul special, şi cu obligativitatea de a le aduce la cunoştinţă, disp. art. 3 pct. 26 din Legea nr. XXX tuturor băncilor la care debitoarea are cont XXX să nu dispună de numerarul din cont fără un ordin XXX lichidatorului judiciar.
Atrage atenţia lichidatorului judiciar provizoriu asupra prevederilor art. 252 şi urm. XXX nr. XXX lichidatorului judiciar provizoriu ca în conformitate cu disp. art. 113 din Legea nr. XXXă procedeze la inventarierea şi sigilarea bunurilor debitoarei falite cu excepţia bunurilor prev. de art.113 alin.3 din acelaşi act normativ.
Dispune debitoarei falite ca în termen de 10 zile de la notificarea prezentei hotărâri să predea lichidatorului judiciar provizoriu toate actele şi operaţiunile cont XXX societăţii, inclusiv actele prev. de art. 28 alin.1 lit. a,b,c,d. XXX insolvenţei.
Conform art. 37 din Legea nr. XXXărâre se va comunica instanţelor în a căror rază de activitate şi are sediul social declarat, debitoarea falită.
Dispune în sarcina lichidatorului judiciar deschiderea unui cont XXX. 4 alin.2, 3 din legea insolvenţei.
Acordă termen în procedură la data de 23 mai 2013.
Definitivă şi executorie.
Cu drept de opoziţie în termen de 10 zile de la notificare pentru creditori şi cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare cu debitoarea.
Pronunţată în şedinţă publică, azi 28 februarie 2013.