Dosar nr. 230/1371/2008 înregistrat la Tribunalul Comercial Mures
Informații Dosar nr. 230/1371/2008
Stadiu procesual: Recurs | Materie: Faliment | Obiectul dosarului: procedura insolvenţei – societăţi cu răspundere limitată
Data inregistrarii dosarului: 18 mai 2011 | Data ultimei modificari: 3 iunie 2013
Părțile din dosar și calitatea acestora
Recurent Creditor: M. A. D. G. A. F. P. M.
Intimat Debitor: S. A. S. P. L. J. G. M. C. S.
Alte detalii pe portal.just.ro
Căi de atac
Tip: Recurs | Parte declaratoare: M. A. D. G. A. F. P. M. | Data: 26 aprilie 2011
Sedinte de judecata Dosar nr. 230/1371/2008Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Curtea de Apel TARGUMURESStadiu procesual: Recurs
- Data: 20 septembrie 2011Ora: 8:30Complet: C1RCSolutie: Respingere recurs Pronuntata in data de 20 septembrie 2011Rezumat:
Respinge recursul
Sedinte la Tribunalul Comercial MURESStadiu procesual: Fond
- Data: 31 martie 2011Ora: 12:30Complet: C27 sindiceSolutie: ÃŽnchis lichidarea (art. 116 din lege) Pronuntata in data de 31 martie 2011Rezumat:
În baza art. 131 alin. 1 din Legea nr. XXXînchiderea procedurii falimentului deschisă faţă de debitoarea falită XXX, (cu sediul social) reprezentată prin lichidator judiciar XXX (cu sediul). Dispune radierea debitoarei din Registrul Comerţului. Dispune descărcarea lichidatorului judiciar şi a persoanelor care l-au asistat de orice îndatoriri şi responsabilităţi cu privire la procedură, la debitoare, averea acesteia, creditori, titulari de garanţii, acţionari sau asociaţi.
Admite în parte cererea lichidatorului judiciar şi dispune plata din fondul UNPIR, către lichidatorul judiciar a sumei de XXX cu titlul de cheltuieli de lichidare. Dispune comunicarea prezentei hotărâri cu Direcţia Generală a Finanţelor Publice Mureş şi cu XXX Comerţului de pe lângă XXXş, în vederea efectuării menţiunii vizând radierea debitoarei persoană juridică. Cu drept de recurs în termen de 7 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi 31 martie 2011. - Data: 24 martie 2011Ora: 12:30Complet: C27 sindiceSolutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 24 martie 2011Rezumat:
Reţine cauza în pronunţare asupra propunerii formulată de lichidator şi cuprinsă în raportul XXX, vizând închiderea procedurii insolvenţei faţă de debitoare.
Amână pronunţarea hotărârii în cauză în cauză la data de XXX, sala 84, orele.14,00 pentru a da posibilitate lichidatorului de a depune la dosar XXX de cheltuieli ocazionate cu prezenta procedură.
Pronunţată în şedinţa publică de la 24 Martie 2011. - Data: 20 ianuarie 2011Ora: 12:30Complet: C27 sindiceSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 20 ianuarie 2011Rezumat:
În conformitate cu dispoziţiile art.. 74 alin.1 coroborate cu art.107 pct.4 din Legea nr. XXXşarea unui tabel definitiv consolidat refăcut de obligaţii al debitoarei la uşa instanţei.
Ia act de forma şi conţinutul raportului de activitate înfăţişat de lichidator precum şi de demersurile pe care acesta intenţionează să le întreprindă în procedură.
Pune în vedere lichidatorului judiciar să convoace adunarea generală a creditorilor, având ca ordine de zi avansarea de fonduri necesare pentru cont XXX, să depună la dosar XXX convocării şedinţei respectiv procesul verbal cu hotărârea adoptată în acest sens, inclusiv dovada certă din care să rezulte că cele două autoturisme evidenţiate în averea debitoarei au fost achiziţionate în leasing.
Prorogă termenul pentru punerea în discuţia părţilor a propunerii de închidere a procedurii, la data de XXX, sala 84, orele.12,30, dată până la care lichidatorul va depune dovada publicării în BPI a raportului final cu propunerea de închidere a procedurii.
Citarea participanţilor la procedură prin BPI.
Pronunţată în şedinţa publică de la 20 Ianuarie 2011. - Data: 21 octombrie 2010Ora: 12:30Complet: C27 sindiceSolutie: AmânatRezumat:
Stabileşte un nou termen în cadrul procedurii la data de XXX, sala 84, orele.12,30 pentru a se soluţiona contestaţiile promovate de creditoarele XXX RomâXXX şiXXX, împotriva tabelului definitiv consolidat de obligaţii al debitoarei ce formează obiectul dosarul XXX nr. XXXş.
Lichidatorul judiciar, în funcţie de modul de soluţionare a contestaţiilor va depune la dosar XXX cu propuneri privind cont XXX,respectiv dovezile demersurilor întreprinse în procedură.
Pronunţată în şedinţa publică de la 21 octombrie 2010. - Data: 27 mai 2010Ora: 12:30Complet: C27 sindiceSolutie: AmânatRezumat:
Stabileşte un nou termen în procedură la data de XXX, sala 84, orele.12,30 pentru a se soluţiona contestaţiile promovate de creditoarele XXX RomâXXX şiXXX, împotriva tabelului definitiv consolidat de obligaţii al debitoarei ce formează obiectul dosarul XXX nr. XXXş.
Pronunţată în şedinţa publică de la 27 Mai 2010. - Data: 25 martie 2010Ora: 12:30Complet: C27 sindiceSolutie: AmânatRezumat:
Stabileşte un nou termen în procedură la data de XXX, sala 84, orele,12,30 pentru a se soluţiona contestaţia promovată de creditoarele XXX RomâXXX şiXXX, împotriva tabelului definitiv consolidat de obligaţii al debitoarei, ce formează obiectul dosarul XXX al XXX Mureş.
Lichidatorul judiciar va continua operaţiunile specifice procedurii şi va depune la dosar XXX privind demersurile întreprinse în acest sens
Pronunţată în şedinţa publică de la 25 Martie 2010. - Data: 4 februarie 2010Ora: 12:30Complet: C27 sindiceSolutie: AmânatRezumat:
Pune în vedere lichidatorului judiciar să-şi precizeze temeiul legal al cererii de închidere a procedurii.
Pune în vedere lichidatorului judiciar să convoace Adunarea Generală a creditorilor debitoarei având ca ordine de zi, punerea în discuţie a propunerii de închidere a procedurii, să prezinte creditorilor situaţia patrimoniului debitoarei iar în cazul în care debitoarea nu dispune de bunuri în averea sa să avanseze acestora propunerea de alocare de fonduri pentru cont XXX.
Pune în vedere lichidatorului judiciar să solicite informaţii de la Primăria Mun. Reghin cu privire la eventuale bunuri impozabile deţinute de debitoare.
În vederea verificării activităţilor întreprinse de lichidator stabileşte un nou termen la data de XXX, sala 84, orele.12,30.
Pronunţată în şedinţa publică de la 04 Februarie 2010. - Data: 12 noiembrie 2009Ora: 12:30Complet: C27 sindiceSolutie: SoluţionareRezumat:
RESPINGE cererea formulată de lichidatorul judiciar XXX cu sediul în municipiul Tg. Mureş, str. Ştefan XXX, nr. 6, ap. 1, jud. Mureş desemnat pe seama debitoarei falite XXX în cont XXX pârâtul XXX domiciliat XXX. Reghin, str. XXX, bl.9, ap.11, jud. Mureş, ca nefondată.
EXECUTORIE.
Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la comunicare.
Pronunţată în şedinţă publică, azi XXX - Data: 5 noiembrie 2009Ora: 12:30Complet: C27 sindiceSolutie: AmânatRezumat:
Amână pronunţarea asupra cererii de angajare a răspunderii materiale personale a pârâtului XXX, la data de XXX, sala 84, orele.12,30.
Stabileşte termen în cadrul procedurii la data de 4.02.2010,sala 84, orele.12,30. - Data: 24 septembrie 2009Ora: 12:30Complet: C27 sindiceSolutie: AmânatRezumat:
Amână judecarea cauzei la data de XXX, sala 84, orele12,30.
Pronunţată în şedinţa publică din data de 24 septembrie 2009. - Data: 21 mai 2009Ora: 12:30Complet: C27 sindiceSolutie: AmânatRezumat:
Încuviinţează cererea de amânare formulată de lichidator.
Stabileşte un nou termen la data de XXX, sala 84, orele.12,30,în vederea soluţionării cererii de chemare în judecată formulată de lichidator vizând angajarea răspunderii materiale personale a administratorului debitoarei.
Comunicarea unui exemplar din precizarea de acţiune promovată de lichidator pe seama pârâtului XXX.
Pune în vedere lichidatorului judiciar să depună la dosar XXX înregistrării raportului cu cauze la ORC Mureş şi a comunicării acestuia cu debitoarea, potrivit art.59, alin.6 din legea nr. XXX în vedere lichidatorului judiciar să depună la dosar XXX definitiv de obligaţii în vederea afişării la uşa instanţei.
Lichidatorul judiciar va continua operaţiunile specifice procedurii şi va depune la dosar XXX demersurilor întreprinse în acest sens.
Pronunţată în şedinţa publică de la 21 Mai 2009. - Data: 2 aprilie 2009Ora: 12:30Complet: C27 sindiceSolutie: AmânatRezumat:
Ia act de conţinutul raportului de activitate prezentat de lichidator precum şi de demersurile pe care acesta intenţionează să le întreprindă în cadrul procedurii.
Stabileşte un nou termen la data de XXX pentru soluţionarea cererii de chemare în judecată a administratorului pârât XXX, vizând angajarea răspunderii materiale personale a acestuia.
Menţine proba stabilită în sarcina pârâtului aceea de a se prezenta personal la interogatoriu.
Pronunţată în şedinţa publică de la 02 Aprilie 2009. - Data: 19 februarie 2009Ora: 12:30Complet: C27 sindiceSolutie: AmânatRezumat:
În baza art.156 Cod procedură civilă raportat la dispoziţiile art.24 din Constituţia României încuviinţează cererea de amânare formulată de administratorul pârât XXX.
Amână soluţionarea cererii de angajare şi stabileşte termen în acest sens, la data de 2.04.2009, sala 84, orele.12,30.
Pune în vedere pârâtului ca pentru următorul termen de judecată stabilit să depună la dosarul XXX dovada că a depus la sediul lichidatorului judiciar bilanţul cont XXX, balanţa de verificare pe luna aprilie 2008 şi lista cu creditorii societăţii debitoare.
Pronunţată în şedinţa publică de la 19 Februarie 2009. - Data: 15 ianuarie 2009Ora: 12:30Complet: C27 sindiceSolutie: AmânatRezumat:
Amână soluţionarea cererii de angajare a răspunderii materiale personale a pârâtului XXX şi stabileşte termen în acest sens la data de XXX, sala 84, orele.12,30.
Dispune reluarea procedurii de citare a pârâtului XXX, la domiciliul XXX, str. XXX, bl.9, ap.11, scara 3, jud. Mureş, cu menţiunea personal la interogatoriu.
Pune în vedere lichidatorului judiciar al debitoarei să-şi precizeze în scris obiectul cererii de chemare în judecată a pârâtului, în sensul de a indica care anume acte nu au fost ţinute în conformitate cu legea şi de asemenea cheltuielile efectuate până în prezent în cadrul procedurii. - Data: 6 noiembrie 2008Ora: 12:30Complet: C27 sindiceSolutie: AmânatRezumat:
Stabileşte un nou termen la data de XXX, sala 84, orele.12,30 pentru soluţionarea cererii de angajare a răspunderii materiale personale promovată de lichidator.
Citarea pârâtului XXX, la domiciliul XXX. Reghin, str. XXX, bl.9, ap.11, jud. Mureş,cu un exemplar al cererii de angajare şi cu menţiunea de a depune întâmpinare cu cel puţin 5 zile anterior termenului de judecată stabilit.
Pune în vedere lichidatorului judiciar să depună la dosar XXX termenului de judecată stabilit dovezile de notificare şi publicare a raportului cu cauzele insolvenţei debitoarei prin XXX de Insolvenţă.
Pronunţată în şedinţa publică din 06 Noiembrie 2008. - Data: 18 septembrie 2008Ora: 12:30Complet: C27 sindiceSolutie: SoluţionareRezumat:
În baza art 11 alin.1, lit d din legea nr. XXXă propunerea Adunării Generale a Creditorilor debitoarei cu privire la Comitetul creditorilor compus din:
-DGFP MureÅŸ;
-XXX;
Confirmă în calitate de lichidator judiciar pe societatea XXX;
Confirmă onorariul lichidatorului judiciar la XXX / lună şi 5 % din sumele obţinute prin valorificarea bunurilor debitoarei.
menţine termenul stabilit potrivit încheierii de deschidere a procedurii de afişare a tabelului definitiv de obligaţii al debitoarei pentru data de XXX.
StabileÅŸte termen pentru cont XXX, sala 84, orele.12,30.
Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la comunicare.
Pronunţată în şedinţa publică azi, XXX. - Data: 29 mai 2008Ora: 08:30Complet: C27 sindiceSolutie: SoluţionareRezumat:
ADMITE cererea formulată de creditoarea DIRECŢIA GENERALĂ A FINANŢXXX MUREŞ cu sediul social în Tg. Mureş, str. XXX, nr XXX, jud. Mureş având ca obiect deschiderea procedurii simplificate a falimentului debitoarei XXX înregistrată la ORC de pe lângă XXXş sub nr. XXXând XXX, cu sediul social în municipiul Reghin, str. XXX, nr. 9, ap. XXX, sc.3, jud. Mureş şi în consecinţă:
În baza art. 11 alin.1 lit. a combinat cu art. 1 alin.2, lit. d din Legea nr. XXXă a falimentului faţă de debitoarea XXX cu datele de identificare menţionate la aliniatul precedent.
Dispune dizolvarea debitoarei.
În baza art. 107 alin.2 lit.a din Legea nr. XXXă dreptul de administrare al debitoarei constând în dreptul de a-şi conduce activitatea, de a-şi administra averea şi de a dispune de aceasta.
În baza art. 11 alin.1 lit c desemnează în calitate de lichidator judiciar provizoriu pe practicianul în insolvenţă XXX SPRL cu sediul în loc. Tg.Mureş, str. Ştefan XXX, nr XXX, ap.1, jud. Mureş, având certificat de înr XXX nr. XXX/ XXXşi nr. XXX, şi-i stabileşte un onorariu provizoriu egal cu două salarii medii pe economie inclusiv TVA.
Stabileşte în sarcina lichidatorului judiciar obligaţia de a notifica prezenta hotărâre cu debitoarea, cu administratorii acesteia, cu toţi creditorii debitoarei, cu băncile la care debitoarea are cont XXXşi prin care îşi derulează fondurile, cu ORC de pe lângă XXXş, notificarea urmând a fi făcută în conformitate cu disp. art. 61 din Legea insolvenţei
Stabileşte în sarcina lichidatorului judiciar provizoriu ca până la data de 29 iulie 2008 să întocmească şi să depună la dosarul XXX un raport XXXănunţit privind cauzele care au determinat ajungerea debitoarei în insolvenţă cu indicarea eventualelor persoane care se fac vinovate de această stare inclusiv a faptelor comise.
Stabileşte termenul limită pentru înr XXX cererilor de admitere a creanţelor până la data de 29 iulie 2008, data poştei.
Stabileşte termenul limită de verificare a creanţelor, de întocmire şi afişare a tabelului preliminar de obligaţii al debitoarei la data de 28 iulie 2008.
Stabileşte termenul de ţinere a primei şedinţe a Adunării Generale a Creditorilor, la data de 1 august 2008 la ora şi locaţia stabilită de lichidatorul judiciar provizoriu prin convocator, această şedinţă având ca ordine de zi, în principal, desemnarea lichidatorului judiciar, a XXX, negocierea onorariului lichidatorului judiciar.
Stabileşte termenul limită de depunere a contestaţiilor la tabelul preliminar de obligaţii al debitoarei la data de 14 august 2008.
Stabileşte termenul de soluţionare al contestaţiilor la tabelul preliminar de obligaţii al debitoarei la data de 18 septembrie 2008.
Stabileşte termenul de afişare a tabelului definitiv de creanţe la data de 25 septembrie 2008.
În baza art. 48 alin.1 din Legea nr. XXXăncilor la care debitoarea are cont XXX să nu dispună de numerarul aflat în aceste conturi fără un ordin XXX lichidatorului judiciar provizoriu.
În baza art. 42 alin.1 din Legea nr. XXX, sub sancţiunea nulităţii, să înstrăineze părţile sociale deţinute la debitoare.
În baza art. 37 din Legea nr. XXXărâri instanţelor judecătoreşti în a căror rază de activitate se află sediul social declarat al debitoarei.
Stabileşte în sarcina lichidatorului judiciar provizoriu, obligaţia de a deschide un cont XXX. 4 alin. 2 din Legea nr. XXX
Stabileşte în sarcina lichidatorului judiciar obligaţia de a inventaria bunurile debitoarei cu respectarea disp. art. 114 din Legea nr. XXXşi de a sigila magazinele, magaziile, depozitele, birourile, corespondenţa comercială, arhiva, contractele, mărfurile, dispozitivele de stocare şi prelucrare a informaţiei precum şi orice alte bunuri ale averii mobile a debitoarei.
Dispune excluderea de la sigilare a bunurilor prev. de art. 113 alin.3 lit.a-d din Legea nr. XXX
Acordă termen de judecată la 18 septembrie 2008 pentru judecarea eventualelor contestaţii la tabelul preliminar de obligaţii.
Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la comunicare.
Pronunţată în şedinţă publică, azi 29 mai 2008. - Data: 25 aprilie 2008Ora: 08:30Complet: C27 sindiceSolutie: AmânatRezumat:
Amână judecarea cauzei la data de XXX, sala.84, orele.12,30.
Citarea creditoarei.
Citarea debitoarei cu un exemplar din cererea creditoarei şi setul de înscrisuri ataşate cererii, cu menţiunea că în conformitate cu dispoziţiile art.33 alin.2 din Legea nr. XXXă să formuleze contestaţie împotriva cererii de deschidere a procedurii insolvenţei, contestaţia putând fi depusă la instanţă în termen de 10 zile de la comunicarea cererii.
Emiterea unei adrese către ORC de pe lângă XXXş cu solicitarea unui listing cuprinzând informaţii din Registrul Comerţului, cu privire la debitoare.
Pronunţată în şedinţa publică din 25 aprilie 2008