Urmărește inteligent dosarul din instanță.

Primești notificări la fiecare modificare.

Din anul 2015, zi de zi!

Dosar nr. 153/1371/2012 înregistrat la Tribunalul Comercial Mures



Informații Dosar nr. 153/1371/2012
Stadiu procesual: Recurs | Materie: Faliment | Obiectul dosarului: cererea debitorului - XXX art.27 alin.5
Data inregistrarii dosarului: 29 noiembrie 2013 | Data ultimei modificari: 11 februarie 2014
Părțile din dosar și calitatea acestora
Intimat Debitor: S. S. S. P. L. J. C. A.
Recurent Creditor: D. B. A. M.
Debitor: S. S. S.
Creditor: D. M.
Creditor: S. R. R. S.
Pentru afișarea datelor complete este necesară autentificarea în cont.

Căi de atac
Tip: Recurs | Parte declaratoare: D. B. A. M. | Data: 15 noiembrie 2013
Tip: Recurs | Parte declaratoare: D. M. | Data: 15 noiembrie 2013

Sedinte de judecata Dosar nr. 153/1371/2012Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Curtea de Apel TARGUMURESStadiu procesual: Recurs
  1. Data: 17 ianuarie 2014Ora: 8:30
    Complet: C3RC
    Solutie: Respingere recurs Pronuntata in data de 17 ianuarie 2014
    Tip solutie: Hotărâre
    Numar document: XXX
    Data document: 17 ianuarie 2014
    Rezumat:
    respinge recursul
Sedinte la Tribunalul Comercial MURESStadiu procesual: Fond
  1. Data: 31 octombrie 2013Ora: 12:30
    Complet: C2 sindice
    Solutie: ÃŽnchis lichidarea (art. 118 din lege) Pronuntata in data de 31 octombrie 2013
    Tip solutie: Hotărâre
    Numar document: XXX
    Data document: 31 octombrie 2013
    Rezumat:
    HOT.

    Admite cererea formulată de lichidatorului judiciar Ciubucă Alexandru, cu sediul profesional în Tg. Mureş, Piaţa Trandafirilor, nr. XXX, Corp E XXX, ET. III, JUD. Mureş, atestat nr. XXX, pe seama debitoarei XXX Târgu Mureş cu sediul în Târgu Mureş, str. XXXângului, nr. XXX, ap. XXX, judeţul Mureş, înmatriculată sub nr. XXXţului de pe lângă XXXş.
    Dispune închiderea procedurii de faliment deschisă pe seama acestei debitoare şi radierea ei din registrul comerţului.
    Constată că cheltuielile din procedură propuse spre decontare de către lichidator (decontul nr. XXX, fila 285), nu pot fi acoperite din averea debitoarei. Dispune înştiinţarea corespunzătoare a XXX Mureş pentru ca aceasta să-şi exercite atribuţiile legale şi statutare cu privire la plăţile solicitate, cu precizarea că în cauză nu a fost cazul producerii unor cheltuieli de natura celor care implicau aprobarea prealabilă din partea judecătorului sindic în baza art. 23 din Legea nr. XXX va fi notificată debitoarei, Direcţiei Generale a Finanţelor Publice Mureş şi XXX Comerţului Mureş pentru efectuarea înscrierilor.
    Executorie.
    Cu drept de recurs în 7 zile de la notificare.
    Pronunţată în şedinţă publică azi, 31 octombrie 2013.
  2. Data: 6 iunie 2013Ora: 12:30
    Complet: C2 sindice
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 6 iunie 2013
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 6 iunie 2013
    Rezumat:
    Ia act că demersurile lichidatorului judiciar se asociază cu susţinerea celor două dosar XXX adiţionate nr. XXXşi XXX/a2 având ca obiect contestaţia creditorului XXX, respectiv cererea de angajare a răspunderii personale promovată de acelaşi creditor împotriva pârâtei XXX.
    Stabileşte un nou termen în procedură la data de 31 octombrie 2013, ora 12,30, sala 26 a XXX Mureş, pentru soluţionarea celor două dosar XXX la care s-a făcut referire mai sus.
    Pronunţată în şedinţă publică azi, 6 iunie 2013.
  3. Data: 4 aprilie 2013Ora: 12:30
    Complet: C2 sindice
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 4 aprilie 2013
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 4 aprilie 2013
    Rezumat:
    Ia act că demersurile lichidatorului judiciar se asociază cu soluţionarea dosar XXX adiţionate nr. XXXşi XXX/a2 având ca obiect contestaţia creditorului XXX, respectiv cererea de angajare a răspunderii personale promovată de acelaşi creditor împotriva pârâtei XXX.
    Stabileşte un nou termen în procedură la data de 6 iunie 2013, ora 12,30, sala 26 a XXX Mureş, pentru soluţionarea celor două dosar XXX la care s-a făcut referire mai sus.
    Pronunţată în şedinţă publică azi, 4 aprilie 2013.
  4. Data: 28 februarie 2013Ora: 10:00
    Complet: C2 sindice
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 28 februarie 2013
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 28 februarie 2013
    Rezumat:
    Pentru soluţionarea contestaţiei care face obiectul dosarul XXX adiţionat nr. XXXşi a cererii de angajare a răspunderii personale care face obiectul dosarul XXX adiţionat nr. XXX, stabileşte un nou termen în procedură la data de 4 aprilie 2013, ora 12,30, sala 26 a XXX Mureş.
    Pronunţată în şedinţă publică azi, 28 februarie 2013.
  5. Data: 24 ianuarie 2013Ora: 10:00
    Complet: C2 sindice
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 24 ianuarie 2013
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 24 ianuarie 2013
    Rezumat:
    Ia act de conţinutul raportului de activitate întocmit pentru acest termen potrivit căruia lichidatorul judiciar a reuşit valorificarea autovehicului aflat în patrimoniul falitei sub formă de deşeu.
    Ia act de intenţia lichidatorului judiciar de a formula o cerere de închidere a procedurii şi stabileşte un nou termen în acest sens, la data de 28 februarie 2013, sala 26.
    Pronunţată în şedinţă publică azi, 24 ianuarie 2013.
  6. Data: 11 octombrie 2012Ora: 10:00
    Complet: C2 sindice
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 11 octombrie 2012
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 11 octombrie 2012
    Rezumat:
    Ia act că la data de 11 iunie 2006 creditorul majoritar a hotărât completarea raportului privind cauzele şi împrejurările care au dus la apariţia stării de insolvenţă, iar la data de 3 septembrie 2012 acesta a aprobat casarea activului constând în autoturism marca XXX.
    Ia act de intenţia lichidatorului judiciar de a încerca valorificarea autovehiculului la un preţ superior decât cel care ar rezulta din predarea la un centru de colectare.
    Stabileşte un nou termen la data de 24 ianuarie 2013, sala 26 pentru a permite lichidatorului judiciar să facă demersurile mai sus amintite.
    Pronunţată în şedinţă publică azi, 11 octombrie 2012.
  7. Data: 31 mai 2012Ora: 10:00
    Complet: C2 sindice
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 31 mai 2012
    Rezumat:
    Ia act de procesul verbal încheiat la data de 26 martie 2012 potrivit căruia pe seama debitoarei nu s-a reuşit desemnarea unui administrator special.
    Ia act de procesul verbal în care a fost consemnată următoarea hotărâre a adunării creditorilor care a avut loc la data de 14 mai 2012:
    - atribuţiile comitetului creditorilor vor fi îndeplinite de adunarea generală a creditorilor, motivat de faptul imposibilităţii constituirii acestui comitet al creditorilor;
    - confirmarea în calitate de lichidator judiciar practicianul în insolvenţă Cabinet individual de insolvenţă Ciubucă Alexandru;
    - stabilirea onorariului lichidatorului judiciar la nivelul de XXX pe întreaga procedură.
    Constată că împotriva tabelului preliminar de obligaţii care a fost afişat la uşa instanţei conform dovezii de la fila 148 şi publicat în Buletinul procedurilor de insolvenţă nr. XXXţii şi că acesta a devenit definitiv.
    Dispune afişarea tabelului de obligaţii în forma astfel devenită definitivă, la uşa instanţei.
    Ia act de conţinutul raportului de activitate întocmit pentru acest termen.
    Constată că instituţia creditoare DGFP Mureş are înscris un drept garantat asupra creanţei vizavi de un autoturism marca XXX.
    Ia act de raportul XXX cauzele şi împrejurările care au dus la apariţia stării de insolvenţă în concluziile căruia sunt prezentate motive obiective pentru ajungerea societăţii în stare de insolvenţă, precum şi de intenţia lichidatorului judiciar de a convoca adunarea creditorilor pentru aprobarea acestuia.
    Stabileşte un nou termen la data de 11 octombrie 2012, sala 26 pentru a permite lichidatorului judiciar să-şi exercite atribuţiile prevăzute de lege, în concret identificarea singurului bun aflat în patrimoniul falitei (un autoturism marca XXX), sens în care va consulta creditorii cu privire la această măsură.
    Pronunţată în şedinţă publică azi, 31 mai 2012.
  8. Data: 12 martie 2012Ora: 10:00
    Complet: C2 sindice
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 12 martie 2012
    Rezumat:
    XXX cererea formulată de către XXX. MUREŞ, cu sediul în Tg. Mureş, str. XXXÂNGULUI, nr. XXX, ap. XXX, jud. Mureş, înmatriculată sub nr. XXX/XXX la XXX Comerţului de pe lângă XXXş.
    Constată că, debitoarea sus menţionată este în stare de insolvenţă.
    Dispune deschiderea procedurii simplificate prevăzută de Legea nr. XXXţă de debitoarea cu datele de identificare de mai sus. Dispune dizolvarea şi intrarea acesteia în faliment.
    Ridică debitoarei dreptul de administrare, constând în dreptul de a-şi conduce activitatea, de a-şi administra bunurile din avere şi de a dispune de acestea.
    Constată suspendarea de drept a tuturor acţiunilor judiciare sau măsurile de executare silită pentru realizarea creanţelor asupra debitoarei sau bunurilor acesteia.
    Pune în vedere debitoarei să depună la dosarul XXX, în termen de 10 zile de la primirea notificării, toate actele şi informaţiile prevăzute de art.28 alin.1 din XXX.
    Desemnează provizoriu în calitate de lichidator practicianul în insolvenţă Cabinetul individual de insolvenţă Ciubucă Alexandru, cu sediul profesional în Tg. Mureş, Piaţa Trandafirilor, nr. XXX, Corp E XXX, ET. III, JUD. Mureş, atestat nr. XXXşte în sarcina lichidatorului, atribuţiile prevăzute de art. 20 alin.1 lit. a, b, c, d,e, f, g, h, I, j, k, l, m, n din XXX, cât şi o remuneraţie provizorie de XXX, la care se adaugă un cuantum procentual de 10 % din totalul sumelor distribuite creditorilor. În prima şedinţă a adunării generale a creditorilor va fi definitivată remuneraţia ce va fi suportată din averea debitoarei. Dacă în patrimoniul acesteia nu vor fi identificate active care să acopere această cheltuială, remuneraţia suportată din fondul prevăzut de art. 4 al. 4 din Legea nr. XXX
    Stabileşte în sarcina lichidatorului, atribuţia de conducere în tot a activităţii debitorului, precum şi cea de a întocmi şi de a păstra o listă cuprinzând toate încasările, plăţile şi compensările efectuate după data deschiderii procedurii.
    Stabileşte în sarcina lichidatorului atribuţia de a trimite o copie de pe sentinţa de deschidere a procedurii, autorităţilor şi instituţiilor care ţin registrele de publicitate pentru bunurile supuse transcripţiei, inscripţiei sau înregistrării in aceste registre, spre a se face menţiune în ceea ce priveşte bunurile aflate în patrimoniul debitorului.
    Lichidatorul va trimite o notificare tuturor creditorilor, debitorului şi XXX Comerţului, pentru efectuarea menţiunii, în conformitate cu prevederile art. 61, 62 coroborate cu art. 109 din Legea nr. XXXşi va publica deschiderea procedurii într-un ziar de largă circulaţie, pe cheltuiala averii debitorului.
    Notificarea către creditori va cuprinde următoarele menţiuni:
    -termenul limită de depunere a opoziţiilor la încheierea de deschidere a procedurii este de 10 zile de la primirea notificării;
    -termenul de soluţionare a opoziţiilor, care nu va depăşi 5 zile de la data expirării termenului de depunere;
    -termenele stabilite prin hotărâre pentru înr XXX cererii de admitere a creanţelor, termenul de verificare a creanţelor, de afişare a tabelului preliminar, precum şi termenul de definitivare a tabelului creanţelor, când se vor soluţiona contestaţiile, cu atenţionarea că acestea din urmă trebuie depuse în termen de 5 zile de la publicarea tabelului în XXX de Insolvenţă;
    - locul, data şi ora primei adunări generale a creditorilor, având următoarea ordine de zi: confirmarea lichidatorului desemnat de judecătorul sindic şi a remuneraţiei acestuia, alegerea comitetului creditorilor, analizarea raportului cu cauze. Lichidatorul va publica de îndată în Buletinul procedurilor de insolvenţă această hotărâre a Adunării creditorilor, cu menţiunea că poate fi contestată de către creditori pentru motive de nelegalitate în 3 zile de la publicare;
    - cerinţele pentru ca o creanţă să fie admisibilă potrivit prevederilor art. 65 din Legea nr. XXXşi taxa judiciară de timbru şi timbrul judiciar aferent;
    - termenul de depunere a raportului privind cauzele ajungerii în insolvenţă, precum şi posibilitatea studierii acestuia la sediul lichidatorului sau la arhiva XXX Mureş.
    Lichidatorul va îndeplini toate atribuţiile prevăzute de art. 24 din Legea nr. XXX va întocmi şi va păstra o listă cuprinzând toate încasările, plăţile şi compensările efectuate după deschiderea procedurii, cu precizarea naturii şi valorii acestora şi a datelor de identificare a cocontractanţilor, în conformitate cu prevederile art. 46 din lege. Va lua totodată măsurile ce decurg din aplicarea dispoziţiilor art. 18 raportat la art. 3 pct. 26 privind desemnarea unui administrator special. În acest sens, lichidatorul va convoca până pe data de 29 martie 2012 adunarea asociaţilor debitoarei pentru desemnarea administratorului special, cu menţionarea în convocator a sancţiunii decăderii din drepturile recunoscute de procedură şi care sunt exercitate prin administrator special, în cazul în care nu se desemnează un administrator special.
    Până la data de 24 aprilie 2012 lichidatorul va depune la dosar XXX raport XXX cauzelor şi împrejurărilor care au dus la apariţia stării de insolvenţă a debitoarei, cu menţionarea persoanelor cărora le-ar fi imputabilă, raport XXX va cuprinde menţiunile cuvenite, conform dispoziţiilor art. 59 din Legea nr. XXX va aduce la cunoştinţa judecătorului sindic şi a creditorilor, dacă constată, din verificarea activităţii debitorului, existenţa unor transferuri frauduloase încheiate de debitor în dauna creditorilor şi va formula acţiuni pentru anularea lor, în conformitate cu art.80 şi următoarele din Legea nr. XXX
    Stabileşte termenul limită pentru înr XXX cererilor de admitere a creanţelor asupra averii debitoarei la data de 24 aprilie 2012.
    Fixează termenul limită de verificare a creanţelor, de întocmire, afişare, comunicare şi publicare în XXX de Insolvenţă a tabelului preliminar al creanţelor la data de 8 mai 2012. În anunţul de publicare în buletin, lichidatorul judiciar va menţiona în mod expres că termenul de depunere la tribunal a contestaţiilor împotriva tabelului preliminar este de 5 zile de la publicare.
    Fixează termenul pentru definitivarea tabelului creanţelor la data de 31 mai 2012.
    Dispune deschiderea unui cont XXX bancară din care vor fi suportate cheltuielile aferente procedurii potrivit dispoziţiilor art. 4 al. 1 – 4 din legea menţionată. Eventualele disponibilităţi băneşti vor fi păstrate într-un cont XXX.
    În baza art.37 din lege dispune comunicarea prezentei către instanţele judecătoreşti în a căror jurisdicţie se află sediul debitoarei şi băncilor la care are deschise conturi.
    Stabileşte termen în procedură pe data de 31 mai 2012.
    Definitivă.
    Cu drept de recurs în 7 zile de la comunicare cu debitoarea şi cu lichidatorul judiciar desemnat.
    Cu drept de opoziţie în 10 zile de la notificare cu creditorii.
    Pronunţată în şedinţă publică azi, 12 martie 2012.