Urmărește inteligent dosarul din instanță.

Primești notificări la fiecare modificare.

Din anul 2015, zi de zi!

Dosar nr. 784/1285/2008 înregistrat la Tribunalul Cluj - Comercial



Tribunalul Cluj - Comercial Adresa: Romania Cluj-Napoca, jud. Cluj Calea Dorobantilor, nr. 2-4 Cod postal: 400117, Localitate: Cluj, Județ: Cluj Telefon: 0264-596111, Fax: 0264-504366, E-mail: tr-comercial-cluj@just.ro
Jurisprudență Tribunalul Cluj - Comercial


Informații Dosar nr. 784/1285/2008
Stadiu procesual: Fond | Materie: Comercial | Obiectul dosarului: procedura insolvenţei – persoane juridice de drept privat
Data inregistrarii dosarului: 21 mai 2008 | Data ultimei modificari: 19 ianuarie 2017
Părțile din dosar și calitatea acestora
Intimat Creditor: X
Recurent Debitor: S. M. T. S.
Intimat Lichidator: X
Parte civilă: C. D. A. C.
Parte civilă: T. C.
Intimat: D. C.
Intimat: O. C.
Parte civilă: X
Parte civilă: X
Parte civilă: X
Creditor: S. C. R. M. S.
Pârât: M. R. B. S.
Pârât: S. E. P. S.
Alte detalii pe portal.just.ro

Căi de atac
Tip: Recurs | Parte declaratoare: M. R. B. S. | Data: 3 octombrie 2011

Sedinte de judecata Dosar nr. 784/1285/2008Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Tribunalul Comercial CLUJStadiu procesual: Fond
  1. Data: 27 aprilie 2011Ora: 8:00
    Complet: Complet Falimente 5
    Solutie: Soluţionare Pronuntata in data de 27 aprilie 2011
    Tip solutie: Hotărâre
    Numar document: XXX
    Data document: 27 aprilie 2011
    Rezumat:
    Admite excepţia tardivităţii formulării de către XXX a contestaţiei împotriva raportului de activitate nr. XXX, depus la dosar XXX 21 februarie 2011 şi, în consecinţă:
    Respinge, ca tardiv formulată, contestaţia formulată de către XXX împotriva măsurii lichidatorului judiciar al debitoarei XXX, C.I.I. XXX, de neînscriere în tabelul definitiv al creanţelor a creanţei garantate a XXX în cuantum de XXX, măsură cuprinsă în raportul XXX activitate nr. XXX, depus la dosar XXX 21 februarie 2011.
    Respinge, ca neîntemeiată, cererea XXX de repunere în termenul de depunere a cererilor de admitere a creanţelor împotriva averii debitoarei XXX.
    Admite cererea lichidatorului judiciar C.I.I. XXX, formulată în cadrul procedurii insolvenţei debitoarei XXX XXX, cu sediul în Turda, str. XXX, nr. XXX, ap. 4, jud. Cluj şi, în consecinţă:
    Dispune închiderea procedurii falimentului debitoarei XXX.
    Dispune radierea debitoarei XXX din evidenţele XXX Comerţului de pe lângă XXX.
    Dispune notificarea prezentei sentinţe Direcţiei Generale a Finanţelor Publice a judeţului Cluj şi XXX Comerţului de pe lângă XXX.
    Descarcă lichidatorul judiciar de îndatoriri şi responsabilităţi.
    Definitivă şi executorie.
    Cu drept de recurs în termen de 7 zile de la comunicare.
    Pronunţată în şedinţă publică, azi, 27 aprilie 2011.
  2. Data: 20 aprilie 2011Ora: 8:00
    Complet: Complet Falimente 5
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 20 aprilie 2011
    Rezumat:
    Amână pronunţarea hotărârii atât asupra contestaţiei formulată de creditoarea-cont XXX.A. împotriva raportului de activitate publicat în Buletinul procedurilor de insolvenţă nr. XXXât şi asupra propunerii de închidere a procedurii în temeiul art. 129 din Legea nr. XXX, pentru data de 27 aprilie 2011.
  3. Data: 23 februarie 2011Ora: 8:00
    Complet: Complet Falimente 5
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 23 februarie 2011
    Rezumat:
    Încuviinţează cererea formulată de reprezentanta lichidatorului judiciar,
    Stabileşte termen pentru examinarea stadiului procedurii pentru data de 20 aprilie 2011, sala 249, ora 8,00, pentru când lichidatorului judiciar va întocmi raportul întemeiat pe art. 129 din Legea nr. XXX
    Pronunţată în şedinţa publică din data de 23 decembrie 2011.
  4. Data: 8 decembrie 2010Ora: 8:00
    Complet: Complet Falimente 5
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 8 decembrie 2010
    Rezumat:
    pentru ca reprezentantul creditoarei XXX să studieze raportul XXX, urmând ca la termenul viitor să se discute excepţia tardivităţii declaraţiei de creanţă a declaraţiei de creanţă a creditoarei XXX
  5. Data: 29 septembrie 2010Ora: 8:00
    Complet: Complet Falimente 5
    Solutie: Amânat
  6. Data: 2 iunie 2010Ora: 8:00
    Complet: Complet Falimente 5
    Solutie: Amânat
    Rezumat:
    Încuviinţează cererea de amânare formulată de către lichidatorul judiciar.
    Stabileşte termen pentru examinarea stadiului procedurii pentru data de 29 septembrie 2010, sala 249, ora 8,00, termen dat în cunoştinţă lichidatorului judiciar, pentru când acesta va proceda la întocmirea, comunicarea şi publicarea în Buletinul procedurilor de insolvenţă a raportului de activitate, care va cuprinde şi un plan de distribuire şi va informa instanţa cu privire la stadiul valorificării bunurilor aflate în patrimoniul debitoarei.
  7. Data: 21 aprilie 2010Ora: 8:00
    Complet: Complet Falimente 5
    Solutie: Amânat
    Rezumat:
    S-a acordat un nou termen pentru punerea în executare a sentinţei comerciale nr. XXXţată în prezentul dosar
  8. Data: 20 ianuarie 2010Ora: 8:00
    Complet: Complet Falimente 5
    Solutie: ÃŽncheiere
    Rezumat:
    Ia act de cesiunea intervenită la 24 noiembrie 2009 între creditoarea cedentă XXX şi cesionara XXX, având ca obiect creanţa de XXX, pentru care XXX este decăzută din drepturile prevăzute de art. 76 din Legea nr. XXX act de diminuarea câtimii obiectului cererii de anulare a transferului patrimonial formulate de lichidatorul judiciar, C.I.I. XXX împotriva pârâtei XXX de la XXX la XXX.
    Admite cererea lichidatorului judiciar C.I.I. XXX formulată împotriva pârâtei XXX şi, în consecinţă:
    Constată nulitatea absolută a plăţii sumei de XXX efectuate de debitoarea XXX către creditoarea XXX după data deschiderii procedurii insolvenţei, 18 iunie 2008.
    Obligă pârâta XXX să restituie averii debitoarei XXX suma de XXX, prin virarea acestei sume în contul XXX lichidării.
    Admite cererea lichidatorului judiciar C.I.I. XXX formulată împotriva pârâtei XXX şi, în consecinţă:
    Constată nulitatea absolută a plăţii sumei de XXX efectuate de debitoarea XXX către creditoarea XXX după data deschiderii procedurii insolvenţei, 18 iunie 2008.
    Obligă pârâta XXX să restituie averii debitoarei XXX suma de XXX, prin virarea acestei sume în contul XXX lichidării.
    StabileÅŸte termen pentru cont XXX.
    Definitivă şi executorie.
    Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la comunicare.
  9. Data: 4 noiembrie 2009Ora: 8:00
    Complet: Complet Falimente 5
    Solutie: Amânat
    Rezumat:
    Stabileşte termen pentru examinarea stadiului procedurii la data de 20 ianuarie 2010, sala 249, ora 8,00 pentru când se vor cita, conform Codului de procedură cât şi prin publicare în B.P.I,pârâtele XXX. şiXXX în vederea soluţionării cererii de anulare a transferurilor patriminiale.
  10. Data: 23 septembrie 2009Ora: 8:00
    Complet: Complet Falimente 5
    Solutie: Amânat
    Rezumat:
    Având în vedere Hotărârea Adunării Generale a Judecătorilor XXX din data de XXX, prin care s-a hotărât cont XXX Bucureşti din data de XXXşi restrângerea activităţii începând din data de XXXîn sensul amânării cauzelor
  11. Data: 17 iunie 2009Ora: 8:00
    Complet: Complet Falimente 5
    Solutie: Amânat
    Rezumat:
    in vederea citarii cont XXX
  12. Data: 6 mai 2009Ora: 8:00
    Complet: Complet Falimente 5
    Solutie: Amânat
    Rezumat:
    se amână pentru comunicarea cererilor de anulare a transferurilor patrimoniale cu pârâele XXX şi XXX
  13. Data: 25 martie 2009Ora: 8:00
    Complet: Complet Falimente 5
    Solutie: Amânat
    Rezumat:
    Cont XXX insolvenţei debitoarei.
    Stabileşte termen pentru examinarea stadiului procedurii la data de XXX, sala 249, ora 8,00 pentru când lichidatorul judiciar va proceda la întocmirea, comunicarea şi publicarea în Buletinul procedurilor de insolvenţă a raportului privind descrierea modului de îndeplinire a atribuţiilor.
  14. Data: 18 februarie 2009Ora: 8:00
    Complet: Complet Falimente 5
    Solutie: Soluţionare
    Rezumat:
    Respinge ca neîntemeiată cererea creditoarei XXX de repunere în termenul de depunere a cererii de admitere a creanţei în cuantum de 131095,XXX.
    Dispune decăderea creditoarei XXX din drepturile prev. de art. 76 din Legea nr. XXXîn ceea ce priveşte creanţa încuantum de 131095,XXX.
    Dispune înscrierea în tabelul definitiv al creanţelor împotriva averii debitoarei XXX a creanţei creditoarei XXX în cuantum de 131095,XXX, în condiţiile prev. de art. 76 din Legea nr. XXX
  15. Data: 14 ianuarie 2009Ora: 8:00
    Complet: Complet Falimente 5
    Solutie: Soluţionare
    Rezumat:
    Aprobă raportul întocmit de administratorul judiciar, d-na XXX, şi, în consecinţă dispune intrarea în faliment în procedură simplificată a debitoarei XXX, şi confirmă în calitate de lichidator judiciar pe d-na XXX, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 25 din Legea nr. XXX dizolvarea debitoarei XXX. Dispune notificarea de către lichidator a intrării în faliment tuturor creditorilor notificaţi conform art. 61 din Legea nr. XXX, debitoarei şi XXX Comerţului de pe lângă XXXţiunii, precum şi aducerea la îndeplinire a prevederilor art. 109 alin. 2 din Legea nr. XXX
  16. Data: 26 noiembrie 2008Ora: 8:00
    Complet: Complet Falimente 5
    Solutie: Soluţionare
    Rezumat:
    admis cererea adm.judiciar. aproba buget previzionat. stabileste termen la data de XXX
  17. Data: 22 octombrie 2008Ora: 8:00
    Complet: Complet Falimente 5
    Solutie: Soluţionare
    Rezumat:
    XXX
  18. Data: 10 septembrie 2008Ora: 8:00
    Complet: Complet Falimente 5
    Solutie: ÃŽncheiere
    Rezumat:
    In vederea unei eventuale complet[ri a tabelului preliminar amână cauza la 22 octombrie 2008 ora 8,00 sala 249
  19. Data: 18 iunie 2008Ora: 8:00
    Complet: Complet Falimente 5
    Solutie: ÃŽncheiere
    Rezumat:
    ROMÂXXX
    Dosar nr. XXX SENTINÅ¢XXX. XXX
    ÃŽN XXX
    HOTĂRĂŞTE:

    Admite cererea formulată de creditoarea SC ŢXXX, cu sediul procesual ales în Bucureşti, XXX, b-dul Preciziei, nr. 1, et. 4, sector 6, la XXX ŞI ASOCIAŢXXX, împotriva debitoarei XXX, cu sediul în Turda, str. XXX, nr. XXX, ap. 4, jud. Cluj şi în consecinţă:
    Dispune deschiderea procedurii insolvenţei împotriva debitoarei XXX, XXX, CUI XXX Numeşte administrator judiciar pe d-na XXX, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 20 din Legea nr. XXX
    Stabileşte în sarcina debitoarei obligaţia de a depune la dosarul XXX actele şi informaţiile prevăzute de art. 28 alin. 1 din Legea nr. XXX, în termen de 10 zile de la deschiderea procedurii.
    Dispune ridicarea dreptul de administrare al debitoarei.
    Dispune desemnarea administratorului special.
    Stabileşte în sarcina administratorului judiciar obligaţia de a depune la dosar XXX raport XXX cauzelor şi împrejurărilor ce au dus la apariţia stării de insolvenţă a debitoarei, cu menţionarea persoanelor cărora le-ar fi imputabilă conform prevederilor art. 59 din Legea nr. XXX comunicarea prezentei instanţelor judecătoreşti în a căror jurisdicţie se află sediul debitoarei, tuturor băncilor unde debitoarea are deschise conturi, aceasta din urmă obligaţie fiind în sarcina administratorului judiciar.
    Dispune indisponibilizarea părţilor sociale ale debitoarei în registrul special de evidenţă.
    Stabileşte în sarcina debitoarei obligaţia de a pune la dispoziţia administratorului judiciar toate informaţiile cerute cu privire la activitatea debitoarei, precum şi lista cuprinzând plăţile şi transferurile patrimoniale efectuate în cele 120 de zile anterioare deschiderii procedurii.
    Dă dispoziţie tuturor băncilor la care debitoarea are disponibil în conturi să nu dispună de acestea fără ordinul XXXătorului sindic sau al administratorului judiciar, sub sancţiunea prevăzută de art. 48 alin. 2 din Legea nr. XXX, obligaţia de notificare revenind administratorului judiciar.
    Dispune în sarcina administratorului judiciar obligaţia de a efectua notificările prevăzute de art. 61 din Legea nr. XXX
    Fixează termenul limită pentru depunerea cererilor de admitere a creanţelor la data de 20 august 2008, termenul limită pentru verificarea creanţelor, întocmirea, afişarea şi comunicarea tabelului preliminar al creanţelor la data de 3 septembrie 2008 şi termenul pentru soluţionarea eventualelor contestaţii şi pentru afişarea tabelului definitiv al creanţelor la 17 septembrie 2008.
    Dispune în sarcina administratorului judiciar obligaţia de a depune rapoarte privind modul de îndeplinire a atribuţiilor sale, cu justificarea cheltuielilor, la fiecare termen de cont XXX, potrivit art. 21 alin. 1 din Legea nr. XXX
    Fixează termen pentru examinarea stadiului procedurii, soluţionarea eventualelor contestaţii împotriva tabelului preliminar şi depunerea raportului de activitate prevăzut de art. 54 din Legea nr. XXX, la data de 10 septembrie 2008, sala 249, ora 8.
    Definitivă şi executorie.
    Cu drept de recurs în termen 10 zile de la comunicare.
    Pronunţată în şedinţă publică, azi, 18 iunie 2008.

    JUDECĂXXX
✔ Urmărește dosar Ξ Printează