Dosar nr. 534/1285/2018 înregistrat la Tribunalul Cluj - Comercial
Informații Dosar nr. 534/1285/2018
Stadiu procesual: Fond | Materie: Faliment | Obiectul dosarului: procedura insolvenţei – societăţi cu răspundere limitată
Data inregistrarii dosarului: 4 iunie 2018 | Data ultimei modificari: 11 februarie 2020
Părțile din dosar și calitatea acestora
Creditor: F. V.
Creditor: F. A.
Debitor: V. S. S.
Debitor: C. T. M. C. L. J. Ã.
Creditor: D. C. N. P. A. C.
Lichidator: C. B. D. C. Ã. C. D. L. J. A. V. S. S.
Alte detalii pe portal.just.ro
Căi de atac
Nu există informații.
Sedinte de judecata Dosar nr. 534/1285/2018Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Tribunalul Comercial CLUJStadiu procesual: Fond
- Data: 22 ianuarie 2020Ora: 8:00Complet: F12Solutie: Legea 85/2006 privind insolventa Pronuntata in data de 22 ianuarie 2020Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 22 ianuarie 2020Rezumat:
Admite cererea privind închiderea procedurii insolvenţXXX, formulată de lichidatorul judiciar CII B. D. C.
Dispune închiderea procedurii falimentului debitoarei.
Dispune radierea debitoarei din evidenţele XXX Comerţului de pe lângă XXX.
Dispune notificarea prezentei sentinţe Direcţiei Generale a Finanţelor Publice a jud. Cluj şi XXX Comerţului de pe lângă XXX.
Încuviinţează plata din fondul de lichidare constituit conform art. 39 din Legea nr. XXXîn cuantum de XXX, plus TVA, a cheltuielilor de procedură în cuantum de XXX şi a cheltuielilor de arhivare, în cuantum de 300 de lei, plus TVA.
Descarcă lichidatorul judiciar de îndatoriri şi responsabilităţi.
Executorie.
Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare, apel care se va depune la XXX.
PronunÅ£ată în ÅŸedinÅ£a publică din XXX. - Data: 16 octombrie 2019Ora: 8:00Complet: F12Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 16 octombrie 2019Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 16 octombrie 2019Rezumat:
Acordă un nou termen în procedura insolvenţei debitoarei pentru lămurirea de către lichidatorul judiciar a situaţiei bunurilor acesteia cu referire la postul de transformare.
StabileÅŸte termen în vederea examinării stadiului procedurii pentru data de 22 ianuarie 2020, sala 249, ora 8. - Data: 26 iunie 2019Ora: 8:00Complet: F12Solutie: Legea 85/2006 privind insolventa Pronuntata in data de 26 iunie 2019Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 26 iunie 2019Rezumat:
În temeiul art.57 alin. 5 din Legea nr. XXXînlocuirea lichidatorului judiciar XXX cu CII Borşa XXX, care va instrumenta procedura insolvenţXXX în conformitate cu dispoziţiile Legii nr. XXX în vedere lichidatorului judiciar înlocuit să predea toată documentaţia care priveşte insolvenţXXX către lichidatorul judiciar CII Borşa XXX.
Cu drept de apel în 7 zile de la comunicare.
PronunÅ£ată în ÅŸedinÅ£a publică din data de 26 iunie 2019. - Data: 26 iunie 2019Ora: 8:00Complet: F12Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 26 iunie 2019Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 26 iunie 2019Rezumat:
Acordă un nou termen în procedura insolvenţei debitoarei pentru soluţionarea cererii de înlocuire a lichidatorului judiciar şi pentru efectuarea tuturor demersurilor care se impun faţă de stadiul procedurii.
StabileÅŸte termen în vederea examinării stadiului procedurii pentru data de 16 octombrie 2019, sala 249, ora 8. - Data: 20 martie 2019Ora: 8:00Complet: F12Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 20 martie 2019Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 20 martie 2019Rezumat:
Acordă un nou termen în procedura insolvenÅ£ei debitoarei pentru soluÅ£ionarea cererii de atragere a răspunderii înregistrată la data de 18 martie 2019 în dosarul XXX a1 ÅŸi pentru lămurirea situaÅ£iei transformatorului de energie electrică înscris în evidenÅ£ele debitoarei. - Data: 12 decembrie 2018Ora: 8:00Complet: F12Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 12 decembrie 2018Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 12 decembrie 2018Rezumat:
Ia act de confirmarea lichidatorului judiciar în persoana practicianului de insolvenţă CII T. M. C. şi a onorariului acestuia în conformitate cu hotărârea Adunării Creditorilor din XXX, hotărâre publicată în BPI nr. XXX
Definitivează tabelul de creanţe în forma preliminară publicată în BPI nr. XXX, reţinând că împotriva acestuia nu s-au formulat contestaţii în conformitate cu dispoziţiile art.111 din Legea nr. XXX în vedere lichidatorului judiciar să întocmească, să depună la dosar şi să publice în BPI tabelul definitiv de creanţe.
Acordă un nou termen în procedură pentru efectuarea demersurilor necesare identificării bunurilor debitoarei, după caz formulării cererii de atragere a răspunderii.
StabileÅŸte termen în vederea examinării stadiului procedurii pentru data de 20 martie 2019, sala 249, ora 8. - Data: 14 noiembrie 2018Ora: 8:00Complet: F12Solutie: Legea 85/2006 privind insolventa Pronuntata in data de 14 noiembrie 2018Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 14 noiembrie 2018Rezumat:
Aproba raportul întocmit de administratorul judiciar C.I.I. T. M. C.
Dispune intrarea în faliment în procedură simplificată a debitoarei XXX şi confirmă în calitate de lichidator judiciar C.I.I. XXX, pe care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 64 din Legea nr. XXX.
Dispune ridicarea dreptului de administrare a debitoarei.
Dispune notificarea, de către lichidator a intrării în faliment tuturor creditorilor notificaţi conform art. 99 din Legea nr. XXX, debitoarei şi XXX Comerţului de pe lângă XXXţiunii, precum şi aducerea la îndeplinire a prevederilor art. 147 alin. 2 din Legea nr. XXX sigilarea bunurilor din averea debitoarei si îndeplinirea celorlalte operatiuni de lichidare.
Constată fixat termen pentru examinarea stadiului procedurii pentru data de XXX, ora 08.00, sala 249.
Executorie.
Cu drept de apel in termen de 7 zile de la comunicare, care se va depune la XXX.
PronunÅ£ată în ÅŸedinţă publică din data de XXX. - Data: 3 octombrie 2018Ora: 8:00Complet: F12Solutie: Legea 85/2006 privind insolventa Pronuntata in data de 3 octombrie 2018Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 3 octombrie 2018Rezumat:
Admite cererea creditorilor F. V. ŞI F. A. în cont XXX. S.SRL şi, în consecinţă:
Dispune deschiderea procedurii generale a insolvenţei îXXX.
Desemnează în calitate de administrator judiciar provizoriu XXX, cu sediul în Dej, str. XXXătianu, nr. 1, bl. E, sc. C, ap. XXX, jud. Cluj, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 58 din Legea nr. XXX, instrumentând prezenta procedură de insolvenţă până la eventuala sa confirmare sau schimbare, în condiţiile Legii nr. XXX
Stabileşte în favoarea administratorului judiciar provizoriu un onorariu provizoriu lunar de XXX + eventual TVA plus un onorariu de succes de 5% + eventual TVA din sumele recuperate în cadrul procedurii, plafonat la suma de XXX + eventual TVA în ipoteza prevăzută de art. 117 alin. 1 lit. a din Statutul privind organizarea şi exercitarea profesiei de practician în insolvenţă.
Dispune desemnarea administratorului special în vederea reprezentării intereselor asociaţilor.
Stabileşte în sarcina administratorului judiciar provizoriu obligaţia de a depune la dosar în termen de 40 de zile de la deschiderea procedurii un raport XXXănunţit asupra cauzelor şi împrejurărilor care au dus la apariţia stării de insolvenţă, cu menţionarea eventualelor indicii sau elemente preliminare privind persoanele cărora le-ar fi imputabilă şi cu privire la existenţa premiselor angajării răspunderii acestora, în condiţiile prevederilor art. 169-173 din Legea nr. XXX, precum şi asupra posibilităţii reale de reorganizare a activităţii debitorului ori a motivelor care nu permit reorganizarea, conform art. 58 lit. b din Legea nr. XXX comunicarea prezentei instanţelor judecătoreşti în a căror jurisdicţie se află sediul debitoarei, tuturor băncilor unde debitoarea are deschise conturi, aceasta din urmă obligaţie fiind în sarcina administratorului judiciar provizoriu.
Stabileşte în sarcina debitoarei obligaţia de a pune la dispoziţia administratorului judiciar provizoriu toate informaţiile şi documentele apreciate ca necesare cu privire la activitatea şi averea sa, precum şi lista cuprinzând plăţile efectuate în ultimele 6 luni anterioare deschiderii procedurii şi transferurile patrimoniale făcute în cei 2 ani anteriori deschiderii procedurii.
Dă dispoziţie tuturor băncilor la care debitoarea are disponibil în conturi să nu dispună de acestea fără ordinul XXXătorului sindic sau al administratorului judiciar provizoriu sub sancţiunea prevăzută de art. 86 alin. 2 din Legea nr. XXX, obligaţia de notificare revenind administratorului judiciar provizoriu.
Dispune în sarcina administratorului judiciar provizoriu obligaţia de a efectua inventarierea bunurilor debitoarei, în termen de 60 de zile de la deschiderea procedurii, conform art. 101 din Legea nr. XXX în sarcina administratorului judiciar provizoriu obligaţia de a efectua notificările prevăzute de art. 99-100 din Legea nr. XXX
Fixează termenul limită pentru depunerea cererilor de admitere a creanţelor la data de XXX, termenul limită pentru verificarea creanţelor, întocmirea, afişarea, comunicarea şi publicarea în BPI a tabelului preliminar al creanţelor la data de XXX, termenul pentru depunerea contestaţiilor faţă de tabelul de creanţe, cu privire la creanţele şi drepturile trecute, sau, după caz, netrecute de lichidatorul judiciar în tabelul preliminar de creanţe, de 7 zile de la publicarea tabelului preliminar de creanţe în BPI şi termenul pentru soluţionarea eventualelor contestaţii şi pentru definitivarea tabelului creanţelor la data de XXX.
Dispune desfăşurarea primei şedinţe a adunării creditorilor la sediul debitoarei, la data de XXX, ora 12:00.
Dispune în sarcina administratorului judiciar provizoriu obligaţia de a depune lunar un raport XXXând descrierea modului în care şi-a îndeplinit atribuţiile, justificarea cheltuielilor efectuate cu administrarea procedurii sau a altor cheltuieli efectuate din fondurile existente în averea debitoarei, onorariul încasat, cu precizarea modalităţii de calcul al acestuia precum şi, dacă este cazul, stadiul efectuării inventarierii, un extras al acestuia urmând a fi publicat de către lichidatorul judiciar provizoriu în BPI.
Dispune în sarcina administratorului judiciar provizoriu obligaţia de a examina situaţia economică a debitorului şi de a întocmi un raport XXX care să propună fie intrarea în procedura simplificată, fie cont XXX observaţie în cadrul procedurii generale, pe care îl va depune în termen de maximum 20 de zile de la data desemnării sale, cu obligaţia de a notifica propunerea de intrare în faliment prin procedura simplificată creditorilor care au depus cerere introductivă şi debitorului, prin administratorul special, depunând la instanţă, odată cu cererea, dovada îndeplinirii procedurii de notificare.
Fixează termen pentru dezbaterea acestui raport XXX data de XXX, sala 249, ora 8:00.
Executorie.
Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare, apel care va fi depus la XXX.
Pronunţată în şedinţă publică din XXX.