Dosar nr. 504/1285/2017 înregistrat la Tribunalul Cluj - Comercial
Informații Dosar nr. 504/1285/2017
Stadiu procesual: Fond | Materie: Faliment | Obiectul dosarului: cererea debitorului art.66 din Legea nr. XXX
Data inregistrarii dosarului: 27 iulie 2017 | Data ultimei modificari: 2 februarie 2018
Părțile din dosar și calitatea acestora
Debitor: T. P. D. S.
Intimat: X
Lichidator: P. O. I.
Creditor: D. C. N.
Creditor: E. E. S.
Alte detalii pe portal.just.ro
Căi de atac
Nu există informații.
Sedinte de judecata Dosar nr. 504/1285/2017Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Tribunalul Comercial CLUJStadiu procesual: Fond
- Data: 31 ianuarie 2018Ora: 11:00Complet: F6Solutie: Legea 85/2006 privind insolventa Pronuntata in data de 31 ianuarie 2018Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 31 ianuarie 2018Rezumat:
Admite raportul XXX judiciar S.P. „P O†I.P.U.R.L., formulată în cadrul procedurii insolvenţXXX., şi, în consecinţă:
Dispune îXXX. în condiţiile art. 174 din Legea nr. XXX. din evidenţele XXX Comerţului de pe lângă XXX.
Dispune notificarea prezentei sentinţe Direcţiei XXX a Finanţelor XXX şi XXX Comerţului de pe lângă XXX.
Descarcă lichidatorul judiciar de îndatoriri şi responsabilităţi.
Încuviinţează onorariu lichidator judiciar, S.P. „P O†I.P.U.R.L., în cuantum de în cuantum de XXX + TVA şi cheltuieli de procedură nedecontate în cuantum de XXX, care urmează a fi achitate din fondul de lichidare constituit conform art. 39 din Legea nr. XXX.
Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare, care se depune la XXX.
PronunÅ£ată în ÅŸedinţă publică, azi 31 ianuarie 2018. - Data: 22 noiembrie 2017Ora: 11:00Complet: F6Solutie: Amână cauzaTip solutie: Încheiere de sedințăData document: 22 noiembrie 2017Rezumat:
va proroga pronunÅ£area asupra cererii de închidere până după depunerea raportului asupra cauzelor ÅŸi împrejurărilor care au dus la apariÅ£ia stării de insolvenţă a debitoarei - Data: 11 octombrie 2017Ora: 11:00Complet: F6Solutie: Amână cauzaTip solutie: Încheiere de sedințăData document: 11 octombrie 2017Rezumat:
Reţine faptul că nu s-au formulat opoziţii la cererea de deschidere a procedurii.
Definitivează tabelului în forma în care acesta a fost publicat în Buletinul procedurilor de insolvenţă nr. XXXşi pune în vedere lichidatorului judiciar să procedeze de îndată la afişarea acestuia a uşa instanţei.
Aplică practicianului în insolvenţă o amendă judiciară în cuantum de XXX, având în vedere neîndeplinirea obligaţiei de a efectua raportul XXX cauzelor şi împrejurărilor care au dus la apariţia stării de insolvenţă
Stabileşte termen de judecată pentru examinarea stadiului procedurii pentru data de 22 noiembrie 2017, sala 102,ora 11 pentru când:
Pune în vedere practicianului în insolvenţă să procedeze la refacerea raportului,să efectueze verificări şi investigaţii independente pentru a analiza incidenţa în cauză a disp. art.117 şi urm. şi art.169 din Legea nr. XXXşi să procedeze la formularea cererii de închidere în ipoteza în care nu mai sunt alte demersuri de realizat în procedură.
Cu drept de reexaminare în termen de 15 zile de la comunicareaprezentei încheieri în ceea ce priveÅŸte amenda judiciară. la comunicare, pentru cei care au lipsit, apel care va fi depus la XXX. - Data: 28 iulie 2017Ora: 11:00Complet: Complet Nou Directe Vacanta 1Solutie: Admite cererea Pronuntata in data de 28 iulie 2017Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 28 iulie 2017Rezumat:
Admite cererea debitoarei şi în consecinţă:
Dispune deschiderea procedurii insolvenţei în formă simplificată împotriva debitoarei XXX.
Desemnează în calitate de lichidator judiciar provizoriu XXX, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 63 din Legea nr. XXX,instrumentând prezenta procedură de faliment în formă simplificată până la eventuala sa confirmare sau schimbare, în condiţiile Legii nr. XXX
Stabileşte în sarcina lichidatorului judiciar provizoriu obligaţia de a depune la dosar în termen de 40 de zile de la deschiderea procedurii un raport XXX cauzelor şi împrejurărilor ce au dus la apariţia stării de insolvenţă a debitoarei, cu menţionarea persoanelor cărora le-ar fi imputabilă conform art. 64 lit. a din Legea nr. XXX în sarcina lichidatorului judiciar provizoriu obligaţia de a efectua notificările prevăzute de art. 99-100 din Legea nr. XXX în sarcina lichidatorului judiciar provizoriu obligaţia de a efectua inventarierea bunurilor debitoarei, în termen de 60 de zile de la deschiderea procedurii, conform art. 101 din Legea nr. XXX dizolvarea debitoarei. Dispune ridicarea dreptului de administrare al debitoarei.
Dispune desemnarea administratorului special în vederea reprezentării intereselor asociaţilor.
Dispune comunicarea prezentei hotărâri instanţelor judecătoreşti în a căror jurisdicţie se află sediul debitoarei şi tuturor băncilor unde debitoarea are deschise conturi, această din urmă obligaţie fiind în sarcina lichidatorului judiciar provizoriu.
Stabileşte în sarcina debitoarei obligaţia de a pune la dispoziţia lichidatorului judiciar provizoriu toate informaţiile şi documentele apreciate ca necesare cu privire la activitatea şi averea sa, precum şi lista cuprinzând plăţile efectuate în ultimele 6 luni anterioare deschiderii procedurii şi transferurile patrimoniale făcute în cei 2 ani anteriori deschiderii procedurii.
Dă dispoziţie tuturor băncilor la care debitoarea are disponibil în conturi să nu dispună de acestea fără ordinul XXXătorului sindic sau al lichidatorului judiciar sub sancţiunea prevăzută de art. 86 alin. 2 din Legea nr. XXX, obligaţia de notificare revenind lichidatorului judiciar provizoriu.
Fixează termenul limită pentru înr XXX cererilor de admitere a creanţelor asupra averii debitoarei la data XXX, termenul de verificare a creanţelor, de întocmire şi publicare în BPI a tabelului preliminar de creanţe la data de XXX, termenul pentru depunerea contestaţiilor faţă de tabelul de creanţe, cu privire la creanţele şi drepturile trecute, sau, după caz, netrecute de lichidatorul judiciar în tabelul preliminar de creanţe, de 7 zile de la publicarea tabelului preliminar de creanţe în B.P.I. şi termenul pentru soluţionarea eventualelor contestaţii şi pentru definitivarea tabelului de creanţe la XXX.
Dispune sigilarea bunurilor din averea debitoarei şi îndeplinirea celorlalte operaţiuni de lichidare.
Dispune în sarcina lichidatorului judiciar provizoriu obligaţia de a depune lunar un raport XXXând descrierea modului în care şi-a îndeplinit atribuţiile, justificarea cheltuielilor efectuate cu administrarea procedurii.
Stabileşte termen de judecată pentru examinarea stadiului procedurii şi soluţionarea eventualelor contestaţii şi pentru definitivarea tabelului preliminar de creanţe pentru data de XXX, sala 102,ora 11.00 la F6.
Executorie.Cu drept de apel în termen de 7 zile de la pronunţare, pentru cei care au fost prezenţi la ultima şedinţă de judecată, şi de la comunicare, pentru cei care au lipsit, apel care va fi depus la XXX.
Pronuntata in sedinta publica in data de XXX.