Dosar nr. 1425/1285/2014 înregistrat la Tribunalul Cluj - Comercial
Informații Dosar nr. 1425/1285/2014
Stadiu procesual: Fond | Materie: Faliment | Obiectul dosarului: procedura insolvenţei
Data inregistrarii dosarului: 19 decembrie 2014 | Data ultimei modificari: 5 iulie 2016
Părțile din dosar și calitatea acestora
Debitor: M. F. S.
Lichidator: X
Intimat: X
Creditor: X
Creditor: S. G. M. T. S.
Creditor: S. P. S. C. S. A.
Creditor: S. P. S.
Creditor: S. P. S.
Creditor: X
Creditor: C. F. P. P. Å. H. P.
Creditor: S. R. T. S.
Creditor: S. F. S.
Creditor: S. A. G. M. T. S.
Creditor: S. P. S.
Creditor: X
Creditor: S. B. E. S.
Creditor: S. F. D. S.
Creditor: S. E. H. S.
Creditor: S. M. E. S.
Debitor: M. F. S. P. A. S. S. A. M.
Lichidator: X
Creditor: C. F. P. P. C. F. Å. H. P.
Alte detalii pe portal.just.ro
Căi de atac
Nu există informații.
Sedinte de judecata Dosar nr. 1425/1285/2014Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Tribunalul Comercial CLUJStadiu procesual: Fond
- Data: 23 septembrie 2016Ora: 11:00Complet: Nou Falimente 13
- Data: 24 iunie 2016Ora: 11:00Complet: Nou Falimente 13Solutie: SoluÅ£ionare Pronuntata in data de 24 iunie 2016Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 24 iunie 2016Rezumat:
Admite cererea. Dispune intrarea în faliment în procedură generală a debitoarei XXX. şi numeşte în calitate de lichidator judiciar provizoriu pe C.I.I. XXX LETIŢIA, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 64 din Legea nr. XXX, cu un onorariu provizoriu de XXX lunar.
Dispune dizolvarea debitoarei XXX.
Dispune ridicarea dreptului de administrare al debitoarei.
Dispune întocmirea de către administratorul special cu avizul fostului administrator judiciar, în termen de 5 zile de la intrarea în faliment, a unei liste cuprinzând numele şi adresele creditorilor şi toate creanţele acestora la data intrării în faliment, cu indicarea celor născute după deschiderea procedurii insolvenţei, a tabelului definitiv al creanţelor şi a oricăror altor tabele întocmite în procedură, a oricăror rapoarte de distribuţie, a listei actelor şi operaţiunilor efectuate după data deschiderii procedurii.
Dispune ca în termen de maxim 20 de zile de la intrarea în faliment să fie predată gestiunea averii de la debitor/administrator judiciar către lichidatorul judiciar, împreună cu lista actelor şi operaţiunilor efectuate după deschiderea procedurii prevăzute la art. 84 alin.2 din Legea nr. XXX sigilarea bunurilor din averea debitoarei şi îndeplinirea celorlalte operaţiuni de lichidare.
Dispune notificarea de către lichidator a intrării în faliment tuturor creditorilor notificaţi conform art. 100 din Legea nr. XXX, debitoarei şi XXX Comerţului de pe lângă XXXţiunii, precum şi aducerea la îndeplinire a prevederilor art. 146 alin. 2 din Legea nr. XXX
Fixează termenul limită pentru depunerea cererilor de admitere a creanţelor născute după data deschiderii procedurii la data de 08 august 2016, termenul limită pentru verificarea creanţelor, întocmirea, afişarea şi comunicarea tabelului suplimentar al creanţelor la data de 31 august 2016, termenul pentru depunerea la tribunal a contestaţiilor care va fi de 7 zile de la publicarea în BPI a tabelului suplimentar şi termenul pentru soluţionarea eventualelor contestaţii şi pentru întocmirea tabelului definitiv consolidat al creanţelor la 23 septembrie 2016.
Fixează termen pentru examinarea stadiului procedurii pentru data de 23 septembrie 2016, sala 249, ora 11.
Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare, cu depunerea apelului la XXX.
Pronunţată în şedinţă publică azi, 24 iunie 2016. - Data: 10 iunie 2016Ora: 11:00Complet: Nou Falimente 13Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 10 iunie 2016Tip solutie: HotarareintermediaraData document: 10 iunie 2016Rezumat:
Admite în parte cererea formulată de C.I.I. Săvuş Cristian, în calitate de fost administrator judiciar al debitoarei XXX. în dosarul nr. XXXşi pe cale de consecinţă:
Încuviinţează onorariul administratorului judiciar C.I.I. Săvuş Cristian aferent perioadei XXX.10.2015 în sumă totală de XXX şi cheltuieli de procedură în sumă de XXX, care se vor achita din averea debitoarei conform art. 39 alin.1 din Legea nr. XXX, iar în lipsa disponibilităţilor debitoarei, din fondul de lichidare prevăzut de art. 39 alin.7 din Legea nr. XXX, în limita plafonului stabilit legal.
Respinge cererea fostului administrator judiciar pentru diferenţa de onorariu până la valoarea de XXX.
Cu drept apel în termen de 7 zile de la comunicare, cu depunerea apelului la XXX
PronunÅ£ată în ÅŸedinţă publică azi, 10 iunie 2016. - Data: 27 mai 2016Ora: 11:00Complet: Nou Falimente 13Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 27 mai 2016Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 27 mai 2016Rezumat:
Confirmă pe C.I.I XXX LETIŢIA în calitate de administrator judiciar al debitoarei XXX. şi constată că onorariul încuviinţat acestuia de adunarea creditorilor este în cuantum de XXX+TVA lunar pe toată durata procedurii şi 3%+TVA din sumele atrase în procedură.
Stabileşte termen în Cameră de Consiliu în vederea soluţionării cererii formulate de către fostul administrator judiciar C.I.I SĂVUŞ CRISTIAN pentru data de 10 iunie 2016, sala 249, ora 11,00, pentru când administratorul judiciar va depune o poziţie în scris cu privire la această cerere.
Vor fi citaţii creditori prin Buletinul procedurilor de insolvenţă şi va fi citat şi fostul administrator judiciar.
Cont XXX observaţie a debitoarei.
StabileÅŸte termen în procedură, data până la care se prelungeÅŸte perioada de observaÅ£ie, data de 24 iunie 2016, sala 249, ora 11,00, pentru când administratorul judiciar va proceda la întocmirea, comunicarea ÅŸi publicarea în Buletinul procedurilor de insolvenţă a raportului de activitate privind descrierea modului de îndeplinire a atribuÅ£iilor. - Data: 29 ianuarie 2016Ora: 11:00Complet: Nou Falimente 13Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 29 ianuarie 2016Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 29 ianuarie 2016Rezumat:
ÃŽncuviinÅ£ează cererea de amânare formulată de către reprezentanta administratorului judiciar privind cont XXX observaÅ£ie a debitoarei, având în vedere situaÅ£ia specială a debitoarei supusă XXX ÅŸi pentru a se respecta principiul maximizării averii debitoarei, în vederea valorificării bunurilor acesteia, cu regim special de vânzare conform XXX. - Data: 9 octombrie 2015Ora: 11:00Complet: Nou Falimente 13Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 9 octombrie 2015Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 9 octombrie 2015Rezumat:
CC: Admite cererea formulată de administratorul judiciar C.I.I. SĂVUŞ CRISTIAN,,şi pe cale de consecinţă:
Dispune înlocuirea administratorului judiciar C.I.I. SĂVUŞ CRISTIAN din procedura insolvenţei privind debitoarea XXX. cu administratorul judiciar provizoriu C.I.I. MINODORA LETIŢXXX cu sediul în Cluj-Napoca, Piaţa XXX nr. XXX, jud.Cluj, care va îndeplini în continuare atribuţiile prevăzute de art. 58 din Legea nr. XXX încetarea atribuţiilor şi responsabilităţilor administratorului judiciar C.I.I. SĂVUŞ CRISTIAN din procedura insolvenţei privind debitoarea XXX.
Pune în vedere administratorului judiciar C.I.I. SĂVUŞ CRISTIAN să predea noului administrator judiciar desemnat documentele privind debitoare în termen de 10 zile de la comunicarea prezentei încheieri.
Aduce la cunoştinţă administratorului judiciar desemnat C.I.I. MINODORA LETIŢXXX că termenul pentru examinarea procedurii insolvenţei este fixat la data de XXX, ora 11, sala 249, pentru când îşi va îndeplini atribuţiile care se impun în procedură.
Executorie.
Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare, cu depunerea apelului la XXX.
PronunÅ£ată în ÅŸedinţă publică azi, 09 octombrie 2015. ÃŽn ÅŸedinta publică: Admite cererea creditoarei XXX. ÅŸi dispune prelungirea perioadei de observaÅ£ie. Termen pentru examinarea procedurii la data de XXX, ora 11, sala 249. - Data: 11 septembrie 2015Ora: 11:00Complet: Nou Falimente 13Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 11 septembrie 2015Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 11 septembrie 2015Rezumat:
Prorogă pronunţarea cu privire la prelungirea perioadei de observaţie, până se va clarifica situaţia administratorului judiciar.
Stabileşte în Cameră de Consiliu şi în şedinţă pentru data de 09 octombrie 2015, sala 249, ora 11,00, pentru când administratorul judiciar are termen în cunoştinţă prin reprezentantul convenţional, pentru când se vor cita creditorii din procedură, prin Buletinul procedurilor de insolvenţă.
Se va cita debitoarea prin administratorul special prin Buletinul procedurilor de insolvenţă. - Data: 19 iunie 2015Ora: 11:00Complet: Nou Falimente 13Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 19 iunie 2015Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 19 iunie 2015Rezumat:
Stabileşte termen pentru examinarea stadiului procedurii pentru data de 11 septembrie 2015, sala 249, ora 11,00, pentru când administratorul judiciar va proceda la întocmirea, comunicarea şi publicarea în Buletinul procedurilor de insolvenţă a raportului de activitate privind descrierea modului de îndeplinire a atribuţiilor.
Totodată, administratorul judiciar îşi va exprima opinia cu privire la cererea formulată de către creditoarea XXX.
Se va cita creditoarea XXX., cu menÅ£iunea de a achita o taxă judiciară de timbru în cuantum de XXX, conform dispoziÅ£iilor art. 14, aliniatul 1 din OUG nr. XXX vor ceilalÅ£i creditori în procedură, precum ÅŸi debitoarea prin administratorului special, în vederea punerii în discuÅ£ie a cererii de prelungire a perioadei de observaÅ£ie a debitoarei, prin Buletinul procedurilor de insolvenţă. - Data: 3 aprilie 2015Ora: 11:00Complet: Nou Falimente 13Solutie: ÃŽncheiere Pronuntata in data de 3 aprilie 2015Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 3 aprilie 2015Rezumat:
În şedinta publică: termen pentru cont XXX:XXX, ora 11, sala 249. În Camera de consiliu: Admite cererea.Confirmă în calitate de administrator judiciar pe C.I.I. SĂVUŞ CRISTIAN cu o remuneraţie în cuantum de XXX/lună pe toată durata procedurii cu un onorariu de 3% din valoarea sumelor distribuite creditorilor în cadrul procedurii.
Executorie.
Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare, care se depune la XXX.
PronunÅ£ată în ÅŸedinţă publică azi, 03 aprilie 2015. - Data: 6 februarie 2015Ora: 11:00Complet: Nou Falimente 13Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 6 februarie 2015Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 6 februarie 2015Rezumat:
Ia act că nu s-au formulat opoziţii împotriva hotărârii de deschidere a procedurii insolvenţei în formă generală la cererea debitoarei.
Ia act de desemnarea administratorului special în persona doamnei S A M, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 56 din Legea nr. XXX
Încuviinţează cererea de amânare formulată de către reprezentantul lichidatorului judiciar.
Cont XXX observaţie cu privire la debitoare.
StabileÅŸte termen pentru examinarea stadiului procedurii pentru data de 03 aprilie 2015, sala 249, ora 11,00, pentru când lichidatorul judiciar va proceda la întocmirea, comunicarea ÅŸi publicarea în Buletinul procedurilor de insolvenţă a raportului de activitate privind descrierea modului de îndeplinire a atribuÅ£iilor. - Data: 9 ianuarie 2015Ora: 11:00Complet: Nou Falimente 13Solutie: Legea 85/2006 privind insolventa Pronuntata in data de 9 ianuarie 2015Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 9 ianuarie 2015Rezumat:
Admite cererea. Dispune deschiderea procedurii generale a insolvenţei împotriva debitoarei XXX. Numeşte administrator judiciar provizoriu pe C.I.I SĂVUŞ CRISTIAN, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 58 din Legea nr. XXX, cu un onorariu de XXX lunar.
Stabileşte în sarcina debitoarei obligaţia de a depune la dosarul XXX actele şi informaţiile prevăzute de art. 67 alin. 1 din Legea nr. XXX, în termen de 10 zile de la deschiderea procedurii.
Stabileşte în sarcina administratorului judiciar obligaţia de a depune la dosar, în termen de maxim 40 de zile de la data desemnării sale, un raport XXX cauzelor şi împrejurărilor care au dus la apariţia insolvenţei debitoarei, cu menţionarea persoanelor cărora le-ar fi imputabilă conform prevederilor art. 97 alin.1 din Legea nr. XXX desemnarea administratorului special.
Dispune comunicarea prezentei instanţelor judecătoreşti în a căror jurisdicţie se află sediul debitoarei, tuturor băncilor unde debitoarea are deschise conturi, aceasta din urmă obligaţie fiind în sarcina administratorului judiciar.
Stabileşte în sarcina debitoarei/administratorului special obligaţia de a pune la dispoziţia administratorului judiciar toate informaţiile cerute cu privire la activitatea debitoarei, precum şi lista cuprinzând plăţile efectuate în ultimele 6 luni anterioare deschiderii procedurii şi transferurile patrimoniale efectuate în cei 2 ani anteriori deschiderii procedurii, sub sancţiunea prevăzută la art. 187 alin. 1 pct. 2 lit. f) din XXX proc.civ.
Dispune în sarcina administratorului judiciar obligaţia de a efectua notificările prevăzute de art. 100 din Legea nr. XXX
Fixează termenul limită pentru depunerea cererilor de admitere a creanţelor la data de 24 februarie 2015, termenul limită pentru verificarea creanţelor, întocmirea, afişarea şi comunicarea tabelului preliminar al creanţelor la data de 16 martie 2015, termenul pentru depunerea contestaţiilor cu privire la creanţele şi drepturile de preferinţă trecute de administratorul judiciar în tabelul preliminar, de 7 zile de la publicarea în XXX de Insolvenţă a tabelului preliminar şi termenul pentru soluţionarea eventualelor contestaţii şi pentru afişarea tabelului definitiv al creanţelor la 03 aprilie 2015.
Dispune în sarcina administratorului judiciar obligaţia de a depune lunar rapoarte privind modul de îndeplinire a atribuţiilor sale, cu justificarea cheltuielilor, potrivit art. 59 alin. 1 din Legea nr. XXX în sarcina administratorului judiciar obligaţia de a depune raportul XXXăzut de art. 92 din Legea nr. XXXîn termen de maximum 20 de zile de la data desemnării sale, cu obligaţia de a notifica creditoarea şi debitoarea în cazul formulării unei propuneri de trecere a debitoarei în faliment în procedură simplificată şi fixează termen pentru dezbaterea acestui raport XXX data de 06 februarie 2015 sala 249, ora 11.00.
Executorie.
Cu drept de apel în termen 7 zile de la comunicare, cu depunerea apelului la XXX.
Pronunţată în şedinţa publică din 09 ianuarie 2015.