Dosar nr. 1142/1285/2018 înregistrat la Tribunalul Cluj - Comercial
Informații Dosar nr. 1142/1285/2018
Stadiu procesual: Apel | Materie: Faliment | Obiectul dosarului: închiderea procedurii
Data inregistrarii dosarului: 5 iulie 2019 | Data ultimei modificari: 30 septembrie 2019
Părțile din dosar și calitatea acestora
Apelant Creditor: A. P. A. A. S.
Debitor: U. I. E. S.
Lichidator: I. 2. S. F. C.
Alte detalii pe portal.just.ro
Căi de atac
Tip: Apel | Data: 3 iunie 2019
Tip: Apel | Data: 31 mai 2019
Sedinte de judecata Dosar nr. 1142/1285/2018Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Curtea de Apel CLUJStadiu procesual: Apel
- Data: 19 septembrie 2019Ora: 09:00Complet: AI 4Solutie: Respingere apel Pronuntata in data de 19 septembrie 2019Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 19 septembrie 2019Rezumat:
Respinge apelul declarat de apelanta AAAS împotriva sentinţei civile nr. XXXţată la data de XXXîn dosarul nr. XXX, pe care o păstrează în întregime. XXX definitivă şi executorie. Pronunţată în şedinţa publică din XXX.
Sedinte la Tribunalul Comercial CLUJStadiu procesual: Fond
- Data: 12 aprilie 2019Ora: 11:00Complet: F19Solutie: Admite cererea Pronuntata in data de 12 aprilie 2019Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 12 aprilie 2019Rezumat:
Admite cererea privind închiderea procedurii insolvenţei, formulată de lichidatorul judiciar INSOLV 2007 S.P.R.L. XXX, în cadrul procedurii insolvenţXXX.,.
Dispune închiderea procedurii falimentului debitoarei.
Dispune radierea debitoarei din evidenţele XXX Comerţului de pe lângă XXX.
Dispune notificarea prezentei sentinţe Direcţiei Generale a Finanţelor Publice a judeţului Cluj şi XXX Comerţului de pe lângă XXX.
Încuviinţează plata onorariului lichidatorului judiciar în cuantum de XXX + TVA şi plata cheltuielilor de procedură în cuantum de XXX, care urmează a fi achitate din fondul de lichidare constituit conform art. 39 din Legea nr. XXX
Descarcă lichidatorul judiciar de îndatoriri şi responsabilităţi.
Executorie.
Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare, apel care se va depune la XXX.
PronunÅ£ată în ÅŸedinţă publică, astăzi, 12 aprilie 2019. - Data: 8 februarie 2019Ora: 11:00Complet: F19Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 8 februarie 2019Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 8 februarie 2019Rezumat:
XXX., şi, în consecinţă:
Dispune deschiderea procedurii insolvenţei în formă simplificată îXXX.
Desemnează în calitate de lichidator judiciar provizoriu pe INSOLV 2007 XXX care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 63 din Legea nr. XXX, instrumentând prezenta procedură de faliment în formă simplificată până la eventuala sa confirmare sau schimbare, în condiţiile Legii nr. XXX
Stabileşte în favoarea lichidatorului judiciar provizoriu un onorariu provizoriu lunar de XXX + eventual TVA, plafonat la suma de XXX + eventual TVA în ipoteza prevăzută de art. 117 alin. 1 lit. a) din Statutul privind organizarea şi exercitarea profesiei de practician în insolvenţă.
Stabileşte în sarcina lichidatorului judiciar provizoriu obligaţia de a depune la dosar în termen de 40 de zile de la deschiderea procedurii un raport XXX cauzelor şi împrejurărilor ce au dus la apariţia stării de insolvenţă a debitoarei, cu menţionarea persoanelor cărora le-ar fi imputabilă conform art. 64 lit. a din Legea nr. XXX în sarcina lichidatorului judiciar provizoriu obligaţia de a efectua notificările prevăzute de art. 99-100 din Legea nr. XXX în sarcina lichidatorului judiciar provizoriu obligaţia de a efectua inventarierea bunurilor debitoarei, în termen de 60 de zile de la deschiderea procedurii, conform art. 101 din Legea nr. XXX ridicarea dreptului de administrare al debitoarei.
XXX.
Dispune desemnarea administratorului special în vederea reprezentării intereselor asociaţilor.
Dispune comunicarea prezentei hotărâri instanţelor judecătoreşti în a căror jurisdicţie se află sediul debitoarei şi tuturor băncilor unde debitoarea are deschise conturi, această din urmă obligaţie fiind în sarcina lichidatorului judiciar provizoriu.
Stabileşte în sarcina debitoarei obligaţia de a pune la dispoziţia lichidatorului judiciar provizoriu toate informaţiile şi documentele apreciate ca necesare cu privire la activitatea şi averea sa, precum şi lista cuprinzând plăţile efectuate în ultimele 6 luni anterioare deschiderii procedurii şi transferurile patrimoniale făcute în cei 2 ani anteriori deschiderii procedurii.
Dă dispoziţie tuturor băncilor la care debitoarea are disponibil în conturi să nu dispună de acestea fără ordinul XXXătorului sindic sau al lichidatorului judiciar sub sancţiunea prevăzută de art. 86 alin. 2 din Legea nr. XXX, obligaţia de notificare revenind lichidatorului judiciar provizoriu.
Fixează termenul limită pentru depunerea de către creditori a opoziţiilor la hotărârea de deschidere a procedurii pentru data de 1 aprilie 2019, precum şi termenul de soluţionare a opoziţiilor pentru 12 aprilie 2019.
Fixează termenul limită pentru înr XXX cererilor de admitere a creanţelor asupra averii debitoarei la data de 14 martie 2019, termenul de verificare a creanţelor, de întocmire şi publicare în BPI a tabelului preliminar de creanţe la data de 22 martie 2019, termenul pentru depunerea contestaţiilor faţă de tabelul de creanţe, cu privire la creanţele şi drepturile trecute, sau, după caz, netrecute de lichidatorul judiciar în tabelul preliminar de creanţe, de 7 zile de la publicarea tabelului preliminar de creanţe în BPI şi termenul pentru soluţionarea eventualelor contestaţii şi pentru definitivarea tabelului de creanţe la 12 aprilie 2019.
Dispune desfăşurarea primei şedinţe a adunării creditorilor la sediul lichidatorului judiciar provizoriu Insolv 2007 XXX, din Cluj-Napoca, str. XXXătianu, nr. XXX, jud. Cluj, la data de 27 martie 2019, ora 12:00.
Dispune sigilarea bunurilor din averea debitoarei şi îndeplinirea celorlalte operaţiuni de lichidare.
Dispune în sarcina lichidatorului judiciar provizoriu obligaţia de a depune lunar un raport XXXând descrierea modului în care şi-a îndeplinit atribuţiile, justificarea cheltuielilor efectuate cu administrarea procedurii sau a altor cheltuieli efectuate din fondurile existente în averea debitoarei, onorariul încasat, cu precizarea modalităţii de calcul al acestuia precum şi, dacă este cazul, stadiul efectuării inventarierii, un extras al acestuia urmând a fi publicat de către lichidatorul judiciar provizoriu în XXX de Insolvenţă.
Stabileşte termen de judecată pentru examinarea stadiului procedurii şi soluţionarea eventualelor opoziţii, contestaţii şi pentru definitivarea tabelului preliminar de creanţe pentru data de 12 aprilie 2019, complet F19, sala 249 ora 11:00.
Executorie.
Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare, apel care va fi depus la XXX.
PronunÅ£ată în ÅŸedinţă publică, azi, 8 februarie 2019. - Data: 11 ianuarie 2019Ora: 11:00Complet: F19Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 11 ianuarie 2019Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 11 ianuarie 2019Rezumat:
În vederea citării debitoarei, cu menţiunea de a depune o serie de înscrisuri.