Dosar nr. 968/116/2024 înregistrat la Tribunalul Calarasi
Informații Dosar nr. 968/116/2024
Stadiu procesual: Fond | Materie: Penal | Obiectul dosarului: sesizarea cu acordul de recunoaştere a vinovăţiei (art.483 NCPP)
Data inregistrarii dosarului: 21 iunie 2024 | Data ultimei modificari: 1 octombrie 2024
Părțile din dosar și calitatea acestora
Inculpat: S. A.
Inculpat: I. V. A.
Alte detalii pe portal.just.ro
Căi de atac
Nu există informații.
Sedinte de judecata Dosar nr. 968/116/2024Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Tribunalul CALARASIStadiu procesual: Fond
- Data: 3 octombrie 2024Ora: 09:30Complet: FCP1Solutie: Termen preschimbat Pronuntata in data de 3 octombrie 2024
- Data: 24 septembrie 2024Ora: 09:30Complet: FCP1Solutie: Soluţionare Pronuntata in data de 24 septembrie 2024Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 24 septembrie 2024Rezumat:
În temeiul art. 485 alin. 1 lit. a Cod procedură penală admite acordul de recunoaştere a vinovăţiei încheiat de XXX– DIICOT - XXX la data de XXX cu inculpaţii XXX şi XXX.
I. În temeiul art. 2 alin. 1 din XXX cu aplic. art. 480 alin. 4 Cod procedură penală şi art. 396 alin. 2 Cod procedură penală, condamnă pe inculpatul XXX la pedeapsa de 2 ani închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de trafic de droguri de risc.
În temeiul art. 67 alin. 2 din Codul penal, aplică inculpatului XXX pedeapsa complementară a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute de art.66 alin.1 lit. a şi b din Codul penal (de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat), pe o perioadă de 1 an, care se va executa de la data rămânerii definitive a hotărârii de condamnare, potrivit art.68 alin.1 lit. b din Codul penal.
În temeiul art. 65 alin.1 din Codul penal, aplică inculpatului XXX pedeapsa accesorie a interzicerii exercitării aceloraşi drepturi, care se va executa dacă pedeapsa principală va deveni executabilă.
În temeiul art. 91 şi art. 92 din Codul penal, dispune suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei de 2 ani închisoare, pe un termen de supraveghere de 2 ani şi 6 luni, calculat de la data rămânerii definitive a hotărârii de condamnare.
În temeiul art.93 alin. 1 din Codul penal, impune inculpatului XXX ca, pe durata acestui termen, să respecte următoarele măsuri de supraveghere:
a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune, la datele fixate de aceste;
b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa;
c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile;
d) să comunice schimbarea locului de muncă;
e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite cont XXX existenţă.
În temeiul art. 93 alin. 2 lit. b din Codul penal, impune inculpatului XXX obligaţia de a frecventa un program de reintegrare socială derulat de către Serviciul de Probaţiune sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate.
În temeiul art. 93 alin.3 din Codul penal, dispune ca, pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul XXX să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii, pe o perioadă de 60 de zile, în cadrul Primăriei comunei XXX sau în cadrul XXX al comunei Modelu.
În temeiul art. 91 alin. 4 din Codul penal, atrage atenţia inculpatului XXX asupra dispoziţiilor art.96 din Codul penal, referitoare la cazurile de revocare a suspendării sub supraveghere a executării pedepsei închisorii.
În temeiul art. 399 Cod procedură penală, menţine măsura preventivă a cont XXX luată faţă de inculpatul XXX.
În temeiul art. 7 rap. la art. 4 alin. 1 lit. b şi art. 5 alin.5 din Legea nr. XXX, dispune prelevarea de probe biologice de la inculpatul XXX, cu informarea acestuia că probele biologice recoltate vor fi utilizate pentru obţinerea şi stocarea în S.N.D.G.J. a profilului genetic.
II. În temeiul art. 2 alin. 1 din XXX cu aplic. art. 480 alin. 4 Cod procedură penală şi art. 396 alin. 2 Cod procedură penală, condamnă pe inculpatul XXX la pedeapsa de 2 ani închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de trafic de droguri de risc.
În temeiul art. 67 alin. 2 din Codul penal, aplică inculpatului XXX pedeapsa complementară a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute de art. 66 alin.1 lit. a şi b din Codul penal (de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat), pe o perioadă de 1 an, care se va executa de la data rămânerii definitive a hotărârii de condamnare, potrivit art.68 alin.1 lit. b din Codul penal.
În temeiul art. 65 alin.1 din Codul penal, aplică inculpatului XXX pedeapsa accesorie a interzicerii exercitării aceloraşi drepturi, care se va executa dacă pedeapsa principală va deveni executabilă.
În temeiul art. 91 şi art. 92 din Codul penal, dispune suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei de 2 ani închisoare, pe un termen de supraveghere de 2 ani, calculat de la data rămânerii definitive a hotărârii de condamnare.
În temeiul art.93 alin. 1 din Codul penal, impune inculpatului XXX ca, pe durata acestui termen, să respecte următoarele măsuri de supraveghere:
a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune, la datele fixate de aceste;
b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa;
c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile;
d) să comunice schimbarea locului de muncă;
e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite cont XXX existenţă.
În temeiul art. 93 alin. 2 lit. b din Codul penal, impune inculpatului XXX obligaţia de a frecventa un program de reintegrare socială derulat de către Serviciul de Probaţiune sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate.
În temeiul art. 93 alin.3 din Codul penal, dispune ca, pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul XXX să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii, pe o perioadă de 60 de zile, în cadrul Primăriei comunei XXX sau în cadrul XXX al comunei Modelu.
În temeiul art. 91 alin. 4 din Codul penal, atrage atenţia inculpatului XXX asupra dispoziţiilor art. 96 din Codul penal, referitoare la cazurile de revocare a suspendării sub supraveghere a executării pedepsei închisorii.
În temeiul art. 7 rap. la art. 4 alin.1 lit. b şi art. 5 alin. 5 din Legea nr. XXX, dispune prelevarea de probe biologice de la inculpatul XXX, cu informarea acestuia că probele biologice recoltate vor fi utilizate pentru obţinerea şi stocarea în S.N.D.G.J. a profilului genetic.
În temeiul art. 16 alin. 1 din Legea nr. XXX, dispune confiscarea drogurilor rămase în urma analizelor de laborator – 0,12 grame rezină de cannabis şi 0,5 grame de cannabis, aflate la Camera de XXX a IGPR, conform dovezii seria DCJSEO nr. XXX(probele 1a şi 1c), aflată la dosarul XXX temeiul art. 17 alin. 1 din Legea nr. XXX, dispune distrugerea drogurilor ridicate în vederea confiscării, conform art. 574 lit. d C.p.p., cu păstrarea de contraprobe.
În temeiul art. 112 alin. 1 lit. b C.pen., dispune confiscarea specială a unui grinder ridicat cu ocazia perchezi?iei domiciliare de la inculpatul XXX ?i a unui număr de 2 grindere ridicate cu ocazia perchezi?iei domiciliare de la inculpatul XXX, toate purtând urme de THC, depuse la Camera de XXX a IGPR, conform dovezii seria DCJSEO nr. XXX(probele 1 e, 3 a şi 3 b).
În temeiul art. 274 alin.1, 2 din Codul de procedură penală, obligă pe inculpaţii XXX şi XXX la plata către stat a sumei de XXX, fiecare, cu titlul de cheltuieli judiciare (din care suma de XXX, fiecare, aferentă fazei de urmărire penală).
Cu drept de apel în 10 zile de la comunicare.
Pronunţată azi, XXX, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor şi a procurorului prin mijlocirea grefei instanţei. - Data: 10 septembrie 2024Ora: 11:00Complet: FCP1Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 10 septembrie 2024Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțăriiData document: 10 septembrie 2024Rezumat:
Amână pronunţarea la XXX - Data: 10 septembrie 2024Ora: 09:30Complet: FCP5Solutie: Amână cauza
- Data: 2 iulie 2024Ora: 09:30Complet: FCP1Solutie: Încheiere Pronuntata in data de 2 iulie 2024Tip solutie: Încheiere abținereData document: 2 iulie 2024Rezumat:
În baza art. 68 alin.5 Cod procedură penală raportat la art. 64 alin. 4 Cod procedură penală, admite declaraţia de abţinere formulată de doamna judecător XXX de la judecarea dosarul XXX.
Dispune trimiterea dosarul XXX la registratura instanţei pentru o nouă repartizare a cauzei.
Fără cale de atac.
Pronunţată în cameră de consiliu, azi, XXX.