Urmărește inteligent dosarul din instanță.

Primești notificări la fiecare modificare.

Din anul 2015, zi de zi!

Dosar nr. 1455/116/2020 înregistrat la Tribunalul Calarasi



Tribunalul Calarasi Adresa: strada Bucuresti nr. 106, 910068 / Calarasi, Localitate: Calarasi, Județ: Calarasi Telefon: 0242 / 315 736, Fax: 0242 / 316 157, E-mail: trcl@just.ro
Jurisprudență Tribunalul Calarasi


Informații Dosar nr. 1455/116/2020
Stadiu procesual: Contestaţie(NCPP) | Materie: Penal | Obiectul dosarului: luarea măsurii arestării preventive propusă de XXX (art.223 NCPP) CO-DL
Data inregistrarii dosarului: 11 noiembrie 2020 | Data ultimei modificari: 16 decembrie 2020
Părțile din dosar și calitatea acestora
Contestator: X
Intimat Inculpat: J. D. G.
Inculpat: J. M. D. G.
Alte detalii pe portal.just.ro

Căi de atac
Tip: Contestaţie(NCPP) | Data: 10 noiembrie 2020
Tip: Contestaţie(NCPP) | Data: 9 noiembrie 2020
Tip: Contestaţie(NCPP) | Parte declaratoare: J. M. D. G. | Data: 9 noiembrie 2020

Sedinte de judecata Dosar nr. 1455/116/2020Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Curtea de Apel BUCURESTIStadiu procesual: Contestaţie(NCPP)
  1. Data: 18 noiembrie 2020Ora: 09:30
    Complet: S 2 C16 Co Continuitate
    Solutie: Soluţionare Pronuntata in data de 18 noiembrie 2020
    Tip solutie: Încheiere masuripreventivefazade UP
    Numar document: XXX
    Data document: 18 noiembrie 2020
    Rezumat:
    ÎNCH.XXX/În baza art.204 Cod procedură penală admite contestaţia formulată de XXXângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – DIICOT – XXX Călăraşi împotriva încheierii nr. XXX, pronunţată de judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Tribunalului Călăraşi – Secţia Penală în dosarul nr. XXX
    Desfiinţează în parte încheierea atacată şi rejudecând:
    În baza art.226 rap. la art.223 alin.2, art.202 alin.1, 3 ?i 4 lit.e Cod procedură penală admite propunerea de arestare preventivă formulată de XXXângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – DIICOT – XXX Călăraşi.
    Dispune arestarea preventivă a inculpatei XXX pe o durată de 30 de zile, începând cu data punerii în executare.
    Menţine celelalte dispoziţii ale încheierii contestate.
    În baza art.275 alin.3 Cod procedură penală, cheltuielile judiciare privind contestaţia formulată de XXXămân în sarcina statului.
    În baza art.275 alin.6 Cod procedură penală, cheltuielile constând în onorariul avocatului din oficiu al intimatei inculpate în contestaţie, în cuantum de XXX, rămân în sarcina statului şi se plătesc conform Protocolului încheiat între XXXţiei şi Uniunea Naţională a Barourilor din România.
    Definitivă.
    Pronunţată în camera de consiliu, azi, XXX.
  2. Data: 16 noiembrie 2020Ora: 09:00
    Complet: S 2 C16 Co
    Solutie: Amână cauza
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 16 noiembrie 2020
    Rezumat:
    fata de lipsa intimatei inculpate.
Sedinte la Tribunalul CALARASIStadiu procesual: Fond
  1. Data: 9 noiembrie 2020Ora: 11:00
    Complet: JDL2
    Solutie: Soluţionare Pronuntata in data de 9 noiembrie 2020
    Tip solutie: Încheiere masuripreventivefazade UP
    Numar document: XXX
    Data document: 9 noiembrie 2020
    Rezumat:
    În temeiul 227 alin. 1 Cod procedură penală respinge ca neîntemeiată propunerea formulată de D.I.I.C.O.T. – XXX Călăraşi privind arestarea preventivă în lipsă a inculpatei XXX cercetată sub aspectul săvâr?irii infrac?iunilor de în?elăciune prev. de art. 244 alin. 1 ?i 2 C.pen. cu aplic. art. 35 alin. 1 C.pen., participa?ie improprie la fals intelectual prev. de art. 52 alin. 3 C.pen. rap. la art. 321 alin. 1 C.pen. cu aplic. art. 35 alin. 1 C.pen. şi instigare la fals informatic prev. de art. 47 C.pen. rap.la art. 325 C.pen. cu aplic. art. 35 alin. 1 C.pen.
    În baza art. 227 alin. 2 Cod procedură penală rap. la art. 211 Cod procedură penală dispune luarea măsurii cont XXXîn lipsă faţă de inculpata XXX pentru o perioadă de 60 de zile începând de la data punerii în executare.
    În temeiul art. 215 alin. 1 şi alin. 2 lit. a), d) şi f) Cod procedură penală, pe timpul cât se află sub cont XXX, inculpata trebuie să respecte următoarele obligaţii:
    a) să se prezinte la organul de urmărire penală, la judecătorul de cameră preliminară sau la instanţa de judecată ori de câte ori este chemată;
    b) să informeze de îndată organul de urmărire penală, judecătorul de cameră preliminară sau instanţa de judecată pe rolul cărora se află cauza cu privire la schimbarea locuinţei;
    c) să se prezinte la unitatea de poliţie desemnată cu supravegherea sa, conform programului de supraveghere întocmit de organul de poliţie sau ori de câte ori este chemată.
    d) să nu depăşească limita teritorială a României decât cu încuviinţarea organului judiciar pe rolul căruia se află cauza.
    e) să nu se apropie şi să nu comunice, direct sau indirect, pe nicio cale, cu coinculpaţii din dosarul XXX al DIICOT – BT Călăraşi.
    f) să comunice periodic informaţii relevante despre mijloacele sale de existenţă.
    În temeiul art. 215 alin. 3 Cod procedură penală, atrage atenţia inculpatei că în caz de încălcare cu rea-credinţă a oricăreia dintre obligaţiile care îi revin, măsura cont XXXînlocui cu măsura arestului la domiciliu sau măsura arestării preventive.
    În baza art. 275 alin. (3) Cod procedură penală, cheltuielile judiciare avansate de stat vor rămâne în sarcina acestuia.
    Onorariul în cuantum de XXX cuvenit apărătorului din oficiu al inculpatei – av. XXX – se va avansa din fondurile Ministerului Justiţiei.
    Cu drept de contestaţie în termen de 48 de ore de la comunicare.
    Pronunţată în camera de consiliu, azi, XXX, ora 11.30.
  2. Data: 5 noiembrie 2020Ora: 14:00
    Complet: JDL2
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 5 noiembrie 2020
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 5 noiembrie 2020
    Rezumat:
    pentru lipsă de procedură cu inculpata
✔ Urmărește dosar Ξ Printează