Urmărește inteligent dosarul din instanță.

Primești notificări la fiecare modificare.

Din anul 2015, zi de zi!

Dosar nr. 28/114/2025 înregistrat la Tribunalul Buzau



Tribunalul Buzau Adresa: B-dul Nicolae Balcescu nr. 8, Buzau, Localitate: Buzau, Județ: Buzau Telefon: 0238.717.960, Fax: 0238.717.959, E-mail: tr.buzau@just.ro
Jurisprudență Tribunalul Buzau


Informații Dosar nr. 28/114/2025
Stadiu procesual: Fond | Materie: Asigurări sociale | Obiectul dosarului: obligaţie de a face restituire sume reţinute din pensie cu titlu de impozit progresiv
Data inregistrarii dosarului: 13 ianuarie 2025 | Data ultimei modificari: 27 ianuarie 2026
Părțile din dosar și calitatea acestora
Reclamant: I. C.
Pârât: C. D. P. S. A. S. R. D. I.
Alte detalii pe portal.just.ro

Căi de atac
Nu există informații.

Sedinte de judecata Dosar nr. 28/114/2025Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Tribunalul BUZAUStadiu procesual: Fond
  1. Data: 17 decembrie 2025Ora: 9:00
    Complet: LMAS 4
    Solutie: Admite cererea Pronuntata in data de 17 decembrie 2025
    Tip solutie: Hotărâre
    Numar document: XXX
    Data document: 17 decembrie 2025
    Rezumat:
    Respinge excepţiile inadmisibilităţii şi lipsei de interes, invocate de pârâtă, ca neîntemeiate.
    Admite acţiunea formulată reclamantul XXX în cont XXX SECTORIALĂ A XXX.
    Obligă pârâta XXX A XXX, să recalculeze dreptul de pensie şi să restituie acestuia suma reţinută cu titlu de impozit pe drepturile de pensie în temeiul art. 101 XXX, suplimentar cotei de impozit de 10 % reglementate de art. 64 din XXX, începând cu luna ianuarie 2024, sumă ce va fi actualizată cu indicele de inflaţie.
    Obligă pârâta să plătească reclamantului dobânda legală penalizatoare, începând cu data primei reţineri şi până la data plăţii efective.
    Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare la XXX, cererea de apel urmând a fi depusă, sub sancţiunea nulităţii, la XXX.
    Pronunţarea se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei astăzi, XXX.
  2. Data: 17 septembrie 2025Ora: 9:00
    Complet: LMAS 4
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 17 septembrie 2025
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 17 septembrie 2025
    Rezumat:
    Amână judecarea cauzei, având în vedere XXX a Judecătorilor din cadrul XXX, precum şi XXX al XXX din XXX
✔ Urmărește dosar Ξ Printează