Urmărește inteligent dosarul din instanță.

Primești notificări la fiecare modificare.

Din anul 2015, zi de zi!

Dosar nr. 1246/62/2025 înregistrat la Tribunalul Brasov



Tribunalul Brasov Adresa: Brasov, B-dul 15 Noiembrie nr. 45, Localitate: Brasov, Județ: Brasov Telefon: 0268/419615, Fax: 0268/418054, E-mail: trbrasov@just.ro
Jurisprudență Tribunalul Brasov


Informații Dosar nr. 1246/62/2025
Stadiu procesual: Fond | Materie: Penal | Obiectul dosarului: sesizarea cu acordul de recunoaştere a vinovăţiei (art.483 NCPP)
Data inregistrarii dosarului: 10 aprilie 2025 | Data ultimei modificari: 17 iunie 2025
Părțile din dosar și calitatea acestora
Inculpat: D. M. C.
Inculpat: H. D. C.
Alte detalii pe portal.just.ro

Căi de atac
Nu există informații.

Sedinte de judecata Dosar nr. 1246/62/2025Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Tribunalul BRASOVStadiu procesual: Fond
  1. Data: 21 mai 2025Ora: 8:30
    Complet: PD6
    Solutie: Încheiere Pronuntata in data de 21 mai 2025
    Tip solutie: Încheiere indreptareeroaremateriala
    Data document: 21 mai 2025
    Rezumat:
    În baza art. 279 C.pr.pen. îndreaptă eroarea materială din considerentele şi dispozitivul sentinţei penale nr. XXX, din din eroare nu s-a menţionat confiscarea sumei de XXX de la inculpatul XXX în temeiul art. 289 alin. 3 C.pen. şi, în consecinţă, formularea corectă va fi:
    În temeiul art. 404 alin. 4 lit. d) C.pr.pen raportat la art. 289 alin. 3 C.pen. dispune confiscarea sumei de XXX de la inculpatul XXX, reprezentând suma primită de acest inculpat de la inculpatul XXX pentru îndeplinirea unui act contrar îndatoririlor sale de serviciu.
    În baza prezentei încheieri se fac mentiuni în actele respective.
    Menţine celelalte dispoziţii ale sentinţei penale indicate.
    Pronunţată în şedinţa din camera de consiliu, azi, XXX.
    Cu apel o dată cu fondul.
    Preşedinte,
  2. Data: 15 mai 2025Ora: 8:30
    Complet: PD6
    Solutie: Soluţionare Pronuntata in data de 15 mai 2025
    Tip solutie: Hotărâre
    Numar document: XXX
    Data document: 15 mai 2025
    Rezumat:
    HOTĂRĂŞTE:

    În temeiul art. 485 alin. 1 lit. a) C.pr.pen. admite acordul de recunoaştere a vinovăţiei încheiat de XXX, prev. de art. 52 alin. 3 C.pen. cu referire la art. 47 C.pen. rap. la art. 322 alin. 1 C.pen. cu aplicarea art. 35 alin. 1 C.pen. (382 acte materiale), participaţie improprie sub forma instigării la infracţiunea de fals în înscrisuri sub semnătură privată în formă continuată, prev. de art. 52 alin. 3 C.pen. cu referire la art. 47 C.pen. rap. la art. 322 alin. 1 C.pen. cu aplicarea art. 35 alin. 1 C.pen. (610 acte materiale), dare de mită în formă continuată, prev. de art. 290 alin. 1 C.pen. rap. la art. 308 alin. 1 C.pen. cu aplicarea art. 35 alin. 1 C.pen. (fără posibilitatea stabilirii numărului actelor materiale), toate cu aplicarea art. 38 alin. 1 C.pen. şi XXX cercetat sub aspectul săvârşirii infracţiunii de luare de mită în formă continuată, prev. de art. 289 alin. 1 C.pen. rap. la art. 308 alin. 1 C.pen. cu aplicarea art. 35 alin. 1 C.pen. (fără posibilitatea stabilirii numărului actelor materiale).
    În temeiul art. 52 alin. 3 C.pen. cu referire la art. 47 C.pen. rap. la art. 322 alin. 1 C.pen. cu aplicarea art. 35 alin. 1 C.pen. (382 acte materiale) cu reţinerea art. 480 alin. (4) C.pr.pen. condamnă inculpatul XXX la pedeapsa de 7 (şapte) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de participaţie improprie sub forma instigării la infracţiunea de fals în înscrisuri sub semnătură privată în formă continuată.
    În temeiul art. 52 alin. 3 C.pen. cu referire la art. 47 C.pen. rap. la art. 322 alin. 1 C.pen. cu aplicarea art. 35 alin. 1 C.pen. (610 acte materiale) cu reţinerea art. 480 alin. (4) C.pr.pen. condamnă inculpatul XXX la pedeapsa de 8 (opt) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de de participaţie improprie sub forma instigării la infracţiunea de fals în înscrisuri sub semnătură privată în formă continuată.
    În temeiul art. 290 alin. 1 C.pen. rap. la art. 308 alin. 1 C.pen. cu aplicarea art. 35 alin. 1 C.pen. (fără posibilitatea stabilirii numărului actelor materiale) cu reţinerea art. 480 alin. (4) C.pr.pen. condamnă inculpatul XXX la pedeapsa de 1 (un) an şi 2 (două) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de dare de mită în formă continuată.
    În temeiul art. 38 alin. 1 C.pen. cu aplicarea art. 39 alin. 1 lit. b) C.pen. aplică inculpatului XXX pedeapsa cea mai grea de 1 (un) an şi 2 (două) luni închisoare, la care adaugă un spor de 5 (cinci) luni închisoare (o treime din totalul celorlalte pedepse aplicate), în final inculpatul având de executat pedeapsa rezultantă principală de 1 (un) an şi 7 (şapte) luni închisoare.
    În baza art. 91 C.pen. dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere şi stabileşte un termen de supraveghere de 2 (doi) ani, conform dispoziţiilor art. 92 C. pen.
    În baza art. 93 alin. (1) C. pen. obligă inculpatul XXX ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere:
    a) să se prezinte la Serviciul de XXX la datele fixate de acesta;
    b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa;
    c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile;
    d) să comunice schimbarea locului de muncă;
    e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite cont XXX existenţă.
    În baza art. 93 alin. 2 lit. a) C.pen. impune inculpatului obligaţia de a urma un curs de calificare profesională.
    În baza art. 93 alin. 3 Cod penal, pe parcursul termenului de supraveghere, obligă inculpatul XXX să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 60 de zile lucrătoare în cadrul Primăriei comunei Vurpăr, jud. Sibiu sau în cadrul Primăriei municipiului Sibiu.
    În baza art. 94 alin. 1 Cod penal pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 93 alin. 1 lit. c) - e) se comunică Serviciului de XXX.
    În baza art. 91 alin. 4 C.pen. atrage atenţia condamnatului asupra conduitei sale viitoare şi a consecinţelor la care se expune dacă va mai comite infracţiuni sau nu va respecta măsurile de supraveghere ori nu va executa obligaţiile ce îi revin pe durata termenului de supraveghere.
    În temeiul art. 289 alin. 1 C.pen. rap. la art. 308 alin. 1 C.pen. cu aplicarea art. 35 alin. 1 C.pen. (fără posibilitatea stabilirii numărului actelor materiale) cu reţinerea art. 480 alin. (4) C.pr.pen. condamnă inculpatul XXX la pedeapsa de 1 (un) an şi 6 (şase) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de luare de mită în formă continuată.
    În temeiul art. 67 alin. 2 Cod penal raportat la art. 66 alin. 1 lit. a) şi b) Cod penal interzice inculpatului XXX, ca pedepse complementare, exercitarea drepturilor de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat pe o durata de 2 (doi) ani ce se va executa potrivit art. 68 alin. 1 lit. b) C.pen, de la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare prin care s-a dispus suspendarea executării pedepsei sub supraveghere.
    În temeiul art. 65 alin. 1 Cod penal raportat la art. 66 alin. 1 lit. a) şi b) Cod penal interzice inculpatului XXX, ca pedeapsă accesorie, exercitarea drepturilor de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat care se va executa în situaţia revocării suspendării pedesei sub supraveghere de la data rămânerii definitive a hotărârii de revocare şi până la executarea sau considerarea ca executată a pedepsei principale, conform art. 65 alin. 3 C.pen.
    În baza art. 91 C.pen. dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere şi stabileşte un termen de supraveghere de 2 (doi) ani, conform dispoziţiilor art. 92 C. pen.
    În baza art. 93 alin. (1) C. pen. obligă inculpatul XXX ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere:
    a) să se prezinte la Serviciul de XXX la datele fixate de acesta;
    b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa;
    c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile;
    d) să comunice schimbarea locului de muncă;
    e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite cont XXX existenţă.
    În baza art. 93 alin. 2 lit. b) C.pen. impune inculpatului obligaţia de a frecventa un program de reintegrare socială derulat de Serviciul de XXX sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate, la alegerea serviciului.
    În baza art. 93 alin. 3 Cod penal, pe parcursul termenului de supraveghere, obligă inculpatul XXX să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 60 de zile lucrătoare în cadrul XXX ”Mehedinţi” Codlea sau în cadrul Primăriei oraşului Codlea.
    În baza art. 94 alin. 1 Cod penal pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 93 alin. 1 lit. c) - e) se comunică Serviciului de XXX.
    În baza art. 91 alin. 4 C.pen. atrage atenţia condamnatului asupra conduitei sale viitoare şi a consecinţelor la care se expune dacă va mai comite infracţiuni sau nu va respecta măsurile de supraveghere ori nu va executa obligaţiile ce îi revin pe durata termenului de supraveghere.
    În baza art. 404 alin. 1 lit. c) XXX, până la concurenţa sumei de XXX, în vederea confiscării.
    În baza art. 25 alin. 3 C.pr.pen. dispune desfiinţarea unui număr de 382 tichete de cântar şi 382 de avize de însoţire a mărfii (f. 214-219, vol. II, d.u.p) şi a unui număr de 610 tichete de cântar şi 610 de avize de însoţire a mărfii (f. 220-228, vol. II, d.u.p).
    În baza art. 272 alin. 1 Cod procedură penală, acordă onorariul avocatului desemnat din oficiu, XXX, pentru inculpatul XXX, în cuantum de XXX, conform împuternicirii nr. XXX, ce se va avansa din fondurile XXX în favoarea XXX.
    În temeiul art. 274 alin. (1) C.pr.pen. va obliga inculpaţii la plata sumei de XXX, fiecare, cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat (urmărire penală şi instanţă).
    Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea copiei minutei.
    Pronunţată prin punerea hotărârii la dispoziţia procurorului şi a inculpaţilor, prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi 15.V.2025.

    PREŞEDINTE,
✔ Urmărește dosar Ξ Printează