Dosar nr. 1279/112/2023 înregistrat la Tribunalul Bistrita-Nasaud
Informații Dosar nr. 1279/112/2023
Stadiu procesual: Apel | Materie: Asigurări sociale | Obiectul dosarului: recalculare pensie
Data inregistrarii dosarului: 7 februarie 2024 | Data ultimei modificari: 28 martie 2024
Părțile din dosar și calitatea acestora
Apelant Reclamant: C. A.
Intimat Pârât: C. J. D. P. B. N.
Reclamant: C. A.
Pârât: C. J. D. P. B. N.
Alte detalii pe portal.just.ro
Căi de atac
Tip: Apel | Parte declaratoare: C. A. | Data: 18 ianuarie 2024
Sedinte de judecata Dosar nr. 1279/112/2023Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Curtea de Apel CLUJStadiu procesual: Apel
- Data: 15 martie 2024Ora: 09:00Complet: A5Solutie: Schimbat în parte Pronuntata in data de 15 martie 2024Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 15 martie 2024Rezumat:
Admite apelul declarat de reclamantul XXX, împotriva Sentinţei civile nr. XXX, pronunţată în dosar nr. XXX, pe care o anulează în parte şi, rejudecând:
Respinge ca neîntemeiată excepţia prematurităţii cererii, invocată de pârâta XXX.
Admite în parte cererea şi obligă pârâta XXX25 de ani pentru perioada lucrată în grupa a II-a de muncă.
Obligă pe pârâta să plătească reclamantului diferenţele băneşti rezultând din drepturile de pensie revizuite şi recalculate cu punctajul mediu anual prin utilizarea unui stagiu complet de 25 de ani şi pensia efectiv încasată de către reclamant pentru perioada XXX şi până la emiterea noii decizii de pensionare revizuite, diferenţe băneşti ce vor fi actualizate cu indicele de inflaţie şi dobânda legală penalizatoare, de la data scadenţei plăţii drepturilor şi până la plata efectivă a acestora.
Menţine soluţia cu privire la excepţia tardivităţii şi excepţia prescripţiei dreptului la acţiune, ambele invocate de pârâta XXX.
Definitivă.
Pronunţată azi, XXX, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Sedinte la Tribunalul BISTRITANASAUDStadiu procesual: Fond
- Data: 4 decembrie 2023Ora: 9:00Complet: C 2lm NCPCSolutie: Respinge cererea Pronuntata in data de 4 decembrie 2023Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 4 decembrie 2023Rezumat:
Admite excepţia prematurităţii cererii, invocată de pârâtă.
Respinge cererea, ca prematură.
Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare. Apelul se va depune la XXX.Pronunţată astăzi, XXX, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.