Urmărește dosarul din instanță.

Primești notificări la fiecare modificare.

Din anul 2015, zi de zi!

Dosar nr. 2884/110/2024 înregistrat la Tribunalul Bacau



Tribunalul Bacau Adresa: strada Cuza Voda nr. 1 Cod 600274, Localitate: Bacau, Județ: Bacau Telefon: 0234/207604, Fax: 0234/207601, E-mail: tr-bacau-info@just.ro
Jurisprudență Tribunalul Bacau


Informații Dosar nr. 2884/110/2024
Stadiu procesual: Recurs | Materie: Contencios administrativ şi fiscal | Obiectul dosarului: litigiu privind funcţionarii publici statutari
Data inregistrarii dosarului: 26 martie 2026 | Data ultimei modificari: 27 martie 2026
Părțile din dosar și calitatea acestora
Intimat Reclamant: A. B. P. S. P. D. P. D. P. B.
Intimat Reclamant: A. G. O. P. S. P. D. P. D. P. B.
Recurent Pârât: P. B.
Intimat Reclamant: S. P. D. P. D. P. B.
Reclamant: A. B. P. S. P. D. P. D. P. B.
Reclamant: A. G. O. P. S. P. D. P. D. P. B.
Pârât: P. B.
Reclamant: S. P. D. P. D. P. B.
Alte detalii pe portal.just.ro

Căi de atac
Tip: Recurs | Parte declaratoare: P. B. | Data: 18 martie 2026

Sedinte de judecata Dosar nr. 2884/110/2024Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Tribunalul BACAUStadiu procesual: Fond
  1. Data: 3 februarie 2026Ora: 13:00
    Complet: C6CC
    Solutie: Admite cererea Pronuntata in data de 3 februarie 2026
    Tip solutie: Hotărâre
    Numar document: XXX
    Data document: 3 februarie 2026
    Rezumat:
    Admite cererea de chemare în judecată.
    Obligă pârâtul să recalculeze sumele datorate poliţistului de penitenciar XXX cu titlu de majorare de 50% pentru executarea de lucrări de excepţie sau de misiuni speciale pentru perioada XXX.2022, prin raportare la solda de funcţie/salariul de funcţie/salariul de bază aflat în plată în luna acordării dreptului prevăzut de art. 15 din anexa nr. XXX, precum şi la plata către poliţistul de penitenciar XXX a diferenţelor salariale corespunzătoare, actualizate cu rata inflaţiei şi la dobânda legală aferentă debitului principal de la data scadenţei fiecărui drept salarial în parte şi până la data plăţii efective.
    Obligă pârâtul la plata către poliţistul de penitenciar XXX a sumei de 100 cu titlu de cheltuieli de judecată, reprezentând contribuţia sa la onorariul de avocat plătit de reclamantul-sindicat pentru cererea de chemare în judecată formulată în numele membrilor săi.
    Cu recurs în 15 zile de la comunicare, cererea de apel urmând a fi depusă la XXX, secţia a II-a civilă şi de cont XXX şi fiscal.
    Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei, astăzi, XXX.
  2. Data: 19 ianuarie 2026Ora: 14:00
    Complet: C6CC
    Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 19 ianuarie 2026
    Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțării
    Data document: 19 ianuarie 2026
    Rezumat:
    Din lipsă de timp de deliberare, amână pronunţarea la XXX, pronunţarea urmând a fi făcută potrivit art. 396 alin. 2 C.proc.civ., prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
    Pronun?ată azi, XXX, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor, prin mijlocirea grefei instanţei.
  3. Data: 24 noiembrie 2025Ora: 13:00
    Complet: C6CC
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 24 noiembrie 2025
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 24 noiembrie 2025
    Rezumat:
    Pentru a se emite adresă către pârât pentru a depune la dosar: decizia/deciziile conducătorului reclamantului prin care i s-a/s-au acordat majorările în baza art. 15 alin. 1 din XXX a Legii nr. XXX, decizie/deciziii care este indicată/sunt indicate şi în precizările reclamantului din XXX şi înaintate odată cu prezenta adresă; modul de calcul al majorărilor acordate reclamantului în baza art. 15 alin. 1 din anexa nr. XXX; cuantumul soldei de funcţie/salariului de funcţie/salariului de bază a/al reclamantului la momentele respective, în funcţie de care s-a calculat fiecare din majorările sus-menţionate acordate; înscrisuri din care să rezulte cuantumul fiecărei majorări efectiv plătite reclamantului în baza deciziilor sus-menţionate şi data acestor plăţi; în cazul în care există diferenţe în plus între cuantumurile calculate conform interpretării ICCJ din decizia XXX nr. XXX, să se precizeze dacă prin plata fiecărei diferenţe în parte s-ar încălca limita de 30% prevăzută la art. 15 alin. 2 din anexa nr. XXX, urmând a fi avute în vedere toate majorările acordate de ordonatorul principal de credite în baza art. 15 alin. 1 din anexa nr. XXX, acordă termen la data de XXX, ora 14,00, C6CC.
  4. Data: 6 octombrie 2025Ora: 14:00
    Complet: C6CC
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 6 octombrie 2025
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 6 octombrie 2025
    Rezumat:
    Instanţa disjunge prezenta cauză pentru o mai bună administrare a actului de justiţie.
    În prezenta cauză va rămâne reclamant XXX, pentru fiecare din reclamanţii următori se va forma un dosar XXX.
    Având în vedere XXX a Judecătorilor din cadrul XXX nr. XXX, prin care s-a hotărât amânarea judecării tuturor cauzelor apreciate ca nefiind urgente, excepţie făcând suspendarea actelor administrative - art. 14 şi 15 din XXX şi ordonanţele preşedinţiale, prezenta cauză neîncadrându-se în excepţiile prevăzute la art. 3 din hotărârea XXX menţionată, instanţa acordă termen la data de XXX, ora 13,00, C6CC pentru când se vor cita părţile care nu au tc.
  5. Data: 7 iulie 2025Ora: 13:00
    Complet: C6CC
    Solutie: Repus pe rol Pronuntata in data de 7 iulie 2025
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 7 iulie 2025
    Rezumat:
    Fiind în imposibilitate de a-şi stabili competenţa teritorială cu privire la reclamanţii din prezenta cauză, nefiind depuse actele de identitate ale acestora, astfel cum s-a pus în vedere în mod expres reprezentantului acestuia la termenul de judecată din XXX, repune cauza pe rol pentru depunerea acestor înscrisuri, sub sancţiunea suspendării prezentei cauze.
    De asemenea, va pune reclamanţilor în vedere să depună la dosar, în copii certificate pentru conformitate cu originalul, sub sancţiunea suspendării:
    - dovada expedierii prin scrisoare recomandată a prezentei cereri de chemare în judecată
    - dovada calităţii de membru al sindicatului (registrul membrilor de sindicat la zi sau cererea de înscriere în sindicat aprobată)
    - împuternicirea dată XXX de fiecare dintre persoanele în numele cărora s-a formulat de către sindicat prezenta cerere de chemare în judecată
    şi să precizeze ziua din lună a încasării salariului pentru perioada aprilie 2021-decembrie 2023.
    Fixează termen de judecată la data de XXX, ora 14, pentru când se vor cita părţile, reclamanţii cu menţiunile de mai sus.
    Pronun?ată azi, XXX, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor, prin mijlocirea grefei instanţei.
  6. Data: 23 iunie 2025Ora: 13:00
    Complet: C6CC
    Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 23 iunie 2025
    Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțării
    Data document: 23 iunie 2025
    Rezumat:
    Din lipsă de timp de deliberare, amână pronunţarea la XXX, pronunţarea urmând a fi făcută potrivit art. 396 alin. 2 C.proc.civ., prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
    Pronun?ată azi, XXX, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor, prin mijlocirea grefei instanţei.
  7. Data: 20 decembrie 2024Ora: 13:00
    Solutie: Anulează cererea Pronuntata in data de 20 decembrie 2024
    Tip solutie: Încheiere anularecerere
    Numar document: XXX
    Data document: 20 decembrie 2024
    Rezumat:
    În baza dispoziţiilor articolului 200 Cod procedură civilă anulează cererea de chemare în judecată.
    Cu drept de reexaminare în termen de 15 zile de la comunicare.
    Pronunţată azi, XXX, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor, prin mijlocirea grefei instanţei.
Sedinte la Curtea de Apel BACAUStadiu procesual: Recurs
Nu exista informatii despre sedinte pentru aceasta faza procesuala.