Dosar nr. 1043/110/2020 înregistrat la Tribunalul Bacau
Informații Dosar nr. 1043/110/2020
Stadiu procesual: Apel | Materie: Penal | Obiectul dosarului: omorul (art.188 NCP)
Data inregistrarii dosarului: 5 aprilie 2021 | Data ultimei modificari: 23 iunie 2021
Părțile din dosar și calitatea acestora
Apelant Inculpat: X
Intimat Parte civilă: H. F. B.
Intimat Parte civilă: X
Intimat Parte civilă: X
Inculpat: X
Parte vătămată: H. F. B.
Parte civilă: X
Parte civilă: X
Alte detalii pe portal.just.ro
Căi de atac
Tip: Apel | Parte declaratoare: X | Data: 25 martie 2021
Sedinte de judecata Dosar nr. 1043/110/2020Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Curtea de Apel BACAUStadiu procesual: Apel
- Data: 23 iunie 2021Ora: 8:30Complet: A 1 amânăriSolutie: Nefondat Pronuntata in data de 23 iunie 2021Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 23 iunie 2021Rezumat:
În baza art. 421 pct. 2 lit b Cod procedură penală,
Respinge ca nefondat apelul formulat de apelantul inculpat JOACĂ LAURENŢIU IONUŢ împotriva sentinţei penale nr. XXXţată de XXXău în dosarul nr. XXX
În baza art. 275 alin 2 cprpen obligă apelantul la plata sumei de XXX cu titlul de cheltuieli judiciare avansate de stat.
Definitivă.
PronunÅ£ată, azi XXX, prin punerea acesteia la dispoziÅ£ia părÅ£ilor, a persoanei vătămate ÅŸi a procurorului, prin mijlocirea grefei instanÅ£ei. - Data: 26 mai 2021Ora: 8:30Complet: A 1 amânăriSolutie: Amână pronunÅ£area Pronuntata in data de 26 mai 2021Tip solutie: Încheiere amânare ulterioară a pronunțăriiData document: 26 mai 2021Rezumat:
în baza art. 405 c.p.p. amână deliberarera, pronuntarea ÅŸi motivarea prin punerea soluÅ£iei la dispoziÅ£a părÅ£ilor prin mijlocirea grefei instanÅ£ei - Data: 11 mai 2021Ora: 09:00Complet: A 1Solutie: Amână pronunÅ£area Pronuntata in data de 11 mai 2021Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțăriiData document: 11 mai 2021Rezumat:
Amână pronuntarea la data de XXX
Sedinte la Tribunalul BACAUStadiu procesual: Fond
- Data: 18 martie 2021Ora: 09:00Complet: C.6Solutie: Condamnare fără acord de recunoaÅŸtere Pronuntata in data de 18 martie 2021Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 18 martie 2021Rezumat:
În temeiul art. 32 C.pen. rap. la art.188 alin.1 C.pen. pentru săvârşirea infracţiunii de „tentativă de omor†condamnă pe inculpatul JOACĂ LAURENŢIU–IONUŢ, la pedeapsa de 6 (şase) ani închisoare şi 3 (trei) ani pedeapsa complementară a exercitării drepturilor de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, prev. de art.66 lit. a,b, C.pen.
În baza art. 65 alin. 1 raportat la art. 66 alin. (1) lit. a), b) C. pen. interzice inculpatului JOACĂ LAURENŢIU – IONUŢ, ca pedeapsă accesorie exercitarea drepturilor de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, de la rămânerea definitivă a prezentei sentinţe şi până la executarea sau considerarea ca executată a pedepsei principale.
În temeiul art.20, 397 C.pr.pen. art.1357 C.civ. admite acţiunile civile formulate de părţile civile Serviciul de Ambulanţă a Jud.Bacău şi XXX Judeţean de Urgenţă “Sf.Spiridon†Iaşi şi în consecinţă obligă inculpatul să plătească suma de XXX cu titlu de despăgubiri civile, din care suma de XXX către XXX Judeţean de Urgenţă “Sf.Spiridon†Iaşi, reprezentând cont XXX vătămată XXX şi suma de XXX către Serviciul de Ambulanţă a Jud.Bacău reprezentând cont XXX vătămată de la domiciliu către spital.
În temeiul art.20, 397 C.pr.pen. art.1357 C.civ. admite în parte acţiunea civilă formulată de partea civilă XXX şi în consecinţă obligă pe inculpat să achite acestei părţi civile suma de XXX din care XXX cu titlu de daune materiale şi XXX cu titlu de daune morale.
În temeiul art.162 C.pr.pen. dispune păstrarea mijloacelor materiale de probă ridicate cu ocazia cercetării la faţa locului, aflate şi înr XXX în Registrul de corpuri delicte din cadrul Tribunalului Bacău la nr. XXXşi XXX.
În temeiul art. 112 lit.b C.pen. dispune confiscarea unui cuţit cu dimeniunea de 27 cm., cu lama de 17 cm şi mânerul de 10 cm. şi care a fost folosit de inculpat la comiterea infracţiunii.
În temeiul art. 7 din Legea nr. XXX, dispune prelevarea de probe biologice de la inculpatul JOACĂ LAURENŢIU IONUŢ după rămânerea definitivă a prezentei hotărâri.
Constată că inculpatul şi persoana vătămată cu avut apărători aleşi.
În baza art. 274 alin. (1) C. proc. pen. obligă pe inculpat la plata sumei de XXX cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat, sumă în care au fost incluse şi cheltuielile judiciare efectuate pe parcursul urmării penale, în cuantum de XXX.
Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare.
PronunÅ£ată în ÅŸedinÅ£a publică, azi, XXX. - Data: 4 martie 2021Ora: 10:00Complet: C.6Solutie: Amână pronunÅ£area Pronuntata in data de 4 martie 2021Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțăriiData document: 4 martie 2021Rezumat:
Având nevoie de timp pentru a delibera, în baza art. 391 alin. 1 C.proc.pen., stabileÅŸte pronun?area pentru data de 18 martie 2021. - Data: 25 februarie 2021Ora: 10:00Complet: C.6Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 25 februarie 2021Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 25 februarie 2021Rezumat:
ÃŽn temeiul art. 386 C.pr.pen. respinge solicitarea de schimbare a încadrării juridice formulată de inculpatul JOACÄ‚ LAURENÅ¢IU IONUÅ¢, prin apărătorul ales, din „tentativă la omor â€, prevăzută de art. 32 alin.1 din C.p. rap. la art. 188 alin.1 din C.p. în „â€lovire sau alte violenÅ£eâ€, prev. de art. 193 alin.2 C.pen. cu art. 75 alin.1 lit.a C.pen. Cu drept de apel odată cu fondul cauzei.
Pe fondul cauzei, stabileÅŸte termen de judecată pentru data de XXX, ora 10.00 - Data: 4 februarie 2021Ora: 10:30Complet: C.6Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 4 februarie 2021Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 4 februarie 2021Rezumat:
Pentru garantarea dreptului la apărare; Având în vedere cererea de schimbare a încadrării juridice date faptelor, stabileÅŸte termen pentru data de XXX, ora 10.00. - Data: 7 ianuarie 2021Ora: 10:00Complet: C.6Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 7 ianuarie 2021Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 7 ianuarie 2021Rezumat:
Pentru cont XXX cercetării judecătoreÅŸti, stabileÅŸte termen pentru data de XXX, ora 10.30 - Data: 17 decembrie 2020Ora: 12:00Complet: C.6Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 17 decembrie 2020Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 17 decembrie 2020Rezumat:
Având în vedere lipsa martorilor, amână judecarea cauzei ÅŸi acordă termen la data de XXX, ora 10.00. - Data: 26 noiembrie 2020Ora: 12:00Complet: C.6Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 26 noiembrie 2020Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 26 noiembrie 2020Rezumat:
Pentru cont XXX cercetării judecătoreÅŸti, amână judecarea cauzei ÅŸi acordă termen la data de 17 decembrie ora 12:00. - Data: 29 octombrie 2020Ora: 12:00Complet: C.6Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 29 octombrie 2020Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 29 octombrie 2020Rezumat:
Pentru cont XXX cercetării judecătoreÅŸti, amână judecarea cauzei ÅŸi acordă termen la data de XXX, ora 12.00 - Data: 24 septembrie 2020Ora: 12:00Complet: C.6Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 24 septembrie 2020Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 24 septembrie 2020Rezumat:
ÃŽn vederea continuării cercetării judecătoreÅŸti, amână judecarea cauzei ÅŸi acordă termen la data de XXX - Data: 27 august 2020Ora: 09:00Complet: C.6Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 27 august 2020Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 27 august 2020Rezumat:
Pentru cont XXX cercetării judecătoreÅŸti, amână judecarea cauzei ÅŸi acordă termen la data de XXX, ora 12:00. - Data: 30 iulie 2020Ora: 15:30Complet: C.6Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 30 iulie 2020Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 30 iulie 2020Rezumat:
Având în vere cererea de amânare a cauzei în vederea pregătirii apărării, amână cauza şi acordă termen la data de XXX