Dosar nr. 1246/109/2022 înregistrat la Tribunalul Arges
Informații Dosar nr. 1246/109/2022
Stadiu procesual: Apel | Materie: Civil | Obiectul dosarului: Cerere în baza Legii nr. XXX
Data inregistrarii dosarului: 5 februarie 2025 | Data ultimei modificari: 3 iulie 2025
Părțile din dosar și calitatea acestora
Intimat Reclamant: U. J. A. C. D. C. A.
Apelant Pârât: C. N. P. C. I.
Reclamant: U. J. A. C. D. C. A.
Pârât: C. N. P. C. I.
Alte detalii pe portal.just.ro
Căi de atac
Tip: Apel | Parte declaratoare: C. N. P. C. I. | Data: 31 ianuarie 2025
Tip: Apel | Parte declaratoare: C. N. P. C. I. | Data: 5 februarie 2025
Sedinte de judecata Dosar nr. 1246/109/2022Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Curtea de Apel PITESTIStadiu procesual: Apel
- Data: 5 iunie 2025Ora: 08:30Complet: C3 - ApelSolutie: Nefondat Pronuntata in data de 5 iunie 2025Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 5 iunie 2025Rezumat:
Respinge excep?ia tardivită?ii formulării apelului.
Respinge apelul, ca nefondat.
Ia act că intimata solicită cheltuielile de judecată pe cale separată.
Definitivă.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei astăzi, XXX, la XXX. - Data: 21 mai 2025Ora: 09:50Complet: C3 - ApelSolutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 21 mai 2025Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțăriiData document: 21 mai 2025Rezumat:
Amână pronunţarea la data de XXX.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei, azi XXX.
Sedinte la Tribunalul ARGESStadiu procesual: Fond
- Data: 18 noiembrie 2024Ora: 12:00Complet: C2-FOND-CIVILSolutie: Admite in parte cererea Pronuntata in data de 18 noiembrie 2024Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 18 noiembrie 2024Rezumat:
Admite în parte contestaţia.
XXX compensare nr. XXX pe pârâtă să plătească reclamantei cheltuieli de judecată în sumă de XXX.
Cu apel în termen de 30 de zile de la comunicare.
Cererea de apel se depune la XXX.
Pronunţată astăzi, XXX prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei. - Data: 4 noiembrie 2024Ora: 12:00Complet: C2-FOND-CIVILSolutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 4 noiembrie 2024Tip solutie: Încheiere amânare ulterioară a pronunțăriiData document: 4 noiembrie 2024Rezumat:
Amână pronunţarea la data de XXX.
Pronunţată astăzi, XXX, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei. - Data: 21 octombrie 2024Ora: 12:00Complet: C2-FOND-CIVILSolutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 21 octombrie 2024Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțăriiData document: 21 octombrie 2024Rezumat:
Amână pronunţarea la XXX.
Pronunţată astăzi, XXX, prin punerea soluţiei la dispozitia XXX ărţilor de către grefa instanţei. - Data: 16 septembrie 2024Ora: 12:00Complet: C2-FOND-CIVILSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 16 septembrie 2024Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 16 septembrie 2024Rezumat:
XXX cererea formulată de reclamantă, prin avocatul ales, şi acordă un termen de judecată pentru a lua cunoştinţă de conţinutul completării raportului de expertiză.
Se comunică pârâtei completarea raportului de expertiză.
Amână judecarea cauzei la XXX.
Pronunţată în şedinţa publică de la 16 Septembrie 2024. - Data: 17 iunie 2024Ora: 12:00Complet: C2-FOND-CIVILSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 17 iunie 2024Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 17 iunie 2024Rezumat:
XXX comunică pârâtei raportul XXX expertiză şi un exemplar al obiectiunilor la raportul XXX expertiză.
Se comunică dnei expert că, la dosarul XXX, XXX.
Amână cauza pentru completarea raportului de expertiză şi cu relatiile solicitate XXX precum şi pentru a fi discutate obiectiunile la raportul XXX expertiză.
Acordă termen de judecată la data de XXX.
Pronunţată în şedinţa publică de la 17 Iunie 2024. - Data: 13 mai 2024Ora: 12:00Complet: C2-FOND-CIVILSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 13 mai 2024Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 13 mai 2024Rezumat:
XXX cererea formulată de dna expert XXX şi susţinută de reclamantă, prin apărător, XXX, indicate în raportul XXX expertiză, imediat după observaţii.
În vederea aducerii la îndeplinire a acestor obligaţii se emit adrese către XXX prin care se va solicita acestora să pună la dispozitia XXX expert înscrisurile mentionate în raportul XXX expertiză întrucât aceste înscrisuri, astfel cum rezultă din conţinutul raportului de expertiză, sunt utile pentru ca dna expert să poată răspundă obiectivelor încuviinţate de către instanţă.
Amână judecarea cauzei pentru completarea raportului de expertiză în urma consultării înscrisurilor ce urmează a fi puse la dispozitie dnei expert de către XXX, cât şi pentru a da posibilitate părţilor să studieze raportul XXX expertiză şi să formuleze eventuale obiecţiuni dacă se impune, având în vedere că raportul XXX expertiză prin care s-a răspuns celorlalte obiective nu este depus cu respectarea termenului de 10 zile dinaintea şedinţei de judecată, astfel cum prevăd dispozitiile Codului de procedură civilă.
Pronunţată în şedinţa publică de la 13 Mai 2024. - Data: 4 martie 2024Ora: 12:00Complet: C2-FOND-CIVILSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 4 martie 2024Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 4 martie 2024Rezumat:
XXX cererea formulată de reclamantă şi amână judecarea cauzei pentru lipsa raportului de expertiză.
Se revine cu adresă către expert prin care i se va învedera necesitatea depunerii raportului de expertiză, sub sancţiunea amenzii.
Amână judecarea cauzei la XXX.
Pronunţată în şedinţa publică de la 04 Martie 2024. - Data: 15 ianuarie 2024Ora: 12:00Complet: C2-FOND-CIVILSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 15 ianuarie 2024Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 15 ianuarie 2024Rezumat:
XXX judecarea cauzei având în vedere lipsa raportului de expertiză.
Încuviinţează cererea în acest sens formulată de reclamantă.
Se revine cu adresă către expert.
Acordă termen de judecată la data de XXX.
Pronunţată în şedinţa publică de la 15 Ianuarie 2024. - Data: 13 noiembrie 2023Ora: 12:00Complet: C2-FOND-CIVILSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 13 noiembrie 2023Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 13 noiembrie 2023Rezumat:
XXX revine cu adresă către expert.
Amână judecarea cauzei la XXX pentru lipsa raportului de expertiză.
Pronunţată în şedinţa publică de la 13 Noiembrie 2023. - Data: 18 septembrie 2023Ora: 12:00Complet: C2-FOND-CIVILSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 18 septembrie 2023Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 18 septembrie 2023Rezumat:
XXX reia citarea pârâtei.
Admite cererea de majorare a onorariului, formulată de dna expert, la suma de XXX, sens în care pune în vedere reclamantei să depună la dosar XXX plăţii diferentei de XXX, în termen de 5 zile.
Se aduce la cunoştinţă dnei expert să răspundă la obiectivele stabilite de instanţă şi faptul că printre acestea nu se regăseşte şi obiectivul privind evaluarea terenurilor, sens în care i se comunică acesteia si adresa XXX răspundă dna expert.
Se revine cu adresă către expert, prin care i se vor recomunica obiectivele raportului de expertiză împreună cu cererea formulată de reclamantă, aflată la fila 528, prin care explicitează obiectivele raportului de expertiză.
Amână judecarea cauzei la XXX.
Pronunţată în şedinţa publică de la 18 Septembrie 2023. - Data: 8 iunie 2023Ora: 12:00Complet: C2-FOND-CIVILSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 8 iunie 2023Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 8 iunie 2023Rezumat:
XXX judecarea cauzei la XXX, sala 2, ora 12,00, pentru lipsa raportului de expertiză.
Se revine cu adresă către expert pentru a depune la dosar XXX de expertiză, cu cel putin 10 zile înaintea termenului de judecată fixat.
Pronunţată în şedinţa publică de la 08 Iunie 2023. - Data: 27 aprilie 2023Ora: 12:00Complet: C2-FOND-CIVILSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 27 aprilie 2023Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 27 aprilie 2023Rezumat:
XXX cererea formulată de reclamantă, prin avocat, de amânare a cauzei pentru lipsa raportului de expertiză.
Se revine cu adresă către expert pentru efectuarea raportului de expertiză.
Amână judecarea cauzei la XXX.
Pronunţată în şedinţa publică de la 27 Aprilie 2023. - Data: 2 februarie 2023Ora: 12:00Complet: C2-FOND-CIVILSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 2 februarie 2023Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 2 februarie 2023Rezumat:
XXX proba cu expertiză solicitată de către reclamantă şi dispune ca raportul XXX expertiză să fie efectuat de către un expert evaluator.
Încuviinţează obiectivele propuse de către reclamantă apreciind că acestea sunt utile solutionării cauzei, respectiv: expertul va proceda la identificarea si evaluarea construcţiilor identificate în XXX nr XXX XXXemisă de Autoritatea pentru XXX respectiv silozul de fructe din Curtea de Argeş, uscătorul Serdex 4 tunele din Piteşti, uscătorul de fructe tip Bosniac din Ştefăneşti, uscătorul de fructe Bosniac din XXX, XXX, uscătorul de fructe Serdex din localitatea Tigveni, uscătorul de fructe din localitatea Mihăieşti, XXX, uscătorul de fructe Serdex din localitatea Boteni, magazinul de legume fructe din Câmpulung, solozul de fructe din Câmpulung, prin aplicarea grilei notariale din anul 2020, în considerarea caracteristicilor tehnice ale acestor imobile şi categoriei de folosinţă la data preluării, urmând a se stabili punctele de compensare conform art 21 alin 6 din Legea nr XXX.
De asemenea, expertul va proceda si la identificarea utilajelor care se regăsesc în Protocolul din XXX (fila 127, vol. 1) ce au aparţinut reclamantei existente în aceste imobile la data de XXX, iar în cazul identificării lor va proceda la stabilirea cont XXX regăsesc în cont XXX societăţii comerciale deţinătoare la data XXX, actualizată cu indicele de inflaţie aferent perioadei dintre data ultimei recalculări a patrimoniului societăţii şi data emiterii deciziei nr. XXX tragere la sorti desemnează expert în cauză pe dna XXX.
Stabileşte un onorariu provizoriu în sumă de XXX, obligaţia de plată fiind în sarcina reclamantei.
Pune în vedere reclamantei să consemneze onorariul în termen de 5 zile de la data încuviinţării probei.
Se emite adresă către expert în vederea efectuării raportului de expertiză şi către XXX de Expertize de pe lângă XXX, după consemnarea onorariului provizoriu.
Încuviinţează reclamantei un expert consilier şi pune în vedere acesteia ca expertul consilier să aibă specialitatea de evaluări bunuri mobile şi imobile.
Amână judecarea cauzei la XXX, la solicitarea apărătorului reclamantei care a precizat că, la data termenului stabilit din XXX, se află la XXX de Casaţie si Justiţie, solicitând acordarea unui termen de judecată mai îndelungat.
Pronunţată în şedinţa publică de la 02 Februarie 2023. - Data: 8 decembrie 2022Ora: 12:00Complet: C2-FOND-CIVILSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 8 decembrie 2022Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 8 decembrie 2022Rezumat:
XXX revine cu adresă către XXX şi îi pune în vedere să răspundă solicitărilor instantei iar în măsura în care nu va răspunde până la următorul termen de judecată se va aplica sancţiunea amenzii reprezentantului legal acestei entităţi.
Respinge solicitarea formulată de reclamantă privind relatii de la XXX, referitoare la imobilele în cauză pentru că urmează a se efectua evaluarea acestora de către un expert, în ipoteza în care se va admite proba cu expertiză, iar relatiile solicitate nu sunt utile pentru că expertul va face cercetările necesare pentru a stabili eventualele despăgubiri prin deplasare la sediul imobilelor, urmând a se solicita relatii doar cu privire la utilaje.
Se revine cu adresă către XXX în sensul ca aceasta să comunice instantei informaţii privind utilajele şi instalaţiile menţionate în cuprinsul adresei, care existau la data de XXX în patrimoniul societăţii, şi să indice valoarea de inventar a acestora la data ultimei recalculări a patrimoniului, aceste informatii vor viza utilajele si instalatiile care se regăseau în interiorul silozului de fructe din Curtea de Argeş, utilaje si instalatii din uscătorul Serdex 4 tunele din Piteşti, utilaje si instalatii care se regăseau în Uscătorul de fructe tip Bosniac din Ştefăneşti, utilaje si instalatii care se regăseau în Uscătorul de fructe tip Bosniac din XXX şi utilaje si instalatii care se regăseau în Uscătorul de fructe Serdex din Tigveni.
Dispune amânarea cauzei pentru a se răspunde relatiilor solicitate de către XXX şi XXX în vederea identificării bunurilor, pentru ca reclamanta să ia cunoştinţă de conţinutul relatiilor înaintate de către XXX.
Acordă termen de judecată la data de XXX.
Pronunţată în şedinţa publică de la 08 Decembrie 2022. - Data: 20 octombrie 2022Ora: 12:00Complet: C2-FOND-CIVILSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 20 octombrie 2022Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 20 octombrie 2022Rezumat:
XXX cererea formulată de reclamantă în sensul de a se emite adrese către XXX XXX a Cooperaţiei de Consum, XXX ale României din Bucuresti si din Pitesti, potrivit solicitărilor din cererea de chemare în judecată, urmând a se ataşa adreselor situatia sintetică a activelor si elementelor circulante patrimoniale predate de cooperatia Argeş statului conform protocolului din XXX.
Amână judecarea cauzei în vederea primirii răspunsurilor de la entităţile faţă de care care a fost încuviinţată proba cu relaţii.
Acordă termen de judecată la data de XXX, termen necesar pentru a se depune relaţiile încuviinţate.
Pronunţată în şedinţa publică de la 20 Octombrie 2022. - Data: 15 septembrie 2022Ora: 12:00Complet: C2-FOND-CIVILSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 15 septembrie 2022Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 15 septembrie 2022Rezumat:
XXX ataşarea dosar XXX cu nr XXX şi XXX, ambele aflate în arhiva XXX şi amânarea judecării cauzei pentru acest motiv şi pentru cont XXX judecată.
Amână judecarea cauzei la XXX, la solicitarea avocatului ales al reclamantei.
Pronunţată în şedinţa publică de la 15 Septembrie 2022. - Data: 9 iunie 2022Ora: 12:00Complet: C2-FOND-CIVILSolutie: Încheiere Pronuntata in data de 9 iunie 2022Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 9 iunie 2022Rezumat:
Admite excepţia decăderii din termenul de a depune întâmpinare invocată de apărătorul reclamantei, sens în care în baza art. 208 alin 2 Cpc decade pârâta din dreptul de a mai propune probe şi de a invoca excepţii, în afara celor de ordine publică.
În baza art. 255 Cpc raportat la art. 265 Cpc încuviinţează pentru reclamantă proba cu înscrisuri, respectiv cele depuse la dosar, iar în cadrul acestei probe încuviinţează şi solicitarea privind emiterea unei adrese către pârâta CNCI pentru a se înainta in copie certificată pentru conformitate cu originalul dosarul XXX nr. XXX, precum şi emiterea unei adrese către XXX.
Prorogă discutarea celorlalte categorii de probe după înaintarea celor două dosar XXX menţionate anterior.
Amână judecarea cauzei la XXX.
Cu cale de atac odată cu fondul.
Pronunţată în şedinţa publică de la 09 Iunie 2022