Urmărește dosarul din instanță.

Primești notificări la fiecare modificare.

Din anul 2015, zi de zi!

Dosar nr. 93/1259/2018 înregistrat la Tribunalul Arges - Comercial



Tribunalul Arges - Comercial Adresa: strada Maior Sontu nr. 2 Pitesti, jud. Arges, Localitate: Pitesti, Județ: Arges Telefon: (0248) 610303, Fax: (0248) 223290, E-mail: tr-arges-comercial@just.ro
Jurisprudență Tribunalul Arges - Comercial


Informații Dosar nr. 93/1259/2018
Stadiu procesual: Apel | Materie: Faliment | Obiectul dosarului: procedura insolvenţei – societăţi cu răspundere limitată
Data inregistrarii dosarului: 4 noiembrie 2020 | Data ultimei modificari: 3 februarie 2021
Părțile din dosar și calitatea acestora
Lichidator: C. I. D. I. E. N.
Intimat Debitor: 2. D. S. S.
Apelant Creditor: D. G. R. A. F. P. P. A. J. A. F. P. A.
Debitor: 2. D. S. S.
Creditor: A. A.
Alte detalii pe portal.just.ro

Căi de atac
Tip: Apel | Data: 28 octombrie 2020

Sedinte de judecata Dosar nr. 93/1259/2018Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Curtea de Apel PITESTIStadiu procesual: Apel
  1. Data: 25 ianuarie 2021Ora: 10:00
    Complet: APEL 1-
    Solutie: Nefondat Pronuntata in data de 25 ianuarie 2021
    Tip solutie: Hotărâre
    Numar document: XXX
    Data document: 25 ianuarie 2021
    Rezumat:
    Respinge apelul ca nefondat.
    Definitivă.
Sedinte la Tribunalul Comercial ARGESStadiu procesual: Fond
  1. Data: 6 octombrie 2020Ora: 13:00
    Complet: C11-Fond
    Solutie: ÃŽnchis lichidarea (art. 117 din lege) Pronuntata in data de 6 octombrie 2020
    Tip solutie: Hotărâre
    Numar document: XXX
    Data document: 6 octombrie 2020
    Rezumat:
    Aprobă raportul XXX întocmit de lichidator judiciar XXX în procedura insolvenţei debitoarei.
    Admite cererea formulată de lichidatorul judiciar XXX privind închiderea procedurii insolvenţXXX.
    Dispune închiderea procedurii insolvenţXXX şi radierea debitoarei din registrul comerţului.
    Descarcă lichidatorul judiciar, în măsura prevăzută de lege, de orice îndatoriri sau responsabilităţi cu privire la procedură, debitor şi averea lui, creditori, titulari de drepturi de preferinţă, acţionari sau asociaţi.
    În lipsa disponibilităţilor în contul XXX, se va utiliza fondul de lichidare în ceea ce priveşte onorariul fix aferent întregii proceduri, în cuantum de XXX plus TVA, plăţile urmând a fi făcute în conformitate cu prevederile art. 39 alin (4) din Legea nr. XXXţei şi de insolvenţă, cu dispoziţiile art.38 alin.(5) din OUG nr. XXXăţii practicienilor în insolvenţă, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, şi cu cele ale art.115-118 din Hotărârea nr. XXXşi exercitarea profesiei de practician în insolvenţă şi a Codului de etică profesională şi disciplină ale Uniunii Naţionale a Practicienilor în Insolvenţă din România, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, pe baza unui buget previzionat, în limitele prevăzute a fi decontate din fondul de lichidare.
    Dispune notificarea sentinţei de închidere a procedurii:
    - XXX A XXX JUDETEANA A XXX,
    - XXX, în vederea efectuării menţiunii,
    - XXX, în vederea notării, dacă este cazul, a închiderii procedurii,
    - tuturor creditorilor, prin publicare în BPI.
    Executorie.
    Cu apel în 7 zile de la comunicare, cererea de apel se va depune la XXXş.
    Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei, astăzi XXX.
  2. Data: 6 octombrie 2020Ora: 10:00
    Complet: C11 MTA
    Solutie: Legea 85/2006 privind insolventa Pronuntata in data de 6 octombrie 2020
    Tip solutie: Rezolutie
    Data document: 6 octombrie 2020
    Rezumat:
    Rezoluţie
    în temeiul dispoziţiilor art. 59 alin. (3) din Legea nr. XXX,

    Constată că prin s.c. nr. XXXînchiderea procedurii.
  3. Data: 29 septembrie 2020Ora: 13:00
    Complet: C11-Fond
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 29 septembrie 2020
    Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțării
    Data document: 29 septembrie 2020
    Rezumat:
    Amână pronunţarea la XXX pentru când stabileşte că aceasta se va face în conformitate cu dispoziţiile art.396 alin.(2) din Codul de procedură civilă.
    Cale de atac odată cu fondul.
    Pronunţată în şedinţă publică, astăzi XXX.
  4. Data: 18 iunie 2020Ora: 10:00
    Complet: C11 MTA
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 18 iunie 2020
    Tip solutie: Rezolutie
    Data document: 18 iunie 2020
    Rezumat:
    Rezoluţie
    în temeiul dispoziţiilor art. 59 alin. (3) din Legea nr. XXX,

    Analizând stadiul continuării procedurii insolvenţei societăţii debitoare, judecătorul sindic dispune cont XXXşi acordă termen administrativ de cont XXX.
    Lichidatorul judiciar va depune lunar un raport XXXând descrierea modului în care şi-a îndeplinit atribuţiile, inclusiv cele legate de urmărirea operaţiunilor efectuate în baza avizului prealabil, justificarea cheltuielilor efectuate cu administrarea procedurii sau a altor cheltuieli efectuate din fondurile existente în averea debitorului, precum şi, dacă este cazul, stadiul efectuării inventarierii. În raport XXX vor include informaţii privind respectarea obligaţiilor fiscale, referitoare la obţinerea sau necesitatea actualizării autorizărilor/autorizaţiilor pentru desfăşurarea activităţii, a actelor de control încheiate de organe de control şi onorariul încasat al administratorului judiciar, cu precizarea modalităţii de calcul al acestuia. XXX depune la dosarul XXX, iar un extras se publică în XXX de Insolvenţă.
    Pune în sarcina lichidatorului judiciar următoarele măsuri:
    Lichidatorul judiciar va analiza oportunitatea formulării cererii de închidere a procedurii.
  5. Data: 5 martie 2020Ora: 10:00
    Complet: C11 MTA
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 5 martie 2020
    Tip solutie: Rezolutie
    Data document: 5 martie 2020
    Rezumat:
    Rezoluţie
    în temeiul dispoziţiilor art. 59 alin. (3) din Legea nr. XXX,

    Analizând stadiul continuării procedurii insolvenţei societăţii debitoare, judecătorul sindic dispune cont XXXşi acordă termen administrativ de cont XXX.06.
    Lichidatorul judiciar va depune lunar un raport XXXând descrierea modului în care şi-a îndeplinit atribuţiile, inclusiv cele legate de urmărirea operaţiunilor efectuate în baza avizului prealabil, justificarea cheltuielilor efectuate cu administrarea procedurii sau a altor cheltuieli efectuate din fondurile existente în averea debitorului, precum şi, dacă este cazul, stadiul efectuării inventarierii. În raport XXX vor include informaţii privind respectarea obligaţiilor fiscale, referitoare la obţinerea sau necesitatea actualizării autorizărilor/autorizaţiilor pentru desfăşurarea activităţii, a actelor de control încheiate de organe de control şi onorariul încasat al administratorului judiciar, cu precizarea modalităţii de calcul al acestuia. XXX depune la dosarul XXX, iar un extras se publică în XXX de Insolvenţă.

    Lichidatorul judiciar va efectua lichidarea bunurilor din averea debitorului în conformitate cu dispoziţiile art.154-168 din acelaşi act normativ.
    Altele:
    Lichidatorul judiciar va prezenta o situaţia la zi a lichidării activelor debitorului.
  6. Data: 23 ianuarie 2020Ora: 10:00
    Complet: C11 MTA
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 23 ianuarie 2020
    Tip solutie: Rezolutie
    Data document: 23 ianuarie 2020
    Rezumat:
    Rezoluţie
    în temeiul dispoziţiilor art. 59 alin. (3) din Legea nr. XXX,

    Având în vedere Hotărârea Adunării Generale din data de XXX a Judecătorilor din cadrul XXX Argeş, potrivit căreia se suspendă activitatea de judecată, cu excepţia cauzelor urgente, dispune acordarea termenului administrativ de cont XXX.
  7. Data: 15 octombrie 2019Ora: 10:00
    Complet: C11 MTA
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 15 octombrie 2019
    Tip solutie: Rezolutie
    Data document: 15 octombrie 2019
    Rezumat:
    Rezoluţie
    în temeiul disp. art. 59 alin.(3) din Legea nr. XXX,

    Analizând stadiul continuării procedurii insolvenţei, judecătorul sindic acordă termen administrativ de cont XXX XXXîn vederea continuării procedurii generale de faliment, astfel cum s-a dispus prin Încheierea din XXX, inventarierea bunurilor din averea debitorului şi îndeplinirea celorlalte operaţiuni de lichidare, cu menţinerea obligaţiei pentru lichidatorul judiciar de a depune rapoartele lunare în conformitate cu dispoziţiile art.59 alin.(1) şi (2) din Legea nr. XXX, cuprinzând descrierea modului în care şi-a îndeplinit atribuţiile, inclusiv cele legate de urmărirea operaţiunilor efectuate în baza avizului prealabil, justificarea cheltuielilor efectuate cu administrarea procedurii sau a altor cheltuieli efectuate din fondurile existente în averea debitorului, precum şi, dacă este cazul, stadiul efectuării inventarierii. În raport XXX vor include informaţii privind respectarea obligaţiilor fiscale, referitoare la obţinerea sau necesitatea actualizării autorizărilor/autorizaţiilor pentru desfăşurarea activităţii, a actelor de control încheiate de organe de control şi onorariul încasat al administratorului judiciar, cu precizarea modalităţii de calcul al acestuia.
    Să depună la dosar XXX publicării în Buletinul procedurilor de insolvenţă a extrasului raportului de activitate (conform disp. art. 59 alin. 2 din Legea nr. XXX).
    Să depună la dosar XXX publicării în Buletinul procedurilor de insolvenţă a tabelului definitiv consolidat de creanţe nr. XXX prevăzute de dispoziţiile art.59 alin.(1) şi (2) din Legea nr. XXXîn fiecare lună (nu vor fi depuse la termenul administrativ toate rapoartele lunare aferente perioadei dintre termene), sub sancţiunea amenzii judiciare.
    În temeiul art. 160 din lege, dispune lichidatorului judiciar, întocmirea, la fiecare 3 luni, calculate de la data începerii lichidării, a raportului asupra fondurilor obţinute şi a planului de distribuire, care vor fi publicate în XXX de Insolvenţă şi care vor fi prezentate comitetului creditorilor sau creditorilor, dacă nu s-a desemnat comitetul creditorilor. XXX prevedea şi plata remuneraţiei lichidatorului şi a celorlalte cheltuieli prevăzute la art. 159 alin. (1) pct. 1 sau art. 161 pct. 1, după caz, sub sancţiunea amenzii judiciare.
  8. Data: 11 iunie 2019Ora: 10:00
    Complet: C11 MTA
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 11 iunie 2019
    Tip solutie: Rezolutie
    Data document: 11 iunie 2019
    Rezumat:
    Rezoluţie
    în temeiul disp. art. 59 alin.(3) din Legea nr. XXX,

    Analizând stadiul continuării procedurii insolvenţei, judecătorul sindic acordă termen administrativ de cont XXX XXXîn vederea continuării procedurii generale de faliment, astfel cum s-a dispus prin Încheierea din XXX, inventarierea bunurilor din averea debitorului şi îndeplinirea celorlalte operaţiuni de lichidare, cu menţinerea obligaţiei pentru lichidatorul judiciar de a depune rapoartele lunare în conformitate cu dispoziţiile art.59 alin.(1) şi (2) din Legea nr. XXX, cuprinzând descrierea modului în care şi-a îndeplinit atribuţiile, inclusiv cele legate de urmărirea operaţiunilor efectuate în baza avizului prealabil, justificarea cheltuielilor efectuate cu administrarea procedurii sau a altor cheltuieli efectuate din fondurile existente în averea debitorului, precum şi, dacă este cazul, stadiul efectuării inventarierii. În raport XXX vor include informaţii privind respectarea obligaţiilor fiscale, referitoare la obţinerea sau necesitatea actualizării autorizărilor/autorizaţiilor pentru desfăşurarea activităţii, a actelor de control încheiate de organe de control şi onorariul încasat al administratorului judiciar, cu precizarea modalităţii de calcul al acestuia.
    Să depună la dosar XXX publicării în Buletinul procedurilor de insolvenţă a extrasului raportului de activitate (conform disp. art. 59 alin. 2 din Legea nr. XXX).
    Să depună la dosar XXX publicării în Buletinul procedurilor de insolvenţă a tabelului definitiv consolidat de creanţe nr. XXX prevăzute de dispoziţiile art.59 alin.(1) şi (2) din Legea nr. XXXîn fiecare lună (nu vor fi depuse la termenul administrativ toate rapoartele lunare aferente perioadei dintre termene), sub sancţiunea amenzii judiciare.
    În temeiul art. 160 din lege, dispune lichidatorului judiciar, întocmirea, la fiecare 3 luni, calculate de la data începerii lichidării, a raportului asupra fondurilor obţinute şi a planului de distribuire, care vor fi publicate în XXX de Insolvenţă şi care vor fi prezentate comitetului creditorilor sau creditorilor, dacă nu s-a desemnat comitetul creditorilor. XXX prevedea şi plata remuneraţiei lichidatorului şi a celorlalte cheltuieli prevăzute la art. 159 alin. (1) pct. 1 sau art. 161 pct. 1, după caz, sub sancţiunea amenzii judiciare.
  9. Data: 15 februarie 2019Ora: 13:00
    Complet: C11-Fond
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 15 februarie 2019
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 15 februarie 2019
    Rezumat:
    Admite cererile formulate de către administratorul judiciar şi creditorul XXX, privind intrarea în faliment a debitorului XXX, aflat în procedura generală de insolvenţă.
    În temeiul art. 145 alin.(1) lit. C din Legea nr. XXX, dispune intrarea în faliment a debitorului.
    În temeiul art. 145 alin. (2) din Legea nr. XXX, dispune dizolvarea societăţii debitoare şi ridică dreptul de administrare al debitorului.
    În temeiul art. 145 alin.(2) lit.b) din XXX, desemnează în calitate de lichidator judiciar provizoriu XXX, cu o retribuţie lunară de XXX, la care se adaugă TVA în funcţie de prevederile legale, care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 64 din Lege.
    Fixează termen maxim de predare a gestiunii către lichidatorul judiciar provizoriu, împreună cu lista actelor şi operaţiunilor efectuate după deschiderea procedurii - de 10 zile.
    Dispune predarea către lichidatorul judiciar, în termen de 5 zile de la data pronunţării prezentei încheieri, a listei cuprinzând numele şi adresele creditorilor şi toate creanţele acestora la data intrării în faliment, cu indicarea celor născute după data deschiderii procedurii, a tabelului definitiv al creanţelor şi a oricăror altor tabele întocmite în procedură, a oricăror rapoarte de distribuţie, a listei actelor şi operaţiunilor efectuate după data deschiderii procedurii.
    Dispune lichidatorului judiciar provizoriu să efectueze notificarea intrării în faliment a debitorului, tuturor creditorilor, debitorului, dar şi XXX Comerţului de pe lângă XXXş, în vederea efectuării menţiunilor.
    ÃŽn temeiul art. 146 alin. (2) din Legea nr. XXX, notificarea va cuprinde:
    - termenul limită pentru înr XXX cererii de admitere a creanţelor, respectiv XXX;
    - termenul de verificare a creanţelor, de întocmire şi publicare a tabelului suplimentar, respectiv XXX;
    - termenul de depunere la tribunal a contestaţiilor, respectiv 7 zile de la publicarea în BPI a tabelului suplimentar;
    - termenul de întocmire a tabelului definitiv consolidat, respectiv XXX.
    În temeiul art. 151- art. 153 din Legea nr. XXX, dispune sigilarea, potrivit legii, şi inventarierea bunurilor din averea debitorului şi îndeplinirea celorlalte operaţiuni de lichidare.
    În temeiul art. 160 din lege, dispune lichidatorului judiciar, întocmirea, la fiecare 3 luni, calculate de la data începerii lichidării, a raportului asupra fondurilor obţinute din lichidare şi din încasarea de creanţe, şi a planului de distribuire între creditori care vor fi prezentate comitetului creditorilor sau creditorilor, dacă nu s-a desemnat comitetul creditorilor. XXX prevedea şi plata remuneraţiei lichidatorului şi a celorlalte cheltuieli prevăzute la art. 159 alin. (1) pct. 1 sau art. 161 pct. 1, după caz.
    În baza art.86 din lege, dă dispoziţie tuturor băncilor la care debitorul are disponibil în conturi să nu dispună de acesta fără un ordin XXX lichidatorului judiciar. Lichidatorul judiciar va comunica de urgenţă băncilor instituirea acestei interdicţii.
    În temeiul art. 902 alin. (2) pct. 16 din C.civ., dispune notarea ridicării dreptului de administrare, în cartea funciară deschisă pe numele debitorului.
    Termen administrativ pentru cont XXX.
    Executorie.
    Cu apel în termen de 7 zile de la comunicare, cererea de apel urmând a se depune la XXXş.
    Pronunţată în conformitate cu dispoziţiile art.396 alin.(2) din Codul de procedură civilă, astăzi XXX.
  10. Data: 5 februarie 2019Ora: 13:00
    Complet: C11-Fond
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 5 februarie 2019
    Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțării
    Data document: 5 februarie 2019
    Rezumat:
    Amână pronunţarea la data de XXX, pentru când stabileşte că pronunţarea se face potrivit disp. art. 396 c.pr.civilă.
  11. Data: 15 ianuarie 2019Ora: 10:00
    Complet: C4 MTA
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 15 ianuarie 2019
    Tip solutie: Rezolutie
    Data document: 15 ianuarie 2019
    Rezumat:
    Rezoluţie
    în temeiul disp. art. 59 alin. (3) din Legea nr. XXX,

    Analizând stadiul continuării procedurii insolvenţei debitoarei XXX, judecătorul sindic STABILEŞTE TERMEN în şedinţa publică din XXX, cu citarea părţilor.
    Administratorul judiciar va notifica propunerea de intrare în faliment creditorilor care au depus cerere introductivă şi debitorului, prin administratorul special, depunând la instanţă, odată cu cererea, dovada îndeplinirii procedurii de notificare.
  12. Data: 8 ianuarie 2019Ora: 13:00
    Complet: C11CC-Fond
    Solutie: ÃŽncheiere Pronuntata in data de 8 ianuarie 2019
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 8 ianuarie 2019
    Rezumat:
    Respinge cererea.
    Definitivă.
    Pronunţată în şedinţă publică, azi XXX
  13. Data: 18 septembrie 2018Ora: 10:00
    Complet: C4-Fond
    Solutie: Confirmat plan de reorganizare sau lichidare Pronuntata in data de 18 septembrie 2018
    Tip solutie: Hotarareintermediara
    Numar document: XXX
    Data document: 18 septembrie 2018
    Rezumat:
    ÃŽn termen art. 139 alin. 1 din legea nr. XXX
    Confirmă planul de reorganizare propus de debitor.
    Stabileşte termen de administrativ de analiză a stadiului procedurii la data de XXX.
    Cu apel în 7 zile de la publicarea în BPI.
    Pronunţată în şedinţă publică azi: XXX, la XXXş.
  14. Data: 3 aprilie 2018Ora: 10:00
    Complet: C4CC-Fond
    Solutie: Deschidere la cererea debitorului Pronuntata in data de 3 aprilie 2018
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 3 aprilie 2018
    Rezumat:
    XXX ÅŸi
    În temeiul art. 71 alin. 1 teza a I-a din Legea nr. XXX deschiderea procedurii generale de insolvenţă împotriva sa.
    În temeiul art.63 alin.1 cu referire la art.57 alin.1 din lege desemnează în calitate de administrator judiciar provizoriu pe practicianul în insolvenţă XXX, căruia îi stabileşte atribuţiile prevăzute la art. 58 alin.1 cu o retribuţie lunară fixă în sumă XXX, plătită din averea debitorului.
    În lipsa disponibilităţilor în contul XXX, plăţile urmând a fi făcute în conformitate cu prevederile art. 37 alin. 4 din OUG nr. XXX, pe baza unui buget previzionat.
    Menţine debitorului dreptul de administrare.
    ÃŽn temeiul art.902, alin.2, pct.16 Cod civil
    Dispune notarea în cartea funciară a deschiderii procedurii de insolvenţă. Dovada notării se va depune la dosar XXX către OCPI Argeş.
    În temeiul art. 76 dispune comunicarea prezentei sentinţe către instanţa judecătorească din municipiul Curtea de Argeş şi tuturor băncilor unde debitorul are deschise conturi în vederea aplicării prevederilor art.75.
    Pune în vedere administratorului special prevederile art. 82 şi art.84 din lege.
    Pune în vedere debitorului şi administratorului judiciar provizoriu prevederile art. 83 şi art.84 alin.3.
    Administratorul judiciar provizoriu va inventaria bunurile debitorului până la data de XXX, iar procesul verbal se va depune la dosar în termen de 48 ore.
    În temeiul art. 99 din lege administratorul judiciar va notifica deschiderea procedurii generale de insolvenţă creditorilor cunoscuţi.
    ÃŽn temeiul art. 100 alin.1 din lege notificarea va cuprinde:
    - termenul limită de înr XXX a declaraţiilor de creanţe – XXX. Declaraţiile de creanţe se vor timbra cu XXX sub sancţiunea anulării.
    - termenul limită de verificare a creanţelor şi întocmire, afişare şi publicare în BPI a tabelului preliminar de creanţe – XXX. Dovada de publicare se va depune la dosar XXX
    - termenul de cont XXX creanţelor este de 7 zile de la publicarea tabelului preliminar în BPI.
    - termenul de soluţionare a contestaţiilor sau întocmire a tabelului definitiv de creanţe – XXX.
    Prima şedinţă a adunării generale a creditorilor va avea loc la data de XXX, orele 1000, la sediul filialei Argeş a UNPIR.
    Administratorul judiciar provizoriu va întocmi la data de XXX raportul asupra cauzelor şi împrejurărilor ajungerii debitorului în stare de insolvenţă, conform art.97 alin.1 din lege, iar la data de XXX va întocmi raportul XXXăzut la art.92 din lege.
    Stabileşte termen la data de XXXîn vederea analizării stadiului continuării procedurii.


    Executorie.

    Cu apel în termen de 7 zile de la comunicarea realizată prin publicarea în BPI.

    Pronunţată în şedinţă publică azi: XXX, la XXXş.