Urmărește inteligent dosarul din instanță.

Primești notificări la fiecare modificare.

Din anul 2015, zi de zi!

Dosar nr. 326/1259/2018 înregistrat la Tribunalul Arges - Comercial



Tribunalul Arges - Comercial Adresa: strada Maior Sontu nr. 2 Pitesti, jud. Arges, Localitate: Pitesti, Județ: Arges Telefon: (0248) 610303, Fax: (0248) 223290, E-mail: tr-arges-comercial@just.ro
Jurisprudență Tribunalul Arges - Comercial


Informații Dosar nr. 326/1259/2018
Stadiu procesual: Apel | Materie: Faliment | Obiectul dosarului: procedura insolvenţei – societăţi cu răspundere limitată
Data inregistrarii dosarului: 23 octombrie 2019 | Data ultimei modificari: 6 aprilie 2020
Părțile din dosar și calitatea acestora
Lichidator: C. I. D. I. D. A.
Intimat Debitor: S. G. S.
Apelant Creditor: X
Intimat Creditor: P. L. G.
Debitor: S. G. S.
Creditor: X
Creditor: P. L. G.
Alte detalii pe portal.just.ro

Căi de atac
Tip: Apel | Parte declaratoare: X | Data: 28 iunie 2019

Sedinte de judecata Dosar nr. 326/1259/2018Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Curtea de Apel PITESTIStadiu procesual: Apel
  1. Data: 9 martie 2020Ora: 10:00
    Complet: apel 1 - 3 jud
    Solutie: Nefondat Pronuntata in data de 9 martie 2020
    Tip solutie: Hotărâre
    Numar document: XXX
    Data document: 9 martie 2020
    Rezumat:
    Respinge apelul ca nefondat. Definitivă.
  2. Data: 27 ianuarie 2020Ora: 10:00
    Complet: apel 1 - 3 jud
    Solutie: ÃŽncheiere Pronuntata in data de 27 ianuarie 2020
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 27 ianuarie 2020
    Rezumat:
    Amână judecarea cauzei la 9 martie 2020, pentru când se citează părţile prin Buletinul procedurilor de insolvenţă.
    Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 27 ianuarie 2020, la XXXşti – SECŢIA A II-A CIVILĂ, XXX XXXŞI FISCAL.
Sedinte la Tribunalul Comercial ARGESStadiu procesual: Fond
  1. Data: 20 iunie 2019Ora: 10:00
    Complet: C10-Fond
    Solutie: ÃŽnchis lichidarea (art. 117 din lege) Pronuntata in data de 20 iunie 2019
    Tip solutie: Hotărâre
    Numar document: XXX
    Data document: 20 iunie 2019
    Rezumat:
    Admite cererea formulată de lichidatorul judiciar XXX INSOLVENŢĂ XXX privind închiderea procedurii insolvenţXXX.
    În temeiul art. 174 din Legea nr. XXX, dispune închiderea procedurii de insolvenţă şi radierea din registrul comerţXXX.
    În baza art. 180 din Legea nr. XXX, descarcă lichidatorul judiciar XXX INSOLVENŢĂ XXX de orice îndatorire sau responsabilitate faţă de debitor şi averea sa, faţă de procedură, creditori şi asociaţi.
    În temeiul art. 179 din lege, dispune notificarea sentinţei Direcţiei Generale a Finanţelor Publice Argeş, XXX Comerţului Argeş, în vederea efectuării menţiunii de radiere şi publicare în XXX de Insolvenţă, pentru notificarea tuturor creditorilor.
    În temeiul art. 902 pct. 16 Cod civil, dispune notificarea sentinţei OCPI Argeş, în vederea notării în cartea funciară a închiderii procedurii.
    Dispune achitarea către lichidatorul judiciar XXX INSOLVENŢĂ XXX, a onorariului de XXX, la care se adaugă TVA potrivit legii, plata urmând a se face din fondul de lichidare, în condiţiile art. 39 alin. (4) din Legea nr. XXXşi art. 38 din OUG nr. XXX, lipsind disponibilităţile în contul XXX.
    Executorie.
    Cu cale de atac numai apelul în termen de 7 zile de la comunicare, cererea de apel urmând a se depune la XXXş.
    Pronunţată în conformitate cu dispoziţiile art.396 alin.(2) din Codul de procedură civilă, astăzi, XXX, la XXXş.
  2. Data: 13 iunie 2019Ora: 10:00
    Complet: C10-Fond
    Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 13 iunie 2019
    Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțării
    Data document: 13 iunie 2019
    Rezumat:
    Având nevoie de timp pentru deliberare, amână pronunţarea cauzei la data de XXX, pentru când stabileşte că pronunţarea se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
    Cu cale de atac odată cu fondul cauzei.
    Pronunţată în şedinţă publică, azi, XXX, la XXXş.
  3. Data: 9 mai 2019Ora: 10:00
    Complet: C10 MTA
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 9 mai 2019
    Tip solutie: Rezolutie
    Data document: 9 mai 2019
    Rezumat:
    Analizând stadiul continuării procedurii simplificate de insolvenţăXXX,

    1) Constată:

    - lichidatorul judiciar XXX a depus la dosar: cerere de închidere a procedurii de faliment şi raport XXX activitate nr. XXX
    - lichidatorul judiciar XXX nu şi-a îndeplinit următoarele atribuţii: nu a întocmit rapoarte de activitate prevăzute în mod obligatoriu de art. 59 din Lg.XXX, pentru lunile ianuarie - aprilie 2019; nu a depus la dosar XXX privind publicarea tuturor actelor întocmite în procedură, de la data deschiderii acesteia; nu a depus la dosar XXX dosar XXXăspunsurile primite de la UAT Piteşti şi de la ANAF privind bunurile existente în patrimoniul debitoarei, respectiv privind situaţia cont XXX) Pune în sarcina lichidatorului judiciar XXX, următoarele măsuri:

    - să depună la dosar: dovezile de publicare în BPI a tuturor actelor întocmite în procedură, de la data deschiderii acesteia şi până în prezent, sub sancţiunea amenzii judiciare, respectiv: raport XXX, rapoarte lunare, tabele de creanţe, procese verbale adunări creditori, aceste dovezi de publicare în BPI neregăsindu-se la dosar XXXă întocmească rapoartele de activitate prevăzute de art. 59 din Lg.XXX, pentru lunile ianuarie - aprilie 2019 şi să le depună la dosar însoţite de extrase din BPI privind rapoartele întocmite, sub sancţiunea amenzii judiciare
    - să depună la dosar XXXăspunsurile primite de la UAT Piteşti şi de la ANAF privind bunurile existente în patrimoniul debitoarei, respectiv privind situaţia cont XXX
    - să întocmească rapoarte lunare cuprinzând descrierea modului în care şi-a îndeplinit atribuţiile, justificarea cheltuielilor efectuate cu administrarea procedurii sau a altor cheltuieli efectuate din fondurile existente în averea debitorului; în fiecare raport XXX va menţiona şi onorariul încasat al lichidatorului judiciar, cu precizarea modalităţii de calcul al acestuia (conform disp. art. 59 alin. 1 din Legea nr. XXX), precum şi să depună la dosar XXX din BPI privind rapoartele întocmite, sub sancţiunea amenzii judiciare
    - să întocmească şi să depună la dosar XXX de inventariere a bunurilor debitoarei

    3) Ia act că adunarea creditorilor din XXX a confirmat lichidatorul judiciar XXX numit de instanţă, cu un onorariu de XXX/lunar la care se adaugă TVA (proces- verbal adunare creditori nr. XXX€“ f.84-85)

    4) Dispune:

    Se stabileşte termen de judecată la data de XXX, în şedintă publică, pentru când se citează părţile prin BPI în vederea discutării propunerii lichidatorului judiciar privind închiderea procedurii de faliment, iar creditorii şi cu menţiunea dacă înţeleg să avanseze sumele necesare continuării procedurii
  4. Data: 17 ianuarie 2019Ora: 10:00
    Complet: C10 MTA
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 17 ianuarie 2019
    Tip solutie: Rezolutie
    Data document: 17 ianuarie 2019
    Rezumat:
    Analizând stadiul continuării procedurii simplificate de insolvenţăXXX,

    Pune în sarcina lichidatorului judiciar XXX, următoarele măsuri:

    - să întocmească rapoarte lunare cuprinzând descrierea modului în care şi-a îndeplinit atribuţiile, justificarea cheltuielilor efectuate cu administrarea procedurii sau a altor cheltuieli efectuate din fondurile existente în averea debitorului, precum şi, dacă este cazul, stadiul efectuării inventarierii; în raport XXX va menţiona şi onorariul încasat al lichidatorului judiciar, cu precizarea modalităţii de calcul al acestuia (conform disp. art. 59 alin. 1 din Legea nr. XXX), precum şi să depună la dosar XXX din BPI privind rapoartele întocmite

    Dispune:

    - se stabileÅŸte termen administrativ la data de XXX pentru cont XXX
  5. Data: 13 septembrie 2018Ora: 10:00
    Complet: C10CC-Fond
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 13 septembrie 2018
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 13 septembrie 2018
    Rezumat:
    În temeiul art. 71 alin. 1 teza a II-a raportat la art. 38 alin. 2 lit. e) din Legea nr. XXX, admite cererea formulată de debitoarea XXX - prin reprezentant legal XXX privind deschiderea procedurii insolvenţei în forma simplificată.
    Dispune deschiderea procedurii insolvenţei în forma simplificată a debitoarei XXX, În temeiul art. 145 alin. 2 din lege, dispune dizolvarea societăţii debitoare şi ridicarea dreptului de administrare al acesteia.
    ÃŽn temeiul art. 45 alin. 1 lit. d) din lege, desemnează în calitate de lichidator judiciar provizoriu XXX de Insolvenţă „Duca Alexandruâ€, cu sediul în PiteÅŸti, str. XXX, bl.C7, sc.A, et.3, ap.13, jud. ArgeÅŸ, care va îndeplini atribuÅ£iile prevăzute de art. 64 din lege, cu o retribuÅ£ie lunară de XXX, la care se adaugă TVA în condiÅ£iile legii, plătită din averea debitoarei. ÃŽn lipsa disponibilităţilor în contul XXX, se va utiliza fondul de lichidare, calculul ÅŸi plăţile onorariului urmând a fi făcute în conformitate cu prevederile art. 39 alin. (4) din Legea nr. XXXÅŸi XXX, pe baza unui buget previzionat, în limitele prevăzute a fi decontate din fondul de lichidare.
    Termenul pentru depunerea de către creditori a opoziţiilor la deschiderea procedurii, este de 10 zile de la primirea notificării prevăzută la art. 99 din lege. Opoziţiile formulate se vor timbra conform art. 14 din OUG nr. XXX, cu XXX taxă judiciară de timbru.
    În temeiul art.99 cu referire la art.100 din lege: Dispune lichidatorului judiciar provizoriu să notifice deschiderea procedurii simplificate de insolvenţă tuturor creditorilor menţionaţi în lista depusă de debitoare potrivit prevederilor art. 67 alin. 1 lit. c), debitoarei dar şi oficiului registrului comerţului unde debitoarea este înmatriculată, pentru efectuarea menţiunii. Notificarea se va realiza potrivit prevederilor Codului de procedură civilă şi se va publica, totodată, pe cheltuiala averii debitoarei, într-un ziar de largă circulaţie şi în BPI.
    În temeiul art. 100 din lege, notificarea va fi comunicată creditorilor de îndată şi, în orice caz, cu cel puţin 10 zile înainte de împlinirea termenului - limită pentru înr XXX cererilor de admitere a creanţelor, iar aceasta va cuprinde:
    - termenul pentru depunerea de către creditori a opoziţiilor la deschiderea procedurii, respectiv 10 zile de la primirea notificării prevăzută la art. 99 din lege. Opoziţiile formulate se vor timbra conform art. 14 din OUG nr. XXX, cu XXX taxă judiciară de timbru,
    - termenul de soluţionare a opozitiilor- respectiv 10 zile de la data expirării termenului de depunere a acestora,
    - termenul limită pentru depunerea cererii de admitere a creanţelor, respectiv XXX. Declaraţiile se vor timbra conform art. 14 din OUG nr. XXX, cu XXX taxă judiciară de timbru,
    - termenul limită pentru verificarea creanţelor, întocmirea şi publicarea în BPI a tabelului preliminar al creanţelor, respectiv XXX,
    - termen limită pentru depunerea contestaţiilor la tabelul preliminar de către debitor, creditori, alte persoane interesate, care este 7 zile de la publicarea în BPI a acestui tabel,
    - termenul de definitivare a tabelului de creante şi soluţionare a contestaţiilor, respectiv XXX. Contestaţiile se vor timbra conform art. 14 din OUG nr. XXXă judiciară de timbru,
    - prima şedinţă a adunării creditorilor, care va avea loc la data de XXX.
    După rămânerea definitivă a hotărârii de deschidere a procedurii insolvenÅ£ei, toate actele ÅŸi corespondenÅ£a trimise de debitoare sau lichidatorul judiciar vor cuprinde, în mod obligatoriu ÅŸi cu caractere vizibile, în limbile română, engleză ÅŸi franceză, menÅ£iunea „în insolvenţăâ€.
    Pune în vedere debitorului prevederile art. 82, 84 din lege.
    Pune în vedere lichidatorului judiciar prevederile art. 84, art. 96, ar. 151, art. 152, art. 153 alin. (1), art. 155, art. 156 alin. (1), art. 158 din lege.
    Lichidatorul judiciar provizoriu va efectua inventarierea bunurilor debitoarei în termenul cel mai scurt de la deschiderea procedurii insolvenţei şi va depune la dosar XXX de inventariere în termen de 48 de ore de la întocmirea sa.
    Lichidatorul judiciar provizoriu va depune, în temeiul art. 97 alin (1) din lege, un raport XXXănunţit asupra cauzelor şi împrejurărilor care au dus la insolvenţa debitoarei, cu mentionarea persoanelor cărora le-ar fi imputabila, până la data de XXX.
    Lichidatorul judiciar provizoriu, în temeiul art. 59, art. 63 din Legea nr. XXX, va depune lunar un raport XXXând descrierea modului în care şi-a îndeplinit atribuţiile, justificarea cheltuielilor efectuate cu administrarea procedurii sau a altor cheltuieli efectuate din fondurile existente în averea debitorului, precum şi, dacă este cazul, stadiul efectuării inventarierii. În raport XXX va menţiona şi onorariul încasat al lichidatorului judiciar, cu precizarea modalităţii de calcul al acestuia, iar un extras din raport XXX va publica în BPI.
    În temeiul art. 76 din Legea privind procedura de insolvenţă, dispune comunicarea prezentei sentinţe către instanţele judecătoreşti în a căror jurisdicţie se află sediul debitoarei şi tuturor băncilor unde debitoarea are deschise conturi în vederea aplicării dispoziţiilor art. 75 din lege.
    În temeiul art. 101 alin. 2 din legea XXX, raportat la art.902 alin.2 pct.16 Cod civil, dacă debitorul are bunuri supuse transcripţiei, inscripţiei sau înregistrării în registrele de publicitate, lichidatorul judiciar va trimite instanţelor, autorităţilor ori instituţiilor care ţin aceste registre o copie de pe hotărârea de deschidere a procedurii, spre a se face menţiune.
    În temeiul art. 86 din lege, dă dispoziţie tuturor băncilor la care debitorul are deschise conturi să nu dispună de sume fără un ordin XXX lichidatorului judiciar,
    În temeiul art. 39 din Legea nr. XXX, dispune deschiderea de către debitor a unui cont XXX bancară, din care vor fi suportate cheltuielile aferente procedurii. Eventualele disponibilităţi băneşti vor fi păstrate într-un cont XXX.
    Minuta incheierii privind deschiderea procedurii insolventei se comunică, de îndată, lichidatorului judiciar numit provizoriu.
    StabileÅŸte termen administrativ pentru cont XXX.
    Executorie.
    Cu cale de atac, numai apel în termen de 7 zile de la comunicare, cererea de apel urmând a se depune la XXXş.
    Pronunţată în şedinţa publică de la XXX.
✔ Urmărește dosar Ξ Printează