Dosar nr. 2/1259/2012 înregistrat la Tribunalul Arges - Comercial
Informații Dosar nr. 2/1259/2012
Stadiu procesual: Recurs | Materie: Faliment | Obiectul dosarului: cererea debitorului - XXX art.27 alin.5
Data inregistrarii dosarului: 30 mai 2013 | Data ultimei modificari: 20 februarie 2014
Părțile din dosar și calitatea acestora
Intimat DEBITOR: S. L. D. S.
Recurent Creditor: D. A.
Debitor: S. L. D. S.
Creditor: D. A.
Pentru afișarea datelor complete este necesară autentificarea în cont.
Căi de atac
Tip: Recurs | Parte declaratoare: D. A. | Data: 21 noiembrie 2012
Sedinte de judecata Dosar nr. 2/1259/2012Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Curtea de Apel PITESTIStadiu procesual: Recurs
- Data: 17 februarie 2014Ora: 08:00Complet: C1Solutie: Nefondat Pronuntata in data de 17 februarie 2014Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 17 februarie 2014Rezumat:
Respinge recursul ca nefondat.
Irevocabilă.
Sedinte la Tribunalul Comercial ARGESStadiu procesual: Fond
- Data: 24 octombrie 2012Ora: 08:30Complet: C5-FondSolutie: ÃŽnchis lichidarea (art. 118 din lege) Pronuntata in data de 24 octombrie 2012Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 24 octombrie 2012Rezumat:
În baza art. 131 (1) din L XXX dispune închiderea procedurii şi radierea debitorului XXX,
În temeiul art. 135 din XXX sentinţa de închidere va fi notificată Direcţiei teritoriale a finanţelor publice şi ORC Argeş pentru efectuarea menţiunii de radiere precum şi publicarea în Buletinul procedurilor de insolvenţă.
În temeiul art. 136 din L XXX descarcă pe lichidatorul judiciar de orice îndatoriri şi responsabilităţi.
Dispune plata către lichidator XXX, din fondul de lichidare a sumei de XXX fără TVA reprezentând onorariu şi cheltuieli de procedură.
Cu recurs în 7 zile de la comunicare.
Pronunţată în şedinţa publică de la 24 Octombrie 2012 - Data: 22 august 2012Ora: 12:00Complet: Complet de urgenţăSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 22 august 2012Rezumat:
Amână judecarea cauzei la XXX în vederea citării părţilor prin BPI, în temeiul art. 131 din L XXX pentru discutarea propunerii de închidere a procedurii de insolvenţă.
Pronunţată în şedinţa publică de la 22.08. 2012 - Data: 9 mai 2012Ora: 08:30Complet: C5-FondSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 9 mai 2012Rezumat:
Amână judecarea cauzei la XXX pentru cont XXX insolvenţă.
Se afişează tabelul definitiv la uşa instanţei.
Pronunţată în şedinţa publică de la 9.05.2012 - Data: 14 martie 2012Ora: 08:30Complet: C5-FondSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 14 martie 2012Rezumat:
Amână judecarea cauzei la 9.05.2012 pentru a se depune la dosar XXX publicării în BPI a tabelului preliminar al creanţelor şi pentru definitivarea tabelului de creanţe.
Pronunţată în şedinţa publică de la 14 Martie 2012 - Data: 4 ianuarie 2012Ora: 08:30Complet: C5-FondSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 4 ianuarie 2012Rezumat:
Admite cererea debitoarei XXX pentru deschiderea procedurii simplificate de insolvenţă.
În temeiul art. 32 alin.1 teza a-II-a din L XXX privind procedura de insolvenţă dispune deschiderea procedurii de insolvenţă în formă simplificată a debitoarei
În baza art. 107 alin.2 din lege dizolvă societatea şi ridică dreptul de administrare al debitoarei.
În temeiul art. 107 din Legea privind procedura de insolvenţă numeşte lichidator judiciar provizoriu pe XXX care va îndeplini atribuţiile prev. de art. 25 din lege cu o retribuţie lunară de XXX, la care se adaugă TVA, în funcţie de prevederile legale.
În temeiul art. 107 din legea privind procedura de insolvenţă, dispune notificarea privind intrarea în procedura simplificată a insolvenţei a debitoarei, ridicarea dreptului de administrare şi dizolvarea acesteia: asociaţilor, tuturor creditorilor notificaţi conform art. 61 din XXX şi XXX Comerţului de pe lângă XXXş în vederea efectuării menţiunii, conform prevederilor Codului de Procedură Civilă, prin publicare pe cheltuiala averii debitorului într-un ziar de largă circulaţie şi în XXX de Insolvenţă, precum şi tuturor băncilor unde debitorul are deschise cont XXXîn vedere debitorului obligaţia prevăzută de art. 44 din XXX, sub sancţiunea prevăzută de art. 108 ind. 1 Cod procedură civilă, iar lichidatorului, obligaţia prev. de art.45 din lege.
Fixează termen pentru depunerea de către creditori a opoziţilor la deschiderea procedurii de 10 zile de la notificarea prevăzută de art. 61 din lege.
Opoziţiile formulate se vor timbra conform art. 6 lit.c din XXX, cu XXX taxă de timbru şi XXX timbru judiciar.
Fixează termenul limită pentru depunerea declaraţiilor de creanţă la XXX.
Declaraţiile se vor timbra conform art. 6 lit.c din Legea nr. XXX, cu XXX taxă de timbru şi XXX timbru judiciar.
Fixează termenul limită pentru verificarea creanţelor, întocmirea, afişarea şi comunicarea tabelului preliminar al creanţelor la XXX. Dispune lichidatorului judiciar, conform art. 73 alin.2 din XXX, modificată prin Legea nr. XXXîn XXX de insolvenţă a tabelului preliminar, în condiţiile reglementate de art. 77 alin.2 din aceeaşi lege.
Fixează termen pentru depunerea contestaţiilor la tabelul preliminar de către debitor, creditori, alte persoane interesate: 5 zile de la publicarea în XXX de insolvenţă a acestui tabel, iar pentru soluţionarea contestaţiilor şi afişarea tabelului definitiv al creanţelor la XXX.
Contestaţiile se vor timbra conform art. 6 lit.c din Legea nr. XXX, cu XXX taxă timbru şi XXX timbru judiciar.
Fixează data şedinţei Adunării creditorilor la 5.03.2012.
Dispune trimiterea notificărilor către toţi creditorii debitorului de către lichidatorul judiciar, care va întocmi raportul XXXăzut de art. 59 din lege în termen de 40 de zile de la numire şi rapoarte de activitate lunară prev. de art. 21 din lege, din care un extras al raportului lunar se va publica în XXX de insolvenţă.
Dispune deschiderea de către debitor a unui cont XXX, în caz de neîndeplinire a atribuţiei contul urmând a fi deschis de lichidatorul judiciar.
Eventualele disponibilităţi băneşti vor fi păstrate într-un cont XXX.
XXX cont XXX.
Definitivă.
Cu recurs în 7 zile de la comunicare.
Pronunţată în şedinţa publică de la 04 Ianuarie 2012