Dosar nr. 1239/1259/2013 înregistrat la Tribunalul Arges - Comercial
Informații Dosar nr. 1239/1259/2013
Stadiu procesual: Fond | Materie: Faliment | Obiectul dosarului: cererea debitorului - XXX art.27 alin.5
Data inregistrarii dosarului: 8 noiembrie 2013 | Data ultimei modificari: 22 decembrie 2014
Părțile din dosar și calitatea acestora
Debitor: M. S.
Creditor: X
Creditor: D. V.
Pentru afișarea datelor complete este necesară autentificarea în cont.
Căi de atac
Nu există informații.
Sedinte de judecata Dosar nr. 1239/1259/2013Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Tribunalul Comercial ARGESStadiu procesual: Fond
- Data: 6 aprilie 2015Ora: 08:30Complet: C2-Fond
- Data: 15 decembrie 2014Ora: 08:30Complet: C2-FondSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 15 decembrie 2014Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 15 decembrie 2014Rezumat:
Amână cauza şi acordă termen la data de XXX, completul C2, ora 08.30, pentru realizarea raportării trimestriale.
Cu drept de apel, o dată cu fondul cauzei.
Pronunţată în şedinţă publică azi, XXX, la XXXş. - Data: 22 septembrie 2014Ora: 08:30Complet: C2-FondSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 22 septembrie 2014Tip solutie: HotarareintermediaraNumar document: XXXData document: 22 septembrie 2014Rezumat:
În baza art. 101 alin.1 din Legea nr. XXXă planul de reorganizare a activităţXXX, propus de administratorul judiciar şi votat în XXX nr. XXX administratorului judiciar întocmirea şi prezentarea spre aprobare, Adunării Creditorilor, a rapoartelor trimestriale prevăzute de art. 106 din Legea nr. XXX, cu citarea părţilor prin BPI.
Cu apel în 30 zile de la comunicare.
PronunÅ£ată în ÅŸedinţă publică azi XXX la XXXÅŸ. - Data: 16 iunie 2014Ora: 08:30Complet: C2-FondSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 16 iunie 2014Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 16 iunie 2014Rezumat:
Amână cauza şi acordă termen la data de XXX, completul C2, ora 08.30, pentru depunerea planului de reorganizare modificat, astfel încât să corespundă soluţiei pronunţate în contestaţia împotriva tabelului definitiv al creanţelor.
Cu drept de apel, o dată cu fondul cauzei.
PronunÅ£ată în ÅŸedinţă publică azi, XXX, la XXXÅŸ. - Data: 5 mai 2014Ora: 08:30Complet: C2-FondSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 5 mai 2014Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 5 mai 2014Rezumat:
Amână cauza şi acordă termen la data de XXX, completul C2, ora 08.30, pentru soluţionarea contestaţiei împotriva tabelului definitiv al creanţelor.
Cu drept de apel, o dată cu fondul cauzei.
PronunÅ£ată în ÅŸedinţă publică azi, XXX, la XXXÅŸ. - Data: 24 martie 2014Ora: 08:30Complet: C2-FondSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 24 martie 2014Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 24 martie 2014Rezumat:
Ia act de faptul că în prezentul dosar, calitatea de administrator judiciar o are consorţiul XXX şi Mincu şi Asociaţii SPRL.
Amână cauza şi acordă termen la data de XXX, completul C2, ora 08.30, la cererea administratorului judiciar, pentru ca debitorul să depună un plan de reorganizare.
Cu drept de apel, o dată cu fondul cauzei.
PronunÅ£ată în ÅŸedinţă publică azi, XXX, la XXXÅŸ. - Data: 24 februarie 2014Ora: 08:30Complet: C2-FondSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 24 februarie 2014Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 24 februarie 2014Rezumat:
Aprobă raportul întocmit în baza art.54 din XXX.
Confirmă raportul întocmit în baza art. 59 din Legea nr. XXX, neidentificându-se cauze pentru atragerea răspunderii patrimoniale în baza art. 138 din Legea nr. XXX
Având în vedere procesul-verbal XXX adunării generale a asociaţilor debitoarei depus la dosar, ia act de desemnarea în calitate de administrator special a domnului XXX.
Pune în vedere lichidatorului judiciar să depună dovada publicării în BPI a raportului întocmit în baza art. 59 alin. 6 din Legea nr. XXX în vedere lichidatorului judiciar să procedeze la reconvocarea adunării creditorilor.
Amână cauza şi acordă termen la data de XXX, completul C2, ora 08.30, pentru ca lichidatorul judiciar să îndeplinească măsurile dispuse de către judecătorul sindic şi pentru definitivarea masei credale.
Cu drept de apel, o dată cu fondul cauzei.
PronunÅ£ată în ÅŸedinţă publică azi, XXX, la XXXÅŸ. - Data: 18 noiembrie 2013Ora: 08:30Complet: C2-FondSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 18 noiembrie 2013Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 18 noiembrie 2013Rezumat:
Admite cererea formulată de debitoarea pentru deschiderea procedurii generale de insolvenţă.
În temeiul art.32 alin.1 din Legea nr. XXXţă,
Dispune deschiderea procedurii generale de insolvenţă împotriva debitoarei, cu datele de identificare menţionate în certificatul constatator emis de ORC Argeş.
În temeiul art.11 pct.1 lit. c, raportat la art.34 din Legea privind procedura de insolvenţă,
Numeşte administrator judiciar provizoriu a M.I.T. Insolv S.P.R.L., care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art.20 din lege, cu o retribuţie lunară de XXX, la care se adaugă TVA în funcţie de prevederile legale.
În temeiul art.61 din Legea privind procedura de insolvenţă, dispune administratorului judiciar notificarea privind intrarea în procedura generală a insolvenţei a debitoarei, tuturor creditorilor şi XXX Comerţului de pe lângă XXXş în vederea efectuării menţiunii, conform prevederilor Codului de Procedură Civilă, prin publicare pe cheltuiala averii debitorului într-un ziar de largă circulaţie şi în XXX de Insolvenţă, precum şi tuturor băncilor unde debitorul are deschise conturi, şi să convoace Adunarea generală a asociaţilor debitorului în vederea desemnării administratorului special.
În temeiul art.11 alin.2 teza a-II-a,raportat la art. 20 alin.1 lit.e din Legea nr. XXXşi art.49 pct.1 lit.a şi pct 2 din aceeaşi lege, menţine dreptul de administrare al debitorului, pe perioada de observaţie, exercitarea atribuţiilor manageriale urmând a fi exercitate sub supravegherea administratorului judiciar.
ÃŽn temeiul art. 902 pct. 16 Cod civil,
Dispune administratorului judiciar notarea în Cartea funciară a deschiderii procedurii insolvenţei şi menţinerea dreptului de administrare al debitorului.
Pune în vedere debitorului obligaţia prezentării informaţiilor prevăzută de art. 44 din XXX, precum şi obligaţia prevăzută la art. 35 din lege, obligaţia prev. de art. 45 din lege.
În temeiul art. 48 din XXX dă dispoziţie tuturor băncilor la care debitorul are disponibil în conturi, să nu dispună de acestea fără un ordin XXX administratorului judiciar.
Fixează termen pentru depunerea de către creditori a opoziţiilor la deschiderea procedurii, de 10 zile de la notificarea prevăzută la art. 61 din lege. Opoziţiile formulate se vor timbra conform art.14 din OUG nr. XXXă timbru.
Fixează termenul limită pentru depunerea declaraţiilor de creanţă la XXX. Declaraţiile se vor timbra conform art.14 din OUG nr. XXXă timbru.
Fixează termenul limită pentru verificarea creanţelor, întocmirea, afişarea şi comunicarea tabelului preliminar al creanţelor la XXX. Dispune administratorului judiciar, conform art. 73 alin.2 din XXX, publicarea în XXX de insolvenţă a tabelului preliminar.
Fixează termen limită pentru depunerea contestaţiilor la tabelul preliminar de către debitor, creditori, alte persoane interesate: 5 zile de la publicarea în XXX de insolvenţă a acestui tabel, iar pentru soluţionarea contestaţiilor şi afişarea tabelului definitiv al creanţelor la XXX. Contestaţiile se vor timbra conform art.14 din OUG nr. XXXă timbru.
Fixează data şedinţei adunării creditorilor la data de XXX.
Dispune trimiterea notificărilor către toţi creditorii debitorului de către administratorul judiciar, care va întocmi şi depune la dosar XXX prevăzut de art.54 din lege, în termen de maxim 20 de zile de la desemnare, raportul XXXăzut de art 59 din Lege, în termen de maxim 40 de zile de la numire şi rapoarte de activitate lunară prev. de art. 21 din lege, din care un extras al fiecărui raport XXX, se va publica în XXX de insolvenţă.
Dispune deschiderea de către debitor a unui cont bancar, din care vor fi suportate cheltuielile aferente procedurii, în termen de 5 zile de la notificarea deschiderii procedurii, în caz de neîndeplinire a atribuţiei, contul urmând a fi deschis de către administratorul judiciar. Eventualele disponibilităţi băneşti vor fi păstrate într-un cont XXX.
În temeiul art. 37 din lege dispune comunicarea sentinţei de deschidere a procedurii către instanţele judecătoreşti în a căror jurisdicţie se află sediul debitorului, declarat la registrul comerţului.
Termen la XXX pentru cont XXX.
Executorie.
Cu apel în termen de 30 zile de la comunicare.
Apelul se depune la XXXÅŸ.
Pronunţată în şedinţa publică din XXX, la XXXş.