Urmărește inteligent dosarul din instanță.

Primești notificări la fiecare modificare.

Din anul 2015, zi de zi!

Dosar nr. 862/108/2023 înregistrat la Tribunalul Arad



Tribunalul Arad Adresa: Arad, Bd. V. Milea nr. 2-4 Cod 310131, Localitate: Arad, Județ: Arad Telefon: 0257/228908, Fax: 0257/251700, E-mail: tr-arad@just.ro
Jurisprudență Tribunalul Arad


Informații Dosar nr. 862/108/2023
Stadiu procesual: Fond | Materie: Penal | Obiectul dosarului: traficul de migranţi (art.263 NCP)
Data inregistrarii dosarului: 13 martie 2023 | Data ultimei modificari: 14 iulie 2023
Părțile din dosar și calitatea acestora
Inculpat: A. S. A.
Alte detalii pe portal.just.ro

Căi de atac
Nu există informații.

Sedinte de judecata Dosar nr. 862/108/2023Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Tribunalul ARADStadiu procesual: Fond
  1. Data: 14 iulie 2023Ora: 09:00
    Complet: PP6F-2023
    Solutie: Condamnare fără acord de recunoaştere Pronuntata in data de 14 iulie 2023
    Tip solutie: Hotărâre
    Numar document: XXX
    Data document: 14 iulie 2023
    Rezumat:
    În temeiul art.263 alin.1 şi 2 lit.a Cod penal cu aplicarea art.396 alin.10 Cod procedură penală condamnă pe inculpatul XXX, la o pedeapsă de:
    - 3(trei) ani închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de trafic de migranţi.
    În temeiul dispoziţiilor art. 67 Cod penal, aplică inculpatului, pe lângă pedeapsa de mai sus, pedeapsa complementară a interzicerii exercitării următoarelor drepturi prevăzute de art. 66 lit. a) şi b) Cod penal, pe o perioadă de 3 ani după rămânerea definitivă a prezentei hotărâri:
    - dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice;
    - dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat.
    Pe durata şi în condiţiile prevăzute de art. 65 alin. 3 Cod penal, aplică inculpatului pe lângă pedeapsa de mai sus, pedeapsa accesorie a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute de art. 66 lit. a) şi b) Cod penal, ce se va executa în situaţia revocării sau anulării suspendării sub supraveghere a executării pedepsei şi a executării acesteia în detenţie.
    În temeiul art. 91 Cod penal dispune suspendarea sub supraveghere a pedepsei de 3 ani închisoare, pe un termen de supraveghere de 4(patru) ani de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri, stabilit în condiţiile art. 92 Cod penal.
    În temeiul dispoziţiilor art. 93 alin. 1 Cod penal, pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere:
    a) să se prezinte la Serviciul de XXX la datele fixate de acesta;
    b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa;
    c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea;
    d) să comunice schimbarea locului de muncă;
    e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite cont XXX existenţă.
    În baza art. 94 alin.1 Cod penal, pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art.93 alin.1 lit.c) - e) Cod penal, se comunică Serviciului de XXX.
    În temeiul dispoziţiilor art. 93 alin. 1 Cod penal, pe durata termenului de supraveghere, inculpatul va executa obligaţia de a frecventa unul din programele de reintegrare socială derulate de către serviciul de probaţiune sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate.
    În temeiul dispoziţiilor art.93 alin.3 Cod penal, pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul XXX sau a XXX pentru un număr de 120 de zile lucrătoare.
    În baza art.91 alin.4 Cod procedură penală atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor nerespectării măsurilor de supraveghere şi obligaţiilor impuse şi ale săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere, în sensul revocării măsurii suspendării sub supraveghere a pedepsei şi executării acesteia în detenţie.
    În baza art.274 alin.1 Cod procedură penală obligă inculpatul să plătească statului suma de XXX cu titlu de cheltuieli judiciare.
    În baza art. 272 Cod procedură penală, dispune virarea din fondurile XXX în contul XXX, reprezentând onorariu pentru avocatul desemnat din oficiu.
    Cu drept de apel în 10 zile de la comunicare.
    Pronunţată în data de 14 iulie 2023, prin punerea hotărârii la dispoziţia participanţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
  2. Data: 29 iunie 2023Ora: 09:00
    Complet: PP6F-2023
    Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 29 iunie 2023
    Tip solutie: Încheiere amânare ulterioară a pronunțării
    Data document: 29 iunie 2023
    Rezumat:
    Termen pentru pronunţarea în cauza la data de XXX.
  3. Data: 15 iunie 2023Ora: 09:00
    Complet: PP6F-2023
    Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 15 iunie 2023
    Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțării
    Data document: 15 iunie 2023
    Rezumat:
    Termen pentru pronunţare la data de XXX.
✔ Urmărește dosar Ξ Printează