Dosar nr. 3088/108/2023 înregistrat la Tribunalul Arad
Informații Dosar nr. 3088/108/2023
Stadiu procesual: Fond | Materie: Penal | Obiectul dosarului: traficul de migranţi (art.263 NCP)
Data inregistrarii dosarului: 18 octombrie 2023 | Data ultimei modificari: 7 iunie 2024
Căi de atac
Nu există informații.
Sedinte de judecata Dosar nr. 3088/108/2023Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Tribunalul ARADStadiu procesual: Fond
- Data: 7 iunie 2024Ora: 10:00Complet: PP5-2024Solutie: Condamnare Pronuntata in data de 7 iunie 2024Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 7 iunie 2024Rezumat:
În temeiul dispoziţiilor art. 263 alin. 1 raportat la alin. 2 lit. a) Cod penal, condamnă inculpatul XXX, la pedeapsa de:
-3 (trei) ani închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de trafic de migranţi în formă calificată;
În temeiul dispoziţiilor art. 263 alin. 2 teza finală Cod penal raportat la art. 67 alin. 2 Cod penal şi art. 66 alin. 1 Cod penal, aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii exercitării următoarelor drepturi prevăzute de art. 66 lit. a) şi b) Cod penal, pe o perioadă de 3 (trei) ani, din momentul rămânerii definitive a hotărârii de condamnare:
-dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice;
-dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat;
Pe durata şi în condiţiile prevăzute de art. 65 alin. 3 Cod penal, inculpatului îi este interzisă exercitarea drepturilor prevăzute de art. 66 alin. 1 lit. a) şi b) Cod penal, respectiv dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, ca pedeapsă accesorie.
În temeiul dispoziţiilor art. 91 Cod penal, dispune suspendarea sub supraveghere a pedepsei de 3 (trei) ani închisoare aplicată inculpatului, pe un termen de supraveghere de 3 (trei) ani de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri, stabilit în condiţiile art. 92 Cod penal.
În temeiul dispoziţiilor art. 93 alin. 1 Cod penal, pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere:
a) să se prezinte la Serviciul de XXX, la datele fixate de acesta;
b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa;
c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea;
d) să comunice schimbarea locului de muncă;
e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite cont XXX existenţă.
În temeiul dispoziţiilor art. 93 alin. 2 lit. b) Cod penal, pe durata termenului de supraveghere, impune inculpatului să urmeze un program de reintegrare socială derulat de Serviciul de XXX sau organizat în colaborare cu alte instituţii.
În baza art. 94 alin. 1 Cod penal, pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 93 alin. 1 lit. c) - e) Cod penal, se comunică Serviciului de XXX.
În temeiul dispoziţiilor art. 93 alin. 3 Cod penal, pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul XXX sau a XXX, pe o perioadă de 80 (optzeci) de zile.
În baza art. 91 alin. 4 Cod procedură penală atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor nerespectării măsurilor de supraveghere şi obligaţiilor impuse şi ale săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere.
În baza art. 274 alin. 1 Cod procedură penală obligă inculpatul la plata sumei de XXX cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat.
În baza art. 272 alin. 1 Cod procedură penală dispune virarea din fondurile XXX în contul XXX reprezentând onorar avocat din oficiu.
Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare.
Pronunţată la data de 7 iunie 2024, prin punerea soluţiei la dispoziţia participanţilor prin mijlocirea grefei instanţei. - Data: 10 mai 2024Ora: 09:00Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 10 mai 2024Tip solutie: Încheiere amânare ulterioară a pronunțăriiData document: 10 mai 2024Rezumat:
Amana pronuntarea la data de XXX. - Data: 3 aprilie 2024Ora: 10:00Complet: PP5-2024Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 3 aprilie 2024Tip solutie: Încheiere amânare ulterioară a pronunțăriiData document: 3 aprilie 2024Rezumat:
Fixează termen pt pronunţare la XXX - Data: 28 februarie 2024Ora: 10:30Complet: PP5-2024Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 28 februarie 2024Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 28 februarie 2024Rezumat:
T: XXX, ORA 10:00
pt citarea inculpatului la sediul avocatului său ales