Dosar nr. 2906/108/2019 înregistrat la Tribunalul Arad
Informații Dosar nr. 2906/108/2019
Stadiu procesual: Fond | Materie: Faliment | Obiectul dosarului: cererea debitorului art.66 din Legea nr. XXX
Data inregistrarii dosarului: 30 decembrie 2019 | Data ultimei modificari: 24 martie 2020
Părțile din dosar și calitatea acestora
Debitor: M. S. H. S.
Intimat: X
Lichidator: X
Intimat: O. A.
Alte detalii pe portal.just.ro
Căi de atac
Nu există informații.
Sedinte de judecata Dosar nr. 2906/108/2019Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Tribunalul ARADStadiu procesual: Fond
- Data: 1 aprilie 2020Ora: 09:00Complet: C7-sindic-2020Solutie: Stare de urgenta Pronuntata in data de 1 aprilie 2020Tip solutie: RezolutieData document: 1 aprilie 2020Rezumat:
Suspendat de drept în baza Decretului nr. XXXă. - Data: 18 martie 2020Ora: 09:00Complet: C7-sindic-2019Solutie: Termen preschimbat Pronuntata in data de 18 martie 2020
- Data: 12 martie 2020Ora: 09:00Complet: C7-sindic-2020Solutie: Amână cauzaTip solutie: Încheiere de sedințăData document: 12 martie 2020Rezumat:
Dispune preschimbarea termenului de judecată din data de 18 martie 2020 pentru data de 01 aprilie 2020, la completul titular, sala 219, pentru când se citează părţile.
Dată în şedinţa camerei de consiliu din data de 12 martie 2020. - Data: 15 ianuarie 2020Ora: 09:00Complet: C-sindic7DSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 15 ianuarie 2020Tip solutie: HotarareintermediaraNumar document: XXXData document: 15 ianuarie 2020Rezumat:
Admite cererea formulată de debitorul XXX pentru deschiderea procedurii simplificate de insolvenţă şi, pe cale de consecinţă:
În temeiul art.71 alin 1 din Legea nr. XXXţei şi de insolvenţă,
Dispune deschiderea procedurii simplificate de faliment împotriva debitorului XXX.
În temeiul art. 145 din Legea nr. XXXţei şi de insolvenţă,
Numeşte lichidator judiciar pe Cabinet individual de Insolvenţă XXX care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 64 din Legea nr. XXXţei şi de insolvenţă, cu o retribuţie de XXX, până la prima adunare generală a creditorilor.
În temeiul art. 85 din Legea nr. XXXţei şi de insolvenţă, constată încetarea de drept a dreptului de administrare al debitorului.
Dispune tuturor băncilor la care debitorul are disponibil în conturi să nu dispună de acestea fără un ordin XXX lichidatorului judiciar.
Dispune dizolvarea societăţii debitoare.
În temeiul art. 145 din Legea nr. XXXţei şi de insolvenţă,
Dispune notificarea deschiderii procedurii debitorului, asociaţilor, acţionarilor, creditorilor şi XXX Comerţului de pe lângă XXXşi alte registre, prin XXX de Insolvenţă, în vederea efectuării menţiunii în temeiul art. 146 din Legea nr. XXXţei şi de insolvenţă, precum şi tuturor băncilor unde debitorul are deschise conturi.
Dispune depunerea la dosar XXX unei copii după notificare şi dovezile publicării acesteia.
Pune în vedere administratorului judiciar/lichidatorului judiciar prevederile art. 252 din Legea nr. XXXă şi dispune menţionarea la registrul comerţului a reprezentanţilor permanenţi ai administratorului judiciar.
Fixează termenul limită pentru depunerea creanţelor la data de XXX.
Fixează termenul limită pentru verificarea creanţelor, întocmirea, afişarea şi comunicarea tabelului preliminar al creanţelor la data de XXX.
Fixează termenul pentru soluţionarea eventualelor contestaţii la XXXşi pentru afişarea tabelului definitiv al creanţelor.
Fixează data primei şedinţe a adunării creditorilor la data de XXX ora 11 la sediul debitorului şi convoacă creditorii debitorului. În cazul imposibilităţii luării unei hotărâri cu privire la desemnarea practicianului în insolvenţă, prin prezenta hotărâre se convoca a doua adunare a creditorilor la data de XXX la aceiaşi oră şi locaţie cu acest punct pe ordinea de zi.
Fixează termen pentru depunerea raportului prevăzut de art. 97 din Legea nr. XXX
Fixează termenul administrativ pentru depunerea de către practicianul în insolvenţă a raportului întocmit în baza art. 59 din Legea nr. XXXărei luni, pentru luna anterioară, şi fixează termenul administrativ de cont XXX către judecătorul sindic de maximum 3 zile de la data la care trebuie depus raportul XXX atenţia lichidatorului judiciar numit cu titlu provizoriu asupra obligaţiei respectării termenelor de procedură stabilite precum şi asupra obligaţiei privind cont XXX desfăşurarea procedurii judiciare într-un termen optim şi previzibil, sens în care pune în vedere acestuia ca, pentru orice şedinţă a adunării generale a creditorilor pe care o va realiza în această procedură, convocarea care urmează a fi realizată şi publicată în B.P.I. de către practicianul în insolvenţă să conţină în concret o dublă convocare:
- prima convocare aferentă pentru prima şedinţă, la care se va urmări respectarea cvorumului de prezenţă şi de vot, respectiv
- a doua convocare, aferentă unei a doua şedinţe a adunării generale a creditorilor cu aceiaşi ordine de zi, care se impune a fi ţinută, în raport XXX o eventuală lipsă de cvorum de prezenţă a creditorilor, la prima şedinţă convocată, astfel încât, în situaţia în care la niciuna din cele două şedinţe consecutive nu s-a putut adopta o hotărâre, din lipsă de cvorum, practicianul în insolvenţă desemnat în procedură să poată sesiza judecătorul sindic, conform art. 45, lit. o din Legea nr. XXX, pentru primul termen de judecată ce urmează celor două şedinţe de adunări ale creditorilor convocate de practician.
Atrage atenţia lichidatorului judiciar numit cu titlu provizoriu asupra faptului că nerespectarea obligaţiei stabilite în sarcina sa prin dispoziţia anterioară este de natură să atragă incidenţa în cauză a disp. art. 60, al. 2 şi 3, respectiv art. 57, al. 4 din Legea nr. XXX trimiterea notificărilor către toţi creditorii debitorului, de către lichidatorul judiciar.
Dispune lichidatorului judiciar să convoace adunarea generală a asociaţilor debitorului în vederea desemnării administratorului special şi să depună la dosar, în 2 zile lucrătoare de la data adunării, dovada convocării şi procesul verbal al adunării.
Dispune lichidatorului judiciar efectuarea demersurilor necesare pentru a intra în posesia actelor şi bunurilor debitorului precum şi a informaţiilor despre acesta, informând totodată debitorul despre obligaţiile corelative ce îi revin şi consecinţele civile şi penale ale nerespectării acestor obligaţii.
In temeiul art. 39 din Legea nr. XXXţei şi de insolvenţă,
Dispune deschiderea de către debitor a unui cont XXX bancară din care vor fi suportate cheltuielile aferente procedurii, în termen de 2 zile de la notificarea deschiderii procedurii, în caz de neîndeplinire a atribuţiei, contul XXX către lichidatorul judiciar. Eventualele disponibilităţile băneşti vor fi păstrate într-un cont XXX.
StabileÅŸte termen pentru cont XXX.
Executorie.
Cu drept de apel în termen de 7 zile de la comunicare.
ÃŽn caz de formulare, cererea de apel care se va depune la XXX
Pronunţată în şedinţa publică azi, 15 ianuarie 2020.
Creditorii notificaţi conform art. 100 din Legea nr. XXX, ulterior deschiderii procedurii, pot formula împotriva prezentei doar calea de atac a opoziţiei în termen de 10 zile de la comunicarea de către practicianul în insolvenţă a notificării realizate în baza art. 100, al.1, lit. a din Legea nr. XXX
În caz de formulare, opoziţia se va depune la XXXşi se va înr XXX la prezentul dosar XXX