COMUNICAT nr. 0/2026

COMUNICAT din 11 februarie 2026 privind aplicarea sporului de muncă în condiții degradante civic pentru personalul contractual angajat în cadrul unor instituții publice care au ca obiect de activitate prestarea unor servicii de salubrizare a localităților, aflate în subordinea consiliilor locale

Intrare în vigoare 11 februarie 2026

COMUNICAT din 11 februarie 2026 privind aplicarea sporului de muncă în condiții degradante civic pentru personalul contractual angajat în cadrul unor instituții publice care au ca obiect de activitate prestarea unor servicii de salubrizare a localităților, aflate în subordinea consiliilor locale

EMITENT

ÎNALTA CURTE DE CASAȚIE ȘI JUSTIȚIE

Publicat pe

www.scj.ro

Dosar în care s-a formulat sesizarea: 25823/3/2025

Nr. de înregistrare a sesizării: 276/1/2026

Data înregistrării sesizării: 11.02.2026

Conținutul sesizării:

Daca prevederile H.G. nr. 735/1990 sunt aplicabile personalului contractual angajat în cadrul unor instituții publice care au ca obiect de activitate prestarea unor servicii de salubrizare a localităților, aflate în subordinea consiliilor locale și dacă personalul din aceste instituții poate beneficia de spor de muncă în condiții degradante civic, spor care nu este prevăzut de Legea nr. 153/2017.