Dosar nr. 9109/333/2023 înregistrat la Judecatoria Vaslui
Informații Dosar nr. 9109/333/2023
Stadiu procesual: Fond | Materie: Penal | Obiectul dosarului: ucidere din culpă (art.192 NCP) alin 1 şi 2 Cod penal
Data inregistrarii dosarului: 20 septembrie 2023 | Data ultimei modificari: 16 mai 2024
Părțile din dosar și calitatea acestora
Inculpat: L. S.
Parte vătămată: H. A. F.
Parte civilă: S. D. A. J. V.
Parte responsabilă civilmente: S. D. A. R. C. I. S. P. L. J. C. F. C. S.
Alte detalii pe portal.just.ro
Căi de atac
Nu există informații.
Sedinte de judecata Dosar nr. 9109/333/2023Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Judecătoria VASLUIStadiu procesual: Fond
- Data: 16 mai 2024Ora: 08:30Complet: Complet 4 penal+spec.prop.int,minori,anticoruptieSolutie: Condamnare Pronuntata in data de 16 mai 2024Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 16 mai 2024Rezumat:
Acţiunea penală
În temeiul art. 396 alin. 2 Cod procedură penală, condamnă pe inculpatul XXX,..., la pedeapsa de 1 (un) an şi 9 (nouă) luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de ucidere din culpă, prev. şi ped. de art. 192 alin. 1 şi 2 Cod penal, cu aplicarea art. 396 alin. 10 Cod procedură penală.(faptă din XXX).
În baza art. 67 alin. (1) C.pen., aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii exerciţiului drepturilor prev. de art. 66, alin.1 lit. i) Cod penal, respectiv dreptul de a conduce orice tip de vehicul pentru care este necesară obţinerea permisului de conducere, pe o durată de 2 ani.
În baza art. 65 alin. (1) C.pen., aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii exerciţiului drepturilor prev. de art. 65 raportat la art. 66 alin. 1 lit. i Cod penal, respectiv dreptul de a conduce orice tip de vehicul pentru care este necesară obţinerea permisului de conducere.
În baza art. 91 Cod penal, suspendă sub supraveghere executarea pedepsei pe un termen de supraveghere de 2 ani şi 6 luni, conform dispoziţiilor art. 92 alin.1 Cod penal, termen care se calculează potrivit dispoziţiilor art. 92 alin. 2 Cod penal, de la data când hotărârea XXX care s-a pronunţat suspendarea executării pedepsei sub supraveghere a rămas definitivă.
În baza art.93 alin.1 lit. a-e Cod penal, pe durata termenului de supraveghere, impune inculpatului XXX să respecte următoarele măsuri de supraveghere:
a) să se prezinte la Serviciul de XXX, la datele fixate de acesta;
b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa;
c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei ?i orice deplasare care depă?e?te 5 zile;
d) să comunice schimbarea locului de muncă;
e) să comunice informaţii ?i documente de natură a permite cont XXX existenţă.
În baza art.93 alin.2 lit. b Cod penal, impune inculpatului XXX obligaţia de a frecventa un program de reintegrare socială derulat de către Serviciul de XXX sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate.
În baza art. 93 alin.3 Cod penal, pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul XXX va presta muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul Primăriei com. Laza, jud. Vaslui sau a unei unităţi de învăţământ de pe raza com. Laza, jud. Vaslui, pe o perioadă de 80 de zile lucrătoare, în condiţiile art. 57 raportat la art. 52 din Legea nr. XXX atenţia inculpatului asupra disp. art. 96 alin. 1, 2, 4 Cod penal în conformitate cu care instanţa poate revoca suspendarea şi dispune executarea pedepsei, dacă pe parcursul termenului de supraveghere, cu rea-credinţă, nu respectă măsurile de supraveghere, nu execută obligaţiile impuse ori stabilite de lege, precum şi în cazul în care săvârşeşte o nouă infracţiune.
În baza art. 68 alin. 1 lit. b) Cod penal, constată că executarea pedepsei complementare stabilite va începe la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare, iar potrivit art. 65 alin. 3 Cod penal, pedeapsa accesorie stabilită va deveni executabilă doar în ipoteza revocării suspendării sub supraveghere şi executării pedepsei principale a închisorii în regim de detenţie.
În baza art. 7 din Legea nr. XXX, dispune prelevarea de probe biologice de la inculpatul XXX, la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri, urmând ca, în temeiul art. 5 alin. 5 din Legea nr. XXX, inculpatul să fie informat că probele biologice recoltate vor fi utilizate pentru obţinerea şi stocarea în S.N.D.G.J. a profilului său genetic.
Acţiunea civilă
În temeiul prevederilor art. 397 alin. 1 Cod procedură penală rap. la art. 22 Cod procedură penală va lua act de faptul că persoana vătămată XXX, domiciliată în... nu s-a constituit parte civilă în cadrul procesului penal.
În temeiul dispoziţiilor art. 397 alin. 1 C. procedură penală, art. 19 alin. 5 C. proc. penală ?i art. 25 alin. 1 C. proc. penală, va constata ca rămasă fără obiect ac?iunea civilă exercitată de partea civilă Serviciul de XXX.
Cheltuieli judiciare
În baza art. 398 raportat la art. 274 alin. 1 Cod procedură penală, va obliga pe inculpatul XXX să plătească statului suma de 2.500 de lei cu titlu de cheltuieli judiciare, din care suma de 2091,XXX fiind reprezentată de cheltuieli efectuate în cursul urmăririi penale.
Constată că inculpatul a fost asistat/reprezentat la soluţionarea prezentei cauze de către apărător ales.
Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare.
Soluţionată în şedinţă publică şi pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor şi a procurorului prin intermediul grefei instanţei, azi, XXX. - Data: 11 aprilie 2024Ora: 08:30Complet: Complet 4 penal+spec.prop.int,minori,anticoruptieSolutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 11 aprilie 2024Tip solutie: Încheiere amânare ulterioară a pronunțăriiData document: 11 aprilie 2024Rezumat:
Amână pronunţarea la data de XXX, când soluţia va fi pusă la dispoziţie prin mijlocirea grefei instanţei. - Data: 28 martie 2024Ora: 08:30Complet: Complet 4 penal+spec.prop.int,minori,anticoruptieSolutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 28 martie 2024Tip solutie: Încheiere amânare ulterioară a pronunțăriiData document: 28 martie 2024Rezumat:
Amână pronunţarea la data de XXX, când soluţia va fi pusă la dispoziţie prin mijlocirea grefei instanţei. - Data: 28 februarie 2024Ora: 12:00Complet: Complet 4 penal+spec.prop.int,minori,anticoruptieSolutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 28 februarie 2024Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțăriiData document: 28 februarie 2024Rezumat:
Amână pronunţarea la data de XXX, când soluţia va fi pusă la dispoziţie prin mijlocirea grefei instanţei.