Urmărește inteligent dosarul din instanță.

Primești notificări la fiecare modificare.

Din anul 2015, zi de zi!

Dosar nr. 606/294/2021 înregistrat la Judecatoria Saliste



Judecatoria Saliste Adresa: Saliste Piata Junilor nr. 41 557225, Judetul Sibiu, Romania, Localitate: Saliste, Județ: Sibiu Telefon: 0040-269-553966, Fax: 0040-269-553955, E-mail: jud.saliste@just.ro
Jurisprudență Judecatoria Saliste


Informații Dosar nr. 606/294/2021
Stadiu procesual: Fond | Materie: Penal | Obiectul dosarului: conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe (art.336 NCP)
Data inregistrarii dosarului: 24 mai 2021 | Data ultimei modificari: 18 noiembrie 2021
Părțile din dosar și calitatea acestora
Inculpat: B. V. C.
Petent: X
Pentru afișarea datelor complete este necesară autentificarea în cont.

Căi de atac
Nu există informații.

Sedinte de judecata Dosar nr. 606/294/2021Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Judecătoria SALISTEStadiu procesual: Fond
  1. Data: 18 noiembrie 2021Ora: 09:30
    Complet: C3 Camera preliminară şi fond
    Solutie: Condamnare fără acord de recunoaştere Pronuntata in data de 18 noiembrie 2021
    Tip solutie: Hotărâre
    Numar document: XXX
    Data document: 18 noiembrie 2021
    Rezumat:
    În baza art. 396 alin. 1 şi 2 C. pr. pen. cu aplicarea art. 396 alin. 10 C. pr. pen., condamnă pe inculpatul B.C. - fiul lui XX şi XX, născut la data de XX în municipiul XX judeţul XX, domiciliat XXX, la pedeapsa de 1 an de închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe, prevăzută de art. 336 alin. 1 C.pen.
    În baza art. 91 şi 92 C.p., dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere pe durata unui termen de supraveghere de 2 ani de la rămânerea definitivă a prezentei hotărâri.
    În baza art. 93 alin.1 C.pen. obligă inculpatul ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere:
    a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune de pe lângă XXX;
    b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa;
    c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile;
    d) să comunice schimbarea locului de muncă;
    e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite cont XXX existenţă.
    În baza art. 94 alin.1 C.pen. pe durata termenului de supraveghere datele prevăzute de art.93 alin.1 lit. c-e C.pen. se comunică Serviciului de Probaţiune de pe lângă XXX.
    În baza art. 93 alin. 2 lit. b C.pen. impune inculpatului obligaţia de a frecventa unul sau mai multe programe de reintegrare socială derulate de serviciul de probaţiune sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate.
    În baza art. 93 alin. 3 C. pen. pe parcursul termenului de supraveghere inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul Primăriei comunei Răşinari sau în cadrul Primăriei municipiului Sibiu, pe o perioadă de 70 de zile lucrătoare.
    În baza art. 94 alin.2 C.pen. supravegherea executării obligaţiilor inculpatului de a frecventa unul sau mai multe programe de reintegrare socială derulate de serviciul de probaţiune sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate se va face de Serviciul de Probaţiune Sibiu.
    În baza art. 94 alin. 3 C.pen. Serviciul de Probaţiune Sibiu va lua măsurile necesare pentru a asigura executarea obligaţiilor inculpatului de a frecventa unul sau mai multe programe de reintegrare socială derulate de serviciul de probaţiune sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate şi de a presta munca neremunerată în folosul comunităţii.
    În baza art. 91 alin. 4 C.pen. atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art.96 alin.1 şi 4 C. pen. în sensul că, dacă pe parcursul termenului de supraveghere, cu rea-credinţă, nu respectă măsurile de supraveghere sau nu execută obligaţiile impuse sau stabilite de lege ori dacă pe parcursul termenului de supraveghere săvârşeşte o nouă infracţiune se va revoca suspendarea executării pedepsei sub supraveghere şi se va dispune executarea pedepsei.
    În baza art. 274 al. 1 C. pr. pen., obligă inculpatul la plata sumei de XXX cu titlul de cheltuieli judiciare către stat, din care XXX cheltuieli efectuate în faza de urmărire penală.
    Cu drept de apel în 10 zile de la comunicare.
    Pronunţată azi, XXX, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
  2. Data: 20 octombrie 2021Ora: 09:30
    Complet: C3 Camera preliminară şi fond
    Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 20 octombrie 2021
    Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțării
    Data document: 20 octombrie 2021
    Rezumat:
    Amânat pronun?area pentru data de XXX
  3. Data: 29 septembrie 2021Ora: 09:30
    Complet: C3 Camera preliminară şi fond
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 29 septembrie 2021
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 29 septembrie 2021
    Rezumat:
    Termen la XXX, ora 9,30- în vederea efectuării unei adrese către XXX în vederea depunerii unui cazier judiciar al inculpatului