Urmărește inteligent dosarul din instanță.

Primești notificări la fiecare modificare.

Din anul 2015, zi de zi!

Dosar nr. 1062/291/2009 înregistrat la Judecatoria Roman


Informații Dosar nr. 1062/291/2009
Stadiu procesual: Fond | Materie: Penal | Obiectul dosarului: lovirea sau alte violenţe (art. 180 C.p.)
Data inregistrarii dosarului: 11 martie 2009 | Data ultimei modificari: 22 ianuarie 2017
Părțile din dosar și calitatea acestora
Inculpat: T. V.
Parte vătămată: T. L. F.
Parte civilă: S. D. A. J. N.
Parte civilă: S. M. D. U. R.
Pentru afișarea datelor complete este necesară autentificarea în cont.

Căi de atac
Nu există informații.

Sedinte de judecata Dosar nr. 1062/291/2009Istoric sedinte si solutii pronuntate
Ședințe la Judecătoria ROMAN
Stadiu procesual: Fond
  1. Data: 14 august 2009Ora: 09:00
    Complet: Amanat Birjovanu C
    Solutie: Soluţionare
    Rezumat:
    Amână pronuntarea cauzei la data de 21 august 2009.
    HOT - Respinge, ca neîntemeiată, cererea formulată de inculpatul XXX de schimbare a încadrării juridice date prin actul de sesizare a instanţei faptei comise asupra părţii vătămate Luca (fostă Tofan) Luminiţa-Florentina din infracţiunea de lovire sau alte violenţe, prevăzută de art. 180 alin. 21 Cod penal, în infracţiunea de lovire sau alte violenţe în stare de provocare, prevăzută de art. 180 alin. 21 Cod penal cu aplicarea art. 73 lit. b Cod penal.
    Pentru săvârşirea infracţiunii de lovire sau alte violenţe, prevăzută de art. 180 alin. 21 Cod penal, asupra părţii vătămate Luca (fostă Tofan) Luminiţa-Florentina, fiica lui Vasile şi Maria, născută la 22 iulie 1974 în mun. Roman, domiciliată XXX. Horia, str. XXX, nr. XXX, jud. Neamţ, cu reşedinţa fără forme legale în sat Săcăleni, com. Poienari, jud. Neamţ, CNP *********2680, condamnă pe inculpatul XXX, fiul lui Vasile şi Profira, născut la 23 noiembrie 1967 în mun. Roman, domiciliat XXX. Horia, str. XXX, nr. XXX, jud. Neamţ, studii – 12 clase şi şcoala profesională, ocupaţia – agricultor, divorţat, 1 copil minor, fără antecedente penale, CNP *********2662, la pedeapsa amenzii în sumă de 1.000 (o mie) RON, în condiţiile art. 63 alin. 3 teza a XXX penal.
    Pune în vedere inculpatului dispoziţiile art. 631 Cod penal, referitoare la înlocuirea pedepsei amenzii cu închisoarea în cazul sustragerii cu rea credinţă de la plata amenzii.
    Admite, în parte, cererea formulată de partea vătămată – constituită parte civilă şi, în temeiul art. 346 raportat la art. 14 alin. 3 lit. b şi alin. 5 Cod proc. penală, cu aplicarea art. 998 Cod civil, obligă inculpatul să-i plătească acesteia suma de XXX cu titlul de despăgubiri civile, reprezentând daune materiale (XXX – cont XXX) şi daune morale (XXX).
    În temeiul art. 313 alin. 1 din Legea nr. XXX, modificată, obligă inculpatul la plata cont XXX vătămată, respectiv:
    - către partea civilă Serviciul de XXX – suma de XXX, reprezentând cont XXX ambulanţa;
    - către partea civilă XXX de XXX – suma de XXX, reprezentând cont XXX părţii vătămate.
    Dispune restituirea către martorul XXX a cuţitului depus la Camera corpurilor delicte de la Poliţia mun. Roman conform dovezii seria AB nr. XXX că inculpatul a fost asistat de apărător ales.
    În temeiul art. 193 alin. 2 Cod proc. penală obligă inculpatul să-i plătească părţii vătămate suma de XXX, reprezentând cheltuieli judiciare efectuate în cauză.
    În temeiul art. 191 alin. 1 Cod proc. penală obligă inculpatul la plata către stat a sumei de XXX, reprezentând cheltuieli judiciare avansate în cauză.
    Cu recurs în 10 zile de la pronunţare pentru reprezentantul Parchetului şi de la comunicare pentru inculpat, partea vătămată şi părţile civile Serviciul de XXX şi XXX de XXX.
    Pronunţată în şedinţă publică azi, 21 august 2009.
  2. Data: 5 iunie 2009Ora: 09:00
    Complet: 11cp
    Solutie: Amânat
    Rezumat:
    Amânat pentru ca apărătorul părţii vătămate să indice numele celor 2 martori cu listă la dosar şi să le asigure prezenţa la instanţă.
  3. Data: 8 mai 2009Ora: 09:00
    Complet: 2ca
    Solutie: Amânat
    Rezumat:
    Acordă termen la XXX, pentru când se vor administra probele formulate de partea vătămată. Se va reveni cu adresă la XXX, în vederea comunicării relaţiilor solicitate. Părţile au Tc.
  4. Data: 3 aprilie 2009Ora: 09:00
    Complet: 11cp
    Solutie: Amânat
    Rezumat:
    Acordă termen la XXX, pentru când se va repeta procedura de citare cu partea vătămată. Se vor cita martorii din lucrări, inculpatul va asigura prezenţa martorului propus, în vederea audierii şi se vor solicita relaţii de la XXX. Roman, necesare soluţionării cauzei.