Dosar nr. 246/286/2008 înregistrat la Judecatoria Raducaneni
Informații Dosar nr. 246/286/2008
Stadiu procesual: Recurs | Materie: Penal | Obiectul dosarului: ultrajul (art. 239 C.p.)
Data inregistrarii dosarului: 14 decembrie 2009 | Data ultimei modificari: 28 ianuarie 2017
Părțile din dosar și calitatea acestora
Inculpat Recurent: V. A.
Inculpat Recurent: X
Inculpat Recurent: V. L. S. C. T.
Parte vătămată: X
Apelant: X
Intimat Apelant - Parte vătămată: B. M. S.
Intimat Inculpat: V. A.
Intimat Inculpat: X
Intimat Inculpat: V. L. S. C.
Martor: C. M.
Inculpat: V. A.
Inculpat: X
Inculpat: V. L. S. C.
Parte civilă: X
Pentru afișarea datelor complete este necesară autentificarea în cont.
Căi de atac
Nu există informații.
Sedinte de judecata Dosar nr. 246/286/2008Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Curtea de Apel IASIStadiu procesual: Recurs
- Data: 13 aprilie 2010Ora: 12:00Complet: INACTIV-Penal-Recurs_02Solutie: NefondatRezumat:
respinge ca nefondate recursurile inculpaţilor - Data: 30 martie 2010Ora: 12:00Complet: INACTIV-Penal-Recurs_02Solutie: ÃŽncheiereRezumat:
amână pronunţarea la XXX - Data: 2 martie 2010Ora: 12:00Complet: INACTIV-Penal-Recurs_02Solutie: ÃŽncheiereRezumat:
pentru a fi depuse acte în circumstanţiere, acordă termen la data de XXX - Data: 19 ianuarie 2010Ora: 12:00Complet: INACTIV-Penal-Recurs_02Solutie: ÃŽncheiereRezumat:
faţă de cererea de amânare depusă de partea vătămată, acordă termen la data de 2.03.2010
Sedinte la Tribunalul IASIStadiu procesual: Apel
- Data: 3 noiembrie 2009Ora: 9:00Complet: pen A 2Solutie: SoluţionareRezumat:
Admite apelurile declarate de Parchetul de pe lângă Judecătoria Răducăneni şi partea vătămată împotriva sentinţei penale nr. XXXătoriei Răducăneni, pronunţată în dosar XXX, sentinţă pe care o desfiinţează integral.
Rejudecând cauza:Schimbă încadrarea juridică dată faptei, din infracţiunea de ultraj prev. de art.239 alin.1 C.penal reţinută în sarcina inculpatului V.L.S.C. în infracţiunea de ultraj prev. de art.239 alin.1 C.penal cu aplicarea art.75 lit.a C.penal.
Schimbă încadrarea juridică dată faptei, din infracţiunea de ultraj prev. de art.239 alin.1 C.penal reţinută în sarcina inculpatului V.M.în infracţiunea de ultraj prev. de art.239 alin.1 C.penal cu aplicarea art.75 lit.a C.penal şi art.40 C.penal.
Schimbă încadrarea juridică dată faptei, din infracţiunea de ultraj prev. de art.239 alin.1 şi alin.2 C.penal reţinută în sarcina inculpatului V.A, în infracţiunea de ultraj prev. de art.239 alin.1 şi alin.2 C.penal cu aplicarea art.75 lit.a C.penal.
Condamnă pe inculpatul V.A. pentru săvârşirea infracţiunii de ultraj prev. de art.239 alin.1 şi alin.2 C.penal cu aplicarea art.75 lit.a C.penal. la pedeapsa de 6 luni închisoare.
Interzice inculpatului pe durata şi în condiţiile prev. art.71, drepturile prev. de art.64 alin.1 lit.a teza a II a şi lit.b C.penal.
În baza disp. art.81 C.penal suspendă condiţionat executarea pedepsei aplicate inculpatului pe durata de 2 ani şi 6 luni, care constituie termen de încercare, conform art.82 C.penal.
În baza disp. art.71 alin.5 C.pen. suspendă executarea pedepsei accesorii pe durata şi în condiţiile suspendării pedepsei principale.
Atrage atenţia inculpatului asupra disp. art.83 C.penal.
Condamnă pe inculpatul V.M.pentru săvârşirea infracţiunii de ultraj prev. de art.239 alin.1 C.penal cu aplicarea art.75 lit.a C.penal şi art.40 C.penal la pedeapsa de XXX amendă penală.
În baza disp. art.83 C.penal revocă beneficiul suspendării condiţionate a executării pedepsei de 3 luni închisoare aplicată inculpatului pentru săvârşirea infracţiunii prev. de art.192 alin.2 C.penal cu aplicarea disp. art 74 lit.a, c C.penal, art.76 lit.c C.penal, prin sent.pen. nr. XXXătoriei Răducăneni, definitivă prin nerecurare, pe care o cumulează cu pedapsa aplicată prin prezenta decizie, urmând ca acesta să execute pedeapsa totală de 3 luni închisoare şi XXX amendă penală.
Interzice inculpatului pe durata şi în condiţiile prev. art.71, drepturile prev. de art.64 alin.1 lit.a teza a II a şi lit.b C.penal.
Condamnă pe inculpatul V.L.S.C. pentru săvârşirea infracţiunii de ultraj infracţiunea de ultraj prev. de art.239 alin.1 C.penal cu aplicarea art.75 lit.a C.penal la pedeapsa de XXX amendă penală.
În baza disp. art.81 C.penal suspendă condiţionat executarea pedepsei aplicate inculpatului pe durata de 1 an, care constituie termen de încercare, conform art.82 C.penal.
Atrage atenţia inculpatului asupra disp. art.83 C.penal.
În baza disp. art. 14 şi art.346 C.proc.pen. coroborat cu disp. art.998 C.civil obligă inculpaţii, în solidar, să plătească părţii civile suma de XXX cu titlu de daune morale.
Respinge celelalte pretenţii ale părţii civile, ca neîntemeiate.
În baza disp. art.191 C.proc.pen. obligă inculpaţii să plătească statului suma de XXX fiecare, cu titlu de cheltuieli judiciare avansate pentru soluţionarea fondului cauzei. - Data: 29 octombrie 2009Ora: 9:00Complet: pen A 2Solutie: AmânatRezumat:
Amână pronunţarea pentru data de 03 noiembrie 2009 - Data: 22 octombrie 2009Ora: 9:00Complet: pen A 2Solutie: AmânatRezumat:
Amână pronunţarea pentru data de 29 octombrie 2009 - Data: 8 octombrie 2009Ora: 9:00Complet: pen A 2Solutie: AmânatRezumat:
Amână pronunţarea pentru data de 22 octombrie 2009 - Data: 10 septembrie 2009Ora: 9:00Complet: pen A 2Solutie: ÃŽncheiereRezumat:
Consecvent Hotărârii Adunării Generale a judecătorilor din cadrul Tribunalului Iaşi din data de XXXşi în solidaritate cu ceilalţi judecători care împărtăşesc aceeaşi opinie, nu se vor judeca pe perioada protestului decât cauzele privitoare la măsuri preventive şi plasamentul minorilor
Cum prezenta cauză nu se încadrează în rândul excepţiilor de mai sus, urmează a se amâna judecata la un nou termen, fără îndeplinirea altor acte procedurale, cu excepţia celor necesare in vederea corectei îndeplinirii a procedurii de citare pentru termenul acordat.
Acordă termen pentru când se vor cita intimatul-apelant-parte vătămată şi martorii din lucrări - Data: 18 iunie 2009Ora: 9:00Complet: pen A 2Solutie: ÃŽncheiereRezumat:
Acordă termen de judecată la data de XXX - Data: 21 mai 2009Ora: 9:00Complet: pen A 2Solutie: ÃŽncheiereRezumat:
Acorda termen pentru a fi citate părţile - Data: 30 aprilie 2009Ora: 9:00Complet: pen A 2Solutie: Repus pe rolRezumat:
Acordă termen pentru cont XXX judecăţii la data de XXX - Data: 23 aprilie 2009Ora: 9:00Complet: pen A 2Solutie: AmânatRezumat:
Amână pronunţarea la data de XXX - Data: 26 martie 2009Ora: 9:00Complet: pen A 2Solutie: ÃŽncheiereRezumat:
Acorda termen pentru a se reveni cu adresa XXX - Data: 26 februarie 2009Ora: 9:00Complet: pen A 2Solutie: ÃŽncheiereRezumat:
Vor fi citate părţile lipsă şi nereprezentate - Data: 29 ianuarie 2009Ora: 9:00Complet: pen A 2Solutie: ÃŽncheiereRezumat:
Cauza s-a amânat pentru audierea inculpatilor şi administrarea probelor. - Data: 4 decembrie 2008Ora: 9:00Complet: pen A 2Solutie: ÃŽncheiereRezumat:
Cauza s-a amânat la cererea părţii vătămate pentru a-şi angaja apărător.
Sedinte la Judecătoria RADUCANENIStadiu procesual: Fond
- Data: 18 septembrie 2008Ora: 9:00Complet: C4 penalSolutie: Achitare Pronuntata in data de 18 septembrie 2008Rezumat:
Respinge cererea de schimbare a încadrării juridice a faptei.
In temeiul art. 10 lit.d cu art. 11 pct.2 lit. a Cod pr. penală achită inculpatul V.A.
În baza art. 10 lit. a cu art.11 pct.2 lit.a Cod pr. penală achită inculpatul V. M.
În baza art. 10 lit. a cu art.11 pct.2 lit.a Cod pr. penală achită inculpatul V. L.
Respinge actiunea civilă. - Data: 11 septembrie 2008Ora: 9:00Complet: C4 penalSolutie: AmânatRezumat:
Din lipsă de timp pentru deliberare în baza disp. art. 306 Cod procedură penală amână pronunţarea la data de XXX. - Data: 4 septembrie 2008Ora: 9:00Complet: C4 penalSolutie: AmânatRezumat:
Din lipsă de timp pentru deliberare în baza disp. art. 306 Cod pr. penală amână pronunţarea cauzei la data de XXX. - Data: 18 august 2008Ora: 9:00Complet: C4 penalSolutie: ÃŽncheiereRezumat:
XXX APĂRĂXXX AMÂNĂ XXX. - Data: 7 iulie 2008Ora: 9:00Complet: C4 penalSolutie: ÃŽncheiereRezumat:
Amână Judecarea cauzei la data de XXX pentru administrarea de probe. - Data: 5 iunie 2008Ora: 9:00Complet: C4 penalSolutie: AmânatRezumat:
Amână cauza la data de XXX pentru lipsa avocat inculpati. - Data: 15 mai 2008Ora: 9:00Complet: C4 penalSolutie: ÃŽncheiereRezumat:
Amână cauza la data de XXX.