Dosar nr. 267/285/2008 înregistrat la Judecatoria Radauti
Informații Dosar nr. 267/285/2008
Stadiu procesual: Recurs | Materie: Penal | Obiectul dosarului: abandonul de familie (art. 305 C.p.)
Data inregistrarii dosarului: 20 mai 2008 | Data ultimei modificari: 3 iunie 2013
Părțile din dosar și calitatea acestora
Nu există informații despre părți.
Pentru afișarea datelor complete este necesară autentificarea în cont.
Căi de atac
Nu există informații.
Sedinte de judecata Dosar nr. 267/285/2008Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Tribunalul SUCEAVAStadiu procesual: Recurs
- Data: 4 iulie 2008Ora: 9:00Complet: CR PenitenciarSolutie: SoluţionareRezumat:
Admite cererea de repunere în termenul de recurs, solicitată de inculpatul XXX.
Admite recursul declarat de inculpatul XXX, fiul lui Mihail şi Eleonora, născut la data de XXXîn comuna calafindeşti, judeţul Suceava, domiciliat XXX, nr. XXX, judeţul Suceava, posesor al C.I. seria SV nr. XXXădăuţi, C.N.P -165XXX, în prezent deţinut în Penitenciarul Botoşani, împotriva sentinţei penale nr. XXXţată de Judecătoria Rădăuţi în dosarul nr. XXX
Casează în totalitate sentinţa penală recurată şi în rejudecare:
În temeiul disp. art. 11 pct.2 lit.b rap. la art.10 lit. h Cod procedură penală încetează procesul penal pornit împotriva inculpatului XXX pentru săvârşirea infracţiunii de abandon de familie, prev. de art. 305 al. 1 lit. c Cod penal, ca urmare a retragerii plângerii prealabile formulată de partea vătămată Moroşan Viorica Lăcrămioara.
Anulează mandatul de executare a pedepsei nr. XXXătre Judecătoria Rădăuţi în baza sentinţei penale nr. XXXătoriei Rădăuţi, precum şi celelalte forme de executare întocmite în baza aceleiaşi sentinţe penale.
Dispune punerea de îndată în libertate a inculpatului recurent XXX de sub puterea mandatului de executare a pedepsei nr. XXXătoria Rădăuţi, dacă acesta nu este reţinut sau arestat în altă cauză.
Obligă pe partea vătămată recurentă să plătească statului suma de XXX cu titlu de cheltuieli judiciare de la judecata în fond.
Cheltuielile judiciare din recurs rămân în sarcina statului, inclusiv suma de XXX, reprezentând onorariu apărător din oficiu pentru contestator, ce se va avansa din fondurile Ministerului Justiţiei în contul XXX.
Definitivă.
Pronunţată în şedinţă publică astăzi, XXX. - Data: 25 iunie 2008Ora: 9:00Complet: CR PenitenciarSolutie: AmânatRezumat:
Amână pronunţarea cauzei pentru data de 4 IULIE 2008, pentru a da posibilitatea inculpatului recurent să depună la dosar înscrisuri.
Potrivit art.304 C.P.P., şedinţa a fost înregistrată.
Pronunţată în şedinţa publică din data de 25 IUNIE 2008. - Data: 13 iunie 2008Ora: 9:00Complet: C2R penal
- Data: 4 iunie 2008Ora: 9:00Complet: CR PenitenciarSolutie: Amânat