Dosar nr. 57/283/2018 înregistrat la Judecatoria Pucioasa
Informații Dosar nr. 57/283/2018
Stadiu procesual: Contestaţie(NCPP) | Materie: Penal | Obiectul dosarului: luarea măsurii arestării preventive (art.223 NCPP)
Data inregistrarii dosarului: 17 ianuarie 2018 | Data ultimei modificari: 28 ianuarie 2018
Părțile din dosar și calitatea acestora
Contestator Inculpat: X
Contestator Inculpat: S. I. C.
Inculpat: S. N.
Inculpat: S. I. C.
Pentru afișarea datelor complete este necesară autentificarea în cont.
Căi de atac
Tip: Contestaţie(NCPP) | Parte declaratoare: S. I. C. S. N. | Data: 16 ianuarie 2018
Sedinte de judecata Dosar nr. 57/283/2018Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Tribunalul DAMBOVITAStadiu procesual: Contestaţie(NCPP)
- Data: 22 ianuarie 2018Ora: 9:00Complet: CMP3Solutie: DesfiinÅ£ează hotărârea Pronuntata in data de 22 ianuarie 2018Tip solutie: Încheiere masuripreventivefazade UPNumar document: XXXData document: 22 ianuarie 2018Rezumat:
În temeiul disp. art.425 1 alin.7 pct.2 lit. a) din Codul de procedură penală cu referire la art.204 din acelaşi cod, admite contestaţia formulată de către inculpatul XXX - Cristi, aflat în prezent în stare de arest preventiv în Centrul de Reţinere şi XXX din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Dâmboviţa, împotriva încheierii de la Camera de Consiliu pronunţată de către judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Judecătoriei Pucioasa la data de XXXîn dosarul nr. XXX, respectiv contestaţiile formulate de către inculpatul Stoiculeţ Nicolae, aflat în prezent în stare de arest preventiv în Centrul de Reţinere şi XXX din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Dâmboviţa, împotriva încheierilor de la Camera de Consiliu pronunţate de către judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Judecătoriei Pucioasa, la datele de XXXîn dosarul nr. XXX, respectiv XXXîn dosarul nr. XXXşi în consecinţă:
Desfiinţează încheierile atacate şi rejudecând, în temeiul dispoziţiilor art.204 alin.12 din Codul de procedură penală raportat la art.218 din acelaşi cod cu referire la art.242 alin.2 din Codul de procedură penală şi la art.222 alin.1 din acelaşi cod, înlocuieşte măsura arestării preventive luată faţă de inculpaţii Stoiculeţ Nicolae şi XXX - Cristi, prin încheierea de la Camera de Consiliu pronunţată de către judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Judecătoriei Pucioasa la data de XXXîn dosarul nr. XXX, cu măsura preventivă a arestului la domiciliu, pe o perioadă de 30 de zile începând cu data de XXXşi până la data de XXX inclusiv.
În conformitate cu prevederile art.221 alin.1 din Codul de procedură penală, pe durata măsurii preventive a arestului la domiciliu, impune inculpaţilor obligaţia de a nu părăsi imobilele situate în comuna Brăneşti, satul Brăneşti, strada XXX, judeţul Dâmboviţa (cazul inculpatului XXX) respectiv în comuna Brăneşti, satul Brăneşti, strada XXX, judeţul Dâmboviţa (cazul inculpatului Stoiculeţ Nicolae), fără permisiunea organului judiciar care a dispus măsura sau în faţa căruia se află cauza şi de a se supune restricţiilor stabilite de acesta.
În temeiul disp. art.221 alin.2 din Codul de procedură penală, pe durata arestului la domiciliu, inculpaţii au următoarele obligaţii:
a) să se prezinte în faţa organului de urmărire penală sau a judecătorului de drepturi şi libertăţi ori de câte ori sunt chemaţi;
b) să nu comunice între ei; cu inculpatul Mihălcioiu Vasile zis „Babuâ€, cu suspectul NiÅ£u Vasile; cu martorii XXX; Mănescu PetruÅ£a; XXX; XXX; XXX; XXX; StoiculeÅ£ Valentin; Veveriţă Elena; XXX; XXX; Drăgan Mihai; cu persoanele vătămate XXX ÅŸi XXX.
În conformitate cu prevederile art.221 alin.5 din Codul de procedură penală, pe durata măsurii, inculpaţii pot părăsi imobilele în care execută măsura preventivă a arestului la domiciliu, pentru prezentarea în faţa organelor judiciare la chemarea acestora.
Atrage atenţia fiecăruia dintre inculpaţi asupra prevederilor art.221 alin.4 din Codul de procedură penală, anume că, în caz de încălcare cu rea credinţă a măsurii sau a obligaţiilor care le revin, măsura arestului la domiciliu poate fi înlocuită cu măsura arestării preventive.
Dispune punerea de îndată în libertate a inculpaÅ£ilor XXX - Cristi ÅŸi StoiculeÅ£ Nicolae, aflaÅ£i în prezent în stare de arest preventiv în Centrul de ReÅ£inere ÅŸi XXX din cadrul Inspectoratului de PoliÅ£ie JudeÅ£ean DâmboviÅ£a, de sub puterea mandatelor de arestare preventivă nr. XXXîn baza încheierii de la Camera de Consiliu pronunÅ£ată de către judecătorul de drepturi ÅŸi libertăţi din cadrul Judecătoriei Pucioasa la data de XXXîn dosarul nr. XXX(cazul inculpatului XXX€“Cristi), respectiv nr. XXXîn baza aceleiaÅŸi încheieri ÅŸi confirmat prin încheierea de la Camera de Consiliu pronunÅ£ată de către judecătorul de drepturi ÅŸi libertăţi din cadrul Judecătoriei Pucioasa la data de XXXîn dosarul nr. XXX, dacă nu sunt reÅ£inuÅ£i sau arestaÅ£i în altă cauză.
În conformitate cu prevederile art.221 alin.8 din Codul de procedură penală, copia prezentei încheieri se comunică de îndată: inculpaţilor; Centrului de Reţinere şi XXX din cadrul I.P.J. Dâmboviţa; Inspectoratului de Poliţie Judeţean Dâmboviţa – XXX; Poliţiei comunei Brăneşti, judeţul Dâmboviţa; XXX de Evidenţă a XXX; XXX de Evidenţă a Paşapoartelor Simple Dâmboviţa; Poliţiei oraşului Pucioasa; Poliţiei Române de Frontieră.
În temeiul disp. art.275 alin.3 din Codul de procedură penală, cheltuielile judiciare avansate de stat cu procesul penal, rămân în sarcina statului.
Definitivă.
Soluţionată şi pronunţată potrivit disp. art.203 alin.5 din Codul de procedură penală, în şedinţa din Camera de Consiliu, astăzi, XXX, orele 14,00.
Sedinte la Judecătoria PUCIOASAStadiu procesual: Fond
- Data: 16 ianuarie 2018Ora: 09:00Complet: c1 urgentaSolutie: admite cererea Pronuntata in data de 16 ianuarie 2018Tip solutie: Încheiere masuripreventivefazade UPData document: 16 ianuarie 2018Rezumat:
Admite propunerea Parchetului de pe lângă Judecătoria Pucioasa.
Dispune arestarea preventivă a inculpaţilor:
Stoiculeţ XXX,
fiecare pe o durată de 30 de zile, de la 16.1.2018, până la data de 13.2.2018, inclusiv.
Respinge ca neîntemeiată solicitarea inculpaţilor de luare a măsurii preventive a arestului la domiciliu sau a cont XXX.
În baza art.275 alin. 3 C.P.P., cheltuielile judiciare avansate de stat rămân în sarcina acestuia.
Cu drept de contestaţie în termen de 48 de ore de la pronunţare pentru inculpaţi şi de la comunicare pentru XXX.
Pronunţată în camera de consiliu, azi, 16.1.2018.