Dosar nr. 69/280/2025 înregistrat la Judecatoria Pitesti
Informații Dosar nr. 69/280/2025
Stadiu procesual: Apel | Materie: Penal | Obiectul dosarului: conducerea unui vehicul fără permis de conducere (art.335 NCP)
Data inregistrarii dosarului: 21 ianuarie 2026 | Data ultimei modificari: 19 martie 2026
Părțile din dosar și calitatea acestora
Apelant Inculpat: R. F. C.
Inculpat: R. F. C.
Pentru afișarea datelor complete este necesară autentificarea în cont.
Căi de atac
Tip: Apel | Parte declaratoare: R. F. C. | Data: 16 ianuarie 2026
Tip: Apel | Parte declaratoare: R. F. C. | Data: 16 ianuarie 2026
Sedinte de judecata Dosar nr. 69/280/2025Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Curtea de Apel PITESTIStadiu procesual: Apel
- Data: 28 aprilie 2026Ora: 09:00Complet: Penal - C 1 A - Tr. Manual
- Data: 16 martie 2026Ora: 09:00Complet: Penal-C1ASolutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 16 martie 2026Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțăriiData document: 16 martie 2026Rezumat:
Stabileşte pronunţarea şi redactarea hotărârii la data de 28 aprilie 2026, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor şi a procurorului, prin intermediul grefei instanţei. - Data: 9 februarie 2026Ora: 09:00Complet: Penal-C1ASolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 9 februarie 2026Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 9 februarie 2026Rezumat:
Încuviinţează cererea formulată de apelantul-inculpat XXX, de amânare a cauzei pentru angajarea unui apărător.
Acordă un singur termen, la data de 16 martie 2026, pentru angajare de apărător şi în vederea pregătirii apărării.
Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 09 februarie 2026, la XXX– Secţia penală şi pentru cauze cu minori şi de familie.
Sedinte la Judecătoria PITESTIStadiu procesual: Fond
- Data: 12 ianuarie 2026Ora: 08:30Complet: C6L-Amanare pronuntareSolutie: Condamnare Pronuntata in data de 12 ianuarie 2026Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 12 ianuarie 2026Rezumat:
În baza art. 335 alin. (1) C. pen. cu aplicarea art. 5 C. pen. (forma în vigoare la data săvârşirii faptei) cu referire la art. 396 alin. (1) şi (2) şi (10) C. pr. pen., condamnă pe inculpatul XXX, la pedeapsa de 1 an şi o lună închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere. (faptă din XXX)
În baza art. 67 alin. (1) C. pen. interzice inculpatului pe lângă pedeapsa principală, ca pedeapsă complementară, exercitarea drepturilor prevăzute de art. 66 alin. (1) lit. a), b) C. pen., respectiv: dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, pe o perioadă de 2 ani, care se execută de la rămânerea definitivă a prezentei sentinţe conform art. 68 alin. (1) lit. b) C. pen.
În baza art. 65 alin. (1) raportat la art. 66 alin. (1) lit. a), b) C. pen. şi alin. (3) C. pen., interzice inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute de art. 66 alin. (1) lit. a), b) C. pen., respectiv: dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, care se execută numai în caz de executare în regim de detenţie a pedepsei principale a închisorii.
În baza art. 91 C. pen., suspendă sub supraveghere executarea pedepsei de 1 an şi o lună închisoare şi stabileşte un termen de supraveghere de 2 ani, termen stabilit conform art. 92 alin. (1) C. pen, care se calculează de la rămânerea definitivă a hotărârii prin care s-a pronunţat suspendarea executării pedepsei sub supraveghere.
În baza art. 93 alin. (1) C. pen., obligă inculpatul ca, pe durata termenului de supraveghere de 2 ani, să respecte următoarele măsuri de supraveghere:
a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune de pe lângă XXX, la datele fixate de consilierul de probaţiune;
b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa;
c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă;
e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite cont XXX.
În baza art. 93 alin. (2) lit. b) C. pen. impune inculpatului, pe durata termenului de supraveghere, obligaţia de a frecventa un program de reintegrare socială derulat de către Serviciul de XXX sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate.
În baza art. 93 alin. (3) C. pen., în termenul de supraveghere, obligă inculpatul să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 60 de zile, respectiv în cadrul Primăriei comunei XXX, jud. Argeş ori în cadrul XXX.
În baza art. 404 alin. (2) C. pr. pen. şi art. 91 alin. (4) C. pen., atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 96 C. pen. cu privire la revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere în caz de nerespectare, cu rea-credinţă, a măsurilor de supraveghere, în caz de neexecutare a obligaţiilor impuse ori stabilite de lege, în caz de neîndeplinire integrală a obligaţiilor civile stabilite prin hotărâre, afară de cazul în care dovedeşte că nu a avut nicio posibilitate să le îndeplinească, precum şi în caz de săvârşirea a unei noi infracţiuni.
În baza art. 274 alin. (1) teza întâi C. pr. pen., obligă pe inculpat la plata sumei de XXX cu titlu de cheltuieli de judecată. (suma de 100 de lei este aferentă fazei de urmărire penală şi suma de XXX aferentă fazei de cameră preliminară şi judecată)
Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea hotărârii.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia inculpatului şi a procurorului, prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 12 ianuarie 2026. - Data: 4 decembrie 2025Ora: 11:00Complet: C6L prima instantaSolutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 4 decembrie 2025Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțăriiData document: 4 decembrie 2025Rezumat:
Stabileşte pronunţarea şi redactarea hotărârii la data de XXX, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor şi a procurorului, prin mijlocirea grefei instanţei.
Cu cale de atac odată cu fondul.
Pronunţată în sedinţă publică din XXX. - Data: 9 octombrie 2025Ora: 11:00Complet: C6L prima instantaSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 9 octombrie 2025Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 9 octombrie 2025Rezumat:
În conformitate cu XXX a Judecătorilor din cadrul XXX nr. XXX, amână cauza la data de XXX.
Pronunţată astăzi, XXX, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.