Dosar nr. 24534/271/2024 înregistrat la Judecatoria Oradea
Informații Dosar nr. 24534/271/2024
Stadiu procesual: Apel | Materie: Minori şi familie | Obiectul dosarului: ordonanţă preşedinţială ATRIB.BENEF.LOCUINTA
Data inregistrarii dosarului: 7 martie 2025 | Data ultimei modificari: 5 august 2025
Părțile din dosar și calitatea acestora
Apelant: X
Intimat: M. A. I.
Reclamant: M. F. E.
Pârât: M. A. I.
Alte detalii pe portal.just.ro
Căi de atac
Tip: Recurs | Parte declaratoare: M. A. I. | Data: 15 aprilie 2025
Tip: Apel | Parte declaratoare: X | Data: 7 februarie 2025
Tip: Apel | Parte declaratoare: M. F. E. | Data: 7 februarie 2025
Sedinte de judecata Dosar nr. 24534/271/2024Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Tribunalul BIHORStadiu procesual: Apel
- Data: 8 aprilie 2025Ora: 10:00Complet: AC 2 - MFSolutie: Schimbat în parte Pronuntata in data de 8 aprilie 2025Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 8 aprilie 2025Rezumat:
Admite apelul formulat de apelanta XXX, în cont XXX Ionuţ, împotriva sentin?ei civile nr. XXX, pe care o schimbă în parte, după cum urmează:
Admite în parte cererea precizată de reclamanta XXX, în cont XXX.
Admite în parte cererea reconvenţională formulată de pârâtul-reclamant reconvenţional XXX.
Stabileşte domiciliul XXX, XXX ns. la data de XXX ns. la data de XXX la locuinţa mamei.
Obligă pârâtul la plata pensiei pe seama celor doi minori în cotă procentuală de 33% din veniturile nete realizate, începând cu data pronunţării prezentei şi până la soluţionarea pe fond a cererii de divorţ ce formează obiectul dosarul XXX nr. XXX, aflat pe rolul XXX.
Încuviin?ează pârâtului dreptul de a avea legături personale cu minorii, în modalitatea preluării lor de la locuinţa reclamantei/unitatea de învăţământ şi aducerea lor înapoi la finalul programului de vizită la domiciliul XXX, după următorul program de vizitare:
- în zilele de luni, miercuri şi vineri, în intervalul orar 16.00 – 19.00;
- în primul şi al treilea sfârşit de săptămână, de vineri, de la ora 16.00, până duminică, la ora 19.00;
- în vacanţa de vară, 4 săptămâni, la înţelegerea părţilor;
- în vacanţa de iarnă, jumătate din vacanţă, cu menţiunea că, de Crăciun, anual, pe data de 24 decembrie, minorii rămân la mamă iar pe data de 25 decembrie rămân la tată iar de Revelion, în anii pari, minorii rămân la tată iar în anii impari la mamă;
- în vacanţa de Paşte, jumătate din vacanţă, cu menţiunea că, în anii pari, minorii rămân la mamă în XXX iar prima zi de Paşte, minorii rămân la tată; în anii impari, copiii petrec XXX cu tatăl iar prima zi de Paşte cu mama;
- în vacanţele inter-semestriale, jumătate din vacanţe, la înţelegerea părţilor;
- cu ocazia zilelor de naştere a minorilor, în intervalul orar 16.00 – 19.00;
- de ziua de naştere a tatălui, în intervalul orar 16.00 – 19.00;
Măsurile îşi produc efectele până la soluţionarea în fond a petitelor accesorii din cadrul cererii de divorţ ce face obiectul dosarul XXX nr. XXX, aflat pe rolul XXX.
Menţine în rest sentinţa atacată.
Obligă intimatul să plătească apelantei suma de XXX cu titlu de cheltuieli de judecată în apel.
Definitivă.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei azi, XXX. - Data: 25 martie 2025Ora: 11:00Complet: AC 2 - MFSolutie: Amână cauza Pronuntata in data de 25 martie 2025Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 25 martie 2025Rezumat:
În vederea administrării probei testimoniale.
Sedinte la Judecătoria ORADEAStadiu procesual: Fond
- Data: 6 februarie 2025Ora: 09:30Complet: C3 civil-Solutie: Respinge cererea Pronuntata in data de 6 februarie 2025Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 6 februarie 2025Rezumat:
Respinge ca neîntemeiată cererea precizată de reclamanta XXX, în cont XXX, având obiect ordonanţă preşedinţială.
Admite în parte cererea reconvenţională formulată de pârâtul-reclamant reconvenţional XXX.
Stabileşte domiciliul XXX, M.A. şi M. A. la locuinţa tatălui.
Dispune ca exercitarea autorităţii părinteşti asupra minorilor să se facă în comun de ambele părţi.
Obligă reclamanta la plata pensiei pe seama celor doi minori în cotă procentuală de 33% din veniturile nete realizate, începând cu data pronunţării prezentei, până la soluţionarea definitivă a cererii de divorţ ce formează obiectul dosarul XXX nr. XXX, aflat pe rolul XXX.
Încuviin?ează reclamantei dreptul de a avea legături personale cu minorii, în modalitatea preluării lor de la locuinţa pârâtului/unitatea de învăţământ şi aducerea lor înapoi la finalul programului de vizită la domiciliul XXX, după următorul program de vizitare:
- în zilele de luni, miercuri şi vineri, în intervalul orar 16.00 – 19.00;
- în primul şi al treilea sfârşit de săptămână, de vineri, de la ora 16.00, până duminică, la ora 19.00;
- în vacanţa de vară, 4 săptămâni, la înţelegerea părţilor;
- în vacanţa de iarnă, jumătate din vacanţă, cu menţiunea că, de Crăciun, anual, pe data de 24 decembrie, minorii rămân la mamă iar pe data de 25 decembrie rămân la tată iar de Revelion, în anii pari, minorii rămân la tată iar în anii impari la mamă;
- în vacanţa de Paşte, jumătate din vacanţă, cu menţiunea că, în anii pari, minorii rămân la mamă în XXX iar prima zi de Paşte, minorii rămân la tată; în anii impari, copiii petrec XXX cu tatăl iar prima zi de Paşte cu mama;
- în vacanţele inter-semestriale, jumătate din vacanţe, la înţelegerea părţilor;
- cu ocazia zilelor de naştere a minorilor
- de ziua de naştere a mamei, după finalizarea programului de grădiniţă/şcoală când este cazul.
Măsurile îşi produc efectele până la soluţionarea definitivă a cererii de divorţ ce face obiectul dosarul XXX nr. XXX, aflat pe rolul XXX.
Dispune compensarea cheltuielilor de judecată.
Executorie.
Cu drept de apel în termen de 5 de zile de la pronunţare. Cererea de apel se va înregistra la XXX.
Pronunţată astăzi, 6 februarie 2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţii prin intermediul grefei instanţei. - Data: 5 februarie 2025Ora: 14:00Complet: C3 civil-Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 5 februarie 2025Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțăriiData document: 5 februarie 2025Rezumat:
Amână pronunţarea în cauză la data de XXX.
Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, XXX. - Data: 4 februarie 2025Ora: 14:00Complet: C3 civil-Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 4 februarie 2025Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 4 februarie 2025Rezumat:
În vederea administrarii probatoriului incuviinţat. - Data: 28 ianuarie 2025Ora: 13:00Complet: C3 civil-Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 28 ianuarie 2025Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 28 ianuarie 2025Rezumat:
În vederea administrării probelor propuse, amână judecarea cauzei la data de XXX. - Data: 14 ianuarie 2025Ora: 13:00Complet: C3 civil-Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 14 ianuarie 2025Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 14 ianuarie 2025Rezumat:
În vederea administrării probelor propuse, amână judecarea cauzei la data de XXX.