Complet: C8
Solutie: Admite in parte cererea Pronuntata in data de 17 martie 2026
Tip solutie: Hotărâre
Numar document: XXX
Data document: 17 martie 2026
Rezumat:
Admite în parte cererea de chemare în judecată formulată de către reclamanta XXX - ANDREEA, în dosarul nr. XXX, în cont XXX.
În temeiul art. 38 din Legea nr. XXX, republicată, dispune emiterea unui ordin XXX protecţie, prin care se stabilesc în sarcina pârâtului XXX, timp de 3 luni de la data pronunţării prezentei hotărâri, următoarele măsuri-obligaţii şi interdicţii:
- obligarea pârâtului la păstrarea unei distanţe minime de 50 m faţă de reclamantă şi faţă de reşedinţa acesteia din mun. Oneşti, str. XXX, nr XXX, sc. C, ap.56, judeţ Bacău;
- obligarea pârâtului la păstrarea unei distanţe minime de 50 m faţă de unitatea de învăţământ frecventată de către reclamantă – XXX – mun. Oneşti, str. XXX, judeţ Bacău;
- Interzicerea oricărui contact, inclusiv telefonic, prin corespondenţă sau în orice alt mod cu reclamanta.
Respinge în rest cererea de emitere a ordinului de protecţie formulată de către reclamanta XXX – ANDREEA în dosarul nr. XXX înlăturarea dispozitivului electronic de supraveghere montat pârâtului, la rămânerea definitivă a prezentei hotărâri.
Admite cererea dl. avocat XXX de acordare a unui onorariu parţial, reducând onorariul stabilit conform delegaţiei seria OL01 nr. XXX oricăreia dintre măsurile dispuse prin prezentul ordin XXX infracţiune, conform art. 47 alin. 1 din Legea nr. XXX, şi se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
Obligă pârâtul la plata către stat a sumei de XXX reprezentând onorariile apărătorilor desemnaţi din oficiu (Av. XXX pentru reclamantă – delegaţia seria OL01 nr. XXX, suma de XXX).
În temeiul art. 46 alin. (1) din Legea nr. XXX, prezenta hotărâre se va comunica de îndată, în termen de maximum 5 ore, structurilor XXX în a cărei rază teritorială se află locuinţa reclamantei şi locuinţa pârâtului precum şi Direcţiei pentru XXX şi XXX de Date. Executorie, fără somaţie şi fără trecerea vreunui termen, conform art. 44 alin. 1) şi 2) din Legea nr. XXX cazul exercitării căii de atac, cererea de apel urmând a se depune la XXX, sub sancţiunea nulităţii.
Dată în camera de consiliu şi pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei azi, XXX, ora 15:30.