Dosar nr. 2270/257/2021 înregistrat la Judecatoria Medias
Informații Dosar nr. 2270/257/2021
Stadiu procesual: Fond | Materie: Civil | Obiectul dosarului: rezoluţiune contract
Data inregistrarii dosarului: 11 iunie 2021 | Data ultimei modificari: 14 iulie 2025
Părțile din dosar și calitatea acestora
Reclamant: O. A.
Pârât: O. D. f. L.
Pârât: L. D.
Pentru afișarea datelor complete este necesară autentificarea în cont.
Căi de atac
Nu există informații.
Sedinte de judecata Dosar nr. 2270/257/2021Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Judecătoria MEDIASStadiu procesual: Fond
- Data: 10 decembrie 2024Ora: 09:00Complet: C6Solutie: Admite in parte cererea Pronuntata in data de 10 decembrie 2024Tip solutie: HotărâreNumar document: XXXData document: 10 decembrie 2024Rezumat:
Admite acţiunea civilă formulată de reclamanta XXX, cu ________ în cont XXX (fostă Lazăr), _______ XXX, ___________şi în consecinţă:
Dispune rezoluţiunea cont XXX întreţinere autentificat sub nr. XXX, încheiat cu pârâţii, cu consecinţa restabilirii situaţiei anterioare de carte funciară prin redobândirea dreptului de proprietate asupra cotei de XXX din imobilul situat administrativ în Mun. Mediaş, str. XXX, nr. XXX, jud Sibiu înscris în CF. nr. XXX, nr. XXX, radierea uzufructului viager şi a interdicţiei de înstrăinare.
Dispune intabularea dreptului de proprietate asupra cotei de XXX din imobil în favoarea reclamantei.
Admite în parte cererea reconvenţională formulată de reclamantul reconvenţional XXX în cont XXX pârâtele reconven?ionale XXX şi XXX
(fostă Lazăr), şi în consecinţă:
Constată că în timpul căsătoriei dintre reclamantul reconvenţional XXX şi XXX au efectuat la imobilul administrativ în Mun. Mediaş, str. XXX, nr. XXX, jud Sibiu înscris în CF. nr. XXX, nr. XXX, în cote de 1 XXX şi XXX, respectiv cotă de 1 reclamanta XXX şi soţul acesteia decedat.
Obligă pârâta reconvenţională XXX să plătească reclamantului reconvenţional XXX suma de XXX, reprezentând 1 din cont XXX investiţiilor efectuate la imobilul în litigiu.
Constată că sub durata căsătoriei XXX şi XXX au dobândit cu titlu de bunuri comune, cu contribuţie egală de 1 fiecare următoarele bunuri mobile:
-auto Ford valoare XXX
-cuptor +plita gaz valoare XXX
-hotă valoare XXX
-maşină de spălat valoare XXX
-mobilier din camera pârâtei XXX valoare XXX
-cuptor microunde valoare XXX
-combină frigorifică valoare XXX
-ladă frigorifică valoare XXX
-mobilă bucătărie valoare XXX
-băuturi alcoolice, vin 350 l şi ţuică 50 l, valoare XXX, valoare totală XXX.
Dispune partajarea bunurilor comune dobândite de părţi, în natură, prin atribuire următoarelor bunuri pârâtei reconvenţionale XXX:
-auto marca Ford
-cuptor+ plită
-hotă
-maşină de spălat
-mobilier cameră pârâtă
-cuptor microunde
-combină frigorifică
-ladă frigorifică 1 buc.
-mobilă bucătărie
-băuturi, vin 350 l şi ţuică 50 l, în valoare totală de XXX.
Obligă pârâta reconvenţională să plătească reclamantului reconvenţional 1 din valoarea bunurilor mobile, respectiv XXX.
Dispune excluderea din masa bunurilor mobile comune pretinse de reclamantul reconvenţional XXX următoarele bunuri: TV bucătărie, mobilier din camera reclamantei XXX (TV+ covor), filtru de cafea, robot bucătărie, aparat wafe, aparat sandwich, o ladă frigorifică stricată, băuturi cum ar fi 250 l vin, 60 l vinars, 25 l coniac, 25 l vişinată.
Constată că în timpul căsătoriei dintre XXX şi XXX s-au cont XXX două credite, unul în valoare totală de XXX pe o durată de 60 luni la XXX, respectiv la data de XXX, din care s-a achitat în comun de părţi până în mai 2020, iar ulterior s-a achitat de către reclamantul reconvenţional XXX rate lunare de câte XXX până la data de XXX, în valoare totală de XXX, iar al doilea credit în valoare de 5608,XXX la data de XXX pe o perioadă de 36 luni, câte o rată lunară de XXX, din care s-a achitat în comun de părţi 2 rate, iar restul de 34 rate s-a achitat de către reclamantul reconvenţional XXX în sumă totală de XXX.
Dispune obligarea pârâtei reconvenţionale XXX să restituie reclamantului reconven?ional XXX 1 din ratele lunare achitate de acesta pentru cele două credite, respectiv XXX.
Respinge cererea reconvenţională formulată de XXX faţă de XXX cu privire la obligarea acesteia la plata unei cote de 1 din valoarea investiţiilor efectuate la imobilul în litigiu, investiţii pretins efectuate sub durata căsătoriei acestora, precum şi cu privire la includerea în masa bunurilor comune şi partajarea bunurilor mobile menţionate în prezenta hotărâre ca fiind excluse din masa bunurilor comune dobândite în timpul căsătoriei acestora.
Compensează cheltuielile de judecată reciproc datorate între XXX şi XXX până la concurenţa sumei de XXX.
Dispune obligarea pârâtei reconvenţionale XXX să plătească reclamantului reconvenţional XXX cheltuieli de judecată parţiale în sumă de XXX în raport XXX cotele părţi recunoscute de 1 fiecare şi în măsura admiterii cererii reconvenţionale.
Cerere reconvenţională timbrată cu 2034,XXX.
Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare la XXX. Apelul se depune la XXX.
Pronunţată azi 10 decembrie 2024, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de ghrefa instanţei.
Judecător, - Data: 6 decembrie 2024Ora: 09:00Complet: C6Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 6 decembrie 2024Tip solutie: Încheiere amânare ulterioară a pronunțăriiData document: 6 decembrie 2024Rezumat:
Având în vedere complexitatea cauzei dată de vechimea dosarul XXX si obiectul acestuia- rezolutiune cont XXX întretinere si partaj bunuri comune, instanta având în cont XXX, amana pronuntarea in cauză la data de XXX - Data: 5 decembrie 2024Ora: 09:00Complet: C6Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 5 decembrie 2024Tip solutie: Încheiere amânare ulterioară a pronunțăriiData document: 5 decembrie 2024Rezumat:
Având în cont XXX, instanta amana pronuntarea in cauză la data de XXX - Data: 20 noiembrie 2024Ora: 12:00Complet: C6Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 20 noiembrie 2024Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțăriiData document: 20 noiembrie 2024Rezumat:
Pentru a da posibilitatea părtilor să depună la dosarul XXX concluzii scrise, instanta amana pronuntarea la dat6a de 5.12.2024 - Data: 23 octombrie 2024Ora: 12:00Complet: C6Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 23 octombrie 2024Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 23 octombrie 2024Rezumat:
Desemnat în c auză expertul pentru evaluarea bunurilor mobile în persoana numitului XXX. Stabileste în sarcina paratului XXX si a paratei XXX obligatia de plata a unui avans onorariu expert în sumă de XXX, cate XXX fiecare dintre părti, cu obligatia achitarii acestuia în termen de 7 zilr. - Data: 25 septembrie 2024Ora: 12:00Complet: C6Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 25 septembrie 2024Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 25 septembrie 2024Rezumat:
Termen la data de XXX, ora 12.00, pentru a da posibilitatea paratului. reclamant reconv. să ia cunostinta de oferta efectuată de XXX cu privire la bunurile mobile - Data: 15 mai 2024Ora: 12:00Complet: C6Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 15 mai 2024Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 15 mai 2024Rezumat:
Pune in vedere părtilor ca pana la termenul indicat să formuleze o ofertă cu privire la valoarea bunurilor mobile, în caz cont XXX tehnică cu plata onorariului în sarcina părtilor. - Data: 6 martie 2024Ora: 12:00Complet: C6Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 6 martie 2024Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 6 martie 2024Rezumat:
termen la data de 15 mai 2024,ora 12/pentru studiul raportului de expertiză întocmit de expert Gruncă şi pentru a se face o ofertă pentru bunurile mobile - Data: 11 octombrie 2023Ora: 12:00Complet: C6Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 11 octombrie 2023Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 11 octombrie 2023Rezumat:
Termen la data de 6.03.2023, ora 12.00, pentru administrarea probatoriului incuviintat.Acodă posibilitatea avocatului paratul Lazar să discute cu partea privind proba cu expertiza. - Data: 7 iunie 2023Ora: 12:00Complet: C6Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 7 iunie 2023Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 7 iunie 2023Rezumat:
termen la data de 11 octombrie 2023,ora 12/pentru a se efectua adresă către experţii XXX şi XXX penrtua idnica un decont provizoriu şi durata efectuării lucrării tehnice şi pentru citarea martorilor propuşi de pârâtul XXX - Data: 5 aprilie 2023Ora: 11:00Complet: C6Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 5 aprilie 2023Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 5 aprilie 2023Rezumat:
termen la data de 7 iunie 2023,ora 12/pentru administrarea probei testimoniale - Data: 25 ianuarie 2023Ora: 11:00Complet: C6Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 25 ianuarie 2023Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 25 ianuarie 2023Rezumat:
Stabilit termen la 5.04.2023, ora 11:00, pentru ca părtile să fie prezente personal pentru punerea in discutie a unei eventuale solutionări amiabile a cauzei - Data: 25 octombrie 2022Ora: 10:00Complet: C3Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 25 octombrie 2022Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 25 octombrie 2022Rezumat:
Ca urmare a desfiinţării completului de judecată C3 şi repartizării ciclice a dosar XXX, se acordă termen la data de XXX, ora 11,00, complet C6 - Data: 6 septembrie 2022Ora: 12:00Complet: C3Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 6 septembrie 2022Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 6 septembrie 2022Rezumat:
Termen la XXX, orele 10,00-11,00 pentru administrarea probei testimoniale la un termen ulterior datei de XXX, pentru cont XXX - Data: 9 mai 2022Ora: 11:00Complet: C1Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 9 mai 2022Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 9 mai 2022Rezumat:
Termen la data de XXX ora 12:00 - Complet C3; se citează părtile; se mentin dispozitiile de la termenul anterior. - Data: 21 martie 2022Ora: 11:00Complet: C1Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 21 martie 2022Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 21 martie 2022Rezumat:
Termen la 9 mai 2022, sala 1, orele 11:00 pentru efectuare adresă la casa de pensii, să se depună copie după cont XXX vânzare cumpărare şi partea pârâtă Lazăr să asigure prezenta martorilor în cazul în care nu se ajunge la înţelegere - Data: 7 februarie 2022Ora: 11:00Complet: C1Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 7 februarie 2022Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 7 februarie 2022Rezumat:
Termen la 21 martie 2022, orele 11:00 pentru administrare probe testimoniale. - Data: 13 decembrie 2021Ora: 11:00Complet: C1Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 13 decembrie 2021Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 13 decembrie 2021Rezumat:
Termen la data de 7 februarie 2022 orele 11:00 pentru administrarea probelor încuviintate. - Data: 25 octombrie 2021Ora: 11:00Complet: C1Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 25 octombrie 2021Tip solutie: Încheiere de sedințăData document: 25 octombrie 2021Rezumat:
Termen la data de 13 decembrie 2021 orele 11:00 spre a da posibilitate părtii să ia cunostinta de răspunsul la întâmpinare si investitiile specificate în anexă.