Urmărește inteligent dosarul din instanță.

Primești notificări la fiecare modificare.

Din anul 2015, zi de zi!

Dosar nr. 2512/251/2019 înregistrat la Judecatoria Ludus



Judecatoria Ludus Adresa: Orasul LUDUS Judetul MURES strada Republicii nr. 59 cod postal 545200, Localitate: Ludus, Județ: Mures Telefon: 0265 - 411095, Fax: 0265 - 413531, E-mail: judecatoria.ludus@just.ro
Jurisprudență Judecatoria Ludus


Informații Dosar nr. 2512/251/2019
Stadiu procesual: Apel | Materie: Penal | Obiectul dosarului: furtul (art.228 NCP)
Data inregistrarii dosarului: 22 ianuarie 2021 | Data ultimei modificari: 6 aprilie 2021
Părțile din dosar și calitatea acestora
Intimat Parte vătămată: M. I. P.
Apelant Inculpat: X
Parte vătămată: M. I. P.
Inculpat: X
Alte detalii pe portal.just.ro

Căi de atac
Tip: Apel | Parte declaratoare: X | Data: 15 ianuarie 2021

Sedinte de judecata Dosar nr. 2512/251/2019Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Curtea de Apel TARGUMURESStadiu procesual: Apel
  1. Data: 23 martie 2021Ora: 8:30
    Complet: C5AP
    Solutie: Schimbat în parte Pronuntata in data de 23 martie 2021
    Tip solutie: Hotărâre
    Numar document: XXX
    Data document: 23 martie 2021
    Rezumat:
    În baza art. 421 pct. 2 lit. a) Cod procedură penală admite apelul declarat de inculpatul D.F.împotriva sentinţei penale nr. XXXţată de Judecătoria Luduş în dosarul nr. XXX
    Desfiinţează în parte hotărârea atacată şi, în rejudecare:
    În baza art. 91 Cod penal dispune suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei principale de 2 (doi) ani închisoare aplicate inculpatului pe un termen de supraveghere de 2 (doi) ani, stabilit în conformitate cu prevederile art. 92 Cod penal.
    În baza art. 93 al. Cod penal, pe durata termenului de supraveghere, condamnatul trebuie să se supună următoarelor măsuri de supraveghere:
    a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Mureş la datele fixate de acesta;
    b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa;
    c)să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile;
    d) să comunice schimbarea locului de muncă;
    e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite cont XXX existenţă.
    În baza art. 93 al. 2 lit. b) Cod penal impune inculpatului ca, pe durata termenului de supraveghere, să frecventeze unul sau mai multe programe derulate de către serviciul de probaţiune sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate.
    În temeiul art. 93 al. 3 Cod penal, pe parcursul termenului de supraveghere inculpatul va presta un număr de 60 (şaizeci) zile de muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul Primăriei Iernut sau al Primăriei Luduş, jud. Mureş.
    Desemnează Serviciul de Probaţiune Mureş ca organ însărcinat cu supravegherea executării măsurilor şi obligaţiilor stabilite în sarcina inculpatului.
    Atrage atenţia inculpatului asupra prevederilor art. 96 Cod penal care prevăd posibilitatea revocării beneficiului suspendării sub supraveghere în cazul săvârşirii unei noi infracţiuni în cursul termenului de încercare sau nerespectării cu rea-credinţă a măsurilor de supraveghere sau a obligaţiilor impuse inculpatului.
    Menţine restul dispoziţiilor sentinţei penale atacate care nu cont XXX.
    În baza art. 275 al. 3 Cod procedură penală cheltuielile judiciare avansate în apel rămân în sarcina statului.
    Ia act că inculpatul a fost asistat de apărător ales.
    Definitivă.
    Pronunţată în şedinţă publică, azi, XXX.
  2. Data: 9 martie 2021Ora: 8:30
    Complet: C5AP
    Solutie: Amână cauza
    Tip solutie: Încheiere amânare ulterioară a pronunțării
    Data document: 9 martie 2021
  3. Data: 22 februarie 2021Ora: 10:30
    Complet: C5AP
    Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 22 februarie 2021
    Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțării
    Data document: 22 februarie 2021
    Rezumat:
    pronunţare la XXX
Sedinte la Judecătoria LUDUSStadiu procesual: Fond
  1. Data: 17 decembrie 2020Ora: 08:30
    Complet: X C.CPF 2 (RC)
    Solutie: Condamnare fără acord de recunoaştere Pronuntata in data de 17 decembrie 2020
    Tip solutie: Hotărâre
    Numar document: XXX
    Data document: 17 decembrie 2020
    Rezumat:
    În baza art. 396 alin. 2 Cod procedură penală condamnă inculpatul la pedeapsa de 2 ani închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de furt calificat, faptă prev. şi ped. de art. 228, alin. (1) rap. la art. 229, alin. (1) lit. b) şi alin. (2) lit. b) din Codul penal.
    Ia act că persoana vătămată a declarat că nu mai are pretenţii civile de la inculpat.
    În baza art. 274 alin. (1) Cod procedură penală obligă pe inculpat la plata sumei de XXX cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat, din care suma de XXX aferentă fazei de urmărire penală şi suma de XXX aferentă fazei de judecată.
    Onorariul apărătorului desemnat din oficiu pentru inculpat – av. XXX în faza de cameră preliminară şi de judecată în cuantum de XXX, conform delegaţiei nr. XXXţiei şi rămân în sarcina statului.
    Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare.
    Pronunţată în şedinţă publică, azi, XXX.
  2. Data: 3 decembrie 2020Ora: 09:00
    Complet: X C.CPF 2 (RC)
    Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 3 decembrie 2020
    Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțării
    Data document: 3 decembrie 2020
    Rezumat:
    din lipsă de timp pentru deliberare
  3. Data: 15 octombrie 2020Ora: 09:00
    Complet: X C.CPF 2 (RC)
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 15 octombrie 2020
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 15 octombrie 2020
    Rezumat:
    Faţă de lipsa nejustificată a inculpatului, ţinând cont XXX că acesta nu se prezintă în instanţă deşi au fost emise mai multe citaţii şi mandate de aducere pe seama acestuia, va dispune ca judecarea prezentei cauze să se facă în lipsa acestuia, în conformitate cu dispoziţiile art.364 alin.3 Cod procedură penală.
  4. Data: 25 iunie 2020Ora: 09:00
    Complet: X C.CPF 2 (RC)
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 25 iunie 2020
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 25 iunie 2020
    Rezumat:
    faţă de lipsa inculpatului, pentru recitarea acestuia cu men?iunea să se prezinte în instanţă pentru a-şi exprima poziţia procesuală cu privire la împăcare
  5. Data: 9 aprilie 2020Ora: 09:00
    Complet: X C.CPF 2 (RC)
    Solutie: Stare de urgenta Pronuntata in data de 9 aprilie 2020
    Rezumat:
    Suspendat de drept pe durata stării de urgenţă, în temeiul art. 43 alin. (2) din Decretul nr. XXXşedintelui României, privind instituirea stării de urgenţă pe teritoriul României, fără efectuarea vreunui act de procedură
  6. Data: 20 februarie 2020Ora: 11:00
    Complet: X C.CPF 2 (RC)
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 20 februarie 2020
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 20 februarie 2020
    Rezumat:
    Amână judecarea cauzei şi, faţă de lipsa inculpatului, stabileşte termen de judecată la data de 09 aprilie 2020, ora 09:00, termen păstrat în cunoştinţa persoanei vătămate, respectiv pentru care:
    *se reia procedura de citare a inculpatului XXX, cu mandat de aducere.
  7. Data: 9 ianuarie 2020Ora: 11:00
    Complet: X C.CPF 2 (RC)
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 9 ianuarie 2020
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 9 ianuarie 2020
    Rezumat:
    pentru a se recita inculpatul cu citaţie şi mandat de aducere
✔ Urmărește dosar Ξ Printează