Urmărește inteligent dosarul din instanță.

Primești notificări la fiecare modificare.

Din anul 2015, zi de zi!

Dosar nr. 1651/250/2021 înregistrat la Judecatoria Lipova



Judecatoria Lipova Adresa: Lipova, strada Sava Brancovici nr. 27, judet Arad, Localitate: Lipova, Județ: Arad Telefon: 0257-563-131, Fax: 0257-561-886, E-mail: jd-lipova@just.ro
Jurisprudență Judecatoria Lipova


Informații Dosar nr. 1651/250/2021
Stadiu procesual: Apel | Materie: Penal | Obiectul dosarului: vătămarea corporală din culpă (art.196 NCP) alin. 2 şi 3
Data inregistrarii dosarului: 9 iunie 2022 | Data ultimei modificari: 8 septembrie 2022
Părțile din dosar și calitatea acestora
Apelant INCULPAT: M. V. L.
Intimat PARTE CIVILA: H. E. N.
Intimat PARTE CIVILA: X
Intimat PARTE CIVILA: X
Apelant PARTE RESPONSABILA CIVILMENTE: E. R. A. R. S.
Inculpat: M. V. L.
Parte civilă: H. E. N.
Parte civilă: X
Parte civilă: X
Parte responsabilă civilmente: E. R. A. R. S.
Alte detalii pe portal.just.ro

Căi de atac
Tip: Apel | Parte declaratoare: E. R. A. R. S. | Data: 26 mai 2022
Tip: Apel | Parte declaratoare: M. V. L. | Data: 25 mai 2022

Sedinte de judecata Dosar nr. 1651/250/2021Istoric sedinte si solutii pronuntate
Sedinte la Curtea de Apel TIMISOARAStadiu procesual: Apel
  1. Data: 8 septembrie 2022Ora: 09:00
    Complet: Penal - NP-NA5
    Solutie: Termen preschimbat Pronuntata in data de 8 septembrie 2022
  2. Data: 7 iulie 2022Ora: 10:00
    Complet: Penal - NP-NA5
    Solutie: Nefondat Pronuntata in data de 7 iulie 2022
    Tip solutie: Hotărâre
    Numar document: XXX
    Data document: 7 iulie 2022
    Rezumat:
    În baza art. 421 pct.1 lit.bC.p.p. respinge ca nefondate apelurile declarate de inculpatul XXX şi partea responsabilă civilmente Euroins RomâXXX împotriva sentinţei penale nr. XXXţată de Judecătoria Lipova în dosarul nr. XXX
    În baza art.275 alin.2 C.p.p. obligă pe apelanţi la plata sumei de XXX fiecare cheltuieli judiciare avansate de stat în apel.
    Definitivă.
    Pronunţată la data de XXX prin punerea hotărârii la dispoziţia părţilor, persoanei vătămate şi procurorului prin mijlocirea grefei instanţei.
  3. Data: 23 iunie 2022Ora: 13:00
    Complet: Penal - NP-NA5
    Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 23 iunie 2022
    Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțării
    Data document: 23 iunie 2022
    Rezumat:
    În baza art. 391 raportat la art. 405 C.p.p., stabileşte termen pentru deliberare, redactare şi pronunţarea hotărârii, la data de XXX, prin punerea acesteia la dispoziţia părţilor, persoanei vătămate şi a procurorului prin mijlocirea grefei instanţei.
  4. Data: 14 iunie 2022Ora: 12:30
    Complet: Penal - NP-NA5
    Solutie: admite cererea Pronuntata in data de 14 iunie 2022
    Tip solutie: Încheiere finală dezinvestire
    Data document: 14 iunie 2022
    Rezumat:
    În temeiul art. 111 alin. 6 din O.U.G. nr. XXXă de inculpatul XXX şi dispune prelungirea dreptului de circulaţie, din data de XXX până la data de XXX, inclusiv.
    Definitivă.
    Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor şi procurorului prin mijlocirea grefei instanţei, azi, XXX.
Sedinte la Judecătoria LIPOVAStadiu procesual: Fond
  1. Data: 19 mai 2022Ora: 9:00
    Complet: P 04
    Solutie: admite cererea Pronuntata in data de 19 mai 2022
    Tip solutie: Încheiere finală dezinvestire
    Data document: 19 mai 2022
    Rezumat:
    În baza dispoziţiilor art. 111 alin. 4, 6 din O.U.G nr. XXX, admite cererea petentului XXX şi dispune prelungirea dreptului de circulaţie pe o durată de 30 de zile, începând cu data de XXX până la data de XXX, inclusiv.
    În baza art. 111 alin.(6) teza a II-a din OUG nr. XXXîncheiere se va comunica şi şefului Poliţiei Rutiere a XXX.
    Pronunţată în şedinţa publică, azi data de XXX
  2. Data: 13 mai 2022Ora: 9:00
    Complet: P 04-sup
    Solutie: Soluţionare Pronuntata in data de 13 mai 2022
    Tip solutie: Hotărâre
    Numar document: XXX
    Data document: 13 mai 2022
    Rezumat:
    În temeiul art. 196 alin. (2) şi (3) din Codul penal, cu aplic. art. 396 alin. (2) şi (10) din Codul de procedură penală, condamnă pe inculpatul XXX,, la pedeapsa de 8 (opt) luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de vătămare corporală din culpă.
    În baza art. 67 alin. 1 C. pen., aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prevăzute de dispoziţiile art. 66 alin. 1 lit. a, lit. b C. pen., respectiv: dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, pe o durată de 1 an, după executarea pedepsei principale.
    În baza art. 65 alin. 1 C. pen., aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii drepturilor prevăzute de dispoziţiile art. 66 alin. 1 lit. a, lit. b C. pen., respectiv: dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, pe durata executării pedepsei principale.
    În baza art. 91 C. pen., dispune suspendarea executării pedepsei de 8 (opt) luni închisoare sub supraveghere şi stabileşte un termen de supraveghere de 2 ani, conform dispoziţiilor art. 92 Cod pen.
    În baza art. 93 alin. 1 Cod pen., obligă inculpatul, ca pe durata termenului de supraveghere, să respecte următoarele măsuri de supraveghere:
    a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Arad la datele fixate de acesta;
    b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa;
    c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile;
    d) să comunice schimbarea locului de muncă;
    e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite cont XXX existenţă.
    În baza art. 93 alin. 2 lit. b Cod pen. impune inculpatului să execute următoarea obligaţie:
    - să frecventeze unul sau mai multe programe de reintegrare socială derulate de către serviciul de probaţiune sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate.
    În baza art. 93 alin. 3 Cod pen., pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul Primăriei Săvâr?in sau în cadrul Primăriei Lipova, pe o perioadă de 90 de zile lucrătoare.
    În baza art. 68 alin. 1 lit. b Cod pen., executarea pedepselor complementare începe de la data rămânerii definitive a hotărârii de condamnare.
    În baza art. 91 alin. 4 Cod pen., atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 96 C. pen., privind revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere.
    În temeiul art. 404 alin. (2) din Codul de procedură penală raportat la art. 91 alin. (4) Cod penal, atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor nerespectării măsurilor şi a obligaţiilor prevăzute la art. 93 Cod penal şi/sau a săvârşirii de noi infracţiuni, respectiv revocarea suspendării sub supraveghere şi executarea pedepsei închisorii în regim de detenţie.
    ÃŽn temeiul art. 7 din Legea nr. XXX, dispune prelevarea de la inculpat a probelor biologice pentru S.N.D.G.J.
    În temeiul art. 397 alin. 1 C. pr. pen., rap. la art. 19 C. pr. pen., cu aplicarea art. 1349, 1357- 1358 C. civ., 1387 C. civ. şi art. 11 alin. (2) lit. a) din Legea nr. XXXăspundere civilă auto pentru prejudicii produse terţilor prin accidente de vehicule şi tramvaie, admite în parte acţiunea civilă formulată de partea civilă XXX, şi obligă partea responsabilă civilmente - asigurătorulXXX., în limitele cont XXX, la plata către partea civilă a echivalentul în lei a sumei de XXX, cu titlu de daune morale, precum ?i a dobanzii legale aferente, calculată de la data ramânerii definitve a prezetei hotărâri ?i până la data plă?ii efective, şi a sumei de 1727,XXX, cu titlu de daune materiale.
    Respinge, în rest, ca neîntemeiate pretenţiile privind daune morale.
    În temeiul art. 397 alin. 1 C. pr. pen., rap. la art. 19 C. pr. pen., cu aplicarea art. 1349, 1357- 1358 C. civ., 1387 C. civ. şi art. 11 alin. (2) lit. a) din Legea nr. XXXăspundere civilă auto pentru prejudicii produse terţilor prin accidente de vehicule şi tramvaie, admite acţiunea civilă formulată de XXX Judeţean de Urgenţă Arad, şi obligă partea responsabilă civilmente - asigurătorulXXX., să plătească părţii civile suma de 2495,XXX, reprezentând cu titlu de cheltuieli de spitalizare.
    În temeiul art. 397 alin. 1 C. pr. pen., rap. la art. 19 C. pr. pen., cu aplicarea art. 1349, 1357- 1358 C. civ., 1387 C. civ. şi art. 11 alin. (2) lit. a) din Legea nr. XXXăspundere civilă auto pentru prejudicii produse terţilor prin accidente de vehicule şi tramvaie, admite acţiunea civilă formulată de XXX. de Urgenţă „Pius Brînzeu†Timişoara, şi obligă partea responsabilă civilmente - asigurătorulXXX., să plătească părţii civile suma de XXX cu titlu de cheltuieli de spitalizare.
    În baza art. 274 alin. 3 raportat la art. 11 alin. 2 lit. e din Legea nr. XXXăspundere civilă auto pentru prejudicii produse terţilor prin accidente de vehicule şi tramvaie va obliga partea responsabilăXXX. să plătească părţii civile suma de XXX, cu titlu de cheltuieli de judecată.
    ÃŽn baza art. 274 alin. 1 ÅŸi 2 C. pr. pen. va obliga pe inculpatul XXX la plata sumei de XXX cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat.
    Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare.
    Pronunţată azi, 13 mai2022, prin punerea hotărârii la dispoziţia părţilor şi a procurorului, prin mijlocirea grefei instanţei.
  3. Data: 21 aprilie 2022Ora: 9:00
    Complet: P 04
    Solutie: admite cererea Pronuntata in data de 21 aprilie 2022
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 21 aprilie 2022
    Rezumat:
    În baza dispoziţiilor art. 111 alin. 4, 6 din O.U.G nr. XXX, admite cererea petentului XXX şi dispune prelungirea dreptului de circulaţie pe o durată de 30 de zile, începând cu data de XXX până la data de XXX, inclusiv.
    În baza art. 111 alin.(6) teza a II-a din OUG nr. XXXîncheiere se va comunica şi şefului Poliţiei Rutiere a XXX.
    Pronunţată în camera de consiliu, azi data de 21 aprilie 2022
  4. Data: 13 aprilie 2022Ora: 9:00
    Complet: P 04-sup
    Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 13 aprilie 2022
    Tip solutie: Încheiere amânare ulterioară a pronunțării
    Data document: 13 aprilie 2022
    Rezumat:
    Amână pronunţarea pentru termenul din 13 mai 2022 pentru când pronunţarea va avea loc prin punerea hotărârii la dispoziţia inculpatului, a persoanei vătămate şi a reprezentantul XXX prin mijlocirea grefei instanţei conform art. 405 alin. 1 teza finală Cod procedură penală, modificat şi republicat.
  5. Data: 31 martie 2022Ora: 9:00
    Complet: P 04
    Solutie: Amână pronunţarea Pronuntata in data de 31 martie 2022
    Tip solutie: Încheiere amanare initială a pronunțării
    Data document: 31 martie 2022
    Rezumat:
    Termen pentru pronunţare 13.04. 2022.
  6. Data: 17 martie 2022Ora: 9:00
    Complet: P 04
    Solutie: ÃŽncheiere Pronuntata in data de 17 martie 2022
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 17 martie 2022
    Rezumat:
    admite cererea
  7. Data: 17 februarie 2022Ora: 9:00
    Complet: P 04
    Solutie: Amână cauza Pronuntata in data de 17 februarie 2022
    Tip solutie: Încheiere de sedință
    Data document: 17 februarie 2022
    Rezumat:
    Pentru administrarea probei testimoniale, stabileÅŸte termen la data de 31 martie 2022.
✔ Urmărește dosar Ξ Printează